Εξετάσεις γαλλικού ινστιτούτου Δεκέμβριος 2014/Μάιος 2015

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Ανοίγω λοιπόν αυτό το θέμα για όσους θα παρουσιαστούν σε κάποια εξέταση τώρα τον Δεκέμβρη ή τον ερχόμενο Μάιο
Εδώ ας λύνουμε απορίες ,ερωτήσεις και ας προτείνουμε οτιδήποτε αφορά στην προετοιμασία οποιουδήποτε πιστοποιητικού (De/alf , Sorbonne , TCF , TFLF κ.ο.κ.) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Αν και δεν δινω εξετασεις στο γαλλικο το Δεκεμβρη θα μπορουσα να βοηθησω αν κπς χρειαζεται κατι...( γτ εχω παρει το Γ2 στα γαλλικα παλαιαοτερα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,772 μηνύματα.
Nταλφ C2 η Sorbonne C2;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 545651

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Nταλφ C2 η Sorbonne C2;

Αν σου αρεσει η λογοτεχνια και δεν μπορεις το ακουστικο,sorbonne c2! Εγω προσωπικα δεν ημουν καθολου καλη στο ακουστικο :p α και δεν ειναι δυσκολο οπως λενε ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Nταλφ C2 η Sorbonne C2;
Γιατι να παιδευσαι με με λογοτεχνιες και τετοια(και στο λεω εγω που ειμαι της φιλοσοφικης)...καλυτερα dalf C2...εχουν την ιδια ακριβως αναγνωριση σε ελλαδα και εξωτερικο...και εγω το dalf C2 εχω...
παντως ο,τι κι αν αποφασισεις τελικα σου ετχομαι ολοψυχα καλη επιτυχια!!:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βάσω(Μαρία)

Νεοφερμένος

Η Βάσω(Μαρία) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά. Φέτος τελείωσα με τις πανελλήνιες και τώρα έχει φοιτητικη ζωή. Το λοιπόν, στα μέσα της δευτερας λυκείου πήρα το Sorbonne C1 και τώρα σκέφτομαι να συνεχίσω για το C2 για να ''ξεμπερδεύω'' και να αρχισω κάποια άλλη γλώσσα σιγά σιγά. Με τα γαλλικά έχουμε αποστασιοποιηθεί λίγο μιας και παρεμβρήθηκαν οι γνωστές σε όλους πανελλήνιες. Ωστόσο επειδή έχω φίλους σε Γαλλία και Βέλγιο και τυχαίνει να μιλάμε βρίσκομαι σε καλή φόρμα απο την άποψη ότι καταλαβαινω τα πάντα απλά πιστεύω έχω λίγο πρόβλημα στη γραμματικη ακομη.. Εσείς πόσο χρόνο πιστεύετε θα χρειαστώ για να είμαι έτοιμη να δώσω το C2 και ποιο θα μου προτείνατε; Το DALF ή το Sorbonne? Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 545651

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας παιδιά. Φέτος τελείωσα με τις πανελλήνιες και τώρα έχει φοιτητικη ζωή. Το λοιπόν, στα μέσα της δευτερας λυκείου πήρα το Sorbonne C1 και τώρα σκέφτομαι να συνεχίσω για το C2 για να ''ξεμπερδεύω'' και να αρχισω κάποια άλλη γλώσσα σιγά σιγά. Με τα γαλλικά έχουμε αποστασιοποιηθεί λίγο μιας και παρεμβρήθηκαν οι γνωστές σε όλους πανελλήνιες. Ωστόσο επειδή έχω φίλους σε Γαλλία και Βέλγιο και τυχαίνει να μιλάμε βρίσκομαι σε καλή φόρμα απο την άποψη ότι καταλαβαινω τα πάντα απλά πιστεύω έχω λίγο πρόβλημα στη γραμματικη ακομη.. Εσείς πόσο χρόνο πιστεύετε θα χρειαστώ για να είμαι έτοιμη να δώσω το C2 και ποιο θα μου προτείνατε; Το DALF ή το Sorbonne? Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)

Για το sorbonne θα εισαι ετοιμη το μαιο...θελει αρκετη δουλιτσα..... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βάσω(Μαρία)

Νεοφερμένος

Η Βάσω(Μαρία) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Για το sorbonne θα εισαι ετοιμη το μαιο...θελει αρκετη δουλιτσα..... :)
Ίσως βέβαια να το τραβήξω και παραπίσω για τον Δεκέμβριο, για να μην αγχώνομαι. Καλά εννοείται ότι θέλει δουλεία, απλά τώρα έχουμε ξεμάθει!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 545651

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ίσως βέβαια να το τραβήξω και παραπίσω για τον Δεκέμβριο, για να μην αγχώνομαι. Καλά εννοείται ότι θέλει δουλεία, απλά τώρα έχουμε ξεμάθει!! :P
Θα το δεις οτι δεν θα δυσκολευτεις ιδιαιτερα... δεν χρειαζεται παντως ουτε να αγχωθεις ουτε να το τραβηξεις μεχρι δεκεμβριο...ολα θα γινουν ομαλα :) bonne chance :*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Θα το δεις οτι δεν θα δυσκολευτεις ιδιαιτερα... δεν χρειαζεται παντως ουτε να αγχωθεις ουτε να το τραβηξεις μεχρι δεκεμβριο...ολα θα γινουν ομαλα :) bonne chance :*
συμφωνω...θα τα καταφερεις και το μαιο !!:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βάσω(Μαρία)

