Εξεταστική

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Κάθομαι στο γραφείο, με τα βιβλία και τις σημειώσεις ανοικτές, και κοιτάζω έξω από το παράθυρο. #σαντ
Τη στιγμή που έχεις διάβασμα περνάνε ένα σωρό σκέψεις απο το μυαλό σου και προσπαθείς να θυμηθείς οτιδήποτε, όπως για παράδειγμα τι έκανες την 12η Μαρτίου του 2010, ώστε να το γλιτώσεις :laugh:
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χθες λόγω των απεργιών ανέβαλαν μάθημα και το έβαλαν...7/10, ολογράφως εφτά Οκτώβρη, όταν το νέο εξάμηνο αρχίζει την Δευτέρα. Σωστός προγραμματισμός. :hmm:
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,487 μηνύματα.
Χθες λόγω των απεργιών ανέβαλαν μάθημα και το έβαλαν...7/10, ολογράφως εφτά Οκτώβρη, όταν το νέο εξάμηνο αρχίζει την Δευτέρα. Σωστός προγραμματισμός. :hmm:
Φαντάσου πότε θα μάθεις τα αποτελέσματα. Εδώ άλλες φορές, σε μαθήματα που έδωσες στην αρχή της εξταστικής, βγάζουν τα αποτελέσματα 2-3 βδομάδες αφού έχει ξεκινήσει το εξάμηνο. Να μην ξες δηλαδή αν θα πρέπει να το παρακολουθήσεις ξανά ή όχι. Και το ακόμα χειρότερο, όταν το κάνουν αυτό σε μαθήματα με παρουσίες.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φαντάσου πότε θα μάθεις τα αποτελέσματα. Εδώ άλλες φορές, σε μαθήματα που έδωσες στην αρχή της εξταστικής, βγάζουν τα αποτελέσματα 2-3 βδομάδες αφού έχει ξεκινήσει το εξάμηνο. Να μην ξες δηλαδή αν θα πρέπει να το παρακολουθήσεις ξανά ή όχι. Και το ακόμα χειρότερο, όταν το κάνουν αυτό σε μαθήματα με παρουσίες.

Ντάξει το συγκεκριμένο μάθημα το έχω περάσει οπότε απλά δουλεύω όσους είναι να το δώσουν. :angel:
Αλλά ναι, αυτό που όντως έδωσα δεν έχει βγει ακόμα. Όχι ότι θα το παρακολουθήσω αν δεν το έχω περάσει βέβαια. :hmm:
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Θέλω μια τη γνώμη σας.
Μου μένουν 10 για πτυχίο + πρακτική

Να το κάνω 5 και 5 ή να το κάνω 6 και 4;
Έχω και αυτή την δυνατότητα με 2 μαθήματα (να τα δώσω είτε Χειμερινό είτε Εαρινό)

Το 1 είναι υποχρεωτικό (οικονομετρία) και το άλλο κατεύθυνσης (αξιολόγηση).

Εσείς τι θα κάνατε;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θέλω μια τη γνώμη σας.
Μου μένουν 10 για πτυχίο + πρακτική

Να το κάνω 5 και 5 ή να το κάνω 6 και 4;
Έχω και αυτή την δυνατότητα με 2 μαθήματα (να τα δώσω είτε Χειμερινό είτε Εαρινό)

Το 1 είναι υποχρεωτικό (οικονομετρία) και το άλλο κατεύθυνσης (αξιολόγηση).

Εσείς τι θα κάνατε;


Δεν θα τα μετρήσεις ως ποσότητα αλλά με βάση τον βαθμό δυσκολίας τους. Λάβε υπόψη σου ότι 1 δύσκολο μάθημα περνιέται αφιερώνοντας πολύ περισσότερο χρόνο από ο,τι 3 βατά!
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Δεν θα τα μετρήσεις ως ποσότητα αλλά με βάση τον βαθμό δυσκολίας τους. Λάβε υπόψη σου ότι 1 δύσκολο μάθημα περνιέται αφιερώνοντας πολύ περισσότερο χρόνο από ο,τι 3 βατά!


