Χορήγηση δωρεάν διδακτικών συγγραμμάτων σε φοιτητές 2ου πτυχίου

Συμφωνείτε με χορήγηση δωρεάν διδακτικών συγγραμμάτων σε φοιτητές 2ου πτυχίου;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 35)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Στο Νόμο 4009/2011 «Δομή, λειτουργία, διασφάλιση της ποιότητας των σπουδών και διεθνοποίηση των ανωτάτων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων» (ΦΕΚ 195Α΄/6-9-2011), στο άρθρο 80 παράγραφος 10 αναφέρεται ότι:

«Από το ακαδηµαϊκό έτος 2012-2013 δεν χορηγούνται δωρεάν έντυπα διδακτικά συγγράµµατα σε φοιτητές που παρακολουθούν πρόγραµµα σπουδών για τη λήψη δεύτερου πτυχίου».
Petition:
Θεωρούμε πως η παραπάνω απόφαση απαξιώνει την έννοια της Δωρεάν Παιδείας και αποτελεί τροχοπέδη στη δια βίου μάθηση.

Οι φοιτητές που έχουν επιλέξει να κάνουν δεύτερο πτυχίο το κάνουν καθαρά κατ'επιλογή, κάτω από δύσκολες συχνά συνθήκες, δουλεύοντας ή έχοντας οικογένεια, ακόμα όντας και άνεργοι. Παρόλα αυτά αγαπούν τη μάθηση και τα βιβλία. Ειδικά την εποχή αυτή,κατά την οποία βιώνουμε βαθιά οικονομική κρίση, η παροχή δωρεάν συγγραμμάτων για την ολοκλήρωση των σπουδών μας θεωρείται απαραίτητη!

Τονίζουμε την ανάγκη για τόνωση της Παιδείας με σκοπό τη βελτίωση και όχι την καταρράκωση της ποιότητας της, με βασικό γνώμονα τις ανάγκες των φοιτητών.

Ζητάμε την υπογραφή σας για την άρση της άδικης αυτής απόφασης. Όλοι μαζί μπορούμε να πιέσουμε και να διεκδικήσουμε!
Sign the petition
https://www.gopetition.com/petitions/%CF%87%CE%BF%CF%81%CE%AE%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B4%CF%89%CF%81%CE%B5%CE%AC%CE%BD-%CE%B4%CE%B9%CE%B4%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CF%85.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Πολλά θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Εδώ έτσι όπως πάμε δεν θα δίνουν στο 1ο πτυχίο, θα δώσουν και στο 2ο;
Στην τελική, αν αυτοί που πάνε για 2ο πτυχίο είναι όντως τόσο μερακλήδες, κάποια λύση θα βρουν (να δανειστούν από μεγαλύτερους ή από βιβλιοθήκη, να βγάλουν φωτοτυπίες, να αγοράσουν κάποια). Και μην ξεχνάμε ότι σε κάποιες σχολές δεν χρειάζονται βιβλία αλλά αρκούν οι σημειώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Είναι πραγματικά αστείο αν αναλογιστεί κανείς το πόσοι είναι αυτοί που πάνε για 2ο πτυχίο και πόσα θα εξοικονομήσει το Υπουργείο αν δεν τους δώσει από ένα δωρεάν διδακτικό σύγγραμμα ανά μάθημα!

Αλλά θα μου πεις έτσι είναι,τα κάνουν εκεί που τους παίρνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Είναι πραγματικά αστείο αν αναλογιστεί κανείς το πόσοι είναι αυτοί που πάνε για 2ο πτυχίο και πόσα θα εξοικονομήσει το Υπουργείο αν δεν τους δώσει από ένα δωρεάν διδακτικό σύγγραμμα ανά μάθημα!

Αλλά θα μου πεις έτσι είναι,τα κάνουν εκεί που τους παίρνει...

Εξαρτάται από τη Σχολή φαντάζομαι. Στην Ιατρική έχουμε πολλούς από κατατακτήριες και τα δικά μας βιβλία είναι πανάκριβα :P

Αλλά ναι μπορούν όντως να εξοικονομήσουν χρήματα από τα συγγράμματα αλλιώς, δεν ξέρω όμως αν είναι του παρόντος να το αναλύσουμε. Τώρα που το θυμήθηκα, να στείλω κανένα email στον Εύδοξο με μερικές προτάσεις :devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pennyy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
αυτό ισχύει μόνο για όσους έχουν περάσει με κατατακτήριες ή και για όσους έχουν μπει με πανελλαδικές ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
αυτό ισχύει μόνο για όσους έχουν περάσει με κατατακτήριες ή και για όσους έχουν μπει με πανελλαδικές ?

