Να καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;

Να καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 528)

Lolarikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lolarikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 284 μηνύματα.
Εδω καταργουνται ατυπα τα Νεα Ελληνικα (ολα τα πιτσιρικια γραφουνε greeklish) και θελουμε και αρχαια; Να καταργηθουν στο γυμνασιο, και στο λυκειο να υπαρχουν για τους θεωρητικους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Κατα τη γνωμη μου,ειναι λαθος να καταργηθουν τα Αρχαια Ελληνικα απο το Γυμνασιο.Πολλα παιδια υποστηριζουν οτι αυτα που μαθαινουν τους ειναι αχρηστα,ακαταλαβιστικα,κλπ(οι μετεπειτα θετικο-τεχνολογικοι κυριως).Τα Αρχαια Ελληνικα αποτελουν αναποσπαστο κομματι του πολιτισμου μας,και αποτελουν προγονο των Ελληνικων,οπως τα ομιλουμε σημερα(ή τουλαχιστον,οπως θα επρεπε να τα ομιλουμε:P).Μεσω κυριως της ετυμολογιας των λεξεων,κατανοουμε την εξελιξη της Ελληνικης γλωσσας μεσα στο χρονο,εμπλουτιζουμε το λεξιλογιο μας,βελτιωνουμε την εκφραση μας και μαθαινουμε ορισμενα πραγματα για τις συνηθειες των προγονων μας.Υπαρχει προκαταληψη εναντιον του μαθηματος αυτου απο το Γυμνασιο(η οποια μπορει να εξηγηθει ως ενα βαθμο,λογω του οτι τα παιδια ερχονται σε επαφη με κατι καινουργιο και αγνωστο για αυτα.)Θεωρω,λοιπον οτι ναι μεν τα Αρχαια δεν πρεπι να καταργηθουν,αλλα να αλλαξει ο τροπος διδασκαλιας τους και η υλη που διδασκεται,ωστε να μην θεωρουνται ''κινεζικα'' απο τους μαθητες,λογω της (υπερβολικης) προσηλωσης στη γραμματικη και τη μεταφραση κειμενων.Τα Αρχαια θα μπορουσαν να καταστουν πιο ενδιαφεροντα,αν για παραδειγμα μαθαιναμε περισσοτερα πραγματα για τον τροπο ζωης των προγονων μας,ωστε να αποκτησουμε καποιες γενικες γνωσεις,το οποιο ειναι (θεωρητικα) ο στοχος του σχολειου.

Οι περισσοτεροι αντιμετωπιζουν με δυσφορια το μαθημα,ισως λογω του τεχνοκρατικου και χρησιμοθηρικου χαρακτηρα του εκπαιδευτικου μας συστηματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
τα αρχαια δεν πρεπει και δεν εχουν μαγεια μονο για τους θεωρητικους αλλα για ολους τους ανοιχτομυαλους και ευσθητοποιημενους μαθητες.εξαλλου αν τα αρχαια δεν διδασκοντανστο γυμνασιο πωσ στο λυκειο θα μπορουσαν να δια λεξουν θεωρητικη κατευθυνση οι μαθητες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Minerv@

