Πώς να βελτιωθώ στα Αγγλικά;

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Καλησπέρα! φέτος θα πάω 3ο έτος στο πανεπιστήμιο και θέλω να συνεχίσω τα αγγλικά (είμαι επίπεδο lower). Όμως στη συνέχεια θέλω να σπουδάσω σε παν/μιο του εξωτερικού οπότε το proficiency δεν χρειάζεται (θα μου χρειαστεί ielts και toefl). Τα 2 αυτά πιστοποιητικά έχουν όμως διάρκεια προετοιμασίας 1 μηνα και δεν ξερω αν θα ειμαι σε θεση να δωσω αυτα τα πτυχια με επίπεδο lower το καλοκαίρι του 2020 που θέλω να τα δώσω. Θα ήθελα τη βοήθεια σας πάνω σε αυτό. Ευχαριστώ όποιον ασχοληθεί

Ισως θα ηταν καλυτερο να προετοιμαστεις για advanced ή proficiency του Cambridge, γιατι ακομα και ielts να δωσεις, εαν δεν εχεις θεμελια C1 ή C2 τα πολυποθητα 7αρια του ielts δεν τα βλεπεις ουτε με κυαλια.
 

george777

Νεοφερμένος

Ο george777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Ισως θα ηταν καλυτερο να προετοιμαστεις για advanced ή proficiency του Cambridge, γιατι ακομα και ielts να δωσεις, εαν δεν εχεις θεμελια C1 ή C2 τα πολυποθητα 7αρια του ielts δεν τα βλεπεις ουτε με κυαλια.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό το είχα σκεφτεί σαν λύση θα μπορούσα να κάνω του Michigan ας πούμε επίσης σωστά?
 

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό το είχα σκεφτεί σαν λύση θα μπορούσα να κάνω του Michigan ας πούμε επίσης σωστά?

Αν πας σε φροντιστηριο που κανει κυριως προετοιμασια για το Cambridge και αντε μια φορα την εβδομαδα για του Michigan, ναι. Γιατι το Michigan, λογω του format του που ειναι πολλαπλης επιλογης, δεν σου δινει πολλα περιθωρια στο να σκεφτεις κριτικα ποια λεξη ή ποιο γραμματικο φιανομενο ταιριαζει ως απαντηση και εαν δεν εισαι καλος, πχ στο λεξιλογιο, πονταρεις στη γραμματικη και το reading για να το περασεις. Ενω το Cambridge σε βαζει να σκεφτεις και να μαθεις γραμματικη, τροπο γραφης εκθεσεων και λεξιλογιο (κυριως ποιες λεξεις πανε παρεα) και επειδη το ielts ειναι απ το πανεπιστημιο του cambridge, εχει ιδια φιλοσοφια στην εξεταση του.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό το είχα σκεφτεί σαν λύση θα μπορούσα να κάνω του Michigan ας πούμε επίσης σωστά?


Φυσικα, εαν δεν θες να μπλεξεις μ ολα αυτα, μπορεις να αρχισεις απευθειας προετοιμασια για το ielts, αλλα να ξερεις οτι χωρις καλο background σε λεξιλογιο και συνταξη εκθεσεων, δεν θα πιασεις υψηλο βαθμο σε κρισιμα κομματια (πχ writing, speaking). Αν θες ielts με καλο βαθμο (7.5 σε καθε section) πρεπει να επενδυσεις χρονο.
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Πάντως από το να κάνεις σε φροντιστήριο προετοιμασία για proficiency για να ανέβεις επίπεδο ίσως να σε βοηθούσαν περισσότερο τα ιδιαίτερα επειδή θα είναι καλύτερα προσαρμοσμένο το μάθημα στις δικές σου ανάγκες.
Αλλιώς αν ψάχνεις κάτι πιο οικονομικό ίσως να σε βόλευε και το διδασκαλείο το εκπα αν είσαι Αθήνα που έχει άλλο τμήμα για πτυχίο και άλλο για να καλυφθεί το επίπεδο, δηλαδή τμήμα Γ1 και Γ2 είναι άλλα από τα τμήματα που κάνουν προετοιμασία για advanced ή proficiency.
 
Τελευταία επεξεργασία:

george777

Νεοφερμένος

Ο george777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Πάντως από το να κάνεις σε φροντιστήριο προετοιμασία για proficiency για να ανέβεις επίπεδο ίσως να σε βοηθούσαν περισσότερο τα ιδιαίτερα επειδή θα είναι καλύτερα προσαρμοσμένο το μάθημα στις δικές σου ανάγκες.
Αλλιώς αν ψάχνεις κάτι πιο οικονομικό ίσως να σε βόλευε και το διδασκαλείο το εκπα αν είσαι Αθήνα που έχει άλλο τμήμα για πτυχίο και άλλο για να καλυφθεί το επίπεδο, δηλαδή τμήμα Γ1 και Γ2 είναι άλλα από τα τμήματα που κάνουν προετοιμασία για advanced ή proficiency.


Iδιαίτερα θα κάνω έτσι κι αλλιώς!

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις με βοηθήσατε αρκετά!:)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top