Γενικές φοιτητικές απορίες

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Λίγο context δεν θα έβλαπτε....

Τέσπα η παράγραφος λέει πως απαιτείται να μην έχεις έχεις ολοκληρώσει τα εξάμηνα που απαιτούνται για να πάρεις πτυχίο, συν άλλα 4. Ουσιαστικά να μην είσαι σε ν + 2 χρόνια (ν = τα ελάχιστα έτη φοίτησης για την ολοκλήρωση των σπουδών)
 

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Λίγο context δεν θα έβλαπτε....

Τέσπα η παράγραφος λέει πως απαιτείται να μην έχεις έχεις ολοκληρώσει τα εξάμηνα που απαιτούνται για να πάρεις πτυχίο, συν άλλα 4. Ουσιαστικά να μην είσαι σε ν + 2 χρόνια (ν = τα ελάχιστα έτη φοίτησης για την ολοκλήρωση των σπουδών)

Ευχαριστώ για την απάντηση, εάν κατάλαβα καλά να μην βρίσκεται κάποιος στον 6ο χρόνο?
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Γίνεται να έχω κάρτα ανεργίας το διάστημα που κάνω μεταπτυχιακό? Κάπου είχα διαβάσει πως δεν γίνεται και ή πρέπει να πάω να διαγραφτώ ή να την αφήσω να λήξει αλλά τώρα που το ξαναψάχνω γιατί θυμήθηκα ότι λήγει μεθαύριο δε βγάζω άκρη? Βασικά μου προσφέρει κάτι ή μπορεί να μου φέρει κάποιο πρόβλημα?
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γίνεται να έχω κάρτα ανεργίας το διάστημα που κάνω μεταπτυχιακό? Κάπου είχα διαβάσει πως δεν γίνεται και ή πρέπει να πάω να διαγραφτώ ή να την αφήσω να λήξει αλλά τώρα που το ξαναψάχνω γιατί θυμήθηκα ότι λήγει μεθαύριο δε βγάζω άκρη? Βασικά μου προσφέρει κάτι ή μπορεί να μου φέρει κάποιο πρόβλημα?

Νομίζω εφόσον έχεις το πάσο τα οφέλη είναι ίδια και "καλύτερα". Αν δεν κάνω λάθος υπάρχει ένα επίδομα για μακροχρόνια ανέργους, αυτό ίσως να σε επηρεάσει, να το δεις. Τέλος, χωρίς να το έχω κοιτάξει, χωρίς να είμαι ούτε στο ελάχιστο απόλυτα σίγουρος, το κώλυμα αφορά μόνο για το πρώτο πτυχίο.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα, θα ήθελα την βοήθεια σας γιατί δεν μου είναι ξεκάθαρο τι σημαίνει η ακόλουθη παράγραφος, εάν καταλάβει κανείς ας απαντήσει
''Να μην έχει συμπληρώσει, κατά το τρέχον ακαδημαϊκό έτος, φοίτηση διάρκειας ίσης ή μεγαλύτερης του αριθμού εξαμήνων που απαιτούνται για την απονομή του τίτλου σπουδών, προσαυξημένης κατά τέσσερα (4) εξάμηνα, σύμφωνα με το ενδεικτικό πρόγραμμα σπουδών της σχολής στην οποία ανήκουν''


Το ακαδημαϊκό έτος αρχίζει την 1η Σεπτεμβρίου και λήγει την 31η Αυγούστου του επομένου ημερολογιακού έτους. Αφού λέει να μην έχεις συμπληρώσει κατά το τρέχον ακαδημαϊκό έτος ... νομίζω ότι εννοεί ότι την 1η Σεπτεμβρίου 2019 δεν θα πρέπει να έχεις συμπληρώσει το 6ο έτος σπουδών και όχι να βρίσκεσαι σ΄αυτό.

Γίνεται να έχω κάρτα ανεργίας το διάστημα που κάνω μεταπτυχιακό? Κάπου είχα διαβάσει πως δεν γίνεται και ή πρέπει να πάω να διαγραφτώ ή να την αφήσω να λήξει αλλά τώρα που το ξαναψάχνω γιατί θυμήθηκα ότι λήγει μεθαύριο δε βγάζω άκρη? Βασικά μου προσφέρει κάτι ή μπορεί να μου φέρει κάποιο πρόβλημα?


