Βοήθεια στα μαθηματικά

thodoris71

Νεοφερμένος

Ο thodoris71 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Χωρις πολλα πολλα.Που θα βρω εναν χριστιανο να κατσει να με βοηθησει με την μαθηματικη υποδομη.Ειναι εδω και 1μιση χρονο που τρεχω και ολοι κανουν πασαλειμματα αρπαξοκωλιες και τα σχετικα.Μεχρι και φυσικη χωρις να ξερω αλγεβρα πηγε να με μαθει ενας ''εξυπνος''.Εχετε να προτεινετε καποια λυση?καποιο βιβλιο?καποια πληροφορια ?Μονος παντως ειναι αδυνατον.
 

Guest 039548

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ισως πρεπει να αρχιζεις αλλαζοντας την συμπεριφορα σου.
Γυμνασιο εισαι,ρωτα τους καθηγητες σου,θα σε καθοδηγησουν.
Αν αυτος ο "εξυπνος" πηγε να σου μαθει φυσικη ισως θεωρησε οτι ηξερες αλγεβρα;
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

thodoris71

Νεοφερμένος

Ο thodoris71 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
miketython




Ναι εδω και 5 μηνες που πηγενα δεν καταλαβε αν ηξερα η δεν ηξερα αλγεβρα!Η συμπεριφορα μου ηταν μια χαρα μεχρι που αρχισα να καταλαβαινω τι συμβαινει με τα δημοσια σχολεια και τα φροντηστηρια.



Olivi@!!!!

Τα βιβλια του γυμνασιου ειναι τοσο κακογραμμενα που και δυανοια να εισαι ειναι αδυνατον να μπεις στο νοημα.Μπορω να στο αποδειξω και επιστημονικα!!!!!

Οι καθηγητες στο σχολειο?Με μια υλη 600 σελιδες ?Στην τελευταια ταξη σε εσπερινο λυκειο?Φιλε στην Ελλαδα μενεις η μου γραφεις απο το εξωτερικο?Τα φροντηστηρια το μονο που κανουν ειναι να σου κανουν ενα δυο πασαλειμματα να δουν σε τι επιπεδο εισαι.Μολις καταλαβουν οτι δεν ξερεις ,διοτι δεν ειναι θεμα εξασκησης αλλα θεμα καλης παραδωσης(πραγμα ανυπαρκτο) απλα σε αφηνουν να πληρωνεις 400-500 ευρω τον μηνα και να κοιτας τον πινακα και να χωρις να μπορεις να ακολουθησεις το μαθημα!!!!Οσο για τα ιδιεταιρα ακομα περιμενω να βρεθει καποιος να τα παρει ΕΝΑ ΕΝΑ.Για να μην λεμε λογια του αερα διαβαστε ακριβως την εμπειρια που ειχα αυτον τον χρονο πιο συγκεκριμενα.

Καθητης στο πρωτο μαθημα παρεδωσε απο το γυμνασιο το μαθημα ΕΚΠ,Εξισωσεις 1ου βαθμου,και μετα καπακι με πεταξε στις παραμετρικες.Επισης μου πεταξε απλα προφορικα το ημιτονο συνημιτονο εφαπτωμενη συνεφαπτομενη,μετα με πεταξε στις τριγωνομετρικες εξισωσεις.Χωρις να ξερω να μετραω σε Rad.Δηλαδη ΘΑ ΛΥΣΩ ΤΡΙΓΩΝΟΜΕΤΡΙΚΕΣ ΕΞΙΣΩΣΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΩ ΝΑ ΜΕΤΡΑΩ ΣΕ rad?Θα τρελαθουμε εντελως?Αυτο λεγεται λογικο αλμα.Μην μου πειτε μαλακιες δεν τα διαβαζεις.Τα μαθηματικα ειναι καποιου ειδους γλωσσα.Δεν υπαρχει περιπτωση να την μαθεις αν δεν σου δειξει καποιος τα βασικα.Ειναι δυνατον να μαθεις αλγεβρα χωρις χαρτι milimetre,διαβητη και χαρακα?Exei καταλαβει κανεις τι προσπαθω να πω?