Κοίτα από αυτά τα 10 είναι:


  • 3 κατεύθυνσης (το 1 με προόδους (Ιστορία), το άλλο θεωρητικο και το άλλο η αξιολόγηση που έχει ασκήσεις και θεωρία)

  • 2 υποχρεωτικά (και τα 2 του 3 έτους) Οικονομετρία και Προχωρημένη (η προχωρημένη σπάει σε μικρο και μακρο)

  • 5 επιλογής όποια θέλω αν και τα 2 τα έχω διαλέξει ποια θα είναι αλλά 3 μου μένουν



Τα 2 θα είναι:


  1. Αστικό (Χειμερινό)

  2. Περιβάλλον (εαρινο)



Που οκ αυτά τα 2 παλεύονται

Ουσιαστικά για 4 μαθήματα ξέρω πότε θα τα δώσω. Το θέμα είναι τι κάνω; Τα σπάω στη μέση η δινω 1 παραπάνω τώρα
 
Τελευταία επεξεργασία:

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Κοίτα από αυτά τα 10 είναι:


  • 3 κατεύθυνσης (το 1 με προόδους (Ιστορία), το άλλο θεωρητικο και το άλλο η αξιολόγηση που έχει ασκήσεις και θεωρία)

  • 2 υποχρεωτικά (και τα 2 του 3 έτους) Οικονομετρία και Προχωρημένη (η προχωρημένη σπάει σε μικρο και μακρο)

  • 5 επιλογής όποια θέλω αν και τα 2 τα έχω διαλέξει ποια θα είναι αλλά 3 μου μένουν



Τα 2 θα είναι:


  1. Αστικό (Χειμερινό)

  2. Περιβάλλον (εαρινο)



Που οκ αυτά τα 2 παλεύονται

Ουσιαστικά για 4 μαθήματα ξέρω πότε θα τα δώσω. Το θέμα είναι τι κάνω; Τα σπάω στη μέση η δινω 1 παραπάνω τώρα

Ως αξιολόγηση, εννοείς αξιολόγηση επενδύσεων;
Αν ναι, δεν είναι δύσκολο ως μάθημα. Γνωρίζεις τι ύλη κάνετε;
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ως αξιολόγηση, εννοείς αξιολόγηση επενδύσεων;
Αν ναι, δεν είναι δύσκολο ως μάθημα. Γνωρίζεις τι ύλη κάνετε;

Ναι αξιολόγηση επενδύσεων

Ναι γνωρίζω την ύλη αλλά στο εαρινό έχασα μαθήματα πολλά και με αποτέλεσμα σε αυτή την εξεταστική (Εαρινό έδωσα μονο 2 για να πάω στην 10αδα)

Τωρα θα βαλω τα δυνατά μου για να περάσω και τα 10 για να έχω άνετο χρόνο στο 6ο έτος που θα κάνω την πρακτική
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Γενικά, δεν νομίζω ότι μπορούμε να σου απαντήσουμε σε αυτό που ρωτάς. Δεν γνωρίζουμε την δυσκολία του κάθε μαθήματος, δεν γνωρίζουμε εσυ σε τι είδους μαθήματα αποδίδεις.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Θέλω μια τη γνώμη σας.
Μου μένουν 10 για πτυχίο + πρακτική

Να το κάνω 5 και 5 ή να το κάνω 6 και 4;
Έχω και αυτή την δυνατότητα με 2 μαθήματα (να τα δώσω είτε Χειμερινό είτε Εαρινό)

Το 1 είναι υποχρεωτικό (οικονομετρία) και το άλλο κατεύθυνσης (αξιολόγηση).

Εσείς τι θα κάνατε;

Εγω θα το έκανα 6 και 4 να φεύγουν μια ώρα αρχυτερα, εξάλλου και τα 6 δεν είναι πολλά για χειμώνα. Το καλοκαίρι οι περισσότεροι συγκεντρωνονται δυσκολότερα συνήθως, οπότε καλύτερα να έχεις πιο ελαφρύ πρόγραμμα. Απλά πήγαινε κάθε μέρα σχολή να παρακολουθείς, αν έχεις τη δυνατότητα. Ή έστω σ αυτά που σε ζορίζουν.

Μου έχει μείνει 1 για πτυχίο και έχω αγχωθεί τελείως γιατί είναι μάθημα που έχω δώσει αρκετές φορές .Θέλω απλά να φύγει :dash1:

Ακριβώς έτσι ήμουν όταν περίμενα το 1 απ τα 3 μαθήματα που έδωσα τώρα. Τα 2 ήξερα ότι τα χω περάσει, και μου έμενε να μάθω για το παλούκι του κερατά που έκρινε το πτυχίο. Ε, δεν έχω ξαναχαρει ποτέ στη ζωή μου τόσο πολύ για 5αρι, πάτησα μια τσιριδα περιποιημένη μόλις το δα :playboy:
Εσένα τελικά πώς πήγε; τους έγραψες πάνω στο γραπτό "1 για πτυχίο" να σπρώξουν λίγο;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,487 μηνύματα.
τους έγραψες πάνω στο γραπτό "1 για πτυχίο" να σπρώξουν λίγο;