Σύμφωνα με τη υπ΄αριθμ. 721/26.7.04 διατύπωση γνώμη της Νομικής Υπηρεσίας ΟΑΕΔ που βασίζεται στον υπ΄αριθμ. 1897/2000 Κανονισμό Ε.Κ (παράγρ.2, παράρτ.1), ένας φοιτητής ή σπουδαστής δεν μπορεί να θεωρηθεί άνεργος και να εγγραφεί στα αντίστοιχα μητρώα του ΟΑΕΔ.

Ο μεταπτυχιακός φοιτητής – ο οποίος επέλεξε να εκπαιδευτεί πρόσθετα του χρόνου των κανονικών σπουδών του – εντάσσεται στην ανωτέρω κατηγορία εκτός και εάν έχει δώσει προβάδισμα στην ένταξή του στην αγορά εργασίας. Θα πρέπει δηλαδή να έχει ήδη εργασθεί και να έχει βρεθεί στη συνέχεια χωρίς εργασία. Αν από αυτή την κατάσταση είναι ξανά διαθέσιμος και αναζητεί ενεργά απασχόληση μπορεί να εγγραφεί κατ΄ εξαίρεση στα μητρώα ανέργων του ΟΑΕΔ.
https://www.oaed.gr/sychnes-eroteseis-deltio-anergias
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Νομίζω εφόσον έχεις το πάσο τα οφέλη είναι ίδια και "καλύτερα". Αν δεν κάνω λάθος υπάρχει ένα επίδομα για μακροχρόνια ανέργους, αυτό ίσως να σε επηρεάσει, να το δεις. Τέλος, χωρίς να το έχω κοιτάξει, χωρίς να είμαι ούτε στο ελάχιστο απόλυτα σίγουρος, το κώλυμα αφορά μόνο για το πρώτο πτυχίο.
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω διαπιστώσει και κάποιο όφελος από την κάρτα ανεργίας αλλά οκ. :P Δε σκοπεύω να μείνω μακροχρόνια άνεργη, δηλαδή μόλις φύγουν κάποιες υποχρεώσεις και οριστικοποιηθεί το πρόγραμμα μου θα κοιτάξω να βρω κάτι, όπως θα είχα βρει και κάτι πέρα από πρακτικές και το προηγούμενο διάστημα αν ήξερα που στο λύκο θα ζω για 2 χρόνια. :laugh:
Σύμφωνα με τη υπ΄αριθμ. 721/26.7.04 διατύπωση γνώμη της Νομικής Υπηρεσίας ΟΑΕΔ που βασίζεται στον υπ΄αριθμ. 1897/2000 Κανονισμό Ε.Κ (παράγρ.2, παράρτ.1), ένας φοιτητής ή σπουδαστής δεν μπορεί να θεωρηθεί άνεργος και να εγγραφεί στα αντίστοιχα μητρώα του ΟΑΕΔ.

Ο μεταπτυχιακός φοιτητής – ο οποίος επέλεξε να εκπαιδευτεί πρόσθετα του χρόνου των κανονικών σπουδών του – εντάσσεται στην ανωτέρω κατηγορία εκτός και εάν έχει δώσει προβάδισμα στην ένταξή του στην αγορά εργασίας. Θα πρέπει δηλαδή να έχει ήδη εργασθεί και να έχει βρεθεί στη συνέχεια χωρίς εργασία. Αν από αυτή την κατάσταση είναι ξανά διαθέσιμος και αναζητεί ενεργά απασχόληση μπορεί να εγγραφεί κατ΄ εξαίρεση στα μητρώα ανέργων του ΟΑΕΔ.
https://www.oaed.gr/sychnes-eroteseis-deltio-anergias

Οπότε απλά την αφήνω να λήξει, ε?
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Serena γιατι δεν κοιτάζεις στο εξωτερικό να κάνεις κάτι; :) Στον τομέα της εκπαίδευσης υπάρχουν πολλές κενές θέσεις και με πολύ καλό μισθό, μετεκπαίδευση κλπ. Η κάρτα του ΟΑΕΔ νομίζω χρησιμεύει στην συλλογή στατιστικών δεδομένων ως "μέτρηση" των ανέργων για μικροπολιτική. Μακάρι να είχε την ίδια αξία με την ανάλογη κάρτα του ΟΑΕΔ εξωτερικού. Τις νομικές διατάξεις κάλυψης παιδαγωγικής επάρκειας διαφόρων πτυχίων του Ελληνικού κράτους τις αναγνωρίζουν σε διάφορα σχολεία των χωρών της ΕΕ.
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Θα κάνω στο εξωτερικό -ελπίζω- erasmus placement αργότερα. Ως προς την εκπαίδευση, το δοκίμασα, μου άρεσε πολύ περισσότερο από όσο νόμιζα, κρατώ την πόρτα ανοιχτή στο μυαλό μου αλλά για την ώρα θα κάνω διαφορετικά πράγματα. Ευχάριστο αν αναγνωρίζεται η πιστοποίηση της επάρκειας και έξω.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οπότε απλά την αφήνω να λήξει, ε?