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Minerv@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Γεώργιος (Γρεβενά). Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Ας διαβάσουμε κανένα βιβλίο γλωσσολογίας, για να δούμε, πόσο και αν είναι χρήσιμα ή άχρηστα τα αρχαία! Έπειτα, σύμφωνα με πολλούς γλωσσολόγους το γεγονός οτι γραφουμε με λατινικούς χαρακτήρες δεν εγκυμονεί κινδύνους για την ελληνική γλώσσα, καθώς γλώσσα ορίζεται ο γραπτός με τον προφορικό λόγο μαζί. Από αρχαιοτάτων χρόνων υπήρχαν τέτοια φαινόμενα για να εξυπηρετούνται πρακτικά θέματα, όπως οτι τα τυπογραφεία τύπωναν μόνο λατινικούς χαρακτήρες! Ας διαβάσουμε λοιπόν καμία εμπεριστατωμένη άποψη περι αρχαίων, νέων και γραπτού λόγου με λατινικούς χαρακτήρες και μετά μιλάμε!! Το να λέει ο καθένας την άποψή του χωρίς να έχει στοιχειώδη γνώση αρχαίων ή χωρίς να έχει μελετήσει βιβλία γλωσσολογίας είναι άτοπο! Σα να πάει κάποιος άσχετος με την ταδε επιστήμη και να προσπαθεί να δηλώσει τη χρησιμότητά της ή μη! Ας σοβαρευτούμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolarikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lolarikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 284 μηνύματα.
Ας διαβάσουμε κανένα βιβλίο γλωσσολογίας, για να δούμε, πόσο και αν είναι χρήσιμα ή άχρηστα τα αρχαία! Έπειτα, σύμφωνα με πολλούς γλωσσολόγους το γεγονός οτι γραφουμε με λατινικούς χαρακτήρες δεν εγκυμονεί κινδύνους για την ελληνική γλώσσα, καθώς γλώσσα ορίζεται ο γραπτός με τον προφορικό λόγο μαζί. Από αρχαιοτάτων χρόνων υπήρχαν τέτοια φαινόμενα για να εξυπηρετούνται πρακτικά θέματα, όπως οτι τα τυπογραφεία τύπωναν μόνο λατινικούς χαρακτήρες! Ας διαβάσουμε λοιπόν καμία εμπεριστατωμένη άποψη περι αρχαίων, νέων και γραπτού λόγου με λατινικούς χαρακτήρες και μετά μιλάμε!! Το να λέει ο καθένας την άποψή του χωρίς να έχει στοιχειώδη γνώση αρχαίων ή χωρίς να έχει μελετήσει βιβλία γλωσσολογίας είναι άτοπο! Σα να πάει κάποιος άσχετος με την ταδε επιστήμη και να προσπαθεί να δηλώσει τη χρησιμότητά της ή μη! Ας σοβαρευτούμε!
https://www.tanea.gr/ellada/article/?aid=4635393
Για αυτους τους γλωσσολογους μιλας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να καταργηθούν σε κάποιες τάξεις. Τώρα αυτές θα είναι γυμνάσιο/λύκειο δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lena1993

Νεοφερμένος

Η Λένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Φυσικά και να ΜΗ καταργηθούν ! Πότε δεν μπορώ να πω πως μου άρεσαν τα αρχαία , αλλά δεν πολυ-παρακολουθούσα κιόλας ... Στη Β λυκείου που επέλεξα τη θεωρητική κατεύθυνση και αναγκάστηκα να διαβάζω αρχαία , η ορθογραφία μου πραγματικά βελτιώθηκε πάρα πολύ...

