Μηχανικών Οικονομίας και Διοίκησης Αιγαίου (Χίος)

RottenCrusader!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο RottenCrusader! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Επειδή δεν έχουμε επ δικαιώματα
Προφανώς αυτό εννοούν τα παιδιά όταν λένε,οτι δεν έχετε επαγγελματικές προοπτικές;)
Δεν λέω οτι είναι η καλύτερη σχολή απλά απο τα τει είναι 1000 φορές καλύτερη μιας και σε λίγους μήνες θα είναι και επίσημα πολυτεχνικό τμήμα.
Tα τει-ως ώρας δηλαδή,και όχι αν πάνε και αυτα προς την εξίσωση δικαιωμάτων με πολυτεχνεία-προσεγγίζουν άλλο κομάτι της αγοράς εργασίας.Το πιο πρακτικό/εφαρμοσμένο.Πχ ο πολυτεχνίτης μηχανολόγος,θα κάνει τον σχεδιασμό/μελέτη/προυπολογισμό/υπογραφή ενός μηχανολογικού σχεδίου,και μια ομάδα τειτζήδων θα προχωρήσει στην διαδικασία υλοποίησης του σχεδίου.Άλλη δουλειά ο ένας,άλλη ο άλλος.Οπότε,οι μηχανολόγοι είναι πολυ καλοί σ'αυτό που κάνουν,και οι τειτζήδες εξίσου καλοί σ'αυτό που κάνουν.Τώρα εσείς,δεν συκγρίνεστε με τους τειτζήδες,έχετε άλλο προσανατολισμό/φιλοσοφία σπουδών;)

Όσον αφορά για την δουλειά που κάνουν οι απόφοιτοί μας, μπορώ να σου δείξω αρχείο με τις θέσεις εργασίας και να τρίβεις τα μάτια σου.
Βασικά,θα ήταν ενα πολύ καλό στοιχείο,υπερ των θέσεων σου.Ανεβασέ το ρε συ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

traganeus

Νεοφερμένος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Δεν εχω τελειωσει απο τον σεπτεμβριο θα ξερω και θα σου πω μην ανησυχεις ... και δεν καταλαβαινω το υφος σου!!!!! Ναι οκ ειναι η καλυτερη σχολη :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Δεν έχω κάποιο ύφος. Επειδή στο προφίλ σου λές απόφοιτος θεώρησα οτι έχεις τελειώσει, τώρα γιατί κάνεις έτσι για την σχολή μου δεν καταλαβαίνω. Αν έχω κάνει λάθος επιλογή εγώ θα υποστώ τις συνέπειες, και άσε εμένα να ξέρω λίγο καλύτερα τα πράγματα. Επίσης δεν καταλαβαίνω για πιό λόγο αφού απαξιώνεις το τμήμα γράφεις αυτά που γράφεις και έκανες όλη αυτή την "έρευνα" με τις εφημερίδες....
-----------------------------------------
Προφανώς αυτό εννοούν τα παιδιά όταν λένε,οτι δεν έχετε επαγγελματικές προοπτικές;)
Tα τει-ως ώρας δηλαδή,και όχι αν πάνε και αυτα προς την εξίσωση δικαιωμάτων με πολυτεχνεία-προσεγγίζουν άλλο κομάτι της αγοράς εργασίας.Το πιο πρακτικό/εφαρμοσμένο.Πχ ο πολυτεχνίτης μηχανολόγος,θα κάνει τον σχεδιασμό/μελέτη/προυπολογισμό/υπογραφή ενός μηχανολογικού σχεδίου,και μια ομάδα τειτζήδων θα προχωρήσει στην διαδικασία υλοποίησης του σχεδίου.Άλλη δουλειά ο ένας,άλλη ο άλλος.Οπότε,οι μηχανολόγοι είναι πολυ καλοί σ'αυτό που κάνουν,και οι τειτζήδες εξίσου καλοί σ'αυτό που κάνουν.Τώρα εσείς,δεν συκγρίνεστε με τους τειτζήδες,έχετε άλλο προσανατολισμό/φιλοσοφία σπουδών;)

