Γαλλική Φιλολογία

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
η τελικη αποφαση ειναι δικη σου
σκεψου το καλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
η τελικη αποφαση ειναι δικη σου
σκεψου το καλα
οντως πρεπει να το σκεφτω σοβαρα!σε ευχαριστω παντως!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Να σας ρωτησω για να περασεις γαλλικη φιλολογια πρεπει να εχεις C2 ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
οχι βεβαια
δεν ειναι απαραιτητο
αλλα αμα το εχεις ειναι καλο για σενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
α! ευχαριστω .. απλα θα ηθελα να μαθω αν ειναι τοσο δυσκολη σχολη? γιατι ετσι λενε οι περισσοτεροι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
το τμημα του απθ ειναι πιο ευκολο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
εγω ημουν στο τμημα της αθηνας
και ναι,ειναι δυσκολο...
και οσο παει το δυσκολευουν περισσοτερο...
αρκετοι θεωρουν οτι ειναι ευκολη σχολη λογω της χαμηλης βασης της, αλλα δεν ισχυει...
οσο για την θεσσαλονικη...
θα πω μονο οτι εχω ακουσει χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρη
λενε οτι ειναι αρκετα πιο ευκολη, αλλα καμια σχεση οι γνωσεις που σου προσφερουν...
σε επιπεδο μαθηματων λενε οτι ειναι κατωτερη...
δεν θελω να σας παρω στο λαιμο μου...
αν υπαρχει καποιος εδω που τελειωσε το τμημα της θεσσαλονικης, ας μας διαφωτισει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
εγω ημουν στο τμημα της αθηνας
και ναι,ειναι δυσκολο...
και οσο παει το δυσκολευουν περισσοτερο...
αρκετοι θεωρουν οτι ειναι ευκολη σχολη λογω της χαμηλης βασης της, αλλα δεν ισχυει...
οσο για την θεσσαλονικη...
θα πω μονο οτι εχω ακουσει χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρη
λενε οτι ειναι αρκετα πιο ευκολη, αλλα καμια σχεση οι γνωσεις που σου προσφερουν...
σε επιπεδο μαθηματων λενε οτι ειναι κατωτερη...
δεν θελω να σας παρω στο λαιμο μου...
αν υπαρχει καποιος εδω που τελειωσε το τμημα της θεσσαλονικης, ας μας διαφωτισει...
οκ σε ευχαριστω πολυ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Αν εχεις ενα επιπεδο β2 μπορεις να παρακολουθησεις καθολου η πρεπει να εχεις μεγαλυτερο επιπεδο? α! και τα μαθηματα τι περιπου ειναι?? :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
ναι βρε...
μια χαρα παρακολουθεις...
μην ανησυχεις....
τα μαθηματα ειναι κατα κυριο λογο γλωσσολογικα, λογοτεχνιες, ιστοριες, μεταφρασεις.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Θέλω πολύ να περάσω γαλλική φιλολογία !! Ποιά είναι η γνώμη σας??:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Θα πρέπει να ξέρεις γιατί θες να περάσεις γαλλική φιλολογία. Δεν φτάνει μόνο το γεγονός ότι σου αρέσει η γλώσσα. Πρέπει να σου αρέσει γενικότερα ο γαλλικός πολιτισμός! Αν σου αρέσει πραγματικά η Γαλλία απο όλες τις απόψεις, τότε δώσε για γαλλική φιλολογία. Και γιατί στα λέω τα παραπάνω; Λόγω της μικρής βάσης, ξέρω πολλά άτομα που πήγαν γαλλική φιλ. μόνο και μόνο επειδή δεν τα πήγαν καλά στις πανελλήνιες και στόχευαν για ανώτερη σχολή. Και έτσι, βγαίνουν πτυχιούχοι που δεν τους αρέσει αυτό που κάνουν ( και για αυτό το 70+% των γαλλικούδων είναι λίιιιιγο παλαβές :P ).

