Πόσοι από εσάς συμμετέχετε σε μαθητικούς διαγωνισμούς;

ManolisDaratso

Νεοφερμένος

Ο ManolisDaratso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Μαθηματική Εταιρεια, Ένωση Ελληνων Φυσικών; Που συμμετέχετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Παντού, όπου βρω διαγωνισμό! :D Είναι ξεχωριστή εμπειρία, η αλήθεια είναι...
Τα τελευταία 3 χρόνια συμμετέχω στης Ένωσης Ελλήνων Φυσικών (στη β' γυμνασίου είχα βγει 10η αλλά στο παράρτημα Μακεδονίας, μπούρδες:tongue:), θα πάω πάλι μεθαύριο αλλά μάλλον δεν θα γράψω τίποτα έτσι όπως με βλέπω, και πέρα από αυτό στέλνω κανένα διήγημα πού και πού στην Ένωση Λογοτεχνών ή στο Ίδρυμα Λασκαρίδη (φέτος βγήκε ένας Πετζίκης που καθόλου δεν μου γέμισε το μάτι:mad:), μια φορά δήλωσα στην Μαθηματική Εταιρεία αλλά δεν πήγα, εεε, αυτά... :P
Ααα και το Καγκουρό απίστευτη εμπειρία! Πολύ ξεχωριστός διαγωνισμός και σου δίνουν και βιβλιαράκι με ασκήσεις και κουίζ, μην τυχόν και βαρεθείς :P:D

Να πηγαίνετε σε διαγωνισμούς ακόμα κι αν δεν γράφετε/βγείτε τίποτα, είναι πολύ ωραίες εμπειρίες και ειδικά αν είστε με φίλους θα έχετε να θυμάστε..!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Spooky29

Νεοφερμένος

Η Spooky29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
προς το παρον δεν εχω παει ποτε αλλα θα παω σε 3 εβδομαδας στης χημειας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Εγώ έπαιρνα στο γυμνάσιο μέρος στους μαθητικούς διαγωνισμούς έκθεσης/φωτογραφίας/ζωγραφικής.

Αλλά πλέον δεν τους τιμώ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Στο γυμνάσιο και στην πρώτη Λυκείου συμμετείχα στους μαθηματικούς διαγωνισμούς της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρίας. Η μεγαλύτερη επιτυχία μου ήταν να φτάσω μέχρι τη φάση "Αρχιμήδης" (νομίζω Γ γυμνασίου).. Πλέον δεν είμαι καν μαθητής με τη στενή έννοια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Εγώ έπαιρνα στο γυμνάσιο μέρος στους μαθητικούς διαγωνισμούς έκθεσης/φωτογραφίας/ζωγραφικής.

Αλλά πλέον δεν τους τιμώ. :P

ωω, μα γιατι;; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Δε ξέρω, δεν είχα όρεξη για κάτι τέτοιο φέτος.

Ίσως του χρόνου με πιάσει πάλι η φλογερή επιθυμία αλλά αμφιβάλλω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ManolisDaratso

Νεοφερμένος

Ο ManolisDaratso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Eγώ έχω διακριθεί 2 φορές στην ΕΜΕ και φετος εδωσα το διαγωνισμο φυσικης της ΕΕΦ(γ γυμνασιου)... εγραψα 3,5/4 σωστα θεματα περιπου. Εχω ελπιδες να περασω; σε ποσο καιρο θα βγουν τα αποτελεσματα;;; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Εγώ προχθές ήμουν στο διαγωνισμό διττού (ρητορικού/δημοσίου) λόγου στα γαλλικά.Ήταν πολύ ωραία,αλλά δεν προκρίθηκα,γιατί στο "ντιμπέιτ" ήμουν στην ίδια ομάδα με μία κοπέλα από το Κονγκό που τα γαλλικά είναι η μητρική της γλώσσα και είχε μεγαλύτερη άνεση στη γλώσσα απ'ό,τι εγώ (εδώ βέβαια ίσως να έπαιξε ρόλο και το γεγονός ότι ήταν μαθήτρια στο κολέγιο που διοργάνωνε το διαγωνισμό).Πάντως ρε παιδιά έλαιος!!!Το ότι είναι στημένοι οι περισσότεροι διαγωνισμοί που γίνονται στα ιδιωτικά το ξέρουμε,αλλά να βγάζετε και κανέναν νικητή από δημόσιο έτσι για τα μάτια του κόσμου!Είναι δυσφήμιση για το ιδιωτικό αυτό!Πέρασαν στον τελικό έναν που δεν ήξερε καν γαλλικά (τα διάβαζε εκείνη την ώρα από το χαρτί,συλλαβιστά κ με ένα σωρό λάθη) επειδή ήταν μαθητής του κολεγίου τους!!!!:mad::rant:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Όταν χάνουμε σε διαγωνισμό, ναι, είναι στημένο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Όταν χάνουμε σε διαγωνισμό, ναι, είναι στημένο..