Βασικά,θα ήταν ενα πολύ καλό στοιχείο,υπερ των θέσεων σου.Ανεβασέ το ρε συ;)


Το οτι δεν έχουμε επ δικαιώματα είναι πολύ σοβαρό πρόβλημα και δεν έχω πει εδώ οτι δεν τρέχει κάστανο. Το οτι τοσα χρόνια το ΤΕΕ δεν μας αναγνωρίζει είναι σαν οι σπουδές να μην ισχύουν. Εγώ στην σχολή μπήκα με αρκετά περισσότερα μόρια (14700) και ενώ έπιανα άλλες καλές σχολές με "όνομα" διάλεξα αυτή γιατί τα μαθήματα και οι κατευθύνσεις μου άρεσαν ιδιαίτερα.

Τώρα παραπέρα απο εμένα, θα σου αναφέρω οτι τον τελευταίο καιρό τα πράγματα με το ΤΕΕ είναι σε πολύ καλό δρόμο, ο σύλλογος αποφοίτων κάνει πολύ καλή δουλειά και πιστεύουν πως εκτός απροόπτου θα μας δεχθεί το ΤΕΕ.

Για τις θέσεις εργασίας αν βρώ το έγγραφο στο forum μας και θα στο ανεβάσω, είναι ένα δείγμα μερικών χρόνων. Δεν το λέω για να δημιουργήσω εντυπώσεις... και ούτε προσπάθησα να το παίξω έξυπνος και να "δείξω" οτι η σχολή μου είναι η καλύτερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@my_07

Νεοφερμένος

Η @my_07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Για τις θέσεις εργασίας αν βρώ το έγγραφο στο forum μας και θα στο ανεβάσω, είναι ένα δείγμα μερικών χρόνων. Δεν το λέω για να δημιουργήσω εντυπώσεις... και ούτε προσπάθησα να το παίξω έξυπνος και να "δείξω" οτι η σχολή μου είναι η καλύτερη.[/quote]

Ευχομαι να γινουν ετσι τα πραγματα...αλλα ξερεις πως ειναι στην ελλαδα απο αναμονη σε αναμονη απλα το ειπα γιατι υπαρχουν εξισου καλες σχολες και αναφερα αυτα που ελεγε η εφημεριδα για να ξερουν πολλα παιδια που θα τη δηλωσουν να μην νομιζουν αλλα !! μακαρι να αλλαξουν τα πραγματα και να αποκτησετε επαγ δικαιωματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RottenCrusader!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο RottenCrusader! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Aπλα,traganeus,επειδή όντως μπορείς και να σκεφτείς απ'ότι φαίνεται,και να μιλήσεις σοβαρά,ας κάνουμε καποιες παραδοχές που θα βοηθήσουν τη συζήτηση.Τουλάχιστον ας προσπαθήσουμε,βρε αδελφέ:P
•Τει και Πανεπιστήμια,δεν συγκρίνονται.Για άλλη δουλειά ο ένας,για άλλη ο άλλος.Και στο εξωτερικό,που υπάρχει σοβαρή βαρια βιομηχανία,οι αντίστοιχοι μηχανικόι,τεχνικής εκπαίδευσης,αμοίβονται αρκετά καλά.Μερικοί μάλιστα κάνουν και συντεχνίες και βγάζουν τα προς το ζειν με το παραπάνω.Το θέμα είναι να καταλάβεις τις δυνατότητες σου,και να τις αξιοποιήσεις κατάλληλα.Οπότε ας αποφύγουμε το,αστο τει...εδώ πολυτεχνείο...ψωμί,παιδεία,ανεργεία:P
•Το τμήμα σας,έχει προοπτικές,δεν είναι τυχαίο,και οι βάσεις οφείλωνται στη χαμηλή ζήτηση.Τώρα η χαμηλή ζήτηση οφείλεται σε πολλα.Με την ταμπέλα πολυτεχνείο η ζήτηση θα αυξηθεί.Αλλά θα μπείτε σ'έναν μεγάλο κομμάτι της αγοράς,με τεράστιο ανταγωνισμό,και πίστεψε,όταν έχεις απεναντί σου αποφοιτους εμπ,και πανεπιστημιων με μακροχρόνια πορεία στον χώρο,εσένα δε συμφέρει όχι αυτούς;)Φυσικά,είμαι εντελώς υπερ,του να εγγραφείτε σε κάποιο επιμελητηριο-οποιο κρίθεί αρμόδιο,και ας μην είναι το ΤΕΕ-,και να χετε τα δικά σας επαγγελματικά δικαιώματα.Είναι καλύτερο οι αποφοιτοί να χουν εξιδικευμένα-έστω και λίγα για αρχή-επαγγελματικά δικαιώματα,παρα να χουν τα ιδια επαγγελματικά δικαιώματα με τη μισή ελλάδα.Αν το καλοσκεφτείς,δεν έχω και τόσο άδικο;)
Αυτά,για αρχή.Καλό θα ήταν,να παραθέτεις στοιχεία,και να μην τα επικαλείσαι απλώς.Όχι πως δεν σε πιστεύω,αλλα υπάρχουν και κακοπροαίρετοι;)
Φιλικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@my_07