Και για να μην χρονοτριβω εχω αρχισει να συνειδητοποιω πως αν δεν τα ξερεις και περιμενεις απο τους καθηγητες να τα μαθεις μαυρο φιδι που σε εφαγε.Ειναι εντελως παραδοξο το ζητημα.Εκανα μαθημα τριγωνομετρια αλγεβρα β και του τα εβγαζα με το τσιγκελι.Εγω ο μαθητης.Οχι σε εμενα ο καθηγητης ...xDDDDD για να το μισοκαταλαβω κατεφυγα στο προγραμμα geogebra.

Ο φιλος myketon γραφει απο ελβετια...Το ελβετικο φραγκο καλα?Για ελα απο δω μια βολτα και μπες σε ενα φροντηστηριο να δεις πως ειναι το κουρμπετι και θα καταλαβεις τον λογο που η συμπεριφορα μου ειναι ετσι.Καθε τι εχει την υποκειμενικη του δικαιωση.

Τι τι εννοω οταν λεω αλγεβρα?Αξωνας χ'χ , αξωνες ψ΄ψ ?Εφαρμογη φυσικων αριθμων πανω στον αξονα χ'χ?Εφαρμογη εξισωσεων στους αξονες?Εφαρμογη συναρτησεων στους αξονες?Εφαρμογη τριγωνομετριας στους αξονες?Εφαρμογη πολυονυμων στους αξονες ?Τα βασικα μωρε ξερεις τωρα...Αυτα που σου λενε να ''διαβασεις''!Παιδια αφηστε νομιζω καταλαβα.Δεν προκειτε να συννενοηθω εδω μεσα.Εδω ο φιλος mykethon μας γραφει εδω περα οτι φταιει η συμπεριφορα μας.Που αν ερθεις ελλαδα και μπεις σε ενα φροντηστηριο θα αρρωστησεις με τα λογικα αλματα που κανουν εκει μεσα και με το πως ξεπηδουν την υλη.Το μονο που δεν εχω ακουσει ακομα ειναι: ενα τρενο πηγαινει στην θεσσαλονικη με 100 χλμ την ωρα,πόσο χρονων ειμαι?
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Χωρις πολλα πολλα.Που θα βρω εναν χριστιανο να κατσει να με βοηθησει με την μαθηματικη υποδομη.Ειναι εδω και 1μιση χρονο που τρεχω και ολοι κανουν πασαλειμματα αρπαξοκωλιες και τα σχετικα.Μεχρι και φυσικη χωρις να ξερω αλγεβρα πηγε να με μαθει ενας ''εξυπνος''.Εχετε να προτεινετε καποια λυση?καποιο βιβλιο?καποια πληροφορια ?Μονος παντως ειναι αδυνατον.
Αν και δεν έχω καταλάβει ακόμα την ύλη που θέλετε , θα πρότεινα τα βοηθήματα του Σαββαλα. Είναι κατανοητά, περιεκτικά και διαβαθμισμενης δυσκολίας. Απλώς αν μου πείτε ύλη θα μπορέσω να προτείνω και βιβλίο .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 039548

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θεωρησα οτι εισαι γυμνασιο,αφου το εβαλες σε αυτη την κατηγορια,οχι στο λυκειο.

Εχεις δικιο,φταιει το συστημα,και το φροντιστηριο,και οι καθηγητες,και τα βιβλια ειναι κακογραμμενα και με τεραστια υλη.
Δεν φταις εσυ που δεν ασχοληθηκες τοσα χρονια και αφησες τοσα κενα , τι καθηγητες εχεις και δεν στα μαθαινουν ολα σε ενα χρονο; ελεος
Εχεις απολυτο δικιο

p.s καλα το ελβετικο φραγκο,μυριζει ωραια
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Τα βιβλια του γυμνασιου ειναι τοσο κακογραμμενα που και δυανοια να εισαι ειναι αδυνατον να μπεις στο νοημα.Μπορω να στο αποδειξω και επιστημονικα!!!!!

Πως θα το αποδείξεις επιστημονικά, αν δεν ξέρεις καν άλγεβρα?
 

thodoris71

Νεοφερμένος

Ο thodoris71 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Is that all you got?

