Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 67,335 εγγεγραμμένα μέλη και 2,430,609 μηνύματα σε 75,876 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 325 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

manouno (Μάνος)

Απόφοιτος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος του τμήματος Ηλεκτρονικών Υπολογιστικών Συστημάτων ΤΕΙ Πειραιά και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O manouno έγραψε: στις 21:07, 19-01-10:

κομμάτι άσκησης. Να λύσουμε το όριο.
Lim ημx/(x-π)
x->π-

Πως το συνεχίζουμε. Η σύντομη απάντηση λέει ότι πρέπει να μας κάνει -1
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

coheNakatos (Βαγγελης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.

O coheNakatos έγραψε: στις 21:24, 19-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από manouno
κομμάτι άσκησης. Να λύσουμε το όριο.
Lim ημx/(x-π)
x->π-

Πως το συνεχίζουμε. Η σύντομη απάντηση λέει ότι πρέπει να μας κάνει -1
Θεσε u=x-π
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

manouno (Μάνος)

Απόφοιτος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος του τμήματος Ηλεκτρονικών Υπολογιστικών Συστημάτων ΤΕΙ Πειραιά και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O manouno έγραψε: στις 21:43, 19-01-10:

ωραια και θα γινει:
lim ημ(υ+π)/υ
x->π-

Δεν βλέπω καμια διαφορά....
Παράθεση

coheNakatos (Βαγγελης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.

O coheNakatos έγραψε: στις 21:57, 19-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από manouno
ωραια και θα γινει:
lim ημ(υ+π)/υ
x->π-

Δεν βλέπω καμια διαφορά....
Απο τν τριγωνομετρια ημ(υ+π)=-ημυ ,τωρα ?
Παράθεση

manouno (Μάνος)

Απόφοιτος

O manouno έγραψε: στις 22:00, 19-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από coheNakatos
Απο τν τριγωνομετρια ημ(υ+π)=-ημυ ,τωρα ?
ναι σωστα....
Δεν ειναι τιποτα, ειμαι χαζος, το ξέρω....
Παράθεση

elenaki92paok

Μαθητής Β' λυκείου

H elenaki92paok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 61 μηνύματα.

H elenaki92paok έγραψε: στις 22:00, 19-01-10:

Εστω μια συναρτηση f:R->R για την οποια ισχύειγια καθε χεR
Ν.δ.ο¨:

για το 1ο ενταξει η λυση ειναι απο πανω...για το 2ο τι κανω??aaax!!!
Yπεθετα οτι κανοντας το 1ο το 2ο θα ηταν ευκολοτερο
αν α=/=β ν.δ.ο:

Συγνωμη που τη ξαναβαζω...αλλα δε με βοηθατε και δεν εχω και εμπνευση...
Παράθεση

agiostimotheos

Φοιτητής

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 558 μηνύματα.

O agiostimotheos έγραψε: στις 22:18, 19-01-10:

f(1/4)=1

f(4x)=4f(x) gia kathe xE[1,4]

f(1)=?
Παράθεση

coheNakatos (Βαγγελης)

Μαθητής Γ' λυκείου

O coheNakatos έγραψε: στις 22:29, 19-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από agiostimotheos
f(1/4)=1

f(1)=?
για x=1/4 f(1)=4
Παράθεση

ledzeppelinick (Νίκος)

Φοιτητής

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Χημικών Μηχανικών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 500 μηνύματα.

O ledzeppelinick έγραψε: στις 23:56, 19-01-10:

ναι όμως λέει πως η σχέση ισχύει για κάθε χε [1,4] και το x=1/4 είναι εκτός του διαστήματος
---------------------------------
Βάζω όπου χ-->χ/4 και έχουμε

το ίδιο βγαίνει βέβαια αλλά να είμαστε πιο σωστοί!
Παράθεση

coheNakatos (Βαγγελης)

Μαθητής Γ' λυκείου

O coheNakatos έγραψε: στις 00:11, 20-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από ledzeppelinick
ναι όμως λέει πως η σχέση ισχύει για κάθε χε [1,4] και το x=1/4 είναι εκτός του διαστήματος
---------------------------------
Βάζω όπου χ-->χ/4 και έχουμε

το ίδιο βγαίνει βέβαια αλλά να είμαστε πιο σωστοί!
Γιατι νομιζω οτι κανεις το ιδιο ακριβως πραγμα ?
Παράθεση

ledzeppelinick (Νίκος)

Φοιτητής

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Χημικών Μηχανικών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 500 μηνύματα.