Νεοφερμένος

Η @my_07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Aπλα,traganeus,επειδή όντως μπορείς και να σκεφτείς απ'ότι φαίνεται,και να μιλήσεις σοβαρά,ας κάνουμε καποιες παραδοχές που θα βοηθήσουν τη συζήτηση.Τουλάχιστον ας προσπαθήσουμε,βρε αδελφέ:P
•Τει και Πανεπιστήμια,δεν συγκρίνονται.Για άλλη δουλειά ο ένας,για άλλη ο άλλος.Και στο εξωτερικό,που υπάρχει σοβαρή βαρια βιομηχανία,οι αντίστοιχοι μηχανικόι,τεχνικής εκπαίδευσης,αμοίβονται αρκετά καλά.Μερικοί μάλιστα κάνουν και συντεχνίες και βγάζουν τα προς το ζειν με το παραπάνω.Το θέμα είναι να καταλάβεις τις δυνατότητες σου,και να τις αξιοποιήσεις κατάλληλα.Οπότε ας αποφύγουμε το,αστο τει...εδώ πολυτεχνείο...ψωμί,παιδεία,ανεργεία:P
•Το τμήμα σας,έχει προοπτικές,δεν είναι τυχαίο,και οι βάσεις οφείλωνται στη χαμηλή ζήτηση.Τώρα η χαμηλή ζήτηση οφείλεται σε πολλα.Με την ταμπέλα πολυτεχνείο η ζήτηση θα αυξηθεί.Αλλά θα μπείτε σ'έναν μεγάλο κομμάτι της αγοράς,με τεράστιο ανταγωνισμό,και πίστεψε,όταν έχεις απεναντί σου αποφοιτους εμπ,και πανεπιστημιων με μακροχρόνια πορεία στον χώρο,εσένα δε συμφέρει όχι αυτούς;)Φυσικά,είμαι εντελώς υπερ,του να εγγραφείτε σε κάποιο επιμελητηριο-οποιο κρίθεί αρμόδιο,και ας μην είναι το ΤΕΕ-,και να χετε τα δικά σας επαγγελματικά δικαιώματα.Είναι καλύτερο οι αποφοιτοί να χουν εξιδικευμένα-έστω και λίγα για αρχή-επαγγελματικά δικαιώματα,παρα να χουν τα ιδια επαγγελματικά δικαιώματα με τη μισή ελλάδα.Αν το καλοσκεφτείς,δεν έχω και τόσο άδικο;)
Αυτά,για αρχή.Καλό θα ήταν,να παραθέτεις στοιχεία,και να μην τα επικαλείσαι απλώς.Όχι πως δεν σε πιστεύω,αλλα υπάρχουν και κακοπροαίρετοι;)
Φιλικά
:no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Συγγνώμη, αλλά αυτή η σχολή Ιδρύθηκε αν δεν κάνω λάθος το 2000-2001 (κάπου εκεί) και άρα οι πρώτοι πτυχίουχοι βγήκαν λογικά τουλάχιστον το 2005-2006. Σήμερα έχουμε 2009... Αν βάλουμε και κανά μάστερ 1-2 χρόνια ή/και για τα αγοράκια το στρατό (μάλλον πλειοψηφία κιόλας)... άρα οι πρώτοι πτυχιούχοι που βγήκαν ενεργά στην αγορά εργασίας είναι κάπου πέρυσι/φέτος...

