Μαθηματικά-Ειδική προετοιμασία για τον διαγωνισμό ''Θαλή'';

stefanos22

Νεοφερμένος

Ο stefanos22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
γεια σας
μ αρεσουν τα μαθηματικα , η βιολογια , η χημεια , η φυσικη κ ολα αυτα
ειδα προσφατα τα 8εμετα του 09 για τον διαγωνισμο 'θαλης' και λεω ''τι ειναι αυτα ???'' παω γ γυμνασιου και σιγουρα δεν ειχαμε κανει παρομοια .προσωπικα βγαζω 19.6 στο 1ο περυσι ειχα 20 καθαρο ...χωρις τη βοηθεια του αγιου του καθηγητη μου δεν 8α καταφερνα να λυσω μια ασκηση .τεσπα αυτο σημαινει πως πρεπει να κανεις ειδικη προετοιμασια για αυτους τους διαγωνισμους ή πως δεν ειμαι εγω καλος????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
σημαινει πως πρεπει να κανεις εξασκηση σε ολους τους τομεισ(και στη γεωμετρια και ισως να δεις και τα παρακατω)
επισης να ψαξεις ασκησεις στο ιντερνετ...
μην ανησυχεις οι περισσοτεροι που τα λυνουν ειναι ΚΑΛΟΙ

α και οι βαθμοι στο γυμνασιο ειναι συνηθως χαριστικοι...Αν σας εβαζαν θεματα του Θαλη στα διαγωνισματα θα βλεπατε βαθμους(ευτυχως που δεν ειναι ετσι χεχε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos22

Νεοφερμένος

Ο stefanos22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
το θεμα ειναι οτι δεν τα εχουμε κανει,ο καθηγητης μας ειναι φανταστικος αλλα δεν μπορω να καταλαβω τις ασκησεις

για πες δηλ πως μπορω να εξασκηθω???8α παω θετικη κατευθυνση και καταλαβαινεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Για εξάσκηση με βιβλία και ασκήσεις από internet.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos22

Νεοφερμένος

Ο stefanos22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
τα βιβλια των μαθηματικων τα εχω ''λιωσει'' απο το internet ξερετε κανενα site???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
τα βιβλια των μαθηματικων τα εχω ''λιωσει'' απο το internet ξερετε κανενα site???


κανε μπολικες ασκησεις απο βοηθηματα
Σου προτεινω του Μπαρλα
και ποιας χρονιας ο Θαλης ηταν?ποιες ασκησεις δεν καταλαβες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos22

Νεοφερμένος

Ο stefanos22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
του 2009.του χρονου σκεφτομαι να το επιχειρησω... 8α κανω προετοιμασια γιατι εχω ''μεγαλους'' στοχους...(γενικα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
ωραια ποιο θεμα δεν καταλαβες....δεν ειναι πολυ δυσκολο...
Για θεμα ενα πρεπει να ξερεις ομως οτι 2κ+1 περιττος αριθμος
αν κ=1 τοτε 2κ+1=3 περιττος
ισχυει για καθε κ που ανηκει στο R
και τις ιδιοτητες των δυναμεων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
κανε μπολικες ασκησεις απο βοηθηματα
Σου προτεινω του Μπαρλα
και ποιας χρονιας ο Θαλης ηταν?ποιες ασκησεις δεν καταλαβες?
Να τον κάνει τί; :P


Στέφανε, από τη στιγμή που ενδιαφέρεσαι αποκλειστικά για διαγωνισμούς, τα σχολικά βιβλία (και κατά συνέπεια τα σχολικά βοηθήματα) ΔΕΝ μπορούν να σε καλύψουν. Απλά δεν επαρκούν. Σε περίπτωση που ξέρεις αγγλικά, υπάρχουν πολλά ξενόγλωσσα βιβλία που θα σε βοηθήσουν για προετοιμασία. Από ελληνικά, πολύ αξιόλογα είναι του Στεργίου από εκδόσεις Σαββάλα. Απευθύνονται ακόμα και στις μικρές τάξεις του γυμνασίου.

Καλά βιβλία αλλά κάπως προχωρημένα είναι αυτό αλλά και αυτό. Είναι για μεγαλύτερες τάξεις βέβαια αλλά καλύπτουν μέχρι και Αρχιμήδη.

