Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,059 εγγεγραμμένα μέλη και 2,442,586 μηνύματα σε 77,185 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 124 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Ιεκ Γεωπονίας

Sotiris.Y

Νεοφερμένος

Ο Sotiris.Y αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 16 ετών . Έχει γράψει 36 μηνύματα.

O Sotiris.Y έγραψε: στις 15:56, 17-03-19:

Ποιά είναι η γνώμη σας για την ειδικότητα των Ιεκ: "Τεχνικός Τεχνολογικών Εφαρμογών και Εγκαταστάσεων σε έργα τοπίου και περιβάλλοντος"; Έχει καμία σχέση με γεωπονία; Αν ναι, έχει κάποια σχέση με την Ανθοκομία και την Αρχιτεκτονική τοπίου που με ενδιαφέρει; Αν όχι έχετε να μου προτείνετε ένα αντοίστιχο ιεκ; Ευχαριστώ!

Επεξεργασία: Να τονίσω ότι είμαι Ανθρωπιστικών σπουδών και γι' αυτό δεν μπορώ να σπουδάσω γεωπονία σε πανεπιστήμιο λόγω του πολύ χαμηλού επιπέδου μαθηματικών και φυσικής που έχω������
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sotiris.Y : 17-03-19 στις 20:55.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

VouDou (Δημήτριος)

Καθηγητής

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών , Καθηγητής του τμήματος --- και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 909 μηνύματα.

O VouDou έγραψε: στις 17:12, 17-03-19:

Ναι έχει σχέση με τη γεωπονία και είναι η ειδικότητα που λες (Ανθοκομία & Αρχιτεκτονική Τοπίου). Δες και τον οδηγό κατάρτισης: http://www.gsae.edu.gr/attachments/a...%BF%CF%82~.pdf

Τώρα σε ποιο ΔΙΕΚ θα γίνει εξαρτάται από τις προτάσεις της εκάστοτε Δ/νσης προς έγκριση από τον ΙΝΕΔΙΒΙΜ σε συνδυασμό με τις προτιμήσεις των ενδιαφερομένων σπουδαστών (πρέπει να επιλεγεί από αρκετά άτομα, για να λειτουργήσει).

Επεξεργασία: στη σελ. 10 θα δεις τον κατάλογο μαθημάτων και θα διαπιστώσεις, ότι δεν θα κάνεις μαθηματικά και φυσική, που λες, ότι είσαι πολύ χαμηλού επιπέδου.
1
Παράθεση

chloe26

Νεοφερμένος

H chloe26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 32 μηνύματα.

H chloe26 έγραψε: στις 17:34, 17-03-19:

Μπορείς να εγγραφείς δωρεάν με το απολυτήριο Γενικού Λυκείου (ανεξαρτήτως βαθμολογίας) σε ΕΠΑΛ αρχικά στον τομέα Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος και μετά να ακολουθήσεις την ειδικότητα: Τεχνικός Ανθοκομίας και Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Θα παρακολουθείς μόνο τα μαθήματα ειδικότητας (23 ώρες ανά εβδομάδα). Έτσι σε δύο χρόνια θα αποκτήσεις Πτυχίο της ειδικότητας: Τεχνικός Ανθοκομίας και Αρχιτεκτονικής Τοπίου.
1
Παράθεση

Sotiris.Y

Νεοφερμένος

Ο Sotiris.Y αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 16 ετών . Έχει γράψει 36 μηνύματα.

O Sotiris.Y έγραψε: στις 20:58, 17-03-19:

Αρχική Δημοσίευση από chloe26
Μπορείς να εγγραφείς δωρεάν με το απολυτήριο Γενικού Λυκείου (ανεξαρτήτως βαθμολογίας) σε ΕΠΑΛ αρχικά στον τομέα Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος και μετά να ακολουθήσεις την ειδικότητα: Τεχνικός Ανθοκομίας και Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Θα παρακολουθείς μόνο τα μαθήματα ειδικότητας (23 ώρες ανά εβδομάδα). Έτσι σε δύο χρόνια θα αποκτήσεις Πτυχίο της ειδικότητας: Τεχνικός Ανθοκομίας και Αρχιτεκτονικής Τοπίου.

Για να πάω στο ΕΠΑΛ με απολυτήριο λυκείου δεν θα επιτρέπεται να σπουδάζω σε ένα πανεπιστήμιο δημόσιο ταυτόχρονα;
Παράθεση

chloe26

Νεοφερμένος

H chloe26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 32 μηνύματα.