Άρα δεν νομίζω ότι είναι και τόσα πολλά χρόνια που το ΤΕΕ σκέφτεται αν θα εντάξει στις λίστες τους αυτούς τους πτυχιούχους ή όχι...

Για την Ελλάδα ανέκαθεν ίσχυε: πρώτα ιδρύουμε σχολές, μετά έχουμε πτυχιούχους, να μαζευτούν αρκετοί σε αριθμό, μετά σκεφτόμαστε σε ποιο επιμελητήριο θα τους εντάξουμε, μετά το συζητάμε και μετά αφού τα βρούμε καθορίζουμε τα (όποια) επαγγελματικά δικαιώματα (μερικά χρονάκια δηλαδή)!

Είμαι περίεργος να δω προκηρύξεις με τις πολλές θέσεις εργασίας για την εν λόγω ειδικότητα, αφού δεν έχουν επαγγελματικά δικαιώματα ούτε από το ΤΕΕ ούτε από το ΟΕΕ: α) σίγουρα δεν υπάρχουν θέσεις στο δημόσιο και β) στον ιδιωτικό τομέα δεν μπορούν να αναλάβουν/υπογράψουν μελέτες δεδομένου ότι η υπογραφή δεν έχει ακόμα νομική ισχύ.

Προτείνω να μην παρασυρόμαστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@my_07

Νεοφερμένος

Η @my_07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Συγγνώμη, αλλά αυτή η σχολή Ιδρύθηκε αν δεν κάνω λάθος το 2000-2001 (κάπου εκεί) και άρα οι πρώτοι πτυχίουχοι βγήκαν λογικά τουλάχιστον το 2005-2006. Σήμερα έχουμε 2009... Αν βάλουμε και κανά μάστερ 1-2 χρόνια ή/και για τα αγοράκια το στρατό (μάλλον πλειοψηφία κιόλας)... άρα οι πρώτοι πτυχιούχοι που βγήκαν ενεργά στην αγορά εργασίας είναι κάπου πέρυσι/φέτος...

Άρα δεν νομίζω ότι είναι και τόσα πολλά χρόνια που το ΤΕΕ σκέφτεται αν θα εντάξει στις λίστες τους αυτούς τους πτυχιούχους ή όχι...

Για την Ελλάδα ανέκαθεν ίσχυε: πρώτα ιδρύουμε σχολές, μετά έχουμε πτυχιούχους, να μαζευτούν αρκετοί σε αριθμό, μετά σκεφτόμαστε σε ποιο επιμελητήριο θα τους εντάξουμε, μετά το συζητάμε και μετά αφού τα βρούμε καθορίζουμε τα (όποια) επαγγελματικά δικαιώματα (μερικά χρονάκια δηλαδή)!

Είμαι περίεργος να δω προκηρύξεις με τις πολλές θέσεις εργασίας για την εν λόγω ειδικότητα, αφού δεν έχουν επαγγελματικά δικαιώματα ούτε από το ΤΕΕ ούτε από το ΟΕΕ: α) σίγουρα δεν υπάρχουν θέσεις στο δημόσιο και β) στον ιδιωτικό τομέα δεν μπορούν να αναλάβουν/υπογράψουν μελέτες δεδομένου ότι η υπογραφή δεν έχει ακόμα νομική ισχύ.