Αυτό μπορεί να λειτουργήσει και αρνητικά βέβαια. Μερικούς καθηγητές τους τσαντίζουν κάτι τέτοια. Υπήρχε μια καθηγήτρια που όταν έβλεπε να γράφουν οι φοιτητές "επί πτυχίω" τους βαθμολογούσε πολύ πιο αυστηρά, κοιτούσε και την παραμικρή λεπτομέρεια γιατί έλεγε "αφού είστε επί πτυχίω πρέπει να είστε σε θέση να μου δώσετε ένα άριστο γραπτό, δεν δίνω πτυχία σε φοιτητές που δεν ξέρουν ούτε να εκφράζονται".
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Αυτό μπορεί να λειτουργήσει και αρνητικά βέβαια. Μερικούς καθηγητές τους τσαντίζουν κάτι τέτοια. Υπήρχε μια καθηγήτρια που όταν έβλεπε να γράφουν οι φοιτητές "επί πτυχίω" τους βαθμολογούσε πολύ πιο αυστηρά, κοιτούσε και την παραμικρή λεπτομέρεια γιατί έλεγε "αφού είστε επί πτυχίω πρέπει να είστε σε θέση να μου δώσετε ένα άριστο γραπτό, δεν δίνω πτυχία σε φοιτητές που δεν ξέρουν ούτε να εκφράζονται".
Το επί πτυχίω γενικά, βέβαια, δε δείχνει πόσα μαθήματα χρωστάς. Εγώ δε λέω για κάποιον που είναι 6ο έτος με 10 χρωστούμενα και ζητάει λύπηση, μιλάω όντως για 1-2 μαθήματα για πτυχίο. Όπως και να χει,
αν υπάρχει τέτοιος καθηγητής συνήθως γίνεται γνωστό και ξέρεις ότι εκεί δεν το γράφεις. Εμείς συνήθως το γράφουμε όταν το γραπτό μας κυμαίνεται στο 4-5, δε λέμε να σε περάσει ενώ αξίζεις 2. Προσωπικά πάντως το θεωρώ κακία να σου έρθει ένα φιλότιμο γραπτό, που το παλεύει αρκετά, μπορεί να πιάσει 5 αλλα τον πετσοκοβεις επειδή σου έγραψε "επί πτυχίω". Υπάρχουν παιδιά (όπως εγώ) που ξενοικιαζουν απ τον Ιουλιο για να γλιτώσουν 2 ενοίκια και που έρχονται απ την άλλη άκρη της Ελλάδας για να γράψουν. Παιδιά που το καλοκαίρι δούλευαν και δεν μπόρεσαν να διαβάσουν για το άριστα. Απλώς μερικοί καθηγητές έχουν ψώνιο με το μάθημά τους.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το επί πτυχίω γενικά, βέβαια, δε δείχνει πόσα μαθήματα χρωστάς. Εγώ δε λέω για κάποιον που είναι 6ο έτος με 10 χρωστούμενα και ζητάει λύπηση, μιλάω όντως για 1-2 μαθήματα για πτυχίο. Όπως και να χει,
αν υπάρχει τέτοιος καθηγητής συνήθως γίνεται γνωστό και ξέρεις ότι εκεί δεν το γράφεις. Εμείς συνήθως το γράφουμε όταν το γραπτό μας κυμαίνεται στο 4-5, δε λέμε να σε περάσει ενώ αξίζεις 2. Προσωπικά πάντως το θεωρώ κακία να σου έρθει ένα φιλότιμο γραπτό, που το παλεύει αρκετά, μπορεί να πιάσει 5 αλλα τον πετσοκοβεις επειδή σου έγραψε "επί πτυχίω". Υπάρχουν παιδιά (όπως εγώ) που ξενοικιαζουν απ τον Ιουλιο για να γλιτώσουν 2 ενοίκια και που έρχονται απ την άλλη άκρη της Ελλάδας για να γράψουν. Παιδιά που το καλοκαίρι δούλευαν και δεν μπόρεσαν να διαβάσουν για το άριστα. Απλώς μερικοί καθηγητές έχουν ψώνιο με το μάθημά τους.