Όταν σε ένα διαγωνισμό προκρίνεται κάποιος που είναι μαθητής του ιδιωτικού που διοργανώνει το διαγωνισμό ενώ δεν ξέρει την τύφλα του και όχι κάποιος που αξίζει (που δεν ήμουν μόνο εγώ,ήταν πολλά παιδιά σαν εμένα και πολλές φορές μάλιστα ήταν και καλύτεροι από μένα αλλά δεν προκρίθηκαν),και 7/8 νικητές είναι από αυτό το ιδιωτικό τότε είναι στημένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Όταν σε ένα διαγωνισμό προκρίνεται κάποιος που είναι μαθητής του ιδιωτικού που διοργανώνει το διαγωνισμό ενώ δεν ξέρει την τύφλα του και όχι κάποιος που αξίζει (που δεν ήμουν μόνο εγώ,ήταν πολλά παιδιά σαν εμένα και πολλές φορές μάλιστα ήταν και καλύτεροι από μένα αλλά δεν προκρίθηκαν),και 7/8 νικητές είναι από αυτό το ιδιωτικό τότε είναι στημένο.


Μα, το "δεν ξέρει την τύφλα του" δε στέκει. Προφανώς και υπάρχει πιθανότητα να νικήσει μαθητής του σχολείου που διοργανώνει. Όπως υπάρχει και η πιθανότητα να χάσει. Δε γίνεται όλοι να κερδίζουμε, κατάντια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Μα, το "δεν ξέρει την τύφλα του" δε στέκει. Προφανώς και υπάρχει πιθανότητα να νικήσει μαθητής του σχολείου που διοργανώνει. Όπως υπάρχει και η πιθανότητα να χάσει. Δε γίνεται όλοι να κερδίζουμε, κατάντια.

Εσύ άμα πήγαινες σε διαγωνισμό δημόσιου λόγου και ανάμεσα στους νικητές υπήρχε ένας που ΣΥΛ-ΛΑ-ΒΙ-ΖΕ και έκανε και ένα σωρό γραμματικά λάθη, αλλά τον διάλεξαν γιατί είναι μαθητής του ιδιωτικού που διοργάνωνε το διαγωνισμό,ενώ εσύ -κ όχι μόνο εσύ- είχες μιλήσει πολύ καλά (με άνεση,χωρίς γραμματικά λάθη,κτλ) και παρ'όλα αυτά δεν είχες προκριθεί ούτε και κανένας άλλος που να αξίζει,δε θα αισθανόσουν αδικημένος/η?Αν όχι,πάσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Νομίζω μία φορά στην έκτη δημοτικού στον μαθηματικό διαγωνισμό ''Ο μικρός Ευκλείδης'' και πήρα 70/100 :P Γενικά μου αρέσουν οι διαγωνισμοί αλλά δεν τυχαίνει να παίρνω μέρος... αα και φέτος στη β' γυμνασίου, πήρα μέρος σε αυτό τον θρησκευτικό διαγωνισμό με τον Άγιο Κοσμά τον Αιτωλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Εσύ άμα πήγαινες σε διαγωνισμό δημόσιου λόγου και ανάμεσα στους νικητές υπήρχε ένας που ΣΥΛ-ΛΑ-ΒΙ-ΖΕ και έκανε και ένα σωρό γραμματικά λάθη, αλλά τον διάλεξαν γιατί είναι μαθητής του ιδιωτικού που διοργάνωνε το διαγωνισμό,ενώ εσύ -κ όχι μόνο εσύ- είχες μιλήσει πολύ καλά (με άνεση,χωρίς γραμματικά λάθη,κτλ) και παρ'όλα αυτά δεν είχες προκριθεί ούτε και κανένας άλλος που να αξίζει,δε θα αισθανόσουν αδικημένος/η?Αν όχι,πάσο.

Έχω χάσει άπειρες φορές σε διαγωνισμό αλλά δεν το έκανα θέμα. :P Το αν αξίζουμε, στους διαγωνισμούς τουλάχιστον, δε το κρίνουμε εμείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Έχω χάσει άπειρες φορές σε διαγωνισμό αλλά δεν το έκανα θέμα. :P Το αν αξίζουμε, στους διαγωνισμούς τουλάχιστον, δε το κρίνουμε εμείς.

