Τμήμα Ψηφιακών Συστημάτων ΠΑ.ΠΕΙ.

Dimitris_SM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dimitris_SM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Η μόνη επαφή που εχω με το τμήμα είναι ένα παιδι που είχα γνωρίσει και ενώ του άρεσε η πληροφορική,είχε ξενερώσει πολύ με το τμήμα(ήταν 2ο έτος τοτε) :hmm: .Δεν ξερω αν αυτό σημαίνει κάτι για την σχολή ή αν απλά είχε άλλες προσδοκίες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Το τμημα εχει βγαλει πολυ δυνατους ηλεκτρονικους μηχανικους

:hmm: :hmm:

Εμείς που σπουδάζουμε στα τμήματα ηλεκτρονικών μηχανικών τι βγαίνουμε? Αρχιτέκτονες?
Γιατι παραπληροφορείς τον κόσμο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. :)
Κοίταξα και στην σελίδα του εν λόγω τμήματος και στην σελίδα του Εκπα, και τελικά πιστεύω ότι το Εκπα είναι πιο κοντά σε αυτό που θέλω να ασχοληθώ και με υψηλότερο επίπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. :)
Κοίταξα και στην σελίδα του εν λόγω τμήματος και στην σελίδα του Εκπα, και τελικά πιστεύω ότι το Εκπα είναι πιο κοντά σε αυτό που θέλω να ασχοληθώ και με υψηλότερο επίπεδο.
Οι σχολές πληροφορικής της Αθήνας είναι του ΠΑΠΕΙ, του ΕΚΠΑ, του ΟΠΑ και το Χαροκόπειου. Βάλ'τες όλες πριν τα ψηφιακά συστήματα, μιας και είναι σχολή ψηλουποδεεστερη. Επισης, επειδή βλέπω ότι είσαι απο την Χίο, αν μπορείς δήλωσε και άλλες σχολές της Ελλάδας πριν από το ΠΑΠΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

basilis900

Νεοφερμένος

Ο basilis900 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Παιδιά κάποιος που να μπορεί να μου δώσει πληροφορίες για το τμήμα των ψηφιακών συστημάτων...υπάρχει;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

laur 155

Νεοφερμένος

Ο laur 155 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπερα εχω περασει στο τμημα ψηφιακων συστηματων στο παπει στην αρχη νομιζα οτι θα εβγαινα πληροφορικως ομως τον τελαιτεο καιρο ακουω πολλες αποψεις αλλοι λενε πληροφορικος,αλλοι ημη πληροφορικος ,αλλοι λενε καθηγητης ,αλλοι κατι για εποικινονιες
Μπορει να καποιος μου εξηγησει τη εππαγελμα θα βγω απο εκει και τη ειδικοτητες θα εχω και για τον ιδιοτικο αλλα και διμωσιο τομεα
(το σιτε της σχολης δεν με βοηθησε να το καταλαβω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosedessa

Δραστήριο μέλος

Ο panosedessa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 482 μηνύματα.
ενα καλο λεξικο παντως θα σε βοηθησει...γενικως....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laur 155

Νεοφερμένος

Ο laur 155 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
επειδή με ενδιαφέρει και εμένα η συγκεκριμένη σχολή του Πειραιά και το έψαξα λίγο παραπάνω.. το μόνο μειονέκτημα που έχει ειναι το γεγονός πως είναι αρκετά εξειδικευμένη
Δηλαδη τι επαγγελμα θα βγω;

Παιδεια εχω ακουσει και εγω οτι ειναι καλη σχολη αλλα τι επαγγελμα θα βγω δεν μου εχετε διευκρινιση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Δηλαδη τι επαγγελμα θα βγω;

Παιδεια εχω ακουσει και εγω οτι ειναι καλη σχολη αλλα τι επαγγελμα θα βγω δεν μου εχετε διευκρινιση

απο λιγα που ειχα ψαξει για τη συγκεκριμενη σχολη ,επι της ουσιας πληροφορικος βγαινεις.
εχει και ενα σημαντικο πλεονεκτημα που σε ωθει να ασχοληθεις με την εκπαιδευση, ότι χορηγεί διδακτική επάρκεια μαζί με το πτυχίο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laur 155

