Βαλκανικών, Σλαβικών και Ανατολικών Σπουδών Μακεδονίας [Θεσσαλονίκη]

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Kαλησπερα. Εχω τελειωσει τελειωσει το Ιστορικο ΑΠΘ και σκεφτομαι να επιλεξω για 2ο πτυχιο την συγκεκριμενη μιας και ακουω οτι εχει καλες προοπτικες. Αξιζει λετε να μπω η οχι, θελει απαραιτητα και καποιο μεταπτυχιακο??
Και γιατί δεν κάνεις μεταπτυχιακά σχετικά με τις βαλκανικές σπουδές η την τουρκολογία;Καλή αποκατάσταση ειδικά το δεύτερο απο όσο ξέρω.Μιας και τελείωσες τμήμα Ιστορίας...Εκτός άν προσφέρει κάτι ιδιαίτερο επαγγελματικά το τμήμα αυτό που δεν μπορείς να το αποκτήσεις με μεταπτυχιακό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george398

Νεοφερμένος

Ο george398 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Όταν λες έχει αποκατάσταση, δηλαδή??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
https://www.history-archaeology.uoc.gr/el/graduate/turkish-studies/tourkology.html

Εδώ θα βρείς πληροφορίες.Μπορείς να επικοινωνήσεις με το πανεπιστήμιο να σε κατατοπίσουν στις απορίες σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓΙΑΝΝΗΣ88

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΑΝΝΗΣ88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ειμαι εδω και 2 χρονια αποφοιτος απο το παραπανω τμημα και εχω να πω οτι ειναι μεγαλη απατη!!!
Εδω δεν ειχε αποκατασταση τον καλο καιρο πριν την κριση, τωρα ειναι τελειως απατο. Δινει ισως ευκαιρια σε εκεινους που θελουν να εργαστουν μονο στο εξωτερικο, γιατι στην ελλαδα οπως ειπα δεν!!! Και πως να εχει αφου δεν ειναι καν αναγνωρισμενο. Γι'αυτο το λογο επινοησαν το οικονομικο επιμελητηριο ωστε να φανεται κατι. Πηγα και εκανα εγγραφη και τι καταλαβα; Δεν ειναι απολυτως τιποτα, ασε που καθε χρονο πρεπει να πληρωνεις συνδρομη. Οτι να ναι. Για να μην παρεξηγουμαι εγω οταν δηλωσα αυτη την σχολη δεν ηξερα οτι δεν ειναι αναγνωρισμενη και πως οι γλωσσες που μαθαινεις δεν αναγραφονται ουτε καν στο πτυχιο-τραγικο λαθος μου-!!! Συγκεκριμενα στο τμημα δεν ειναι αναγνωισμενες οι 2 ειδικοτητες που εχει, οικονομικη και πολιτικη . Δηλαδη στις κατηγοριες του ασεπ πε09 (οικονομολογων) και πε13 (πολιτικων επιστημων) η σχολη απλα δεν υπαρχει με αλλες οπως το τμημα Δ.Ε.Σ. Του παμακ και αλλες παρομοιες, να υπαρχουν κανονικοτατα. Απορω το ακαδημαικο προσωπικο τι κανει και δεν απαιτει καποια αυτονοητα πραγματα. Το πλεονεκτημα της σχολης που ειναι η εκμαθηση ξενων γλωσσων ( ρωσικα και τουρκικα) παει και αυτο περιπατο. Δεν σου δινεται φυσικα καμια πιστοποιηση και οπως ειπα παραπανω δεν αναγραφεται και στο πτυχιο. Το πτυχιο που παιρνεις αναφερει μονο την κατευθυνση που πηρες ( βαλκανικη, σλαβικη ) και τιποτα αλλο. Τι να πω, ενω ακουγεται πολυ ενδιαφερον το Β.Σ.Α.Σ. Στην πραγματικοτητα ειναι κοροιδια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

george398

Νεοφερμένος

Ο george398 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Mπορείς να δώσεις λίγο περισσότερες πληροφορίες??
Δε σε δέχονται σε δουλειές??
Επέλεξες τον οικονομικό ή πολιτικό κλάδο??
Σε τι τομέα ψάχνεις να εργαστείς??
Έκανες και κάποιο μεταπτυχιακό??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Τη γλώσσα τη μαθαίνεις καλά και σε προφορικό επίπεδο ;
αν δε μπορεις να μιλησεις τοτε δεν αξιζει καθολου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dickensian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dickensian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Γεια σας ! Επειδη κατα πασα πιθανοτητα περναω εκει , θα ηθελα καποιος να μου δωσει μερικες πληροφοριες για αυτο το τμημα ! Καταρχας , θα χρειαστώ να ξαναδωσω πανελληνιες προκειμένου να γινω μεταφραστης στο μελλον , ή θα με καλύψει η σχολή με ενα γλωσσικο επιπεδο και απλα θα χρειαστω ενα μεταπτυχιακο αργοτερα πανω στις μεταφρασεις ; (δεν με νοιαζει ποιες γλωσσες , αρκει να ειναι γλωσσες ! ) Επιπλέον , εχω ακούσει οτι ειναι ενα καλο τμημα , με καλους καθηγητες , και καλες υποδομές ! Ισχυει ; Τελος , είναι δυσκολη σχολη ; Ευχαριστω !