Προτείνω να μην παρασυρόμαστε...
Χαιρομαι που καποιος με καταλαβαινει:no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RottenCrusader!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο RottenCrusader! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
p
Χαιρομαι που καποιος με καταλαβαινει:no1::no1:
Πολλοι συμερίζονται τις απόψεις σου;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

traganeus

Νεοφερμένος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Τα όσα γράφετε και βέβαια ισχύουν! Επαγγελματικές προοπτικές υπάρχουν και αρκετοί απόφοιτοι έχουν βρεί δουλειά άσχετα αν είναι λίγοι <100 νομίζω. Το έγγραφο με τις δουλειές των αποφοίτων δεν μπορώ να το ανεβάσω εδώ, δεν μου δίνεται η δυνατότητα αλλα όποιος θέλει μπορεί να το βρεί στο fmeforum.org

Όσον αφορά το ΤΕΕ, στόχος του Συλλόγου των αποφοίτων που ασχολούνται με το θέμα είναι η δημιουργία νεας ειδικότητας Μηχανικών Οικονομίας και η απόδοση των δικαιωμάτων που σύμφωνα με το πρόγραμμα σπουδών μας μπορούμε να εκπονήσουμε επάξια. Το να μπούμε σε βασική ειδικότητα όπως οι Παραγωγής κ Διοίκησης είναι κάτι που δεν επιθυμούμε διότι και δεν θα μπορούμε να είμαστε "σωστοί" ως επαγγελματίες και θα είμαστε "δευτεράτζα" και θα μας απαξιώνουν. Μέχρι στιγμής έχουν γίνει θετικά βήματα και περιμένουμε την αντιπροσωπεία του ΤΕΕ που θα συνεδριάση τον Σεπτέμβρη για οποιοδήποτε αποτέλεσμα. Ακόμα και με "απλή" ένταξη στο ΤΕΕ θα είμαστε ευχαριστημένοι, γιατί πολλοί απαξιώνουν οτι δεν είμαστε Μηχανικοί, ενώ πληρούμε όλα τα δεδομένα και έχουν γίνει οι απαιτούμενες αλλαγές στο πρόγραμμα σπουδών με εισήγηση του ΤΕΕ. Στο πλευρό μας έχουμε και αρκετά περιφερειακά τμήματα του ΤΕΕ και προσπαθούμε.....

Το οτι στην αγορά εργασίας είναι δύσκολα το γνωρίζω και όλοι ο γνωρίζουν. Ακόμα και απόφοιτοι απο πολύ καλές σχολές έχουν πρόβλημα στην εύρεση εργασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakaros

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Τελικα ρε παιδια η συγκεκριμενη σχολη ενταχθηκε σε καποιο επιμελητηρι(οικονομικο-τεχνικο) η ακομα?? Τα μαθηματα της συγκεκριμενης σχολης ειναι ιδιαιτερα απαιτητικα? Παρακαλω ας απαντησει καποιος γιατι με ενδιαφερει η σχολη!!

K κατι ακομα ρε φιλε,το επιπεδο των μαθηματικων κ της φυσικης ειναι ιδιαιτερα υψηλο?δηλαδη καποιος που ειναι μετριος στα μαθηματικα δεν τη παλευει?κ επισης η χιος σαν μερος λεει? πως ειναι η ζωη το χειμωνα?

traganeus το πήρες το pm μου για τα εργαστήρια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

traganeus

Νεοφερμένος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Όντας τελειόφοιτος του τμήματος Μηχανικών Οικονομίας και Διοίκησης του Πανεπιστημίου Αιγαίου και ερχόμενος σιγά σιγά πιο κοντά στην έξοδο στην αγορά εργασίας και στην αναζήτηση για δουλειά, αναρωτήθηκα κάτι πολύ απλό: μας γνωρίζει κανείς; Άραγε υπάρχει κάποια επιχείρηση ή κάποιος δημόσιος φορέας που γνωρίζει το κενό που μπορούμε να καλύψουμε; Η

αλήθεια είναι πως όταν το τμήμα αριθμεί 10 χρόνια ύπαρξης μόνο και περίπου 200-300 απόφοιτους, δύσκολα θα γνωρίζουν πολλοί την ειδικότητά μας. Η οποία όμως στην Ευρώπη είναι σημαντική (financial and managerial engineering). Ουσιαστικά είναι ο συνδετικός κρίκος που έλειπε για να γίνουν μεγάλα έργα που χρειάζονται τη συμμετοχή μηχανικών από πολλές ειδικότητες. Στα βιομηχανικά κράτη (Γερμανία, Γαλλία) οι περισσότεροι ΜΟΔ βρίσκονται σε νευραλγικές θέσεις οργάνωσης μεγάλων projects, καθώς κατέχουν τις βασικές γνώσεις κάθε ειδικότητας Μηχανικού αλλά και γνώσεις οικονομικών.