Απλά θεωρώ λάθος τον τρόπο διδασκαλίας...Θεωρώ πως θα ήταν προτιμότερο να μάθουμε πράγματα σχετικά με τη νοοτροπία των αρχαίων ελλήνων και όχι να εστιάζουμε τόσο πολύ στη σύνταξη και στις υποσημειώσεις της κλασσικής γραμματικής του Οικονόμου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Το θέμα δεν είναι ούτε τρολλ, ούτε βλακεία, ούτε ανούσιο, ούτε αυτονόητο. Αντιθέτως είναι πολύ σοβαρό. Το είχαμε συζητήσει και στο σχολείο μας! Υπάρχουν άνθρωποι (διαφόρων ομάδων, επιπέδου μόρφωσης κτλ) που συζητούν και επιδιώκουν σοβαρά την κατάργηση του μαθήματος των αρχαίων ελληνικών στο γυμνάσιο καθώς θεωρούν το συγκεκριμένο μάθημα αιτία για πολλά από τα γλωσσικά και εκφραστικά προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι νέοι σήμερα. Ίσως να έχουν και δίκιο.
Υποτίθεται ότι τα αρχαία ελληνικά επανήλθαν στο γυμνάσιο εξαιτίας την γλωσσικής και λεξιλογικής πενίας των νέων και της γενικότερης αδυναμίας στην έκφραση και στην διατύπωση των σκέψεων-ιδεών. Επειδή λοιπόν δεν "έπιασε" το εγχείρημα και το πρόβλημα εντάθηκε πολλοί σκέφτονται ότι θα πρέπει να καταργηθούν!
Για όλα αυτά τα προβλήματα όμως η λύση δεν είναι η κατάργηση του μαθήματος αλλά το "γκρέμισμα" και η εκ θεμελίων συγκρότηση του εκπαιδευτικού συστήματος. Άσχετο το αν και πότε θα γίνει αυτό σωστά.
Η αλήθεια είναι ότι ο τρόπος με τον οποίο γίνεται το μάθημα των αρχαίων είναι το λιγότερο απαράδεκτος. Αυτό άλλωστε φαίνεται από την αποστροφή πολλών μαθητών από αυτό και από τις απόψεις του τύπου: "και πού θα μου χρειαστούν τα αρχαία;" ή "τα αρχαία είναι κινέζικα για εμένα" και άλλα τέτοια ωραία. Δεν μπορεί να είναι τυχαίο όλο αυτό! Και εγώ αρχικά -το παραδέχομαι- είχα τέτοιες απόψεις! Ένας-δύο καθηγητές με έκαναν να αλλάξω γνώμη.
Από την άλλη όμως πρόβλημα ως προς τον τρόπο διδασκαλίας υπάρχει και στα μαθηματικά, και στην φυσική και αλλού. Γιατί δεν ζήτησε κανείς ή δν σκέφτηκε κάποιος " Αφού δεν γίνεται σωστή δουλειά... γιατί δεν τα καταργούμε;; ποιος ο λόγος της ύπαρξής τους στο γυμνάσιο; Να τα πάμε όλα στο λύκειο!" :P Πολύ απλά δεν θα ήταν λύση.