Για τη λήψη 2ου πτυχίου γράφει, οπότε λογικά και τα δύο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efsmar

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Οι κατατακτηριοι φοιτητες της ιατρικης του ΑΠΘ στειλαμε πριν περιπου δυο μηνες στο υπουργειο το παρακατω mail απο το πανεπιστημιακο μας λογαριασμο αλλα φυσικα οπως ηταν αναμενομενο δεν λαβαμε ποτε απαντηση!Το μηνυμα που σταλθηκε ηταν το εξης:

Αξιότιμε κύριε υπουργέ,

σας στέλνω αυτή την επιστολή με αφορμή το νόμο για την ανώτατη##εκπαίδευση Ν4009/2011, Aρθρο 80, παράγραφος 10δ στο οποίο ορίζεται##ότι: Από το έτος#2012-2013#δεν θα χορηγούνται δωρεάν έντυπα διδακτικά##συγγράμματα σε φοιτητές: αα) που παρακολουθούν πρόγραμμα σπουδών για##τη λήψη δεύτερου πτυχίου.Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι η εισαγωγή μου στο τμήμα στο οποίο φοιτώ##σήμερα, μετά από κατατακτήριες εξετάσεις, έγινε προγενέστερα της##ψήφισης# νόμου, και ενώ μου παρέχονταν τα συγγράμματα που ήταν##απαραίτητα για την ολοκλήρωση των σπουδών μου, μετά τη ψήφιση του##νόμου είμαι αναγκασμένη να δαπανήσω ένα υπέρογκο ποσό για τα βιβλία##μου ώστε να μπορέσω να λάβω το πτυχίο μου (μόνο για το επόμενο έτος τα##βιβλία μου ανέρχονται στα 1000€).Κατά την εισαγωγή μου ο ισχύων τότε νόμος μου επέτρεπε να λαμβάνω##δωρεάν τα συγγράμματα μου,# κάτι που φυσικά ήταν προϋπόθεση για την##έναρξη των σπουδών μου, διότι σε αντίθετη περίπτωση η φοίτηση μου δεν##θα ήταν οικονομικά δυνατή.Σας παρακαλώ να εξετάσετε το ζήτημα που προκύπτει με όσους φοιτητές##βρίσκονταν ήδη στα Πανεπιστήμια πριν τη ψήφιση του νόμου. Κατά την##ψήφιση του νόμου βρισκόμασταν στη μέση των σπουδών μας, η ολοκλήρωση##των οποίων μετά τη ψήφιση του νόμου δεν θα είναι πια εφικτή. Σε κάθε##αλλαγή θα πρέπει να υπάρχει μια μεταβατική περίοδος.Σας ζητάμε να συνεχιστεί η χορήγηση δωρεάν συγγραμμάτων για όσους##φοιτητές παρακολουθούν πρόγραμμα σπουδών για τη λήψη δεύτερου πτυχίου##και εισήχθησαν πριν να ψηφιστεί ο νέος νόμος, για τα κανονικά έτη##σπουδών τους.Οι φοιτητές οι οποίοι εισάγονται στις σχολές τους μετά τη ψήφιση του##νόμου έχουν γνώση της διακοπής της δωρεάν χορήγησης των συγγραμμάτων##και είναι επιλογή τους η έναρξη των σπουδών τους χωρίς δωρεάν##συγγράμματα, εμείς που ήμασταν ήδη φοιτητές, ακόμη και τέσσερα χρόνια,##πριν τη ψήφιση του νέου νόμου, έχουμε δικαίωμα να ολοκληρώσουμε τις##σπουδές μας με δωρεάν συγγράμματα όπως προέβλεπε ο νόμος που ίσχυε##κατά την
εισαγωγή μας στα Πανεπιστημιακά Ιδρύματα στα οποία φοιτούμε##σήμερα.