Νομίζω ότι στην περίπτωσή σου μπορείς να την ανανεώσεις σύμφωνα με αυτό "Θα πρέπει δηλαδή να έχει ήδη εργασθεί και να έχει βρεθεί στη συνέχεια χωρίς εργασία. Αν από αυτή την κατάσταση είναι ξανά διαθέσιμος και αναζητεί ενεργά απασχόληση μπορεί να εγγραφεί κατ΄ εξαίρεση στα μητρώα ανέργων του ΟΑΕΔ".
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Θα κάνω στο εξωτερικό -ελπίζω- erasmus placement αργότερα. Ως προς την εκπαίδευση, το δοκίμασα, μου άρεσε πολύ περισσότερο από όσο νόμιζα, κρατώ την πόρτα ανοιχτή στο μυαλό μου αλλά για την ώρα θα κάνω διαφορετικά πράγματα. Ευχάριστο αν αναγνωρίζεται η πιστοποίηση της επάρκειας και έξω.

Ναι, έχω συλλέξει τα νομικά άρθρα που αναγνωρίζονται. Σε περίπτωση που χρειαστείς κάτι ρώτα. Θα σου πρότεινα να ψάξεις τις νομικές εγκυκλίους από ΦΕΚ που αναγνωρίζουν επάρκεια ως "καθηγητικές" σχολές (είναι μια του 1985 νομίζω και μια νεότερη). Από εκεί τα βρήκα. Από τη στιγμή που αποτελούν επίσημες νομικές πράξεις ή και αποφάσεις (επικυρωτική πράξη) των Τμημάτων σπουδών, γιατί να μην αναγνωρίζονται; Η νομολογία αν διατυπωθεί σωστά (ή και με κάποια επικύρωση σε δικηγόρο) αναγνωρίζεται εντός ΕΕ ή και εκτός ΕΕ.
 

Ιωάννης1234

Νεοφερμένος

Ο Ιωάννης1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Καλησπέρα, είμαι μέλος πολύτεκνης οικογένειας. Τι οικονομικά προνόμια μπορώ να έχω τώρα που θα είμαι φοιτητής;Υπάρχει κάποιο επίδομα; Διότι οταν εχεις μάθημα 9 ώρες είναι αδύνατον να βρείς καμιά δουλίτσα.
 

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Καλησπέρα, είμαι μέλος πολύτεκνης οικογένειας. Τι οικονομικά προνόμια μπορώ να έχω τώρα που θα είμαι φοιτητής;Υπάρχει κάποιο επίδομα; Διότι οταν εχεις μάθημα 9 ώρες είναι αδύνατον να βρείς καμιά δουλίτσα.


Δωρεαν σιττιση και στεγαση αν πληρεις τα εισοδηματικα κριτηρια.τι αλλο να εχεις δηλαδη;
 

Nasia_2

Νεοφερμένος

Η Nasia_2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Βιοχημείας & Βιοτεχνολογίας Θεσσαλίας. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Καλησπέρα, είμαι μέλος πολύτεκνης οικογένειας. Τι οικονομικά προνόμια μπορώ να έχω τώρα που θα είμαι φοιτητής;Υπάρχει κάποιο επίδομα; Διότι οταν εχεις μάθημα 9 ώρες είναι αδύνατον να βρείς καμιά δουλίτσα.


Νομιζω εαν εισαι στο πρωτο πτυχιο και εχεις συγκεκριμενα εισοδηματικα κριτηρια και εισαι μακρια απο την μονιμη κατοικια, παρεχουν ενα επιδομα 1000 ευρω ετησιως.. Τουλαχιστον αυτο ισχυε οταν ημουν εγω φοιτητρια:happy:
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα, είμαι μέλος πολύτεκνης οικογένειας. Τι οικονομικά προνόμια μπορώ να έχω τώρα που θα είμαι φοιτητής;Υπάρχει κάποιο επίδομα; Διότι οταν εχεις μάθημα 9 ώρες είναι αδύνατον να βρείς καμιά δουλίτσα.