Στην ουσία το κενό που διέκριναν στην Ευρώπη στο θέμα του management έργων, το κάλυψαν με αυτή την ειδικότητα, καθώς πιο πριν έπρεπε να προσλάβουν έναν μηχανικό με μεταπτυχιακά (κυρίως MBA) στην οργάνωση έργου και στα χρηματοοικονομικά. Η δική μας (μου) ειδικότητα καλύπτει αυτά τα πεδία σε 5 έτη σπουδών. Και αν κάποιοι βιαστούν να πουν ότι δεν έχουμε εμπειρία, θα απαντήσω λέγοντας ότι:

1) προφανώς και δεν γίνεται να έχουμε εμπειρία με το καλημέρα, αλλά εργαζόμενοι ως βοηθοί, μπορούμε να μάθουμε πολλά πριν αναλάβουμε τις θέσεις για τις οποίες προοριζόμαστε

2) κανείς δεν αποκτά εμπειρία αν δε του τη δώσουν, οπότε οι δογματισμοί σε μικρά γραφεία, άνοιξαν το δρόμο σε μεγάλες πολυεθνικές που γνωρίζαν το αντικείμενο σπουδών μας και που ψάχναν για άτομα με αυτή την εξειδίκευση, να προσλαμβάνουν απόφοιτους του τμήματος και σταδιακά να κερδίζουν έδαφος σε σχέση με τα ελληνικά τεχνικά γραφεία.

Ένας ΜΟΔ μπορεί να είναι εξαιρετικό "δεξί χέρι" για έναν μηχανικό. Αναλαμβάνει να συντάσσει οικονομοτεχνικές μελέτες συναρτήσει και των τεχνικών χαρακτηριστικών ενός έργου. Αγαπημένο μου παράδειγμα: στην επιλογή διαφορετικών υλικών για την κατασκευή ενός σπιτιού, μπορεί τα πιο φτηνά να είναι η ενδεδειγμένη λύση, όμως η γνώση στατικής καθώς και άλλων μαθημάτων που παρακολουθεί και ένας πολιτικός μηχανικός, περιορίζει τα υλικά σε εκείνα που είναι ικανά να στηρίξουν το κτήριο.

Επίσης ένας ΜΟΔ μπορεί να είναι καλός manager. Μπορεί να συνομιλήσει με κάθε άλλης ειδικότητας μηχανικό και να οργανώσει μια ολόκληρη ομάδα πιο εύκολα και πιο γρήγορα. Γίνεται δίαυλος επικοινωνίας για όλα τα group που συμμετέχουν σε ένα project και προγραμματίζει με περισσότερη ακρίβεια που παρεμβαίνει το κάθε group.

Τέλος, ένας ΜΟΔ γνωρίζει τις νέες τεχνολογίες και ειδικεύεται σε θέματα επιχειρηματικότητας σε τέτοιο βαθμό που μπορεί να εντάξει με μικρότερο ρίσκο τις επιχειρήσεις σε νέους κλάδους, αλλά και να αναβαθμίσει τις υπηρεσίες αυτών (π.χ. e-services).