O ledzeppelinick έγραψε: στις 00:51, 20-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από coheNakatos
Γιατι νομιζω οτι κανεις το ιδιο ακριβως πραγμα ?
ναι απλά το αν θέσεις κατευθείαν την τιμή στη σχέση μπορεί κάποιος να σ το πάρει λάθος γτ το χ=1/4 δεν ανήκει στο [1,4]
Παράθεση

coheNakatos (Βαγγελης)

Μαθητής Γ' λυκείου

O coheNakatos έγραψε: στις 11:53, 20-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από ledzeppelinick
ναι απλά το αν θέσεις κατευθείαν την τιμή στη σχέση μπορεί κάποιος να σ το πάρει λάθος γτ το χ=1/4 δεν ανήκει στο [1,4]
Ειναι το ιδιο πραγμα ρε αφου οταν θετεις αφου το Θεωρεις οτι το

Δηλαδη ειναι το ιδιο πραγμα μεσω Τρικαλων
Παράθεση

agiostimotheos

Φοιτητής

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 558 μηνύματα.

O agiostimotheos έγραψε: στις 13:46, 20-01-10:

βλέπω ξεσήκωσα αντιδράσεις

και εγώ για αυτό το πόσταρα
πως να θέσεις το 1/4 στο χ αφού δεν ανήκει στο ΠΟ της συνάρτησης?

και αν θέσεις όπου χ το χ/4 το ίδιο δεν είναι? η είναι όντος πιο σωστό?
εγώ προσωπικά θα προβληματιζόμουν αρκέτη ώρα για το αν πρέπει όντος να ΄θεσω το 1/4

κανας καθηγητής μπορεί να απαντήσει?
θα σας πω μετά τι μου είπε ο δικός μ
Παράθεση

coheNakatos (Βαγγελης)

Μαθητής Γ' λυκείου

O coheNakatos έγραψε: στις 13:48, 20-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από agiostimotheos
βλέπω ξεσήκωσα αντιδράσεις

και εγώ για αυτό το πόσταρα
πως να θέσεις το 1/4 στο χ αφού δεν ανήκει στο ΠΟ της συνάρτησης?

και αν θέσεις όπου χ το χ/4 το ίδιο δεν είναι? η είναι όντος πιο σωστό?
εγώ προσωπικά θα προβληματιζόμουν αρκέτη ώρα για το αν πρέπει όντος να ΄θεσω το 1/4

κανας καθηγητής μπορεί να απαντήσει?
θα σας πω μετά τι μου είπε ο δικός μ
Ρε συ τι νοημα εχει η ασκηση αν εχεις μια τιμη της συναρτησης που ΔΕΝ ανηκει στο Π.Ο .Επειτα τωρα που το βλεπω αυτο ειναι συναρτησιακη σχεση για αυτο το διαστημα δεν ειναι ο τυπος της συναρτησης .. αρα ισχυει μονο σε αυτο το διαστημα ..
Παράθεση

MADlen

Μαθητής Γ' λυκείου

H MADlen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H MADlen έγραψε: στις 15:43, 20-01-10:

Μία απορία. Πώς θα λυθεί το: ? Ευχαριστώ.
Παράθεση

coheNakatos (Βαγγελης)

Μαθητής Γ' λυκείου

O coheNakatos έγραψε: στις 16:48, 20-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από MADlen
Μία απορία. Πώς θα λυθεί το: ? Ευχαριστώ.
Παράθεση

Rania.

Φοιτητής

H Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.

H Rania. Και το κεφι μου θα κανω. έγραψε: στις 17:19, 20-01-10:

Βαγγελη ειναι λαθος.
Θετω
Αρα εχω

Παράθεση

coheNakatos (Βαγγελης)

Μαθητής Γ' λυκείου

O coheNakatos έγραψε: στις 18:20, 20-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Rania.
Βαγγελη ειναι λαθος.
Θετω
Αρα εχω

Οντως καλα μην μου δινεται σημασια δεν εχω κανει καν ολοκληρωματα
Παράθεση

agiostimotheos

Φοιτητής

O agiostimotheos έγραψε: στις 13:10, 21-01-10:

f(1/4)=1

f(1)=?

Ρε συ τι νοημα εχει η ασκηση αν εχεις μια τιμη της συναρτησης που ΔΕΝ ανηκει στο Π.Ο .Επειτα τωρα που το βλεπω αυτο ειναι συναρτησιακη σχεση για αυτο το διαστημα δεν ειναι ο τυπος της συναρτησης .. αρα ισχυει μονο σε αυτο το διαστημα ..
αυτή είναι και εμένα η απορία μου
μήπως είναι λάθος η άσκηση?
Παράθεση

Morelo

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 871 μηνύματα.

O Morelo έγραψε: στις 16:13, 21-01-10:

Λιγη βοηθεια για αυτην..ξερω(μαλλον) τι πρεπει να κανω αλλα δν μου βγαινουν οι πραξεις

Για να ανηκει και ο W σε κυκλο με κ(0,0) και ρ=1 πρεπει |w|=1,αρα παιρνω
|2z-i| προς |iz+2| και αυτο πρεπει να μου βγαλει 1 σωστα??????
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    tselias , Jim_Pap , Johnsk , Ιωάννης1234

Βρείτε παρόμοια