Άλλοι πάλι είναι της άποψης πως τα αρχαία ελληνικά θα πρέπει να διδάσκοται μόνο στο λύκειο για να υπάρχουν περισσότερες διδακτικές ώρες πάνω στα Νέα Ελληνικά, με την λογική ότι τα παιδιά δεν είναι έτοιμα να έρθουν σε επαφή και να κατανοήσουν αρχαία κείμενα από την στιγμή που δεν γνωρίζουν σε βάθος τη Νέα. Για εμένα αυτό δεν στέκει. Πέρα από το γεγονός ότι δεν είναι δυνατόν να μάθει κάποιος και να κατανοήσει τα αρχαία μέσα στα 3 χρόνια του λυκείου, έχει αποδειχτεί ότι η καλή γνώση των αρχαίων ελληνικών βοηθά στην έκφραση και στην διατύπωση ιδεών στην δημοτική.
Μπορεί να φανώ υπερβολική αλλά πιστεύω πως θα ήταν καλό όχι να καταργηθούν στο γυμνάσιο αλλά από το δημοτικό ακόμα να έχουν μια κάποια μικρή επαφή τα παιδιά. Για εμένα βέβαια θα ήταν καλό να επιστρέψουμε και στο πολυτονικό σύστημα γιατί είχα διαβάσει κάπου πως ένας από τους λόγους που αποστρέφονται τα παιδιά τα αρχαία είναι είναι το χάσμα που δημιουργείται ανάμεσα στα νέα και τα αρχαία καθώς στα μεν γράφουμε με μονοτονικό και στα δε με πολυτονικό. (ή κάπως έτσι δεν το θυμάμαι και ακριβώς) Γιατί το εύκολο και το γρήγορο δεν σημαίνει ότι είναι και ορθό!
Όσο για την αξία που έχει η Αρχαία Ελληνική γλώσσα δεν νομίζω ότι χρειάζεται να γίνει μεγάλη αναφορά. (απόκτηση συγκροτημένης σκέψης, καλύτερη γνώση ορθογραφίας, καλύτερη έκφραση και διατύπωση.... όλα αυτά είναι λίγο πολύ γνωστά) Είναι το λιγότερο παράλογο να τίθεται υπό αμφισβήτηση η παιδευτική και η μορφωτική της αξία την στιγμή που κατέχει σημαντική θέση στο εξωτερικό. Με λίγα λόγια εμείς ως Ελληνες αντιδρούμε και θέλουμε να αποκοπούμε τελείως από την αρχαία ελληνική υπερυψώνοντας την δημοτική, την στιγμή που οι ξένοι μελετούν εντρυφούν στα αρχαία ελληνικά. Ίσως εμείς να ξέρουμε κάτι παραπάνω και ίσως αυτοί να είναι οι βλάκες!! Δεν ξέρω.
Πάντως επειδή κάποιοι το είπαν και αυτό... τα αρχαία ελληνικά δεν είναι ακριβώς "νεκρή" γλώσσα!! Διατηρούν μια σχέση με το παρόν, με τον σύγχρονο κόσμο. Ρίχτε μια ματιά εδώ: https://www.matia.gr/7/78/7806/7806_5_18.html
Συνεπώς με λίγα λόγια θα έλεγα: "ναι να καταργηθούν τα αρχαία από το γυμνάσιο (τα αρχαία ως μάθημα με τον τρόπο που γίνονται σήμερα) αλλά να μην "χαθούν" από αυτό.

Αυτά τα ολίγα! :P Συγγνώμη για την έκταση και αν "ξέφυγα" σε ορισμένα σημεία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Φυσικά και να ΜΗ καταργηθούν ! Πότε δεν μπορώ να πω πως μου άρεσαν τα αρχαία , αλλά δεν πολυ-παρακολουθούσα κιόλας ... Στη Β λυκείου που επέλεξα τη θεωρητική κατεύθυνση και αναγκάστηκα να διαβάζω αρχαία , η ορθογραφία μου πραγματικά βελτιώθηκε πάρα πολύ...

Μόνη σου το είπες. Αφού δεν παρακολουθούσες στο γυμνάσιο, αλλά μόνο στο λύκειο, τότε γιατί να μην καταργηθούν στο γυμνάσιο? Αντιτίθεσαι στα λόγια σου.

Η αλήθεια είναι ότι ο τρόπος με τον οποίο γίνεται το μάθημα των αρχαίων είναι το λιγότερο απαράδεκτος.
Όντως είναι.
Από την άλλη όμως πρόβλημα ως προς τον τρόπο διδασκαλίας υπάρχει και στα μαθηματικά, και στην φυσική και αλλού. Γιατί δεν ζήτησε κανείς ή δν σκέφτηκε κάποιος " Αφού δεν γίνεται σωστή δουλειά... γιατί δεν τα καταργούμε;; ποιος ο λόγος της ύπαρξής τους στο γυμνάσιο; Να τα πάμε όλα στο λύκειο!" :P Πολύ απλά δεν θα ήταν λύση.
Γιατί ίσως έχουν κάποια αξία? Η αξία των αρχαίων στο γυμνάσιο δεν υφίσταται.
Άλλοι πάλι είναι της άποψης πως τα αρχαία ελληνικά θα πρέπει να διδάσκοται μόνο στο λύκειο για να υπάρχουν περισσότερες διδακτικές ώρες πάνω στα Νέα Ελληνικά, με την λογική ότι τα παιδιά δεν είναι έτοιμα να έρθουν σε επαφή και να κατανοήσουν αρχαία κείμενα από την στιγμή που δεν γνωρίζουν σε βάθος τη Νέα.
Ακριβώς αυτής της άποψης είμαι.
Για εμένα αυτό δεν στέκει. Πέρα από το γεγονός ότι δεν είναι δυνατόν να μάθει κάποιος και να κατανοήσει τα αρχαία μέσα στα 3 χρόνια του λυκείου, έχει αποδειχτεί ότι η καλή γνώση των αρχαίων ελληνικών βοηθά στην έκφραση και στην διατύπωση ιδεών στην δημοτική.
Για να το λέει τόσος κόσμος κάτι ξέρει. Και φυσικά στέκει. Δεν χρειάζεται να κατανοεί κανείς αρχαία κείμενα. Επίσης θα προτιμούσα να είχα 6 ώρες νέα ελληνικά παρά αρχαία στην Α' Λυκείου... Στην ουσία δεν κάναμε τίποτα! Ήμασταν αδιάφοροι για τα αρχαία και τα νέα δεν έφταναν! Ακόμη δεν θυμάμαι ποτέ να με βοήθησε η αρχαία σε διατύπωση κάποιας ιδέας...
Μπορεί να φανώ υπερβολική αλλά πιστεύω πως θα ήταν καλό όχι να καταργηθούν στο γυμνάσιο αλλά από το δημοτικό να έρχονται ακόμα να έχουν μια κάποια μικρή επαφή τα παιδιά.
Όντως το έχασες το παιχνίδι. Δεν είναι έτοιμα τα παιδιά του δημοτικού για κάτι τέτοιο (εδώ λέμε ούτε στα γυμνάσια να υπάρχουν). Τα παιδιά πρέπει να μαθαίνουν ΝΕΑ.
Όσο για την αξία που έχει η Αρχαία Ελληνική γλώσσα δεν νομίζω ότι χρειάζεται να γίνει μεγάλη αναφορά. (απόκτηση συγκροτημένης σκέψης, καλύτερη γνώση ορθογραφίας, καλύτερη έκφραση και διατύπωση.... όλα αυτά είναι λίγο πολύ γνωστά)
Όλα αυτά τα αποκτάς και με εξάσκηση της νέας. Ποια η διαφορά?
Είναι το λιγότερο παράλογο να τίθεται υπό αμφισβήτηση η παιδευτική και η μορφωτική της αξία την στιγμή που κατέχει σημαντική θέση στο εξωτερικό. Με λίγα λόγια εμείς ως Ελληνες αντιδρούμε και θέλουμε να αποκοπούμε τελείως από την αρχαία ελληνική υπερυψώνοντας την δημοτική, την στιγμή που οι ξένοι μελετούν εντρυφούν στα αρχαία ελληνικά. Ίσως εμείς να ξέρουμε κάτι παραπάνω και ίσως αυτοί να είναι οι βλάκες!! Δεν ξέρω.
Το κάνουν όλοι οι ξένοι? Όχι! Σταματήστε να υπερβάλλετε δίνοντας συνέχεια αυτό το επιχείρημα. Αρχαία μαθαίνουν μόνο αυτοί που θέλουν να ασχοληθούν και οι επιστήμονες. Εμείς εδώ δηλαδή πρέπει να γίνουμε όλοι επιστήμονες? Ή μήπως να αφήσουμε εντελώς την νέα γιατί η αρχαία μας προσφέρει ανύπαρκτα εφόδια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Εμενα προσωπικα δεν με τρελενουν τα αρχαια, αν και ειμαι θεωρητικη κατευθυνση.
Απο την αλλη μερια ομως ειμαι της αποψης πως σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να καταργηθουν.
Προσωπικα θεωρω οτι ο τροπος διδασκαλιας τους ειναι λανθασμενος, γιαυτο πολλα παιδια δεν τα συμπαθουν και ιδιαιτερα.
Ασφαλως ομως, τα αρχαια μας βοηθανε σε μεγαλο βαθμο ωστε να χειριζομαστε καλυτερα τα νεοελληνικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Γιατί να μην μαθαίνουμε κατευθείαν νεοελληνικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Minerv@

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Minerv@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Γεώργιος (Γρεβενά). Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Μάλλον δεν πρόσεξες τι έγραψα! Σύφμωνα με "πολλούς" γλωσσολόγούς. Ο κ. Μπαμπινιώτης είναι ένας εξαίρετος επιστήμονας αλλά υπάρχουν κι άλλοι εξίσου καλοί . Δε σου λέω οτι είναι υπέρμαχοι των "greeklish" αλλά τουλάχιστον δεν κινδυνολογούν μιας και μια γλώσσα αποτελείται από το γραπτό και τον προφορικό λόγο.Επίσης, όσοι γράφουν με τον παραπάνω τρόπο δε σημαίνει ότι δεν ξέρουν ελληνικά. Είναι στο χέρι του καθενός, αν θα τα μάθει ή όχι. Από την άλλη ανορθόγραφα άτομα εκφράζονται πλέον και γραπτώς μιας και δεν έχουν το φόβο της κριτικής! Αυτό δεν είναι ένα θετικό στοιχείο; Κάθε νόμισμα έχει δύο όψεις. Ο κ. Ανδρουτσόπουλος για παραδειγμα έχει κάνει ολόκληρη έρευνα πάνω σ΄αυτό. Το θέμα μας όμως δεν είναι τα 'greeklish' αλλά τα αρχαία ελληνικά,η χρησιμότητα των οποίων μπορεί κάλλιστα να φανεί σε ένα βιβλίο γλωσσολογίας! Δε λέω ότι είμαι η κατάλληλη να κρίνω αλλά σίγουρα έχω μια πιο εμπεριστατωμένη άποψη για τα αρχαία μιας και έχω περάσει από όλα τα στάδια! ('Oσον αφορά τα 'greeklish' μπορείς να δεις την εκπομπή escape και τις απόψεις του κ. Ανδρουτσόπουλου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Γιατί να μην μαθαίνουμε κατευθείαν νεοελληνικά?
με τα αρχαια εμβαθυνουμε περισσοτερο.. ανακαλυπτουμε τις ριζες των λεξεων... μαθαινουμε να γραφουμε διχως ορθογραφικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τα ορθογραφικά είναι καθαρή εξάσκηση, τα αρχαία δεν βοηθάνε περισσότερο. Στο δημοτικό έκανα λιγότερα ορθογραφικά από ότι στην Γ γυμνασίου πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Μάλλον δεν πρόσεξες τι έγραψα! Σύφμωνα με "πολλούς" γλωσσολόγούς. Ο κ. Μπαμπινιώτης είναι ένας εξαίρετος επιστήμονας αλλά υπάρχουν κι άλλοι εξίσου καλοί . Δε σου λέω οτι είναι υπέρμαχοι των "greeklish" αλλά τουλάχιστον δεν κινδυνολογούν μιας και μια γλώσσα αποτελείται από το γραπτό και τον προφορικό λόγο.Επίσης, όσοι γράφουν με τον παραπάνω τρόπο δε σημαίνει ότι δεν ξέρουν ελληνικά. Είναι στο χέρι του καθενός, αν θα τα μάθει ή όχι. Από την άλλη ανορθόγραφα άτομα εκφράζονται πλέον και γραπτώς μιας και δεν έχουν το φόβο της κριτικής! Αυτό δεν είναι ένα θετικό στοιχείο; Κάθε νόμισμα έχει δύο όψεις. Ο κ. Ανδρουτσόπουλος για παραδειγμα έχει κάνει ολόκληρη έρευνα πάνω σ΄αυτό. Το θέμα μας όμως δεν είναι τα 'greeklish' αλλά τα αρχαία ελληνικά,η χρησιμότητα των οποίων μπορεί κάλλιστα να φανεί σε ένα βιβλίο γλωσσολογίας! Δε λέω ότι είμαι η κατάλληλη να κρίνω αλλά σίγουρα έχω μια πιο εμπεριστατωμένη άποψη για τα αρχαία μιας και έχω περάσει από όλα τα στάδια! ('Oσον αφορά τα 'greeklish' μπορείς να δεις την εκπομπή escape και τις απόψεις του κ. Ανδρουτσόπουλου. :)

όταν αντι να γραφεις ελληνικα γραφεις (μην φαω παρατηρηση αν γινεται) ya c t knc? αντι για : Γεια σου, τι κάνεις; Αυτο δεν ειναι κινδυνος; Ααα ρε γλωσσολογοι να σου πετυχουνν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Ποια κατάργηση, τί λέτε? Μην αποκληρώνετε την ίδια σας την πολιτισμική κληρονομιά τόσο εύκολα....ναι είναι αλήθεια τα Αρχαία κατά πάσα πιθανότητα δε θα σου χρησιμεύσουν ποτέ ξανά πέρα από τις Πανελλήνιες + τη σχολή που ενδεχομένως διαλέξεις, μην είμαστε όμως μηδενιστές... τίποτα δεν έχεις να χάσεις από λίγη παραπάνω γνώση :confused: Λίγη σφαιρική παιδεία δεν πείραξε κανέναν

Στη χειρότερη, ας περιοριστούν μόνο στην τρίτη τάξη ως προετοιμασία/εισαγωγή για το Λύκειο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Η πλάκα είναι ότι το επιχείρημα των περισσότερων είναι ότι στα αρχαία βασίζονται τα νέα, και βοηθάνε στο να τα μάθουμε καλύτερα, και άλλα τέτοια!
Καθίστε και συγκρίνετε! Πόσο θα ωφελούμασταν σε αυτόν το τομέα αν έστω τις μισές των αρχαίων κάναμε νέα!
Το άλλο πάλι!... Λένε ότι είναι γραμμένα στα αρχαία τόσα σημαντικά κείμενα (ως επιχείρημα σε αυτό το θέμα)! Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό, και πιστεύω ότι ακριβώς από αυτό καθορίζεται και η αξία μιας γλώσσας! Αλλά για να τα μελετήσεις αυτά, που είναι το μόνο πράγμα στο οποίο βασίζεται αυτό το επιχείρημα, πρέπει να κατανοείς ένα οποιοδήποτε κείμενο στα αρχαία! ΣΟΒΑΡΟΛΟΓΟΥΜΕ; Έχει κανείς την εντύπωση ότι θα τελειώσει το λύκειο και θα μπορεί να ανταποκριθεί σε αυτό που προανέφερα!; Και για να σας προλάβω και να μην μου κοτσάρετε απάντηση την γνωστή ατάκα "φταίει ο τρόπος διδασκαλίας!" , θα πω ότι για να ότι όχι δεν φταίει! δεν μας φτάνει ο χρόνος! για να φτάσει θα πρέπει να κοπεί από αλλού, και κλασικότατα, ο μόνος τρόπος για αυτούς θα ήταν να μειώσουν την ύλη στα θετικά μαθήματα ως συνήθως! Βέβαια ζήσαμε και το ακούσαμε και το άλλο το "να βάλλουν αρχαία στο δημοτικό!" ! Αυτό δεν τραβάει καν συζήτηση, είναι εντελώς μάταιο την στιγμή που αυτός που το πε δεν το βλέπει μόνος του!
Προτείνω να φύγουν τελείως από το λύκειο, βέβαια θα υπάρξει ένα θεματάκι με την Α' τάξη, αλλά ας το λύσουνε μόνοι τους! Εξάλλου προτείνω και κατευθύνσεις στην Α' λυκείου απλώς λίγο πιο χαλαρά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Όντως είναι.
Ε, αφού "όντως είναι" πρέπει να γίνει κάτι και να αλλάξει ο τρόπος διδασκαλίας τους. Ακριβώς για να μην είναι ένα βαρετό και ανούσιο μάθημα. Δεν λέμε κάτι διαφορετικό! Το πώς θα γίνει αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

