Γενικό - Μαθηματικά/Πληροφορική: Διάγραμμα ροής μια διαίρεσης

Int_Skillz

Νεοφερμένος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Γεια σας φίλες και φίλοι,

μας ζητησε η καθηγήτρια μας να σχεδιάσουμε ένα διάγραμμα ροής της διαίρεσης

135 : 5 = ...


προφανώς η λύση είναι 27, και είναι γνωστός ο τρόπος με τον οποίο προσεγγίζουμε τις διαιρέσεις, όμως το 27 είναι το αποτέλεσμα, το πηλικο της διαίρεσης.

Εγώ χρειάζομαι ένα διάγραμμα ροής από το οποίο να φαίνεται ποιά βήματα πρέπει να ακολουθήσει κανείς για να λύση το πρόβλημα.

Thank you in advance for your help :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
ΑΡΧΗ (κύκλος)
α <-- 135 (ορθογώνιο)
β <-- 5 (ορθογώνιο)
αmodβ=0 (ρόμβος)
ΝΑΙ => αποτ <-- αdivβ (ορθογώνιο)
Εμφάνισε αποτ (παραλληλόγραμμο)
ΤΕΛΟΣ (κύκλος)

Αν και δεν νομίζω ότι μόνο αυτό ήθελε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Γεια σας φίλες και φίλοι,

μας ζητησε η καθηγήτρια μας να σχεδιάσουμε ένα διάγραμμα ροής της διαίρεσης

135 : 5 = ...


προφανώς η λύση είναι 27, και είναι γνωστός ο τρόπος με τον οποίο προσεγγίζουμε τις διαιρέσεις, όμως το 27 είναι το αποτέλεσμα, το πηλικο της διαίρεσης.

Εγώ χρειάζομαι ένα διάγραμμα ροής από το οποίο να φαίνεται ποιά βήματα πρέπει να ακολουθήσει κανείς για να λύση το πρόβλημα.

Thank you in advance for your help :)
φιλε μου αν ζηταει μονο αυτο ειναι παρα πολυ ευκολο και ειναι αδιανόητο να μην το ξερεις. σημαινει οτι δεν ξερεις γενικα πως γινετε ενα διαγραμμα ροης. και να στο πουμε εδω δεν εχει νοημα αν δεν κατσεις να μαθεις καποια ουσιωδη πραγματα. :)

ΑΡΧΗ (κύκλος)
α <-- 135 (ορθογώνιο)
β <-- 5 (ορθογώνιο)
αmodβ=0 (ρόμβος)
ΝΑΙ => αποτ <-- αdivβ (ορθογώνιο)
ΤΕΛΟΣ (κύκλος)

Αν και δεν νομίζω ότι μόνο αυτό ήθελε.
Νομιζω πως ξεχασες να εμφανισεις το αποτελεσμα χρηστο, κατα τα αλλα ειναι ολοσωστος ο αλγοριθμος. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
φιλε μου αν ζηταει μονο αυτο ειναι παρα πολυ ευκολο και ειναι αδιανόητο να μην το ξερεις. σημαινει οτι δεν ξερεις γενικα πως γινετε ενα διαγραμμα ροης. και να στο πουμε εδω δεν εχει νοημα αν δεν κατσεις να μαθεις καποια ουσιωδη πραγματα. :)


Νομιζω πως ξεχασες να εμφανισεις το αποτελεσμα χρηστο, κατα τα αλλα ειναι ολοσωστος ο αλγοριθμος. :)

Δεν ζήταγε η εκφώνηση να εμφανίσουμε κάτι γι'αυτό δεν το έβαλα αλλά ναι εννοείται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Int_Skillz

Νεοφερμένος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)

Είμαι σίγουρος ότι μόνο αυτό ήθελε γιατί κανένας μας δεν ξέρει ούτε πως γίνονται διαγράμματα ροής ούτε οι αλγόριθμοι. Είμαστε όλοι αρχάριοι και για να πω την αλήθεια δεν πολυκατάλαβα τι ακριβώς εννοεί ο Χρίστος πιο πάνω.