Με τιμή
Χχχχ χχχχ
Φοιτητρια 4ου ετους Ιτρικης Σχολης ΑΠΘ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Οι κατατακτηριοι φοιτητες της ιατρικης του ΑΠΘ στειλαμε πριν περιπου δυο μηνες στο υπουργειο το παρακατω mail απο το πανεπιστημιακο μας λογαριασμο αλλα φυσικα οπως ηταν αναμενομενο δεν λαβαμε ποτε απαντηση!Το μηνυμα που σταλθηκε ηταν το εξης:
Αξιότιμε κύριε υπουργέ,

σας στέλνω αυτή την επιστολή με αφορμή το νόμο για την ανώτατη##εκπαίδευση Ν4009/2011, Aρθρο 80, παράγραφος 10δ στο οποίο ορίζεται##ότι: Από το έτος#2012-2013#δεν θα χορηγούνται δωρεάν έντυπα διδακτικά##συγγράμματα σε φοιτητές: αα) που παρακολουθούν πρόγραμμα σπουδών για##τη λήψη δεύτερου πτυχίου.Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι η εισαγωγή μου στο τμήμα στο οποίο φοιτώ##σήμερα, μετά από κατατακτήριες εξετάσεις, έγινε προγενέστερα της##ψήφισης# νόμου, και ενώ μου παρέχονταν τα συγγράμματα που ήταν##απαραίτητα για την ολοκλήρωση των σπουδών μου, μετά τη ψήφιση του##νόμου είμαι αναγκασμένη να δαπανήσω ένα υπέρογκο ποσό για τα βιβλία##μου ώστε να μπορέσω να λάβω το πτυχίο μου (μόνο για το επόμενο έτος τα##βιβλία μου ανέρχονται στα 1000€).Κατά την εισαγωγή μου ο ισχύων τότε νόμος μου επέτρεπε να λαμβάνω##δωρεάν τα συγγράμματα μου,# κάτι που φυσικά ήταν προϋπόθεση για την##έναρξη των σπουδών μου, διότι σε αντίθετη περίπτωση η φοίτηση μου δεν##θα ήταν οικονομικά δυνατή.Σας παρακαλώ να εξετάσετε το ζήτημα που προκύπτει με όσους φοιτητές##βρίσκονταν ήδη στα Πανεπιστήμια πριν τη ψήφιση του νόμου. Κατά την##ψήφιση του νόμου βρισκόμασταν στη μέση των σπουδών μας, η ολοκλήρωση##των οποίων μετά τη ψήφιση του νόμου δεν θα είναι πια εφικτή. Σε κάθε##αλλαγή θα πρέπει να υπάρχει μια μεταβατική περίοδος.Σας ζητάμε να συνεχιστεί η χορήγηση δωρεάν συγγραμμάτων για όσους##φοιτητές παρακολουθούν πρόγραμμα σπουδών για τη λήψη δεύτερου πτυχίου##και εισήχθησαν πριν να ψηφιστεί ο νέος νόμος, για τα κανονικά έτη##σπουδών τους.Οι φοιτητές οι οποίοι εισάγονται στις σχολές τους μετά τη ψήφιση του##νόμου έχουν γνώση της διακοπής της δωρεάν χορήγησης των συγγραμμάτων##και είναι επιλογή τους η έναρξη των σπουδών τους χωρίς δωρεάν##συγγράμματα, εμείς που ήμασταν ήδη φοιτητές, ακόμη και τέσσερα χρόνια,##πριν τη ψήφιση του νέου νόμου, έχουμε δικαίωμα να ολοκληρώσουμε τις##σπουδές μας με δωρεάν συγγράμματα όπως προέβλεπε ο νόμος που ίσχυε##κατά την
εισαγωγή μας στα Πανεπιστημιακά Ιδρύματα στα οποία φοιτούμε##σήμερα.

Με τιμή
Χχχχ χχχχ
Φοιτητρια 4ου ετους Ιτρικης Σχολης ΑΠΘ

γαμωωωωω.. συγχαρητηρια πεστης απο μενα!
μονο την παρτυ μας! εε οσο μπηκαν πριν τον νομο κομπλε, οι υπολοιποι στα @@ μου, ελληνας ... νεοελληνας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

efsmar

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Δεν είναι έτσι!Δεν είναι μόνο για την πάρτη μας, απλά όσοι μπήκαν μετά το νόμο ξέρουν ότι έχει ψηφιστεί νόμος που δεν επιτρέπει τη δωρεάν χορήγηση συγγραμμάτων!Το αν είναι σωστό η όχι (προφανώς και δεν είναι σωστό) είναι άλλο θέμα. Ξέρεις οτι θα μπεις σε μια σχολή και για να τη βγάλεις θα πρέπει να πληρώσεις, λάθος αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα. Εγω αν ήξερα οτι θα πρέπει να πληρώσω τα βιβλία μου δεν θα γραφόμουν καν στη σχολή μου, δεν θα μπορούσα ποτέ να δώσω τόσα χρήματα.
Δεν είδα κανέναν να διαμαρτύρεται για τα κομμένα συγγράμματα των συμφοιτητών του, οπότε μη μου λες ποιος κοιτάει τη πάρτη του!Με αυτή τη λογική και εσύ που έχεις βιβλία κοιτάς τη πάρτη σου, γιατι δεν διαμαρτύρεσαι για τους άλλους που δεν τα έχουν, μη τη πάμε όμως εκεί τη συζήτηση νεοέλληνα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρία128