Ενταξει παντως βλεπω εχετε συνηθησει στην μαλακιες των δασκαλων του τυπου δεν τα διαβαζεις δεν ασχολεισαι και τετοια...Αφου εχετε συνηθησει σε αυτον τον τροπο διδασκαλιας και αυτο το κωλοσυστημα που ουτε ενας στους οχτακοσιους δεν γραφει πανω απο την βαση οκ.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Is that all you got?Παιδια δωστε μου πιο ηλιθιες απαντησεις σας παρακαλω...

Ενταξει παντως βλεπω εχετε συνηθησει στην μαλακιες των δασκαλων του τυπου δεν τα διαβαζεις δεν ασχολεισαι και τετοια...Ε ρε να χαρω κατι ''επιστημονες''Αφου εχετε συνηθησει σε αυτον τον κωλοτροπο διδασκαλιας και αυτο το κωλοσυστημα που ουτε ενας στους οχτακοσιους δεν γραφει πανω απο την βαση οκ.Να πατε να γαμηθειτε.


Είσαι με τα καλά σου ;
 

vxrc

Νεοφερμένος

Ο vxrc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Man up mate, όλοι σε δημόσιο σχολείο πήγαμε και όλοι τα ακουμπήσαμε σε φροντιστήρια. Από ένα σημείο και μετά πρέπει να απαλλαγείς από την νοοτροπία ότι όλοι οι άλλοι φταίνε για το τι κάνεις εσύ.

Αν είσαι 2α ή 3η λυκείου και δεν ξέρεις να λύσεις μια εξίσωση πρώτου βαθμού ή ακούς τη λέξη "τριγωνομετρική" και βαράς παλαμάκια κάτι έχεις κάνει λάθος και εσύ. Το να σταματήσει ο καθηγητής του σχολείου ή του φροντιστηρίου το μάθημα του δεν έχει κανένα νόημα γιατί δεν μπορείς να βγάλεις ύλη 5 χρόνων σε μια. Απλά καθυστερείς τους άλλους που θέλουν να μάθουν τα καινούρια.

Και για να μην παρεξηγηθώ, το να κάνεις λάθη ή να μην ξέρεις πράγματα είναι αποδεκτό (έχεις μετανιώσει ή/και θες να βοηθήσεις τον εαυτό σου) εσύ απλά κατηγορείς κόσμο.

Αν πάντως πραγματικά έχεις όρεξη να μάθεις, πέρνα γρήγορα τις τάξεις του γυμνασίου. Τσέκαρε τα βιβλία των δασκάλων να δεις τι σκατά πρέπει να μάθεις (διδακτικούς στόχους και ενότητες) αυτά μπορείς να τα βγάλεις και εσύ μόνος. Τα βιβλία είναι στο ίντερνετ δεν έχει καν νόημα να πιάσεις βοήθημα γυμνασίου.
Τώρα για λύκειο θα έλεγα να κάνεις ιδιαίτερα. Αν δεν έχεις βασικές γνώσεις δεν έχει νοήμα να είσαι σε τάξη.

Δεν μας λες και ποια τάξη είναι αυτή. Θεωρώ πως αν είσαι πρώτη ή δευτέρα λυκείου "προλαβαίνεις" με ιδιαίτερα. Αν είσαι 3η λυκείου δεν θα πόνταρα τα λεφτά μου.
Και στα πιο σημαντικά, τσέκαρε λίγο αυτό το mentality, εκεί παίζει να είναι το "πρόβλημα".
 

christos87

Νεοφερμένος

Ο christos87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Στα φροντιστήρια θα έπρεπε να υπάρχουν διαγνωστικά τεστ με δυνατότητα αναπλήρωσης των κενών. Στο σχολείο ένας μαθητής όταν περνάει την τάξη υποτίθεται πως έχει στοιχειώδεις γνώσεις. Πράγματι , η εκπαιδευτική διαδικασία στερείται στην Ελλάδα και το γεγονός πως οι μαθητές μισούν το σχολείο δεν είναι τυχαίο και δεν πρέπει να εθελοτυφλούμε.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top