Εν κατακλείδι, ναι μεν δεν έχουν αποδοθεί ακόμη επαγγελματικά δικαιώματα από το ΤΕΕ (τα οποία όμως είναι καθαρά και ΜΟΝΟ για τον δημόσιο τομέα), ωστόσο αν θέλουν οι ελληνικές επιχειρήσεις να τρέξουν παράλληλα με τις απαιτήσεις της αγοράς, καλό είναι να έχουν υπ' όψιν τους τους αποφοίτους μας! Περισσότερα θα βρει κανείς στη σελίδα του τμήματος: https://www.fme.aegean.gr/el
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athanasia_mgs

Νεοφερμένος

Η Athanasia_mgs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Θα μπορουσε καποιος να ενημερωσει για την κατασταση της σχολης αυτη τη στιγμη γιατι ενδιαφερομαι;

Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

traganeus

Νεοφερμένος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Παρουσίαση του Τμήματος Μηχανικών Οικονομίας και Διοίκησης από τον Καθ. κ. Γεώργιο Δούνια στο πλαίσιο του Open Day του Πανεπιστημίου Αιγαίου στις 26 Μαρτίου 2013.

https://youtu.be/q5p1QqdiBMI
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

traganeus

Νεοφερμένος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
https://youtu.be/tgL_4id7BRw αυτο ειναι το σωστο λινκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HonoreDeBalzac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HonoreDeBalzac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Αναγνωρίστηκαν/κατοχυρώθηκαν τα επαγγελματικά δικαιώματα;
Γνωρίζει κάποιος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmeman

Νεοφερμένος

Ο fmeman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ΔΕΚΤΟΙ ΣΤΟ ΤΕΕ ΟΙ ΔΙΠΛΩΜΑΤΟΥΧΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ

Με πρόσφατη απόφασή της (23/02/2019) η Αντιπροσωπεία του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδας αποφάσισε την ένταξη των αποφοίτων του Τμήματος Μηχανικών Οικονομίας και Διοίκησης της Πολυτεχνικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αιγαίου στο ΤΕΕ. Η απόφαση αυτή αποτελεί ύψιστη αναγνώριση από την κοινότητα των Ελλήνων Μηχανικών της συνεισφοράς του Τμήματος και των αποφοίτων του και επισφραγίζει με τον πλέον πρόσφορο τρόπο την μακροχρόνια και συστηματική προσπάθεια των μελών της Πανεπιστημιακής Κοινότητας του Αιγαίου για ένταξη των αποφοίτων του ΤΜΟΔ στο Τ.Ε.Ε.

Συγκεκριμένα, η Εισήγηση του Προεδρείου της Αντιπροσωπείας του Τ.Ε.Ε. για την ένταξη των Διπλωματούχων Μηχανικών του Τμήματος Μηχανικών Οικονομίας και Διοίκησης της Πολυτεχνικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αιγαίου στο Τ.Ε.Ε. αναφέρει ότι «πληρούνται όλες οι προϋποθέσεις και επί πλέον η Ίδρυση Πολυτεχνικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αιγαίου, καθιστά και βάσει του Ν. 1225/81 υποχρεωτική την εγγραφή των αποφοίτων του Τμήματος στο Τ.Ε.Ε. Κατόπιν τούτου προτείνει την κατάθεση πρότασης από το ΤΕΕ προς το επισπεύδον Υπουργείο Υποδομών και Μεταφορών για κατάθεση σχετικής διάταξης, κατά το πρότυπο της διάταξης του άρθρου 29 του Ν. 4439/2016, με προσθήκη των περιπτώσεων των Μηχανικών Οικονομίας ως προστιθέμενες περιπτώσεις στο υπάρχον πλαίσιο».

Για την απόδοση των αντίστοιχων επαγγελματικών δικαιωμάτων στους αποφοίτους ΤΜΟΔ θα ακολουθήσει η διαδικασία της έκδοσης ΠΔ κατόπιν αντίστοιχης νομοθετικής εξουσιοδότησης, κατ’ αντιστοιχία του Π.Δ. 99/2018 (ΦΕΚ 187/Α' / 5-11-2018).
 

fmeman

Νεοφερμένος

Ο fmeman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Να ενημερώσω οτι οι πρώτοι απόφοιτοι έχουν εγγραφεί στο ΤΕΕ ύστερα απο τις εξετάσεις που πραγματοποιήθηκαν σε όλη την Ελλάδα την περασμένη εβδομάδα!!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top