H chloe26 έγραψε: στις 23:06, 17-03-19:

Απ' όσο ξέρω δεν επιτρέπεται η ταυτόχρονη φοίτηση. Αν σκεφτόσουν να εγγραφείς σε κάποιο ΑΕΙ ή ΤΕΙ που δεν σε ενδιαφέρει για να πάρεις αναβολή στράτευσης και δικαίωμα μειωμένου εισιτηρίου για τα ΜΜΜ μην ανησυχείς. Το ΕΠΑΛ θα σου παρέχει και αναβολή στράτευσης και δικαίωμα μειωμένου εισιτηρίου για τα ΜΜΜ.
Παράθεση

Sotiris.Y

Νεοφερμένος

O Sotiris.Y έγραψε: στις 18:38, 18-03-19:

Αρχική Δημοσίευση από chloe26
Απ' όσο ξέρω δεν επιτρέπεται η ταυτόχρονη φοίτηση. Αν σκεφτόσουν να εγγραφείς σε κάποιο ΑΕΙ ή ΤΕΙ που δεν σε ενδιαφέρει για να πάρεις αναβολή στράτευσης και δικαίωμα μειωμένου εισιτηρίου για τα ΜΜΜ μην ανησυχείς. Το ΕΠΑΛ θα σου παρέχει και αναβολή στράτευσης και δικαίωμα μειωμένου εισιτηρίου για τα ΜΜΜ.
Δεν θέλω να περάσω σε μια σχολή του 1ου πεδίου που δεν μ' ενδιαφέρει! Θέλω πολύ να περάσω Ιταλική Φιλολογία (Αθήνας) και κάποια στιγμή να εγγραφώ σε Ιεκ ή Επαλ σε τομέα γεωπονίας που επίσης ήθελα πολύ να σπουδάσω αλλά τα ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΚΕΝΑ μου στα θετικά μαθήματα δεν μου το επιτρέπουν να σπουδάσω σε ΑΕΙ-ΤΕΙ του 2ου ή 3ου πεδίου!
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,739 μηνύματα.

O fockos έγραψε: στις 13:34, 19-03-19:

Εφόσον είσαι συνειδητοποιημένος τι θέλεις να κάνεις καλό είναι να αποφύγει το ΙΕΚ.

Μια πολύ καλή επιλογή είναι η Γεωπονική σχολή του Πανεπιστήμιου Ιωαννίνων που εδρεύει στην Άρτα. Έχεις ελεύθερη πρσσβαση αλλά πρέπει να μείνεις για 4 χρόνια τουλάχιστον στην Άρτα και είναι καθαρόαιμη Γεωπονική σχολή.

Απο΄την στιγμή που έχεις ελεύθερη πρόσβαση ΑΕΙ καθαρόαιμο τμήμα Γεωπονίας και θέλεις να κάνεις αυτό θεωρώ λάθος να πας να μπλέκεις σε ΙΕΚ.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 19-03-19 στις 13:39.
Παράθεση

Sotiris.Y

Νεοφερμένος

O Sotiris.Y έγραψε: στις 16:16, 19-03-19:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Εφόσον είσαι συνειδητοποιημένος τι θέλεις να κάνεις καλό είναι να αποφύγει το ΙΕΚ.

Μια πολύ καλή επιλογή είναι η Γεωπονική σχολή του Πανεπιστήμιου Ιωαννίνων που εδρεύει στην Άρτα. Έχεις ελεύθερη πρσσβαση αλλά πρέπει να μείνεις για 4 χρόνια τουλάχιστον στην Άρτα και είναι καθαρόαιμη Γεωπονική σχολή.

Απο΄την στιγμή που έχεις ελεύθερη πρόσβαση ΑΕΙ καθαρόαιμο τμήμα Γεωπονίας και θέλεις να κάνεις αυτό θεωρώ λάθος να πας να μπλέκεις σε ΙΕΚ.
Ναι αλλά λογικά αυτή η σχολή θα έχει μέσα μαθηματικά/φυσική/χημεία! Πώς θα ανταπεξέλθω στα μαθήματα εφόσον είμαι Ανθρωπιστική κατεύθυνση λόγω ΑΠΕΙΡΩΝ κενών στα θετικά μαθήματα;
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια