Πρωτοετής: να δώσω για proficiency;

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
To ιελτς και το toefl έχουν μόνιμη διάρκεια στην Ελλάδα. Στο εξωτερικό είναι που λήγουν σε 2 χρόνια. Επίσης, στο Εξωτερικό δεν θα σου ζητήσουν ΟΥΔΕΠΟΤΕ στην εργασία σου να εχεις ιελτς ή τοεφλ. Τους νοιάζει να ξέρεις να μιλάς αγγλικά. Εμένα η γνώμη μου είναι ότι αυτά είναι μόνο για μόρια στο Δημοσιο. ΣΤον ιδιωτικο τομέα, καμία αγγελία δεν θα σου ζητήσει να πιστοποιητικά των αγγλικών. Αρκεί να ξέρεις να μιλάς αγγλικά, όπως οριοθετεί η αγγελία ( πχ άριστη γνωση της αγγλικης γλωσσας). Η ξαδέρφη μου δουλευει σε ξενοδοχείο στην Αθήνα ως receptionist και δεν έχει προφίσενσι, αλλά ξέρει να μιλάει αγγλικά. Στο διαταύτα, η γνώμη μου είναι 2 προορισμοί. Εκμεταλλευτείτε ότι είστε φοιτητές/φοιτήτριες και κάντε μαθήματα στο πανεπιστημιο με οικονομικα δίδακτρα. Έχει κάτι τέτοια προγράμματα για όλες τις ξένες γλώσσες. Αν ενδιαφέρεστε για ιδιαίτερα και θέλετε καλό καθηγητή που θα σας εγγυηθεί την επιτυχία, η γνώμη μου είναι ολοταχώς για ξένο καθηγητή αγγλικών αμερικάνο ή αγγλο. Προσωπικά αν δεν είχα αμερικάνο καθηγητή, δεν θα αγαπούσα τόσο τα αγγλικά, και δεν θα με βοηθούσε να πάρω lower, toeic, ielts , advanced και προφισενσι. Το advanced το εδωσα κρυφα απο εκεινον και οταν του το ειπα μου την ειπε ασχημα γιατι με ειχε κατευθειαν για προφισενσι
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Καλησπέρα
Η άποψη μου είναι ότι είναι πολύ χρήσιμο να έχεις ένα πτυχίο c1 η c2 στα αγγλικά .
Και αυτό γιατί ακόμα και στο πανεπιστήμιο χρειάζεται η καλή γνώση της αγγλικής γλώσσας πριν καν πάτε για μεταπτυχιακα η εξωτερικό. Πολλά μαθήματα και έργασιες σε πολλά εκπαιδευτικά ιδρύματα (αναφέρομαι στα ελληνικά εκπαιδευτικά ιδρύματα) γίνονται στη αγγλική γλώσσα και πολλές φορές η κατοχή του lower πτυχίου δεν αρκεί.
Και επίσης πολλοι εργοδότες θεωρούν δεδομένο το να έχεις το proficiency στα αγγλικά .
Καλό θα ήταν μέχρι να έχετε τελείωσει τη σχολή να το έχετε πάρει.
Και εγώ η ίδια αυτό σκοπεύω να κάνω μιας και στη σχολή μου από το α εξάμηνο ήμουν αναγκασμένη να παρακολουθήσω μάθημα μικροβιολόγιας το οποίο ήταν το μισό μάθημα στα ελληνικά και το μισό στα αγγλικά και στα αγγλικά ως κάτοχος του lower πτυχίου αντιμετώπιζα μια δυσκολία...
Το IELTS και το TOEFL δε είναι πιστοποιητικά απλά αυτά σου δείχνουν τι επίπεδο έχεις στη αγγλική γλώσσα και οι βαθμοί τους διαφέρουν ανάλογα με τις απαιτήσεις των πανεπιστημίων ,των κολλεγίων κλπ κλπ
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα
Η άποψη μου είναι ότι είναι πολύ χρήσιμο να έχεις ένα πτυχίο c1 η c2 στα αγγλικά .
Και αυτό γιατί ακόμα και στο πανεπιστήμιο χρειάζεται η καλή γνώση της αγγλικής γλώσσας πριν καν πάτε για μεταπτυχιακα η εξωτερικό. Πολλά μαθήματα και έργασιες σε πολλά εκπαιδευτικά ιδρύματα γίνονται στη αγγλική γλώσσα και πολλές φορές η κατοχή του lower πτυχίου δεν αρκεί.
Και επίσης πολλοι εργοδότες θεωρούν δεδομένο το να έχεις το proficiency στα αγγλικά .
Καλό θα ήταν μέχρι να έχετε τελείωσει τη σχολή να το έχετε πάρει.
Και εγώ η ίδια αυτό σκοπεύω να κάνω μιας και στη σχολή μου από το α εξάμηνο ήμουν αναγκασμένη να παρακολουθήσω μάθημα μικροβιολόγιας το οποίο ήταν το μισό μάθημα στα ελληνικά και το μισό στα αγγλικά και στα αγγλικά ως κάτοχος του lower πτυχίου αντιμετώπιζα μια δυσκολία...
Το IELTS και το TOEFL δε είναι πιστοποιητικά απλά αυτά σου δείχνουν τι επίπεδο έχεις στη αγγλική γλώσσα και οι βαθμοί τους διαφέρουν ανάλογα με τις απαιτήσεις των πανεπιστημίων ,των κολλεγίων κλπ κλπ

Eξαρτάται το επάγγελμα γι αυτό που είπες για τους εργοδότες, αλλά θα συμφωνήσω. Πλέον το lower δεν αρκεί. Στα περισσότερα μεταπτυχιακά, ζητάνε πολύ καλή γνώση της αγγλικής ή και άριστη της αγγλικής. Το ielts και το toefl, είναι δύο απλά χαρτιά που τα ζητάνε στο Εξωτερικό , αν και όταν θες να πας για μεταπτυχιακό. ΟΥΔΕΠΟΤΕ θα σου τα ζητήσουν στη δουλειά και ουδέποτε θα σου πουν για ποιο λογο δεν τα εχεις. Απλά εδώ στην Ελλάδα όλα μα ολα τα πιστοποιητικα αγγλικών είναι έξτρα μόρια για τον ΑΣΕΠ.
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Έχετε δίκιο είναι σημαντικό να ξέρουν Άκη χρήση της αγγλικής γλώσσας και επειδή όντως θα χρειαστεί και στις σχολές μας βρήκαμε μια καθηγήτρια (μαμά μιας πολύ καλής μας φίλης και την εμπιστεύομαστε) και περιμένουμε να βγουν τα προγράμματα της σχολης ώστε από Οκτώβρη να ξεκινήσουμε και τα μαθήματα αγγλικών...
 

ChrisFromGreece

Νεοφερμένος

Ο ChrisFromGreece αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά.Θέλω τώρα που είμαι στο πρώτο έτος να δώσω και το proficiency ( Michigan). Έχει κάποιος κάποια γνώμη για τη λέσχη του ΟΠΑ? Γίνεται καλή δουλειά ή να προτιμήσω φροντιστήριο?
Έχετε να προτείνετε κάποιο σε Μοσχάτο-Καλλιθεα?
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά.Θέλω τώρα που είμαι στο πρώτο έτος να δώσω και το proficiency ( Michigan). Έχει κάποιος κάποια γνώμη για τη λέσχη του ΟΠΑ? Γίνεται καλή δουλειά ή να προτιμήσω φροντιστήριο?
Έχετε να προτείνετε κάποιο σε Μοσχάτο-Καλλιθεα?


Έκανα Ισπανικά 1 χρόνο στη λέσχη μας. Ήταν καλά, αν και είμασταν γύρω στα 10-15 άτομα. Δεν γνωρίζω για τα τμήματα των Αγγλικών κάτι. :/
 

ChrisFromGreece

Νεοφερμένος

Ο ChrisFromGreece αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Έκανα Ισπανικά 1 χρόνο στη λέσχη μας. Ήταν καλά, αν και είμασταν γύρω στα 10-15 άτομα. Δεν γνωρίζω για τα τμήματα των Αγγλικών κάτι. :/
Μάλιστα..Φαντάζομαι στα Αγγλικά θα έχει ακόμα περισσότερο κόσμο..Θα δω τι θα κάνω.Ευχαριστώ πολυ
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά.Θέλω τώρα που είμαι στο πρώτο έτος να δώσω και το proficiency ( Michigan). Έχει κάποιος κάποια γνώμη για τη λέσχη του ΟΠΑ? Γίνεται καλή δουλειά ή να προτιμήσω φροντιστήριο?
Έχετε να προτείνετε κάποιο σε Μοσχάτο-Καλλιθεα?


προτίμησε φροντιστήριο, θα είναι φουλ έμπειροι και θα μάθεις καλύτερα τη γλώσσα. (δεν έχω ιδέα για τη λέσχη πως κάνουν μάθημα αλλά πιστεύω στο φροντιστήριο θα είναι καλύτερα). Δεν έχω κάποιο να σου προτείνω δυστυχώς αλλά με λίγο ψάξιμο σίγουρα θα βρεις κάποιο καλό κοντά στην περιοχή σου. (αν μη τι άλλο , υπάρχουν τόσα φροντιστήρια αγγλικών :D). Ρώτα και κανένα γνωστό σου.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top