Πιο ευτυχισμένοι είναι οι πλούσιοι ή οι φτωχοί;

Chimera

Δραστήριο μέλος

Η Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 723 μηνύματα.
Υπηρξα ευτυχισμενος οταν ανοιξα για πρωτη φορα τα ματια μου στην εντατικη και καταλαβα πως μπορω να κουνησω τα δαχτηλα των ποδιων
Οταν ακουσα οτι σε 6 μηνες θα περπατησω και παλι
Οταν μπορεσα να πιω τις πρωτες σταγονες νερο
Οταν εβγαλα τον ενοχλητικο "σωληνα¨ και μπορεσα να φαω
Οταν βγηκα απο το χειρουργιο και μου ειπαν πως ολα πηγαν καλα
Οταν...Οταν...Οταν...
Οταν καθησα στο καροτσακι και πηγα την πρωτη μου βολτα μετα απο καιρο.
Οταν σταθηκα και παλι ορθειος
Οταν ανεβηκα και παλι στη μηχανη μου
Ειμαι ευτυχισμενος που μπορω και χαιρομαι την ευτυχια της ζωης
Η ευτυχια (στη συγχρονη εποχη) ειναι αντικειμενικη και αλλαζει κατα καιρους της
πηγες της αλλα ας μην ξεχνουμε πως
ευτυχια ειναι η ιδια η ζωη και η δυνατοτητα που μας δοθηκε να την ζησουμε
Ειναι αδικο να αναρωτιομαστε αν και ποτε ειμαστε ευτυχησμενοι
γιατι ειναι συνονημο του να αναρωτιομαστε αν και ποτε ζουμε..

Συγκινήθηκα :cry_x:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μηπως θελεις να πεις οτι ειναι κανεις ευχαριστημενος απο τη ζωη του στο συνολο της?
Γιατι το να πλεει καποιος συνεχως σε πελαγη ευτυχιας, εμενα μου φανταζει
ουτοπικο....
Ναι, αυτό ακριβώς θέλω να πω, και δεν είναι καθόλου μα καθόλου ουτοπικό.
Είναι η πραγματικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ναι, αυτό ακριβώς θέλω να πω, και δεν είναι καθόλου μα καθόλου ουτοπικό.
Είναι η πραγματικότητα.

Στο πρωτο ή στο δευτερο αναφερεσαι? Γιατι σε εχασα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Στο πρωτο ή στο δευτερο αναφερεσαι? Γιατι σε εχασα....
Και τα δύο ίδια δεν είναι;
Πιστεύω πως υπάρχουν άνθρωποι που είναι ευχαριστημένοι από τη ζωή τους, και πλέουν σε πελάγη ευτυχίας. Δεν είναι καθόλου ουτοπικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Οτι συνεχως πλεουν σε πελαγη ευτυχιας? Χωρις να υπαρχουν στιγμες απογοητευσης, κακης τυχης κ.ο.κ?
Γιατι για μενα αλλο ειναι το να ειναι καποιος ευχαριστημενος σε γενικες γραμμες απο τη ζωη του.. και αλλο να εχει μια συνεχη ευτυχισμενη ζωη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μπορεί να έχει κάποιες μικρές στιγμές απογοήτευσης που όμως να μην μπορούν να σταθούν εμπόδιο στην ευτυχία του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Delfis