Γιατί ίσως έχουν κάποια αξία? Η αξία των αρχαίων στο γυμνάσιο δεν υφίσταται.
Το ίδιο λέμε! Τα μαθηματικά, η φυσική, η χημεία έχουν αξία. κανείς δεν λέει δεν ότι έχουν. Ήταν ειρωνικό αυτό που είπα. Εξήγησα την λογική αυτών που τάσσονται υπέρ την κατάργησης των αρχαίων. Πιο απλά : "υπάρχει πρόβλημα με τα αρχαία, να τα καταργήσουμε!" και όχι: "να κάνουμε αλλαγές στο σύστημα ώστε να γίνεται σωστή δουλειά με τα αρχαία." και απλώς έκανα παραλληλισμό με τα άλλα μαθήματα...

Ακριβώς αυτής της άποψης είμαι.
Ναι οκ, πολύ ωραία!! Πραγματικά φαίνεται ωραίο, δεν λέω. Αλλά πρόσεξε τι λέει "από την στιγμή που δεν γνωρίζουν σε βάθος τη νέα." αν γινόταν σωστή δουλειά στα σχολεία, τα παιδιά θα γνώριζαν την νέα ελληνική και θα ήταν "έτοιμα" Υπάρχουν τρόποι να γίνει αυτό. Και μερικούς τους έγραψα. Αν είναι λάθος δεν το ξέρω. Δεν έχουν εφαρμοστεί για να το ξέρουμε αυτό.

Για να το λέει τόσος κόσμος κάτι ξέρει.
επειδή συμφωνούν οι πολλοί δεν σημαίνει ότι έχουν και δίκιο. Εγώ μπορώ να σου απαντήσω ότι υπάρχουν άλλοι τόσοι που έχουν αντίθετη γνώμη! Μπορούμε εγώ και εσύ να πούμε ποιος έχει δίκιο;

Ακόμη δεν θυμάμαι ποτέ να με βοήθησε η αρχαία σε διατύπωση κάποιας ιδέας...
Ας μην λέμε τα ίδια και τα ίδια!! Είπαμε δεν γίνεται με σωστό τρόπο το μάθημα των αρχαίων. Στην ουσία προωθείται η παπαγαλία κτλ. Αλλά και πού δεν γίνεται αυτό; Για αυτό και όλη αυτή η κατάσταση... Πρέπει να γίνουν αλλαγές, το είπαμε! Αλλά ποιος θα τις κάνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Προτείνω να φύγουν τελείως από το λύκειο, βέβαια θα υπάρξει ένα θεματάκι με την Α' τάξη, αλλά ας το λύσουνε μόνοι τους! Εξάλλου προτείνω και κατευθύνσεις στην Α' λυκείου απλώς λίγο πιο χαλαρά...
Φυσικά λαμβάνεις υπόψη σου τη Β & τη Γ τάξη, riight?

Honey, τα αρχαία από το Λύκειο δεν καταργούνται όσο και να χτυπιούνται οι αντιφρονούντες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Minerv@

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Minerv@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Γεώργιος (Γρεβενά). Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Σου ξαναλέω ότι η γλώσσα είναι ο γραπτός και ο προφορικός λόγος μαζι! Γράφεις με λατινικούς χαρακτήρες υπο συνθήκες! Δεν κάνεις εργασία για το πανεπιστήμιο! Όσο επικίνδυνα είναι τα greeklish για τη γλώσσα άλλο τόσο είναι και οι ξενόφερτες λέξεις. 'Εχεις ακουστά για τα Φραγκολεβαντίνικα. Δες https://users.sch.gr/tgiakoum/fragolevantinika.html είναι πολύ ενδιαφέρον και μπες και στον αλλον ιστότοπο. Δεν προσπαθώ να σου αλλάξω γνώμη απλώς δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top