Γενικό -  Βιολογία ή Μαθηματικά

BioChemical

Νεοφερμένος

Ο BioChemical αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Εάν θέλω να περάσω χημικό..τι λετε..να διαλέξω τα μαθηματικά η τη βιολογία στη γ λυκειου( τώρα ειμαι β λυκειου)..το ξέρω ότι δεν εχει σημασία..αλλά μας είπαν ότι στο πανεπιστήμιο σε βοηθάνε τα μαθήματα που είχες κάνει στο λύκειο..τι λέτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Πάρε και τα δύο. Από το ένα πεδίο θα έχουν συντελεστή τα μαθηματικά και η φυσική , και από το άλλο η βιολογία και η χημεία. Δεν είμαι σίγουρη αν θα μπορείς να διαλέξεις και τα δύο του χρόνου. Πάντως για χημικό πιο χρήσιμα θα σου είναι τα μαθηματικά παρά η βιολογιά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να πάρεις βιολογία. Γενικά γράφεις καλύτερα πιο εύκολα. Επίσης αν θέλεις χημικό υποθέτω θα είσαι καλός στη χημεία που είναι επίσης μάθημα βαρύτητας στο 3ο πεδίο. Να πάρεις και τα δύο δεν στο προτείνω εκτός κι αν δεν έχεις κατασταλάξει καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BioChemical

Νεοφερμένος

Ο BioChemical αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Μπα..δε θέλω να πάρω και τα δύο.. απλά..προβοηματιζομαι τώρα επειδή μαθηματικα κανεις στο χημικό..και νομίζω το πρώτο εξαμηνο μοιάζουν με αυτά της γ λυκείου αλλά επισης βιολογία γ λυκείου έχει αρκετα κομμάτια στη χημεία..και στο σχολειο Μ την βιολογια τη διδασκει χημικος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Φίλε μου καλησπέρα, επειδή κοίταξα λίγο τα μαθήματα του τμήματός χημείας έχουν περισσότερο μαθηματικά φυσική και (προφανώς :D) ανόργανη και οργανική χημεία. Οπότε, πιστεύω ότι καλύτερο θα ήταν να πάρεις μαθηματικά αντί για βιολογία διότι θα μπορείς να ανταποκριθείς καλύτερα στο πρόγραμμα σπουδών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παίδες, η πλειονότητα των παιδιών που πάνε χημικό πάνε με βιολογία. Προφανώς και στην αρχή τα μαθηματικά τους είναι εισαγωγικά, μοιάζουν και με τη κατεύθυνση (και άρα δεν είναι προαπαιτούμενα). Και Χριστό να μην ξέρεις, δεν θα είσαι ο μόνος.
Τέλος πάντων προφανώς ο,τι θέλεις κάνεις. Απλά είναι βλακεία να διαλέξεις τον δυσκολότερο δρόμο όταν και τα δύο έχουν ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BioChemical

Νεοφερμένος

Ο BioChemical αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Τώρα δε ξερω τι θα κάνω..???? δε μου αρέσουν τα μαθηματικά???? Μ αρέσει η βιολογία..μήπως να πάρω μαθηματικά...δε ξέρω τώρα..μπερδεύτηκα..αλλά αν πάρω μαθηματικά δε θα τα καταφέρω στις πανελλήνιες..μάλλον βιολογία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Τώρα δε ξερω τι θα κάνω..???? δε μου αρέσουν τα μαθηματικά???? Μ αρέσει η βιολογία..μήπως να πάρω μαθηματικά...δε ξέρω τώρα..μπερδεύτηκα..αλλά αν πάρω μαθηματικά δε θα τα καταφέρω στις πανελλήνιες..μάλλον βιολογία

Απο καθαρα αποψη τι θα σε βοηθουσε περισσοτερο ειναι τα μαθηματικα. Η χημεια δεν συνδεεται με μοναδικο τροπο με την βιολογια . I mean sure,μπορεις να ασχοληθεις με τον τομεα της υγειας και να μπλεξεις με κλινικη χημεια ή βιοχημεια ας πουμε αλλα ο χημικος εχει πολυ πολυ μεγαλυτερο ευρος δυνατοτητων και τα παραπανω αποτελουν υποσυνολο αυτου μονο.

Απο αποψη τι θα σε βοηθουσε να περασεις πιο ευκολα εξαρταται με την αποδοση σου στα δυο αυτα μαθηματα.Προφανως θα επιλεξεις να πας με αυτο που θεωρεις οτι θα μπορεις να διαβαζεις πιο ευκολα ή τουλαχιστον αποδιδεις περισσοτερο. Τωρα εαν τα μαθηματικα ειναι αυτο το μαθημα σε συνδυασμο με το οτι θα σου ειναι καλο εφοδιο για αργοτερα,τοτε τελεια. Εαν απο την αλλη οχι,δεν πειραζει καθολου,παιρνεις βιολογια και μαθαινεις και τα απαραιτητα μαθηματικα στην πορεια ;) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sotiris.Y

Νεοφερμένος

Ο Sotiris.Y αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Ότι και να επιλέξεις κάτι θα κερδίσεις, κάτι θα χάσεις δηλαδή:

1)Επιλέγοντας μαθηματικά θα είναι πιο δύσκολα από τη βιολογία και μπορεί να χρειαστεί να δώσεις πάνω από μία φορά πανελλαδικές.Ωστόσο, θα ανταπεξέλθεις πολύ καλύτερα στο πρόγραμμα σπουδών.