Το ότι δυσκολεύεσαι με αυτό το format των ασκήσεων είναι απολύτως λογικό. Μην αγχώνεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
Να τον κάνει τί; :P


Στέφανε, από τη στιγμή που ενδιαφέρεσαι αποκλειστικά για διαγωνισμούς, τα σχολικά βιβλία (και κατά συνέπεια τα σχολικά βοηθήματα) ΔΕΝ μπορούν να σε καλύψουν. Απλά δεν επαρκούν. Σε περίπτωση που ξέρεις αγγλικά, υπάρχουν πολλά ξενόγλωσσα βιβλία που θα σε βοηθήσουν για προετοιμασία. Από ελληνικά, πολύ αξιόλογα είναι του Στεργίου από εκδόσεις Σαββάλα. Απευθύνονται ακόμα και στις μικρές τάξεις του γυμνασίου.

Καλά βιβλία αλλά κάπως προχωρημένα είναι αυτό αλλά και αυτό. Είναι για μεγαλύτερες τάξεις βέβαια αλλά καλύπτουν μέχρι και Αρχιμήδη.

Το ότι δυσκολεύεσαι με αυτό το format των ασκήσεων είναι απολύτως λογικό. Μην αγχώνεσαι.



ποιον να κανει τι?
Ο μπαρλας ειναι Κορυφη...αλλα επειδη πηρα και Στεργιου+Νακη θα σας πω οτι εντυπωσιαστηκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Τα βιβλία που ανέφερε ο Koum αφορούν κυρίως στις επόμενες φάσεις (a.k.a. Ολυμπιάδες του στυλ Αρχιμήδης). Για το Θαλή και μόνο νομίζω πως η επίλυση των δύσκολων ασκήσεων από ένα καλό βοήθημα θα ήταν πιο πολύ μέσα σε αυτά που ζητάς - έτσι κι αλλιώς θέματα μέσα από την ύλη πέφτουν σχεδόν πάντα (πχ. το 3ο θέμα του Θαλή Γ' 2009 αν θυμάμαι καλά αφορούσε μόνο τις εξισώσεις ευθειών που είχατε διδαχτεί στη Β' Γυμνασίου). Πού και πού μπορεί να πέσουν θέματα από Θεωρία Αριθμών, Συνδυαστική κ.α., πράγματα άγνωστα σε σας δηλαδή, αλλά δεν θα είναι κάτι ιδιαίτερα δύσκολο. Πχ. το 2ο θέμα του 2009 είναι μια άσκηση θεωρίας αριθμών που μπορείς πολύ εύκολα να βγάλεις.

Για το Θαλή δε νομίζω να χρειάζεται ειδική προετοιμασία, απλά αν θες δες και τα προηγούμενα θέματα. Ούτε για την επόμενη φάση (ο Ευκλείδης) χρειάζεται. Δεν ξέρω πόσο μεγάλοι είναι οι στόχοι σου αλλά για τις φάσεις μετά τον Ευκλείδη θέλει μεγάλο μεράκι και προσπάθεια - και φυσικά ειδικά βιβλία πάνω στο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos22

Νεοφερμένος

Ο stefanos22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
ωραια ποιο θεμα δεν καταλαβες....δεν ειναι πολυ δυσκολο...
Για θεμα ενα πρεπει να ξερεις ομως οτι 2κ+1 περιττος αριθμος
αν κ=1 τοτε 2κ+1=3 περιττος
ισχυει για καθε κ που ανηκει στο R
και τις ιδιοτητες των δυναμεων

το ξερω αυτο,δεν ειμαι και ασχετος για το 4ο με τους κυκλους λεω

παιδια 1000 ευχαριστω για τη βοηθεια σας ...και συγχαρητηρια σε αυτους που εφτιαξαν το site ...φοβερη δουλεια
ααα και ξεχασα θυμαται κανεις τι ειναι κλιση (σε γραμμικη συναρτηση?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

SonnY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonnY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Παίδες εγώ έδωσα πέρσι για τον Θαλή και πέρασα, αλλά κόπηκα στον Ευκλείδη (χωρίς καθόλου προετοιμασία(σοβαρολογώ), επειδή δεν το πήρα στα σοβαρά, το έιδα ως έναν απλό διαγωνισμό.......) Κατά τη γνώμη μου προετοιμασία για το Θαλή δεν χρειάζεται............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