Νεοφερμένος

Η Delfis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Ευτυχία είναι οι "τυχαίες στιγμές χαράς" ενός ανθρώπου( και αρκετών οικόσιτων ίσως), που θεωρεί "εκ συστήματος"(από τον "χαρακτήρα" του π.χ.) ότι γενικά είναι πιο άτυχος από τους διπλανούς του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Από που προκύπτει ότι οι πλούσιοι είναι λιγότερο ευτυχισμένοι από τους φτωχούς;
Επειδή το πιστεύουν όσοι δεν είναι πλούσιοι; :P
Αν (θεωρητικά) ο πλούτος ή η φτώχεια ήταν ζήτημα τύχης, τότε οι πλούσιοι σίγουρα είναι "τυχεροί", αρά και μερικοί από αυτούς, έχουν την πιθανότητα να είναι και "ευτυχείς". Οπότε ευτυχής φτωχός είναι (πάντα θεωρητικά), μόνον εκείνος που πετυχαίνει τη φτώχεια, με συνειδητές επιλογές του. Κατά τα άλλα- στην πράξη δηλαδή- φτώχεια και δυστυχία είναι συνώνυμα στον κόσμο μας...νομίζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

esperanza

Νεοφερμένος

Η esperanza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Η ευτυχία ξεκινάει πρώτα από την ψυχικη ισορροπία ,ηρεμία και πληρότητα.' Οταν δίνεις και παίρνεις αγάπη,όταν δεν νιωθεις ζήλια και εμπαθεια για τον διπλανό σου και όταν θεωρεις τον εαυτό σου τυχερό με αυτά που σου έχει χαρίσει η ζωή , είσαι πλουσιος. ΄Οσα υλικά αγαθά και αν έχεις, αν μέσα σου νιώθεις πως κάτι σου λείπει είσαι φτωχος. Αυτός που πιστεύει πως τα υλικά αγαθά φέρνουν και την ευτυχία είναι λάθος. Ο άνθρωπος δεν ειναι μόνο ύλη αλλά και ψυχή . Οπότε όσο ανάγκη έχει το φαγητό και το νερό για να ζήσει άλλο τόσο,ίσως και περισσότερο, έχει αναγκη από τροφή για την ψυχή και το πνεύμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Louard

Νεοφερμένος

Η Louard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Ξαπλώνω στην παραλία και κοιτάω την θάλασσα, γυρίζω προς τα πίσω και βλέπω την σκηνούλα μου (το σπίτι μου),,, ανοιγω το βλέμμα και βλέπω γύρω μου τους ανθρώπους που αγαπώ να παίζουν , να λιάζονται, να γελούν, να διασκεδάζουν... και νιώθω ο πιο πλούσιος άνθρωπος του κόσμου...είναι τι ζητάει κανείς απο την ζωή του.. νιώθω ευτυχισμένη όταν μπαίνει η άνοίξη....ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ ΚΙΟΛΑΣ!!!! και γεμίζει η φύση χρώματα... είμαι ευτυχισμένη και τυχερή στην ζωή μου γιατί πάνω απο όλα έχω αγάπη να δώσω και να μου δώσουν,,,,
δεν θέλω να είμαι συνέχεια ευτυχισμένη... συνειδητά δεν θέλω.. έχω ανάγκη και τις πτώσεις μου, τις αγαπάω και αυτές γιατί μου θυμίζουν οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΟ ΠΡΑΓΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΤΗΣΗ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΠΤΩΣΗ!!!!!!!!!!

η ζωή είναι ωραία.....1000%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κιτρινος Σκιουρος

Νεοφερμένος

Ο Κιτρινος Σκιουρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ευτυχία είναι κατα κανόνα μια συναισθηματική κατάσταση και όχι μια λογική πεποίθηση.. Το να είσαι πλούσιος είναι απλά ένα μέσο.. ανάλογα με το πως έχει διαμορφωθεί η προσωπικότητα σου από τότε που γεννήθηκες μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να ευτυχήσεις ή για να δυστυχήσεις.. Το πως νιώθεις κάθε στιγμή θα σε πληροφορεί αν είσαι ευτυχισμένος ή δυστυχισμένος.. Αν μπορείς να βρεις ανθρώπους που η αλληλεπίδραση μαζί τους να σου προσφέρει συναισθηματική ευφορία ακόμα κι' όταν είστε κλεισμένοι σε μια φυλακή δίχως τίποτ'άλλο εκτός από σας τους ίδους, τότε αυτό είναι μια προϋπόθεση ευτυχίας.. Αν έχεις τα μέσα μπορείς να τη μεγαλώσεις.. Αν από την άλλη κατέχεις όλα τα πλούτη του κόσμου και όμως νιώθεις μόνος.. τότε χρησιμοποίησε τα πλούτη σου για να βρεις αυτούς τους ανθρώπους.. Η αρχή της ευτυχίας είναι το τέλος της μοναξιάς.. η διεύρυνση της ευτυχίας εξαρτάται από τον πλουταλισμό των ανθρώπινων υπάρξεων που μπορείς να επικοινωνήσεις.. Άρα.. ναι στον πλούτο αλλά να ξέρουμε και το γιατί..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giver