Προσωπικά αν ήμουν καθηγητής "χάρες" θα έκανα μόνο σε μεγάλης ηλικίας άτομα 27+ καθώς εκεί το πιθανότερο είναι οι δικαιολογίες τους να είναι legit. Ο μέσος 22αρης sorry αλλά δεν έχει δικαιολογία. Ούτε παιδιά έχει, ούτε δουλείες, ούτε υποχρεώσεις. Στο 99% των περιπτώσεων πρόκειται απλά για άτομα που τεμπέλιαζαν και έκαναν το bare minimum στις σπουδές τους, ειδικά αν πρόκειται για μαθήματα μικρών εξαμήνων που έχεις ένα κάρο επόμενες ευκαιρίες να τα περάσεις. Τώρα οκ αν πρόκειται για το 0.1% που είναι εκείνο το παιδί που δουλεύει παράλληλα για να σπουδάσει (οι περισσότεροι από αυτούς είναι στις εστίες και σπουδάζουν εντελώς τζάμπα) και έχει ένα κάρο προβλήματα, ναι θα κάνεις μια εξαίρεση αλλά αυτό είναι πολύ σπάνιο. Το ξενοίκιασμα είναι η πιο γελοία δικαιολογία πάντως. Και να ξενοικιάσεις τι? Δεν έχεις πατρικό να διαβάσεις το καλοκαίρι?
 

Guest 039548

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα το θεμα ειναι οτι εχουν "τοσα προβληματα και δεν διαβασαν" οποτε πρεπει να τους περασουν?
Συγγνωμη αλλα αν πανε εκει μονο για να παρουν ενα πτυχιο και οχι να μαθουν καποια πραγματα,που θα τους χρειαστούν αν δουλεψουν πανω σε αυτο που σπουδασαν, δεν τους αξιζει να περασουν.
Για να περασεις το μαθημα θα πρεπει προφανως να εχεις μαθει καποια πραγματα,εστω και αν περασες με 5.

Η το αλλο που μου αρεσει...
"περαστε με γιατι ειμαι 6ο ετος και μου εμειναν 20 μαθηματα " η " περαστε με γιατι ειμαι 6ο ετος και μου εμειναν 3 μαθηματα "
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,487 μηνύματα.
Το επί πτυχίω γενικά, βέβαια, δε δείχνει πόσα μαθήματα χρωστάς. Εγώ δε λέω για κάποιον που είναι 6ο έτος με 10 χρωστούμενα και ζητάει λύπηση, μιλάω όντως για 1-2 μαθήματα για πτυχίο. Όπως και να χει,
αν υπάρχει τέτοιος καθηγητής συνήθως γίνεται γνωστό και ξέρεις ότι εκεί δεν το γράφεις. Εμείς συνήθως το γράφουμε όταν το γραπτό μας κυμαίνεται στο 4-5, δε λέμε να σε περάσει ενώ αξίζεις 2. Προσωπικά πάντως το θεωρώ κακία να σου έρθει ένα φιλότιμο γραπτό, που το παλεύει αρκετά, μπορεί να πιάσει 5 αλλα τον πετσοκοβεις επειδή σου έγραψε "επί πτυχίω". Υπάρχουν παιδιά (όπως εγώ) που ξενοικιαζουν απ τον Ιουλιο για να γλιτώσουν 2 ενοίκια και που έρχονται απ την άλλη άκρη της Ελλάδας για να γράψουν. Παιδιά που το καλοκαίρι δούλευαν και δεν μπόρεσαν να διαβάσουν για το άριστα. Απλώς μερικοί καθηγητές έχουν ψώνιο με το μάθημά τους.
Ναι εννοείται ότι είναι κακία το να είσαι ακόμα πιο αυστηρός επειδή σου έγραωε κάτι τέτοιο ή έβαλε ρήτρα (και αυτό εκνευρίζει μερικούς) αλλά γενικότερα κατά την γνώμη μου πρέπει να αποφεύγεται. Είναι λίγο σαν να παρακαλάς για βαθμός... αν ήταν να σου βάλει 5 θα στο έβαζε, τέτοιοι καθηγητές που βλέπουν την φιλότιμη προσπάθεια που λες το 4,5 το κάνουν 5 και από μόνοι τους δεν περιμένουν να δουν ότι παίρνεις πτυχίο.
Μα το θεμα ειναι οτι εχουν "τοσα προβληματα και δεν διαβασαν" οποτε πρεπει να τους περασουν?
Συγγνωμη αλλα αν πανε εκει μονο για να παρουν ενα πτυχιο και οχι να μαθουν καποια πραγματα,που θα τους χρειαστούν αν δουλεψουν πανω σε αυτο που σπουδασαν, δεν τους αξιζει να περασουν.
Για να περασεις το μαθημα θα πρεπει προφανως να εχεις μαθει καποια πραγματα,εστω και αν περασες με 5.