Νεοφερμένος

Ο laur 155 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
απο λιγα που ειχα ψαξει για τη συγκεκριμενη σχολη ,επι της ουσιας πληροφορικος βγαινεις.
εχει και ενα σημαντικο πλεονεκτημα που σε ωθει να ασχοληθεις με την εκπαιδευση, ότι χορηγεί διδακτική επάρκεια μαζί με το πτυχίο

ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Ένα παιδί που ξέρω θέλει να μπει στη σχολή αυτή και μπήκα στο σχετικό θρεντ να δω τι παίζει. Απορώ λοιπόν τι νόημα έχουν ποστς σαν και αυτό

Το τμήμα αυτό ουσιαστικα εξειδικεύεται στη διδακτική της πληροφορικής και στα δίκτυα(επιλέγεις ένα από τα 2).


γιατί από το λίγο που τσέκαρα το πρόγραμμα σπουδών δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα. Ένα κλασικό τμήμα πληροφορικής είναι (Λογισμός 1-2, Διακριτά Μαθηματικά, Αντικειμενοστρεφής Προγραμματισμός, Βάσεις Δεδομένων, Αλγόριθμοι, Data Mining κτλ), που έχει κάποια παραπάνω έμφαση σε μαθήματα δικτύων. Απορώ που βρήκε ο από πάνω φίλος πως "εξειδικεύεται στην διδακτική της πληροφορικής" αφού όλο κ όλο ένα υποχρεωτικό μάθημα διδακτικής έχει, το Ψυχολογία της Εκπαίδευσης.

Aυτό που στην Ελλάδα καθορίζουμε βάσει σπασμένου τηλεφώνου τι είδους εργαζόμενους βγάζει κάθε προπτυχιακό με ξεπερνάει. Ειδικά όταν αφορά προπτυχιακά με μαθηματικό και προγραμματιστικό περιεχόμενο. Από τέτοια τμήματα εσύ ο ίδιος καθορίζεις τι θα βγεις, βάσει προσωπικής ενασχόλησης και επιλογής μαθημάτων
 

george777

Νεοφερμένος

Ο george777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Ένα παιδί που ξέρω θέλει να μπει στη σχολή αυτή και μπήκα στο σχετικό θρεντ να δω τι παίζει. Απορώ λοιπόν τι νόημα έχουν ποστς σαν και αυτό




γιατί από το λίγο που τσέκαρα το πρόγραμμα σπουδών δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα. Ένα κλασικό τμήμα πληροφορικής είναι (Λογισμός 1-2, Διακριτά Μαθηματικά, Αντικειμενοστρεφής Προγραμματισμός, Βάσεις Δεδομένων, Αλγόριθμοι, Data Mining κτλ), που έχει κάποια παραπάνω έμφαση σε μαθήματα δικτύων. Απορώ που βρήκε ο από πάνω φίλος πως "εξειδικεύεται στην διδακτική της πληροφορικής" αφού όλο κ όλο ένα υποχρεωτικό μάθημα διδακτικής έχει, το Ψυχολογία της Εκπαίδευσης.

Aυτό που στην Ελλάδα καθορίζουμε βάσει σπασμένου τηλεφώνου τι είδους εργαζόμενους βγάζει κάθε προπτυχιακό με ξεπερνάει. Ειδικά όταν αφορά προπτυχιακά με μαθηματικό και προγραμματιστικό περιεχόμενο. Από τέτοια τμήματα εσύ ο ίδιος καθορίζεις τι θα βγεις, βάσει προσωπικής ενασχόλησης και επιλογής μαθημάτων
Αν θες μία συμβούλη μην το ψάχνεις και πολύ γτ ο καθένας λέει το μακρύ και το κοντό του χωρίς καν να σπουδάζει στο εκάστοτε τμήμα!:)
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Aρχαιοελληνικό σπόρ να λέει ο καθείς τη γνώμη του. :) Ένα από τα ιερά κουσούρια μας, σαν λαός.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Ένα παιδί που ξέρω θέλει να μπει στη σχολή αυτή και μπήκα στο σχετικό θρεντ να δω τι παίζει. Απορώ λοιπόν τι νόημα έχουν ποστς σαν και αυτό




γιατί από το λίγο που τσέκαρα το πρόγραμμα σπουδών δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα. Ένα κλασικό τμήμα πληροφορικής είναι (Λογισμός 1-2, Διακριτά Μαθηματικά, Αντικειμενοστρεφής Προγραμματισμός, Βάσεις Δεδομένων, Αλγόριθμοι, Data Mining κτλ), που έχει κάποια παραπάνω έμφαση σε μαθήματα δικτύων. Απορώ που βρήκε ο από πάνω φίλος πως "εξειδικεύεται στην διδακτική της πληροφορικής" αφού όλο κ όλο ένα υποχρεωτικό μάθημα διδακτικής έχει, το Ψυχολογία της Εκπαίδευσης.