-----------------------------------------------------------------------------------------

Καλησπέρα ! Θα ήθελα να μάθω αν κάποιος πρωτοετής Β.Σ.Α.Σ γνωρίζει το πρόγραμμα για την Δευτερα , παρακαλώ πολύ να μου το πεί !Ευχαριστώ !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Καλησπέρα ! Θα ήθελα να μάθω αν κάποιος πρωτοετής Β.Σ.Α.Σ γνωρίζει το πρόγραμμα για την Δευτερα , παρακαλώ πολύ να μου το πεί !Ευχαριστώ !
Για εμάς δεν έχουν βγάλει τίποτα. Ήξερα ότι είχαν βγεί για τους πρωτοετείς όμως,αλλά δεν είμαι σίγουρη.

Mπές πάντως στις ομάδες του ΒΣΑΣ στο fb,από εδώ μην περιμένεις να απαντήσει κανείς.
Εκεί συνεχώς ενημερώνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Είναι κανείς φοιτητης απο εδω?? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasotzm

Νεοφερμένος

Η Vasotzm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Γεια σας,

είχα περάσει δημοσιογραφία στο Αριστοτέλειο με τις πανελλήνιες του 2014 και φέτος έκανα 10% για αγγλική φιλολογία. Είχα βάλει και το τμήμα των βαλκανικών - σλαβικών και ανατολικών σπουδών και τελικά πέρασα εκεί και θα ήθελα να μάθω για τη σχολή αυτή. Ένας απόφοιτος του τμήματος αυτού με τί ασχολείται επαγγελματικά; αξίζει να παρατήσω τη δημοσιογραφία και να ακολουθήσω αυτή τη σχολή;

Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnDiAv

Νεοφερμένος

Η AnDiAv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

Ενημέρωση: Η δημοσίευσή μου δεν ισχύει πια, γιατί αποφοίτησα το 2014, ενώ το πρόγραμμα σπουδών του ΒΣΑΣ έχει αλλάξει από το ακαδ. έτος 2014-2015 (με τη συγχώνευσή του με το Βαλκανικών Σπουδών του Παν/μίου Δυτικής Μακεδονίας). Συνεπώς, τα μαθήματα που παρέχονται έχουν ίσως τροποποιηθεί και οι κατευθύνσεις έχουν αλλάξει εντελώς.

Δυστυχώς δεν γνωρίζω τίποτα για το νέο πρόγραμμα σπουδών για να σας κατατοπίσω κατάλληλα.
Ενδεχομένως να βρείτε πιο πολλές πληροφορίες από το ομώνυμο γκρουπ στο Facebook με φοιτητές και πιο πρόσφατους αποφοίτους.
Μακάρι έκαστος από εσάς να βρει αυτό που θα ήθελε πολύ να κάνει και να μη σταματήσει την προσωπική του ανάπτυξη. Καλή τύχη σε όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.

Ενημέρωση: Η δημοσίευσή μου δεν ισχύει πια, γιατί αποφοίτησα το 2014, ενώ το πρόγραμμα σπουδών του ΒΣΑΣ έχει αλλάξει από το ακαδ. έτος 2014-2015 (με τη συγχώνευσή του με το Βαλκανικών Σπουδών του Παν/μίου Δυτικής Μακεδονίας). Συνεπώς, τα μαθήματα που παρέχονται έχουν ίσως τροποποιηθεί και οι κατευθύνσεις έχουν αλλάξει εντελώς.

Δυστυχώς δεν γνωρίζω τίποτα για το νέο πρόγραμμα σπουδών για να σας κατατοπίσω κατάλληλα.
Ενδεχομένως να βρείτε πιο πολλές πληροφορίες από το ομώνυμο γκρουπ στο Facebook με φοιτητές και πιο πρόσφατους αποφοίτους.
Μακάρι έκαστος από εσάς να βρει αυτό που θα ήθελε πολύ να κάνει και να μη σταματήσει την προσωπική του ανάπτυξη. Καλή τύχη σε όλους.