Κοίτα να κάνεις αυτό που θές και μην δεχθείς επιρροές από την οικογένειά σου του τύπου " και τι θα κάνεις μετα; (που είναι ένα ζήτημα κι αυτό..) ", " όχι , εγώ γιατρίνα θα σε βγάλω θες δεν θες!!", κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Υπάρχει η απόψη ότι η σχολή ( και δη της Αθήνας ) είναι εξαιρετικά δύσκολη.! Οπότε αν δεν τρελαίνεσαι και το βλέπεις σαν εναλλακτική, καλύτερα να δηλώσεις κάτι άλλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Εγώ αύτο σκέφτομαι ότι είναι πολύ δύσκολη η σχολή της Αθήνας!! Αλλά πραγματικά δεν το βλέπω σαν εναλλακτική λυση! Απλά θέλω να ακούσω γνώμες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Τίποτα δεν είναι δύσκολο όταν σου αρέσει πολύ! Και εννοείται πως ΠΡΕΠΕΙ να είναι δύσκολη σχολή. Αν ήταν χαλαρή κλπ δεν θα έβγαινε κανείς με ουσιαστικές γνώσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Τίποτα δεν είναι δύσκολο όταν σου αρέσει πολύ! Και εννοείται πως ΠΡΕΠΕΙ να είναι δύσκολη σχολή. Αν ήταν χαλαρή κλπ δεν θα έβγαινε κανείς με ουσιαστικές γνώσεις...


Σωστά τα λες!! :clapup: Αλλά μετά τη σχολή είναι το θέμα τι κάνεις .. αλλά βλέπουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Αυτό είναι ένα θέμα... π.χ. στην Ελλάδα το μόνο(το λέω επιφυλακτικά, δεν το χω ψάξει και πάρα πολύ) που νομίζω πως μπορεί να κάνει κάποιος απόφοιτος του συγκεκριμένου τμήματος είναι να γίνει δάσκαλος... και άντε μετά να βρει δουλειά. Ενώ στην Γαλλία που το σύστημα είναι εμφανώς καλύτερο, ένας απόφοιτος του τμήματος γαλλικής φιλολογίας θα μπορούσε να ασχοληθεί με περισσότερα πράγματα... Από την άλλη απ'ότι έχω ακούσει από καθηγήτριες γαλλικών , οι μισθοί είναι πολύ χαμηλοί για την σημερινή κοινωνία... Δεν θέλω να σε απογοητεύσω , αλλά θεωρώ ότι είναι καλύτερο να τα σκεφτείς αυτά . :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Αυτό είναι ένα θέμα... π.χ. στην Ελλάδα το μόνο(το λέω επιφυλακτικά, δεν το χω ψάξει και πάρα πολύ) που νομίζω πως μπορεί να κάνει κάποιος απόφοιτος του συγκεκριμένου τμήματος είναι να γίνει δάσκαλος... και άντε μετά να βρει δουλειά. Ενώ στην Γαλλία που το σύστημα είναι εμφανώς καλύτερο, ένας απόφοιτος του τμήματος γαλλικής φιλολογίας θα μπορούσε να ασχοληθεί με περισσότερα πράγματα... Από την άλλη απ'ότι έχω ακούσει από καθηγήτριες γαλλικών , οι μισθοί είναι πολύ χαμηλοί για την σημερινή κοινωνία... Δεν θέλω να σε απογοητεύσω , αλλά θεωρώ ότι είναι καλύτερο να τα σκεφτείς αυτά . :)



Ναι σωστά έχεις απόλυτο δίκιο !! Θα το ξανασκεφτώ!! Merci beaucoup !:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
Υπάρχει η απόψη ότι η σχολή ( και δη της Αθήνας ) είναι εξαιρετικά δύσκολη.!

δυστυχως δεν ειναι απλα αποψη... ειναι η πραγματικοτητα... :/::/:


Λόγω της μικρής βάσης, ξέρω πολλά άτομα που πήγαν γαλλική φιλ. μόνο και μόνο επειδή δεν τα πήγαν καλά στις πανελλήνιες και στόχευαν για ανώτερη σχολή. Και έτσι, βγαίνουν πτυχιούχοι που δεν τους αρέσει αυτό που κάνουν ( και για αυτό το 70+% των γαλλικούδων είναι λίιιιιγο παλαβές :P ).

1. επειδη λοιπον εχει χαμηλη βαση θεωρουν αυτοματα οτι θα ειναι και ευκολη σχολη
ΜΕΓΑ λαθος... η σχολη, ιδιως το τμημα της αθηνας, οπου ημουν, ειναι ΠΑΝΔΥΣΚΟΛΟ...
και οσο παει δυσκολευει ακοαμ περισσοτερο... :(:(

2. ελπιζω να μην με θεωρουν και μενα παλαβη...:confused::confused::confused:

Από την άλλη απ'ότι έχω ακούσει από καθηγήτριες γαλλικών , οι μισθοί είναι πολύ χαμηλοί για την σημερινή κοινωνία...

για δημοσιο δεν ξερω...
για φροντιστηριο ομως..... χαλια μαυρα...
ψιχουλα στην κυριολεξια ... :/::/::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top