Αντιμετωπίστεμε σαν να μην ξέρω απολύτως τίποτα για διαγράμματα ροής :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)

Είμαι σίγουρος ότι μόνο αυτό ήθελε γιατί κανένας μας δεν ξέρει ούτε πως γίνονται διαγράμματα ροής ούτε οι αλγόριθμοι. Είμαστε όλοι αρχάριοι και για να πω την αλήθεια δεν πολυκατάλαβα τι ακριβώς εννοεί ο Χρίστος πιο πάνω.

Αντιμετωπίστεμε σαν να μην ξέρω απολύτως τίποτα για διαγράμματα ροής :)

Η αρχή και το τέλος μπαίνουν μέσα σε κύκλο.
Οι εντολές "Εμφάνισε" και "Διάβασε" μπαίνουν σε παραλληλόγραμμο.
Οι εντολές εκχώρησης μπαίνουν σε ορθογώνιο.
Οι συνθήκες μπαίνουν σε ρόμβο.

Ξεκινάς με την ΑΡΧΗ (σε κύκλο) και ενώνεις με βελάκια το κάθε "σχήμα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Int_Skillz

Νεοφερμένος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι αυτό:

ΑΡΧΗ -> 135 -> 5 --> "αmodβ=0" δεν έχω ιδέα τι είναι αυτο. "ΝΑΙ => αποτ <-- αdivβ" και αυτό δεν ξέρω τι θέλει να πει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι αυτό:

ΑΡΧΗ -> 135 -> 5 --> "αmodβ=0" δεν έχω ιδέα τι είναι αυτο. "ΝΑΙ => αποτ <-- αdivβ" και αυτό δεν ξέρω τι θέλει να πει

Αυτό είναι :



Αρχή
Εκχωρούμε στην μεταβλητή α το 135
Εκχωρούμε στην μεταβλητή β το 5
Το αmodβ είναι το υπόλοιπο της διαίρεσης του α με το β ενώ το αdivβ το πηλίκο.
Και σου λες εσύ : Αν αmodβ=0 (δηλαδή αν το υπόλοιπο είναι 0) τότε το αποτέλεσμα είναι adivβ δηλαδή το πηλίκο της διαίρεσης που στην προκειμένη περίπτωση είναι το 27 και εν συνεχεία το εμφανίζουμε.
Και γιατί το κάνεις αυτο?
Γιατί αν βάλεις πχ. 6div4 τότε αυτό θα είναι 1. Δεν είναι το αποτέλεσμα της διαίρεσης αλλά το πηλίκο με υπόλοιπο αmodβ=2 :)
Αν δεν ισχύει η συνθήκη αmodβ=0 τότε απλά δεν κάνει τίποτα ο αλγόριθμος και τελειώνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Int_Skillz

Νεοφερμένος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ για τον κόπο σου Χρίστο :)

Θα σου δώσω το παράδειγμα που μας έδωσε η καθηγήτρια μας.

25 + 75 = (κύκλος) -->
Αθροίζεις πρώτα τις μονάδες και μετά τις δεκάδες (ρόμβος) --ΝΑΙ-->
Το άθροισμα είναι 10; --ναι--> (ρόμβος)
Γράφεις το 0 και κρατάς το 1 --> (ορθογώνιο)
Το άθροισμα των δεκάδων είναι 9; --ναι--> (ρόμβος)
Προσθέτεις το κρατούμενο 1 στο άθροισμα τω δεκάδων --> (ρόμβος)
Το άθροισμα των δεκάδων είναι 10; --ναι--> (ρόμβος)
Γράφεις το 10 μπροστά από το 0 --> (ορθογώνιο)
Ο αριθμός που βρήκες είναι το 100; --ναι--> (ρόμβος)
Τερμάτισε την πράξη (κύκλος)

Όπου υπαρχει βελος με ΝΑΙ υπαρχει κα βελος με όχι που οδηγεί πίσω στο 25 + 75 = (κύκλος)

Τώρα αυτή μας ζήτησε να κάνουμε μια διαιρεση και όχι μια πρόσθεση η πιιιπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ για τον κόπο σου Χρίστο :)

Θα σου δώσω το παράδειγμα που μας έδωσε η καθηγήτρια μας.