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Ένας πατέρας με οικονομική άνεση, θέλοντας να διδάξει στο γιο του τι σημαίνει φτώχεια, τον πήρε μαζί του για να περάσουν λίγες μέρες στο χωριό, σε μια οικογένεια που ζούσε στο βουνό.

Πέρασαν τρεις μέρες και δυο νύχτες στην αγροικία. Καθώς επέστρεφαν στο σπίτι, μέσα στο αυτοκίνητο, ο πατέρας ρώτησε το γιο του:
«Πώς σου φάνηκε η εμπειρία;»
«Ωραία» απάντησε ο γιος με το βλέμμα καρφωμένο στο κενό.
«Και τι έμαθες;» συνέχισε με επιμονή ο πατέρας.


Ο γιος απάντησε:


- Εμείς έχουμε έναν σκύλο, ενώ αυτοί τέσσερις.
- Εμείς διαθέτουμε μια πισίνα που φτάνει μέχρι τη μέση του κήπου, ενώ αυτοί ένα ποτάμι δίχως τέλος, με κρυστάλλινο νερό, μέσα και γύρω από το οποίο υπάρχουν και άλλες ομορφιές…
- Εμείς εισάγουμε φαναράκια από την Ασία για να φωτίζουμε τον κήπο μας, ενώ αυτοί φωτίζονται από τα αστέρια και το φεγγάρι…
- Η αυλή μας φτάνει μέχρι το φράχτη, ενώ η δική τους μέχρι τον ορίζοντα…
- Εμείς αγοράζουμε το φαγητό μας· αυτοί πάλι, σπέρνουν και θερίζουν γι αυτό…
- Εμείς ακούμε CDs. Αυτοί απολαμβάνουν μια απέραντη συμφωνία από πουλιά, βατράχια, και άλλα ζώα. Και όλα αυτά διακόπτονται που και που από το ρυθμικό τραγούδι του γείτονα που εργάζεται στο χωράφι…
- Εμείς μαγειρεύουμε με ηλεκτρική κουζίνα. Αυτοί ό,τι τρώνε έχει αυτή τη θεσπέσια γεύση, μια και μαγειρεύουν στα ξύλα…
- Εμείς, για να προστατευθούμε, ζούμε περικυκλωμένοι από έναν τοίχο με συναγερμό. Αυτοί ζουν με τις ορθάνοιχτες πόρτες τους, προστατευμένοι από τη φιλία των γειτόνων τους…
- Εμείς ζούμε «καλωδιωμένοι» με το κινητό, τον υπολογιστή, την τηλεόραση. Αυτοί, αντίθετα, «συνδέονται» με τη ζωή, τον ουρανό, τον ήλιο, το νερό, το πράσινο του βουνού, τα ζώα τους, τους καρπούς της γης τους, την οικογένειά τους.


Ο πατέρας έμεινε έκθαμβος από τις απαντήσεις του γιου του…

Και ο γιος ολοκλήρωσε με τη φράση:

«Σʼευχαριστώ, μπαμπά, που μας δίδαξες πόσο φτωχοί είμαστε…»



ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΦΤΩΧΟΤΕΡΟΙ ΣΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗ ΦΥΣΗ, ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΕΡΓΑ ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥ ΜΑΣ.
ΑΓΩΝΙΟΥΜΕ ΠΩΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ, ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ, ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΝΤΙ ΝΑ ΜΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ «ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ».