Aυτό που στην Ελλάδα καθορίζουμε βάσει σπασμένου τηλεφώνου τι είδους εργαζόμενους βγάζει κάθε προπτυχιακό με ξεπερνάει. Ειδικά όταν αφορά προπτυχιακά με μαθηματικό και προγραμματιστικό περιεχόμενο. Από τέτοια τμήματα εσύ ο ίδιος καθορίζεις τι θα βγεις, βάσει προσωπικής ενασχόλησης και επιλογής μαθημάτων

Η ερώτηση είναι τι θέλει να κάνει ο φίλος σου απο αυτή την σχολή . Πάντως η πληροφορική έχει και φυσικές και ηλεκτρονική(που περιλαμβάνει αναλογικά και μικτά συστήματα πέρα των ψηφιακών) κ.α. . Οπότε θα έλεγα οτι έχουν δικαιώματα που καλύπτουν φάσμα αυτών των πληροφορικάριων,αλλά η εκπαίδευση τους δεν είναι ταυτόσημη με εκείνων,τουλάχιστον ως προς τις θεματικές εννότητες που ανέφερα . Εαν τον ενδιαφέρει καθαρά και μόνο το κομμάτι του software,τότε δεν θα υπάρχει διαφορά .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Teorer

Νεοφερμένος

Ο Teorer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Καλησπέρα! Τώρα που πλησιάζουν οι μέρες για τη συμπλήρωση του μηχανογραφικου και έχω καταλήξει στην επιστήμη της πληροφορικής, θα ήθελα εάν γνωρίζει κάποιος να με διαφωτίσει όσο αναφορά το τμήμα ψηφιακών σύστηματων του πανεπιστημίου Πειραιώς.. Τσέκαρα τα μαθήματα και είναι κανονικά σαν ένα τμήμα Πληροφορικής με κάποιες μικρό διάφορες στα μαθήματα επιλογής. Τι γίνεται με το τμήμα αυτό σπουδάζεις κανονικά την πληροφορική και έχεις την ίδια αναγνωρίσει και τα ίδια επαγγελματικα διακαιώματα η κάτι άλλο συμβαίνει..? Εγώ για παράδειγμα που θέλω να ασχοληθώ με την τεχνητή νοημοσύνη και την ανάπτυξη παιχνιδιών, θα μπορέσω να το κάνω αυτό ως απόφοιτος αργότερα από αυτό το τμήμα? ("προφανώς η επιστήμη των υπολογιστών απαιτεί γνώσεις πέραν της σχολής και προσωπική εκμάθηση απλά εδώ μιλάμε για το τμήμα και μόνο")... Ευχαριστώ!!
 

paulkin94

Νεοφερμένος

Ο paulkin94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Πολυ δυνατό τμήμα και αρκετά δυσκολότερο από το τμήμα πληροφορικης λόγω των πολλων απαιτητικών μαθηματικών που έχει. Οι φοιτητές του έχουν κερδίσει αρκετούς φοιτητικους διαγωνισμούς όπως πχ Microsoft imagine cup που βγήκε και στη πρωτη 10αδα παγκοσμιως το 2011 νομίζω. Έχει πολυ αξιόλογους καθηγητές και έχει μεταπτυχιακό στη τεχνητή νοημοσύνη (ισως το πρωτο που δημιουργήθηκε στον τομέα) σε συνεργασία με το ερευνητικό κέντρο Δημόκριτος που είναι μαζί με το ΙΤΕ τα κορυφαία ερευνητικά κέντρα στην Ελλάδα. Το πιο δυνατό σημείο του τμήματος είναι το κομμάτι της ασφάλειας συστημάτων οπου κάθε χρόνο οργανώνει την εθνική ομάδα χάκερ με άτομα ηλικίας 15-25 και ταλέντα από όλα τα ελληνικά ΑΕΙ.
 