2)Επιλέγοντας βιολογία μπορεί να είναι λίγο πιο εύκολη από τα μαθηματικά,να βγάλεις πολλά μόρια (που απαιτεί το χημικό) και να περάσεις με την πρώτη αλλά θα δυσκολευτείς στα μαθηματικά του πανεπιστημίου.Βέβαια κάνοντας ιδιαίτερα μπορείς να τα βγάλεις πέρα ίσα-ίσα για να τα περνάς τα μαθήματα.

Εγώ θα σου πρότεινα το 2) γιατί πρέπει να βγάλεις πολλά μόρια για να πετύχεις το στόχο σου και να μην το ρισκάρεις και τα κενά θα καλυφθούν.Εκτός αν είσαι αστέρι στα μαθηματικά.

Εγώ μάλλον θα πάω του χρόνου 3ο πεδίο και μία σχολή που θέλω είναι κοινή με το 2ο πεδίο (Επιστήμη φυτικής παραγωγής στο Γεωπονικό) έχει μαθηματικά αλλά μόνο 1 μάθημα (το είδα στον οδηγό σπουδών).Οπότε ίσως δυσκολευτώ αρκετά αλλά δεν μπορώ να το ρισκάρω με τα μαθηματικά αφού μπορώ και χωρίς αυτά.Επίσης θέλω να λέω ότι του χρόνου θα εχω μια τάξη χωρίς μαθηματικά:cool2:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλά μη λέμε βλακείες. Σιγά που θα χρειαστεί και ιδιαίτερα ίσα ίσα για να περάσει τα μαθήματα.
Ξαναλέω, οι περισσότεροι στο χημικό περνάνε με βιολογία. Δεν θεωρείται δεδομένη η ύλη της κατεύθυνσης της γ λυκείου.
Βέβαια δεν έχει και νόημα να μιλάμε για το τι θα κάνει αν μπει στη σχολή που θελει ενώ καλά καλά δεν έχει αρχίσει την προετοιμασία για να μπει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NastStorm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NastStorm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 334 μηνύματα.
Εάν θέλω να περάσω χημικό..τι λετε..να διαλέξω τα μαθηματικά η τη βιολογία στη γ λυκειου( τώρα ειμαι β λυκειου)..το ξέρω ότι δεν εχει σημασία..αλλά μας είπαν ότι στο πανεπιστήμιο σε βοηθάνε τα μαθήματα που είχες κάνει στο λύκειο..τι λέτε?


Κι εγω στην αρχη της χρονιας ειχα το ιδιο θεμα με εσενα. Κι εγω για χημικο στοχευω και δεν ηξερα αν επρεπε να δωσω μαθηματικα ή βιολογια..

Απο οσο ξερω δεν υπαρχουν πολυ συνθετα μαθηματικα στη χημεια παρα μονο εφαρμοσμενα... Προσοχη χρειαζεται η φυσικη την οποια θα συναντησεις και στο πανεπιστημιο.

Πιστευω οτι ειναι καλυτερο να επιλεξεις βιολογια για τους εξης λογους :
1. Μπορεις να περασεις πιο ευκολα στη σχολη απο οτι αν εδινες μαθηματικα
2. Στο πανεπιστημιο η βιολογια ειναι πιο χρησιμη απο τα μαθηματικα... και τα μαθηματικα κατευθυνσης που κανουμε δεν προκειται να σου χρησιμευσουν οπως ειναι απο μονα τους στη σχολη
3. Αν θες κατευθυνση του χημικου με παρακλαδι τη βιολογια (πχ απο χημικο επιλεγεις κατευθυνση βιοχημεια) τοτε η βιολογια ειναι απαραιτητη
4. Τελος αν δεν σ ενδιαφερουν σχολες του δευτερου πεδιου εκτος του χημικου τι παιρνεις μαθηματικα;;

υ.γ. να εχεις τα ματια κ τ αφτια ανοιχτα στην αλγεβρα που κανουμε φετος χρησιμευει παρα πολυ στη φυσικη.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BioChemical

Νεοφερμένος

Ο BioChemical αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Αρχικά ευχαριστώ για τις απαντησεις...1ον.. ναι θα προτιμούσα εάν περάσω χημικό να ασχοληθώ με τον τομέα της υγειας! 2ον θα διαλέξω τη βιολογια εφόσον Μ λέτε ότι χρειάζεται περισσότερο (και χαιρομαι για αυτο) και 3ον..(δε ξέρω ποιος το είπε) αυτή η άλγεβρα που κάνουμε στη β λυκειου..νμζ χρειαζεται στη φυσικη το κεφάλαιο με την τριγωνομετρία..και οι λογαριθμοι στη χημεια δν είμαι σιγουρος..αν και δεν είμαι και πολυ καλός στην αλγεβρα...με βοηθήσατε ομως να επιλεξω...και επιλέγω τη βιολογια:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top