Νεοφερμένος

Η Μαρία128 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ομάδα στο facebook. Οι ενδιαφερόμενοι ανεξαρτήτου πόλης μπορούν να γίνουν μέλη και να το προωθήσουν και σε γνωστούς τους που κάνουν δεύτερο πτυχίο.

https://www.facebook.com/groups/297153040396296/

Το μεγάλο κόστος των πανεπιστημιακών συγγραμμάτων σε καιρούς κρίσης καταστεί ακανθώδη και δύσκολη τη διαδρομή προς την περάτωση των σπουδών μας. Είναι επιτακτική η ανάγκη να διεκδικήσουμε την τόσο αναμασημένη και χιλιοειπωμένη δωρεάν παιδεία και στην πράξη της.
Και για να πούμε και την πραγματικότητα, η " επιβάρυνση" που δέχεται ο κρατικός προϋπολογισμός από την κάλυψη των βιβλίων των ελάχιστων αναλογικά φοιτητών που κάνουν δεύτερο πτυχίο είναι αστείο να αναφέρεται, από τη στιγμή που χάνονται υπερμεγέθη ποσά από κακοδιαχείριση σε κάθε τομέα και όχι μόνο...
Δημιουργήθηκε αυτή η ομάδα για να μπορέσουμε να οργανωθούμε και να συγκεντρωθούμε έτσι ώστε να κινηθούμε με νόμιμο τρόπο για να εξασφαλίσουμε τα δικαιώματά μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilie

Νεοφερμένος

Η Ευαγγελία Σταθάκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Κάτοχος πτυχίου, ακόμη κι αν έχει μπει σε μια σχολή με πανελλαδικες, απ' ότι φαίνεται δεν δικαιούται δωρεάν συγγράμματα. Ποιος είναι σε θέση να το ελεγξει αυτό; Και αν γίνει ψευδής δήλωση σχετικά με την κατοχή ή όχι άλλου πτυχίου ή αντίστοιχα στον εύδοξο αν δεν δηλωθεί ποιές είναι οι κυρώσεις; Είναι απλά μια απορριψη της αίτησης ή κάτι παραπάνω; Υπάρχει κάποιος που να το έχει καταφέρει αυτό; Και όσον αφορά το πάσο ισχύει επίσης οτι ούτε αυτό δικαιούνται οι εν λόγω φοιτητές; Έχει βιώσει κανείς εδώ αυτά τα απαράδεκτα μέτρα, να μας πεί την προσωπική του εμπειρία και άποψη, να συμβουλέυσει κάτι κι εμάς που πρόκρειται να τα αντιμετωπίσουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Κάτοχος πτυχίου, ακόμη κι αν έχει μπει σε μια σχολή με πανελλαδικες, απ' ότι φαίνεται δεν δικαιούται δωρεάν συγγράμματα. Ποιος είναι σε θέση να το ελεγξει αυτό; Και αν γίνει ψευδής δήλωση σχετικά με την κατοχή ή όχι άλλου πτυχίου ή αντίστοιχα στον εύδοξο αν δεν δηλωθεί ποιές είναι οι κυρώσεις; Είναι απλά μια απορριψη της αίτησης ή κάτι παραπάνω; Υπάρχει κάποιος που να το έχει καταφέρει αυτό; Και όσον αφορά το πάσο ισχύει επίσης οτι ούτε αυτό δικαιούνται οι εν λόγω φοιτητές; Έχει βιώσει κανείς εδώ αυτά τα απαράδεκτα μέτρα, να μας πεί την προσωπική του εμπειρία και άποψη, να συμβουλέυσει κάτι κι εμάς που πρόκρειται να τα αντιμετωπίσουμε;

Δεν είναι ηθικό να κάνεις ψευδή δήλωση. Θεωρητικά μπορείς να την κάνεις αλλά κάνεις υπεύθυνη δήλωση σε περιπτωση που σε πιάοσυν θα έχεις κυρώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δωρεάν συγγράμματα για το 2ο πτυχίο
΄Αρθρο 65 του Νόμου 4386/2016 που δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ 83 τ.Α΄/11-5-2016
https://www.gsrt.gr/News/Files/New1230/Ν 4386 ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top