Teorer

Νεοφερμένος

Ο Teorer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Πολυ δυνατό τμήμα και αρκετά δυσκολότερο από το τμήμα πληροφορικης λόγω των πολλων απαιτητικών μαθηματικών που έχει. Οι φοιτητές του έχουν κερδίσει αρκετούς φοιτητικους διαγωνισμούς όπως πχ Microsoft imagine cup που βγήκε και στη πρωτη 10αδα παγκοσμιως το 2011 νομίζω. Έχει πολυ αξιόλογους καθηγητές και έχει μεταπτυχιακό στη τεχνητή νοημοσύνη (ισως το πρωτο που δημιουργήθηκε στον τομέα) σε συνεργασία με το ερευνητικό κέντρο Δημόκριτος που είναι μαζί με το ΙΤΕ τα κορυφαία ερευνητικά κέντρα στην Ελλάδα. Το πιο δυνατό σημείο του τμήματος είναι το κομμάτι της ασφάλειας συστημάτων οπου κάθε χρόνο οργανώνει την εθνική ομάδα χάκερ με άτομα ηλικίας 15-25 και ταλέντα από όλα τα ελληνικά ΑΕΙ.
Με σκότωσες... Από εκεί που περίμενα απλώς κάποιους λόγους να το δηλώσω ("3ο σκεφτόμουν") τώρα θέλω να το δηλώσω 2ο, μη σου πω 1ο.. Δε το περίμενα.. Ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου!!
Πολυ δυνατό τμήμα και αρκετά δυσκολότερο από το τμήμα πληροφορικης λόγω των πολλων απαιτητικών μαθηματικών που έχει. Οι φοιτητές του έχουν κερδίσει αρκετούς φοιτητικους διαγωνισμούς όπως πχ Microsoft imagine cup που βγήκε και στη πρωτη 10αδα παγκοσμιως το 2011 νομίζω. Έχει πολυ αξιόλογους καθηγητές και έχει μεταπτυχιακό στη τεχνητή νοημοσύνη (ισως το πρωτο που δημιουργήθηκε στον τομέα) σε συνεργασία με το ερευνητικό κέντρο Δημόκριτος που είναι μαζί με το ΙΤΕ τα κορυφαία ερευνητικά κέντρα στην Ελλάδα. Το πιο δυνατό σημείο του τμήματος είναι το κομμάτι της ασφάλειας συστημάτων οπου κάθε χρόνο οργανώνει την εθνική ομάδα χάκερ με άτομα ηλικίας 15-25 και ταλέντα από όλα τα ελληνικά ΑΕΙ.
Επομένως λες να αξίζει να δηλώσω πρώτα αυτό και μετά το τμήμα Πληροφορικής και τηλεματικής του Χαροκοπείου πανεπιστημίου?
 

paulkin94

Νεοφερμένος

Ο paulkin94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Πραγματικά σε καταλαβαίνω καθώς είναι πολυ δυσκολη απόφαση καθώς μιλάμε για αρκετά παρομοια σε δυναμικότητα τμήματα με διαφορετικά χαρακτηριστικά το καθένα. Εξαρτάται από σένα τι θες. Οι φοιτητές στα ψηφιακά στα πρωτα εξάμηνα νομίζουν ότι σπουδάζουν σε μαθηματικό τμήμα από τα πολλα μαθηματικά που έχει και ειδικά σε έναν πολυ απαιτητικό καθηγητή που και 4,9 να γράψεις δεν στο κάνει 5.. Το πληροφορικης παπει είναι ένα τμήμα που ανεβαίνει σταθερά στα παγκοσμια rankings αλλά είναι αρκετά πισω απο εκπα. Και το Χαροκοπειο όπου έχει ένα πολυ φιλικό και οικογενειακό κλίμα με πολυ συνεργασιμους καθηγητές και ένα προσεγμενο πανεπιστημιο. Βάλτα όλα σε μια ζυγαριά και δες εσένα τι σου αρέσει και τι φιλοδοξίες έχεις. Επίσης, αν θες να έχεις και δικαιώματα οικονομολόγου πηγαινε πληροφορικη όπα/παπει. Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα να φυγεις απο την Αθήνα καλό είναι να κοιτάξεις και το επιστήμη υπολογιστών Κρήτης!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top