25 + 75 = (κύκλος) -->
Αθροίζεις πρώτα τις μονάδες και μετά τις δεκάδες (ρόμβος) --ΝΑΙ-->
Το άθροισμα είναι 10; --ναι--> (ρόμβος)
Γράφεις το 0 και κρατάς το 1 --> (ορθογώνιο)
Το άθροισμα των δεκάδων είναι 9; --ναι--> (ρόμβος)
Προσθέτεις το κρατούμενο 1 στο άθροισμα τω δεκάδων --> (ρόμβος)
Το άθροισμα των δεκάδων είναι 10; --ναι--> (ρόμβος)
Γράφεις το 10 μπροστά από το 0 --> (ορθογώνιο)
Ο αριθμός που βρήκες είναι το 100; --ναι--> (ρόμβος)
Τερμάτισε την πράξη (κύκλος)

Όπου υπαρχει βελος με ΝΑΙ υπαρχει κα βελος με όχι που οδηγεί πίσω στο 25 + 75 = (κύκλος)

Τώρα αυτή μας ζήτησε να κάνουμε μια διαιρεση και όχι μια πρόσθεση η πιιιπ

Τι λαλακίες είναι αυτές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Int_Skillz

Νεοφερμένος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Ναι δέν ξέρω αυτό μας έγραψε στο πίνακα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeRtr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GeorgeRtr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Αυτό είναι :

https://i43.tinypic.com/2m3qr9f.jpg

Αρχή
Εκχωρούμε στην μεταβλητή α το 135
Εκχωρούμε στην μεταβλητή β το 5
Το αmodβ είναι το υπόλοιπο της διαίρεσης του α με το β ενώ το αdivβ το πηλίκο.
Και σου λες εσύ : Αν αmodβ=0 (δηλαδή αν το υπόλοιπο είναι 0) τότε το αποτέλεσμα είναι adivβ δηλαδή το πηλίκο της διαίρεσης που στην προκειμένη περίπτωση είναι το 27 και εν συνεχεία το εμφανίζουμε.
Και γιατί το κάνεις αυτο?
Γιατί αν βάλεις πχ. 6div4 τότε αυτό θα είναι 1. Δεν είναι το αποτέλεσμα της διαίρεσης αλλά το πηλίκο με υπόλοιπο αmodβ=2 :)
Αν δεν ισχύει η συνθήκη αmodβ=0 τότε απλά δεν κάνει τίποτα ο αλγόριθμος και τελειώνει.

Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να κάνεις ένα διάγραμμα ροής εγώ πάντως έτσι έμαθα να τα κάνω μια άλλη εκδοχή από αυτό που έκανε ο Χρήστος. Κάθισα και ζωγράφισα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ναι δέν ξέρω αυτό μας έγραψε στο πίνακα

Προφανώς τι να πω...θέλει να σας βαλει στο way of thinking?

Αυτό που σου έδειξα είναι σωστό. μάθε τα έτσι. και κοίτα και το βιβλίο σου!
καθηγητής στο σχολείο είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Int_Skillz

Νεοφερμένος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
τι εννοείς με way of thinking?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
τι εννοείς με way of thinking?

Ότι ρε παιδί μου θέλει να σας βάλει στο πόσο απλοικά λειτουργεί ένας υπολογιστής και συνεπώς πόσο απλοικά και αναλυτικά πρέπει να σκέφτεστε για να δώσετε τις κατάλληλες εντολές στον υπολογιστή και να σας δώσει το σωστό αποτέλεσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Int_Skillz

Νεοφερμένος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
ΝΑι ακριβώς αυτό ζητάει να αναλύσουμε την διαδικασία με την οποία λύνουμε μια διαίρεση εμείς οι άνθρωποι και να το δείξουμε αυτό μέσα από ένα διάγραμμα ροής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x4r7s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Το σχολικό βιβλίο σε αυτό τουλάχιστον το σημείο αποτελεί καλό εργαλείο για να μάθεις τα διαγράμματα ροής. Μελέτησέ το και άσε την καθηγήτρια να λέει τα δικά της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top