Νεοφερμένος

Η Βάσω(Μαρία) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Επειδή κυριολεκτικά δεν ξερω πως ειναι η δομή μπορει κάποιος να μου την περιγράψει αν δεν τον βάζω σε κόπο; Βασικά στο C1 είχαμε λογοτεχνία. Να φανταστώ κατι ανάλογο θα υπαρχει και εδω στο C2 απλα σε πολυ μεγαλύτερο βαθμο ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Εγώ σου προτείνω να πας σφαιράτη για Dalf C2 που αναγνωρίζεται 100% από τα γαλλικά και τα βελγικά Παν/μια αν δώσεις για Sorbonne C2 ενδεχομένως να μην στο δεχτούν και να χρειαστεί να δώσεις το αντίστοιχο IELTS των γαλλικών που είναι το TCF(test de connaissance du français). Τώρα ως προς την δομή του, το Sorbonne C2 περιλαμβάνει μετάφραση ενός κειμένου από τα γαλλικά στα ελληνικά και μετάφραση 5 προτάσεων από τα ελληνικά στα γαλλικά , το διάσημο πλέον compte-rendu και την απάντηση σε μια εκ των δυο ερωτήσεων (επιλέγεις) που θα αφορά πάνω στα 2 λογοτεχνικά έργα που θα είναι στην ύλη. Ενημερωτικά για το 2015-2016 τα λογοτεχνικά έργα που εξετάζονται είναι τα ακόλουθα Marcel PROUST, UN AMOUR DE SWANN και Albert CAMUS, LA PESTE. Τέλος εννοείται πως για το επίπεδο αυτό συνίσταται και γερή επανάληψη της γραμματικής και των φαινομένων που κρύβουν υπόγειες δυσκολίες μιας που σου δίνει επάρκεια γνώσης. Την γερή επανάληψη της γραμματικής οφείλεις να την κάνεις είτε παρουσιαστείς στο Dalf είτε στο Sorbonne.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βάσω(Μαρία)

Νεοφερμένος

Η Βάσω(Μαρία) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Εγώ σου προτείνω να πας σφαιράτη για Dalf C2 που αναγνωρίζεται 100% από τα γαλλικά και τα βελγικά Παν/μια αν δώσεις για Sorbonne C2 ενδεχομένως να μην στο δεχτούν και να χρειαστεί να δώσεις το αντίστοιχο IELTS των γαλλικών που είναι το TCF(test de connaissance du français). Τώρα ως προς την δομή του, το Sorbonne C2 περιλαμβάνει μετάφραση ενός κειμένου από τα γαλλικά στα ελληνικά και μετάφραση 5 προτάσεων από τα ελληνικά στα γαλλικά , το διάσημο πλέον compte-rendu και την απάντηση σε μια εκ των δυο ερωτήσεων (επιλέγεις) που θα αφορά πάνω στα 2 λογοτεχνικά έργα που θα είναι στην ύλη. Ενημερωτικά για το 2015-2016 τα λογοτεχνικά έργα που εξετάζονται είναι τα ακόλουθα Marcel PROUST, UN AMOUR DE SWANN και Albert CAMUS, LA PESTE. Τέλος εννοείται πως για το επίπεδο αυτό συνίσταται και γερή επανάληψη της γραμματικής και των φαινομένων που κρύβουν υπόγειες δυσκολίες μιας που σου δίνει επάρκεια γνώσης. Την γερή επανάληψη της γραμματικής οφείλεις να την κάνεις είτε παρουσιαστείς στο Dalf είτε στο Sorbonne.

Ωραία σε ευχαριστώ πάρα πολυ! Τη δομή του DALF C2 την γνωρίζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.

peplin123

Νεοφερμένος

Η peplin123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Γιατι να παιδευσαι με με λογοτεχνιες και τετοια(και στο λεω εγω που ειμαι της φιλοσοφικης)...καλυτερα dalf C2...εχουν την ιδια ακριβως αναγνωριση σε ελλαδα και εξωτερικο...και εγω το dalf C2 εχω...
παντως ο,τι κι αν αποφασισεις τελικα σου ετχομαι ολοψυχα καλη επιτυχια!!:):):)


Dalf σιγουρα...εκανα 10 μηνες γαλλικα και το πηρα...βεβαια με την προυποθεση ότι θα διαβασεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Dalf σιγουρα...εκανα 10 μηνες γαλλικα και το πηρα...βεβαια με την προυποθεση ότι θα διαβασεις :)

Έκανες μόνο 10 μήνες Γαλλικά και πήρες το C2? Ή έκανες και παλαιότερα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 545651

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έκανες μόνο 10 μήνες Γαλλικά και πήρες το C2? Ή έκανες και παλαιότερα?

εγω το ειχα δωσει σε λιγοτερο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.

peplin123

Νεοφερμένος

Η peplin123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Έκανες μόνο 10 μήνες Γαλλικά και πήρες το C2? Ή έκανες και παλαιότερα?

10 μήνες έκανα συνολικα... ιδιαιτερο...αν διαβασεισ συστηματικα και ειναι και ο καθηγητης καλοσ μπορεις σε μια ακαδημαικη χρονια να το δωσεις πιστευω...

εγω το ειχα δωσει σε λιγοτερο :P

αληθεια; ποσο διαστημα εκανες μαθηματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 545651

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
8 μηνες...μιλαω βεβαια για το sorbonne c2...για το dalf δεν ξερω... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top