Διάβασε εδώ για το στεγαστικό φοιτητικό επίποδα.
https://www.uoa.gr/fileadmin/user_u...titika/2017/StegastikoEpidomaFoititwn2017.pdf
https://www.foititikanea.gr/φοιτητής/στεγαστικό-επίδομα
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Καλησπέρα, είμαι μέλος πολύτεκνης οικογένειας. Τι οικονομικά προνόμια μπορώ να έχω τώρα που θα είμαι φοιτητής;Υπάρχει κάποιο επίδομα; Διότι οταν εχεις μάθημα 9 ώρες είναι αδύνατον να βρείς καμιά δουλίτσα.


Πού στο καλό τα βρίσκετε αυτά τα τμήματα με τα 9ώρα και πάτε και τα δηλώνετε;
5*9=45 ώρες την εβδομάδα
Σε εμάς το πρόγραμμα είχε 20-22 ώρες εβδομαδιαίως. PhD πρέπει να δίνουν κάποιες σχολές και όχι BSc. :playboy:
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Πού στο καλό τα βρίσκετε αυτά τα τμήματα με τα 9ώρα και πάτε και τα δηλώνετε;
5*9=45 ώρες την εβδομάδα
Σε εμάς το πρόγραμμα είχε 20-22 ώρες εβδομαδιαίως. PhD πρέπει να δίνουν κάποιες σχολές και όχι BSc. :playboy:


Στο ΟΠΑ έχουμε 2 δίωρα εβδομαδιαίως για κάθε μάθημα. Κάθε εξάμηνο απαρτίζεται συνήθως από 5 μαθήματα. 5χ4 = 20.
Σε αυτές τις ώρες, πρόσθεσε άλλο ένα ή δυο δίωρα για φροντιστήρια εβδομαδιαίως. Φθάσαμε στις 22 ή 24).

Στο τμήμα μου, κατά το τρίτο εξάμηνο, είχαμε 5 μαθήματα (20 ώρες) και 3 φροντιστήρια (6 ώρες) + τουτοριαλς (2 ώρες ανά 2 εβδομάδες). Υπήρχε μέρα που είχαμε 12 ώρες συνεχόμενα...

Ξέρω ότι στο ΠΑΠΕΙ και το Πάντειο έχουν 1 3ωρο αντί για 2 2ωρα. Τυχεροί μέσα στην κατωτερότητά τους (αστειεύομαι, προφανώς).
 

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Παιδιά, έχω μπερδευτεί λίγο... Στο site της φυσικοθεραπειας λέει ότι τα μαθήματα ξεκινάνε 1/10, ενώ στο site του ΠΑ.Δ.Α. λέει 7/10! Τελικά, πότε ξεκινάνε; Ξέρει κανείς αν γίνονται συχνά τέτοια (δηλαδή να λένε διαφορετικές ημερομηνίες); Και τι πρέπει να γίνει σ' αυτήν την περίπτωση;
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Παιδιά, έχω μπερδευτεί λίγο... Στο site της φυσικοθεραπειας λέει ότι τα μαθήματα ξεκινάνε 1/10, ενώ στο site του ΠΑ.Δ.Α. λέει 7/10! Τελικά, πότε ξεκινάνε; Ξέρει κανείς αν γίνονται συχνά τέτοια (δηλαδή να λένε διαφορετικές ημερομηνίες); Και τι πρέπει να γίνει σ' αυτήν την περίπτωση;


πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο :hehe: , λοιπόν εσύ θα πας στις 1 Οκτωβρίου (εσύ πάντα θα ακολουθάς το ημερολόγιο του τμήματός σου) εκτός αν βγει ανακοίνωση από το τμήμα σου ότι θα ξεκινήσετε 7. Μπορεί ορισμένα τμήματα να ξεκινούν στις 7 Οκτώβρη και σεις στη 1.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά, έχω μπερδευτεί λίγο... Στο site της φυσικοθεραπειας λέει ότι τα μαθήματα ξεκινάνε 1/10, ενώ στο site του ΠΑ.Δ.Α. λέει 7/10! Τελικά, πότε ξεκινάνε; Ξέρει κανείς αν γίνονται συχνά τέτοια (δηλαδή να λένε διαφορετικές ημερομηνίες); Και τι πρέπει να γίνει σ' αυτήν την περίπτωση;


Στις 7/10 ξεκινάτε! Δες εδώ https://www.phys.uniwa.gr/announcements/enarxi-mathimaton-cheimerinoy-examinoy/
https://www.phys.uniwa.gr/wp-content....ΠΡΑΞΗΣ-1-23.09.2019-Θ.56ο_ΨΓΑΧ46Μ9ΞΗ-ΥΕ6.pdf
https://www.phys.uniwa.gr/announcements/chronodiagramma-2019-2020/
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top