International Baccalaureate (IB)

marimar!33

Νεοφερμένος

Η Mrs. Mars αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Γειαααααααααα σας! Γενικά έχω ακούσει πολλές φορές για το IB αλλά τίποτα συγκεκριμένο γι'αυτό αν ξέρετε μπορείτε να μου εξηγήσετε ακριβώς τι είναι και τι μπορείς να κάνεις μ'αυτό?:):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivian.

Δραστήριο μέλος

Η Vivian. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Με τι έχει σχέση το IB?:P

Edit: Άκυρο..Βρήκα σε ένα σάιτ περίπου τι είναι :P

https://www.anatolia.edu.gr/cms.jsp?CMCCode=0101020301&extLang=
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
ειναι το International Baccalaureatte (ελπιζω να το γραφω σωστα). Είναι ενα άλλο ειδος ας το πουμε απολυτηριου αλλά και προγράμματος σχολικού. Διαλέγεις ένα κλάδο που θες και επιλεγεις μαθηματα που θες για Majors και Minors. Κοστίζει αρκετά γυρω στα 20,000€/χρόνο και προσφέρεται και στην Ελλάδα απο μερικά ιδιωτικα των Αθηνων και της Θεσσαλονικης. Θεωρω οτι δεν αξιζει να ακολουθησεις το προγραμμα με τα full εξοδα αλλά να προσπαθησεις για μια υποτροφια που πολλες φορες είναι και ολα τα διδακτρα. Προσωπικα αν προσφεροταν δωρεαν θα το επελεγα γιατι μαρεσει η δομη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marimar!33

Νεοφερμένος

Η Mrs. Mars αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
ωωω ευχαριστώ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
ωωω ευχαριστώ :P

τιποτα! Ελπίζω να σε βοήθησα και συμβουλή μου είναι αν μένεις στην ευρύτερη περιοχή της αττικής ή και σε άλλους γύρω νομούς (πχ Αργολίδος, Ευβοιας, Βοιωτίας, Φθιώτιδας κτλ) να προσπαθήσεις να δώσεις για υποτροφία σε κάποιο ιδιωτικό για το IB. Μη θεωρήσεις ότι "Α δε με πηραν είμαι άχρηστο ον στην κοινωνία ετούτη" :P Είναι μια ευκαιρία που δίνεται σε όλους αλλά πολλοί λίγοι διεκδικούν αυτές τις υποτροφίες. Εάν δε βρίσκεσαι σε κάποιο ιδιωτικό που προσφέρει IB, μπορείς να κάνεις αίτηση ως μαθητής του σχολείου και να δώσεις εξετάσεις για να διεκδικήσεις μια θέση υποτροφίας. Ελπίζω να σε βοήθησα και ό,τι άλλη πληροφορία χρειαστείς ρώτησε και θα σε βοηθήσουμε:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
τιποτα! Ελπίζω να σε βοήθησα και συμβουλή μου είναι αν μένεις στην ευρύτερη περιοχή της αττικής ή και σε άλλους γύρω νομούς (πχ Αργολίδος, Ευβοιας, Βοιωτίας, Φθιώτιδας κτλ) να προσπαθήσεις να δώσεις για υποτροφία σε κάποιο ιδιωτικό για το IB. Μη θεωρήσεις ότι "Α δε με πηραν είμαι άχρηστο ον στην κοινωνία ετούτη" :P Είναι μια ευκαιρία που δίνεται σε όλους αλλά πολλοί λίγοι διεκδικούν αυτές τις υποτροφίες. Εάν δε βρίσκεσαι σε κάποιο ιδιωτικό που προσφέρει IB, μπορείς να κάνεις αίτηση ως μαθητής του σχολείου και να δώσεις εξετάσεις για να διεκδικήσεις μια θέση υποτροφίας. Ελπίζω να σε βοήθησα και ό,τι άλλη πληροφορία χρειαστείς ρώτησε και θα σε βοηθήσουμε:D

Είχα δει κι εγώ σε ένα φυλλάδιο πδφ για το IB και μου άρεσε (και μόνο το ότι γλιτώνω τα αρχαία...:whistle:) αλλά δεν ήξερα για αυτές τις υποτροφίες!!!Όταν φτάσω στη γ λυκείου θα το ψάξω περισσότερο!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marimar!33

Νεοφερμένος

Η Mrs. Mars αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Γειαααααααααα σας! Γενικά έχω ακούσει πολλές φορές για το IB αλλά τίποτα συγκεκριμένο γι'αυτό αν ξέρετε μπορείτε να μου εξηγήσετε ακριβώς τι είναι και τι μπορείς να κάνεις μ'αυτό?:):P
5 χρόνια μετά με το IB Diploma στο χέρι, όποιος έχει απορίες ας ρωτήσει :)
 

Dorii10

Νεοφερμένος

Η Dorii10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλύπτουν όμως τα μαθήματα του προγράμματος(στα πλαίσια του σχολικού ωραρίου φυσικά) τις ανάγκες των μαθητών;Χρειάζονται τα φροντιστήρια και τα ιδιαίτερα;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top