Η το αλλο που μου αρεσει...
"περαστε με γιατι ειμαι 6ο ετος και μου εμειναν 20 μαθηματα " η " περαστε με γιατι ειμαι 6ο ετος και μου εμειναν 3 μαθηματα "


Συμφωνώ. Και στην τελική δηλαδή τι; Τιμωρείς αυτούς που δεν έχουν παιδιά γατιά ή που δεν είναι 30άρηδες+ με το να τους βαθμολογείς όπως θα βαθμολογούσες πάντα (ή και ακόμα πιο αυστηρά μερικές φορές γιατί έχουν την νοοτροπία ότι δεν τρέχει κάτι θα ξαναδώσουν) ενώ στους άλλους κάνεις χάρες; Με τέτοια σκεπτικά φτάνουμε στο σημείο να βγάζουν μεγαλύτερο ΜΟ με λιγότερο κόπο. [font=Verdana,Arial,Helvetica,sans-serif]Όποιος αξίζει ας περάσει. [/font]Μιλάμε για φυσιολογικές βαθμολογίες καθηγητών πάντα, όχι για ψωνισμένους που κόβουν αδικαιολόγητα με τις πιο χαζές δικαιολογίες ( σε μια κοπέλα της είχαν μηδενίσει ολόκληρη απάντηση γιατί και καλά χρησιμοποίησε Μπλάνκο σε σωστό λάθος...)
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Να ξέρετε πάντως ότι αν κόβεστε συνεχώς (πάνω από 3 φορές) σε ένα μάθημα, και θεωρείτε (πραγματικά όμως, όχι στο κεφάλι σας μόνο) ότι το κάνει ο καθηγητής από γινάτι, τότε μπορείτε να πάτε σε εξωτερικό βαθμολογητή, να κάνετε κάποιου είδους "καταγγελία" (δεν θυμάμαι πώς σκατά λέγεται στον κανονισμό σπουδών...)

Επίσης, το "επί πτυχίω", όπως και οι ρήτρες, μπαίνουν ΜΟΝΟ σε καθηγητές που ξέρετε ότι το σηκώνουν και ΜΟΝΟ αν το γραπτό είναι αξιοπρεπές.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Να ξέρετε πάντως ότι αν κόβεστε συνεχώς (πάνω από 3 φορές) σε ένα μάθημα, και θεωρείτε (πραγματικά όμως, όχι στο κεφάλι σας μόνο) ότι το κάνει ο καθηγητής από γινάτι, τότε μπορείτε να πάτε σε εξωτερικό βαθμολογητή, να κάνετε κάποιου είδους "καταγγελία" (δεν θυμάμαι πώς σκατά λέγεται στον κανονισμό σπουδών...)

Επίσης, το "επί πτυχίω", όπως και οι ρήτρες, μπαίνουν ΜΟΝΟ σε καθηγητές που ξέρετε ότι το σηκώνουν και ΜΟΝΟ αν το γραπτό είναι αξιοπρεπές.
Το πρώτο που λες είναι λίγο μπλέξιμο πάντως. Μια φίλη μου με χίλια ζόρια πήρε επανεξέταση στο τελευταίο για πτυχίο (χωρίς να έχει άλλες υποχρεώσεις στη σχολή και μάθημα εκτός κατεύθυνσης) επειδή κάποιος ήταν κομπλεξικός μέχρι αηδίας. Παρόμοιο περιστατικό συνέβη και σε άλλον φίλο μου. Αλλά δεν είναι να τους τσατίζεις αυτούς δεν ξες τι έχεις να τραβήξεις μετά. :P

Ον τόπικ: Είμαι στην ευχάριστη θέση να έχω μισό μάθημα και πτυχιακή καθ' οδόν για το πτυχίο. :hehe: #θαύμα
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το πρώτο που λες είναι λίγο μπλέξιμο πάντως. Μια φίλη μου με χίλια ζόρια πήρε επανεξέταση στο τελευταίο για πτυχίο (χωρίς να έχει άλλες υποχρεώσεις στη σχολή και μάθημα εκτός κατεύθυνσης) επειδή κάποιος ήταν κομπλεξικός μέχρι αηδίας. Παρόμοιο περιστατικό συνέβη και σε άλλον φίλο μου. Αλλά δεν είναι να τους τσατίζεις αυτούς δεν ξες τι έχεις να τραβήξεις μετά. :P

Ον τόπικ: Είμαι στην ευχάριστη θέση να έχω μισό μάθημα και πτυχιακή καθ' οδόν για το πτυχίο. :hehe: #θαύμα

Το ξέρω ότι είναι λίγο μπλέξιμο αλλά είναι δικαίωμά σας αν πραγματικά θεωρείτε ότι έχετε αδικηθεί. Οι καθηγητές ούτε αλάνθαστοι είναι και πολλές φορές πρέπει να μπαίνουν στη θέση τους.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top