Γεια σου συνάδελφε! Ευχαριστούμε για την ενημέρωση.
To επιβεβαιώνω και εγώ που είμαι ακόμα στη σχολή ότι το πρόγραμμα σπουδών έχει αλλάξει από το παρελθόν και αναδιαμορφώνεται σε κάθε εξάμηνο σχεδόν.

Αν επιτρέπεται με τι ασχολείσαι αυτή τη στιγμή ως πτυχιούχος;

Έχεις ξεκινήσει κάποιο μεταπτυχιακό; Πήγες στο εξωτερικό για επιπλέον σπουδές, κάνεις κάποια πρακτική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sotiris.Y

Νεοφερμένος

Ο Sotiris.Y αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι αυτή η σχολή μπορεί να γίνει "πράσινη" σχολή ακόμη κι αν έχει σχετικά ηψηλή βάση; Με εμδιαφέρει άμεσα γιατί δεν είμαι διατεθειμένος να δώσω πανελλήνιες παρά μόνο το ειδικό μάθημα των ιταλικών για ην ιταλική φιλολογία!(όπως προβλέπει το σύστημα)!Μήπως δεν το ζητάνε πολλοί στ' αλήθεια και περνούν κάποιοι από τύχη επειδή ήταν λίγα μόλις μόρια κάτω από τη βάση μιας υψηλόβαθμης σχολής;
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι αυτή η σχολή μπορεί να γίνει "πράσινη" σχολή ακόμη κι αν έχει σχετικά ηψηλή βάση; Με εμδιαφέρει άμεσα γιατί δεν είμαι διατεθειμένος να δώσω πανελλήνιες παρά μόνο το ειδικό μάθημα των ιταλικών για ην ιταλική φιλολογία!(όπως προβλέπει το σύστημα)!Μήπως δεν το ζητάνε πολλοί στ' αλήθεια και περνούν κάποιοι από τύχη επειδή ήταν λίγα μόλις μόρια κάτω από τη βάση μιας υψηλόβαθμης σχολής;

Με ΚΑΜΙΑ δύναμη δεν γίνεται αυτή η σχολή "πράσινη". Άπειροι θέλουν να μπουν διότι εγγράφεσαι στο οικονομικό επιμελητήριο Ελλάδος όταν αποφοιτήσεις και μπορείς να δουλέψεις ως οικονομολόγος ή λογιστής στον δημόσιο και ιδιωτικό τομέα. Εξού και ο λόγος γιατί η σχολή αυτή βρίσκεται στα 15.000 μόρια.
 

chrispolsci

Νεοφερμένος

Ο chrispolsci αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Με ΚΑΜΙΑ δύναμη δεν γίνεται αυτή η σχολή "πράσινη". Άπειροι θέλουν να μπουν διότι εγγράφεσαι στο οικονομικό επιμελητήριο Ελλάδος όταν αποφοιτήσεις και μπορείς να δουλέψεις ως οικονομολόγος ή λογιστής στον δημόσιο και ιδιωτικό τομέα. Εξού και ο λόγος γιατί η σχολή αυτή βρίσκεται στα 15.000 μόρια.


Συμφωνώ ότι δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει "πράσινη", αλλά είναι σίγουρο ότι η συγκεκριμένη σχολή σου παρέχει επαγγελματικά δικαιώματα οικονομολόγου;

EDIT: όντως κι εγώ διαβάζω τώρα ότι η συγκεκριμένη σχολή σου παρέχει τέτοια δικαιώματα, rip για όποια πιθανότητα για "πράσινη" σχολή λοιπόν :giveup:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Anna201

Νεοφερμένος

Η Anna201 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γεια σας. Ενδιαφέρομαι για το τμήμα των βαλκανικών σλαβικών και ανατολικών Σπουδών αλλά θέλω να μάθω αν έχει αποκατάσταση σήμερα. Αξίζει ή μένεις άνεργος; ????
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Γεια σας. Ενδιαφέρομαι για το τμήμα των βαλκανικών σλαβικών και ανατολικών Σπουδών αλλά θέλω να μάθω αν έχει αποκατάσταση σήμερα. Αξίζει ή μένεις άνεργος; ????


Άνεργος μένεις όποιο τμήμα και αν έχεις τελειώσει δεν συγκεκριμενοποιείται αποκλειστικά στο ΠΑ.ΜΑΚ ή στην συγκεκριμένη σχολή. Η επιτυχία στην αγορά εργασίας είναι ένα μείγμα διασυνδέσεων,επικοινωνιακών προσόντων και το πόσο θα πείσεις τον εργοδότη σου ότι είσαι χρήσιμος στην θέση που διεκδικείς.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top