Θυμήσου:
Το πιο δυνατό σʼαυτή τη ζωή είναι η ΑΓΑΠΗ.
«Αυτή όλα τα μπορεί».

Μετάφραση από τα Ισπανικά σε ελεύθερη απόδοση:
Γεώργιος Σ. Βλάχος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Εμένα πάλι μ' φαίνεται πως και οι πλούσιοι και οι φτωχοί είναι εξίσου δυστυχείς.
:hmm:

Οι μεσαιοι την έχουν καλύτερα, το πολύ πολύ να τους βρεί καμμία νεύρωση.






----------------------------------------------------------------------------------------------------
Θυμήσου:
Το πιο δυνατό σʼαυτή τη ζωή είναι η ΑΓΑΠΗ.
Αυτή όλα τα μπορεί.



Θα συμφωνούσα απολύτως, μέχρι προχτές
οπότε και κατάλαβα απότομα πως

το πιο δυνατό σ' αυτή τη ζωή είναι η ...τεκίλα
Αυτή όλα τα μπορεί :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Α και στους πλουσιους να δεις νευρωσεις !

Δε νομιζω οτι μπορουμε να δωσουμε μια απλη απαντηση γιατι εχει πολλους παραγοντες το θεμα : εισοδημα,ηλικια,τοπος,ανατροφη,προσδοκιες,τι οριζει ευτυχια ο καθενας κλπ.

ΠΑντως σε μια προσφατη ερευνα η σχεση πλουτου με, εστω αναφερομενης, ευτυχιας, ήταν δυνατη :


source : nytimes.com
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iduna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Iduna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Από που προκύπτει ότι οι πλούσιοι είναι λιγότερο ευτυχισμένοι από τους φτωχούς;
Επειδή το πιστεύουν όσοι δεν είναι πλούσιοι; :P

Γιατί μερικές φορές έρχεται η ώρα που συνειδητοποιείς ότι σε αρκετούς ουσιαστικούς τομείς τα χρήματα δεν φέρνουν την ευτυχία και κατά συνέπεια η τάξη στην οποία ανήκεις. Αυτό σίγουρα το ξέρουν περισσότερο αυτοί που δεν έχουν τίποτα να χάσουν κτλ γιατί δεν θα πέσουν από τα σύννεφα όταν το συνειδητοποίησουν.
Όχι ότι η ζωή είναι ωραία πάντοτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Η ευτυχία είναι συναισθηματικός πλουτος που εξαρτάται απο εμάς και ο πλούτος είναι υλικός πλουτος που εξαρτάται απο πολλούς άλλους παράγοντες εκτος απο εμάς.

Επίσης, βιώνουμε τη ζωή μας συναισθηματικά. Αν έχουμε καλή υγεία, πραγματικά οτιδήποτε και άν συμβαίνει οικονομικά, είναι απόλυτα εφικτό να είμαστε πανευτυχείς. Ομως η συνθήκη της ευτυχίας πιστεύω ότι πάντα θα ακολουθεί το αξίωμα πόυ διατύπωσα στην αρχή: Για να νοιώθουμε ευτυχείς σε μια δεδομένη σςτιγμή, πρέπει να νοιώθουμε (ανεξάρτητα για ποιο λόγο και με ποια φιλοσόφηση) ότι το σημερα μας είναι καλύτερο απο το χθες, και το αύριο μας πιο ευοίωνο απο το σήμερα. Κι αυτή τη δυναμική, την έχει πιο πολύ ενας ανερχόμενος φτωχός παρά ενας πλούσιος.

Το παράδειγμα με το αγρόκτημα τους χωριάτες και τον πλούσιο παραπάνω αυτο αποδεικνύει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top