POSITIVE

Νεοφερμένος

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Σε καμιά περίπτωση δεν χρειάζεται ειδική προετοιμασία για Θαλή.(όπως είπε και ο ξαροπ) Βέβαια αν θες να προχωρήσεις και να φτάσεις ψηλά απαιτείται πολύ διάβασμα. Μερικά ελληνικά βιβλία:
1) Ολυμπιάδες Μαθηματικών για Β κ' Γ Γυμνασίου του Μπάμπη Στεργίου.
2)Η Άλγεβρα στις Ολυμπιάδες του Σωκράτη Ρωμανίδη.
3)Μαθηματικοι διαγωνισμοί των Μπάμπη Στεργίου και Σιλουανού Μπραζιτίκου.
Όπως καταλαβαίνεις η ελληνική βιβλιογραφία είναι περιορισμένη

Από ξενόγλωσσα θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στα βιβλία αυτού του site. Ενδεικτικά αναφέρω το πολύ καλό Art of Problem Solving, Volume 1: the Basics. Επίσης ρίξε και μια ματιά στο forum. Θα βρεις φοβερές ασκήσεις.

Ελπίζω να βοήθησα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
το ξερω αυτο,δεν ειμαι και ασχετος για το 4ο με τους κυκλους λεω

παιδια 1000 ευχαριστω για τη βοηθεια σας ...και συγχαρητηρια σε αυτους που εφτιαξαν το site ...φοβερη δουλεια
ααα και ξεχασα θυμαται κανεις τι ειναι κλιση (σε γραμμικη συναρτηση?)




πρεπει να ξερεις βασικα οτι οταν εχουμε δυο ομοκεντρους κυκλους τοτε η διαφορα των εμβαδων τους μας δινει τον κυκλικο δακτυλιο

γνωριζουμε τον τυπο εμβαδου κυκλικου δισκου:

εχουμε


οπου Ε1 το εμβαδο του μικροτερου κυκλου και Ε2 το εμβαδο του λιγο μεγαλυτερου

Κανεις το ιδιο με το Ε(Δ2) και λυνεις


μετα επειδη παλι δεν σου βγαινει ενας λογος πρεπει να λυσεις συστημα ετσι ωστε να σου μεινει ενας αριθμος
αλλιως λυνεις το συστημα και αντικαθιστας
δεν ξερω αν το καταλαβες και διορθωστε με αν κανω λαθος

η κλιση ειναι

το α ειναι η κλιση(ονομαξεται επισης συντελεστης διευθυνσης) και ειναι η εφαπτομενη της γωνιας που σχηματιζει η ευθεια με τον αξονα x'x
αν το α παραμενει σταθερο η κλιση της ευθειας ειναι η ιδια και συνεπως ολες οι ευθεις με ιδια κλιση και διαφορετικο β ειναι παραλληλες
(κανετε τοσο προχωρημενα πραματα στο γυμνασιο?)


Τωρα να σου πω κι εγω δεν θα ελυνα π.χ το 3ο θεμα....(στερνη μου γνωση να σε ειχα πρωτα)
Γι'αυτο μην ανησυχεις δεν εγινε τιποτα.Και αν εχεις μερακι με τα μαθηματικα θα τα καταφερεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας παιδιά, λέω να δώσω το Θαλή φέτος, είδα περίπου τη συζήτηση εδώ. Πέρα από την προετοιμασία, τι πέφτει συνήθως; Συναρτήσεις; Συστήματα; Εξισώσεις; και από γεωμετρία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά, λέω να δώσω το Θαλή φέτος, είδα περίπου τη συζήτηση εδώ. Πέρα από την προετοιμασία, τι πέφτει συνήθως; Συναρτήσεις; Συστήματα; Εξισώσεις; και από γεωμετρία;
Α' λυκείου είσαι; Το πρώτο θέμα θα ναι ευκολάκι κάνα απλό σύστημα ή κάνα σύστημα εξίσωσης-ανίσωσης, το δεύτερο μάλλον θα είναι πιο υψηλού επιπέδου και εξετάζει συνήθως την ικανότητά σου σε παραγοντοποίηση και χειρισμό εκτενών παραστάσεων, το τρίτο θα είναι η πιο δύσκολη από άλγεβρα το οποίο μπορεί να εξετάζει την ικανότητα σου στην διερεύνηση ή μπορεί να σου ζητήσει δίνοντας σου κάποιες σχέσεις να καταλήξεις σε μια άλλη. Τέλος το τέταρτο θέμα θα είναι ένα συνδυαστικό θέμα γεωμετρίας βασιζόμενο αποκλειστικά σε γνώσεις γ' γυμνασίου.

Συναρτήσεις συνήθως δεν μπαίνουν χωρίς να είναι απόλυτο αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Θα παει η κολλητη μου! Ειναι αστερι στα μαθηματικα! Θα κανει ιδιαιτερα με τον μαθηματικο της
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top