Νομίζω ότι δεν έχεις καταλάβει την κατάσταση.Αν αυτός που με κέρδιζε άξιζε,ήταν καλύτερος από μένα,όχι μόνο δε θα το έκανα θέμα,αλλά θα του έδινα και συγχαρητήρια κιόλας,πράγμα που έκανα σε κάποιους που άξιζαν και πέρασαν στον τελικό.Με πείραξε το ότι ένας που ΣΥΛΛΑΒΙΖΕ (και να'ταν μόνο αυτός!) τον πέρασαν επειδή ήταν μαθητής του κολεγίου τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Μίλησε εν τω μεταξύ 14 χρόνων παιδάκι για αδικία. Σε διαγωνισμό. Μαθητικό.
:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Εγώ προχθές ήμουν στο διαγωνισμό διττού (ρητορικού/δημοσίου) λόγου στα γαλλικά.Ήταν πολύ ωραία,αλλά δεν προκρίθηκα,γιατί στο "ντιμπέιτ" ήμουν στην ίδια ομάδα με μία κοπέλα από το Κονγκό που τα γαλλικά είναι η μητρική της γλώσσα και είχε μεγαλύτερη άνεση στη γλώσσα απ'ό,τι εγώ (εδώ βέβαια ίσως να έπαιξε ρόλο και το γεγονός ότι ήταν μαθήτρια στο κολέγιο που διοργάνωνε το διαγωνισμό).Πάντως ρε παιδιά έλαιος!!!Το ότι είναι στημένοι οι περισσότεροι διαγωνισμοί που γίνονται στα ιδιωτικά το ξέρουμε,αλλά να βγάζετε και κανέναν νικητή από δημόσιο έτσι για τα μάτια του κόσμου!Είναι δυσφήμιση για το ιδιωτικό αυτό!Πέρασαν στον τελικό έναν που δεν ήξερε καν γαλλικά (τα διάβαζε εκείνη την ώρα από το χαρτί,συλλαβιστά κ με ένα σωρό λάθη) επειδή ήταν μαθητής του κολεγίου τους!!!!:mad::rant:
Το ότι τα παιδιά από ιδιωτικά κερδίζουν αναλογικά περισσότερο σε διαγωνισμούς ίσως να ισχύει, αλλά και αυτά δεν επαναπαύονται στο γεγονός ότι έχουν λεφτά, αντιθέτως ρίχνουν και αυτά πολύ δουλειά για να πετύχουν αυτό που πέτυχαν. Για διαγωνισμούς που διεξάγονται από ιδιωτικά δεν θα πω κάτι, αλλά για διαγωνισμούς της ΕΜΕ και της ΕΕΦ η βαθμολόγιση είναι 100% αντικειμενική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,046 μηνύματα.
Το ότι τα παιδιά από ιδιωτικά κερδίζουν αναλογικά περισσότερο σε διαγωνισμούς ίσως να ισχύει, ..... για διαγωνισμούς της ΕΜΕ και της ΕΕΦ η βαθμολόγιση είναι 100% αντικειμενική.
Ο λόγος για τον οποίο οι μαθητές των ιδιωτικών σχολείων πρωτεύουν στους διαγωνισμούς αυτούς είναι γνωστός (και δεν μπορεί να θεωρηθεί αθέμιτος). Τα σχολεία αυτά, προετοιμάζουν αρκετό καιρό πριν και εντατικά τους μαθητές τους με έξτρα μαθήματα, καθώς η βράβευση ενός μαθητή αποτελεί διαφήμιση του εκπαιδευτηρίου. Στα δημόσια σχολεία, επαφίεται στο μεράκι των καθηγητών αν θέλουν να κάνουν αμισθί στα παιδιά λίγες ώρες προετοιμασίας.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Ο λόγος για τον οποίο οι μαθητές των ιδιωτικών σχολείων πρωτεύουν στους διαγωνισμούς αυτούς είναι γνωστός (και δεν μπορεί να θεωρηθεί αθέμιτος). Τα σχολεία αυτά, προετοιμάζουν αρκετό καιρό πριν και εντατικά τους μαθητές τους με έξτρα μαθήματα, καθώς η βράβευση ενός μαθητή αποτελεί διαφήμιση του εκπαιδευτηρίου. Στα δημόσια σχολεία, επαφίεται στο μεράκι των καθηγητών αν θέλουν να κάνουν αμισθί στα παιδιά λίγες ώρες προετοιμασίας.

Συμφωνώ. Και να προσθέσω εδώ, ότι ένας ακόμα λόγος που επιτρέπει την καλύτερη προετοιμασία των μαθητών ιδιωτικών εκπαιδευτηρίων, είναι και η καλύτερη και ποιοτικότερη ταυτόχρονα παροχή εργαστηρίων και άλλων εν δυνάμει χώρων πειραματικής μελέτης. (για τα θετικά μαθήματα και κατά συνέπεια τους θετικούς διαγωνισμούς). Άλλο να προετοιμάζεσαι σε ένα εργαστήριο που σου παρέχει κάθε δυνατότητα, και άλλο να κάνεις το πείραμα στο... μυαλό σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top