Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 69,186 εγγεγραμμένα μέλη και 2,484,796 μηνύματα σε 79,280 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 385 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Πώς νομίζετε ότι είναι ο θάνατος;

m3Lt3D (Γιάννης)

Φοιτητής

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 872 μηνύματα.

O m3Lt3D έγραψε: στις 23:03, 12-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Vampi
Ο Θάνατος. Δεν έχει υλική υπόσταση. Ένα πνεύμα. Υπέροχο πνεύμα. :heart:
Δεν δειχνεις απλως ουδετερη με την ιδεα.
Καλα δικαιωμα σου να πιστευεις ο,τι θες.Καποια πραγματα ειναι προκλητικα ομως, ακομα και να μην τα εννοεις.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Vampi

Περιβόητο Μέλος

H Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,343 μηνύματα.

H Vampi έγραψε: στις 23:09, 12-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από m3Lt3D
Δεν δειχνεις απλως ουδετερη με την ιδεα.
Καλα δικαιωμα σου να πιστευεις ο,τι θες.Καποια πραγματα ειναι προκλητικα ομως, ακομα και να μην τα εννοεις.
Ωραία. Δεν ξέρω γιατί, έχω όμως συνδυάσει το θάνατο με κάτι καλό. Ίσως ευθύνονται αυτά που πιστεύω και για μετά θάνατον ζωή κτλ.
Αλλά δεν τον βλέπω ως κάτι τόσο κακό. Δεν θέλω να πεθάνω και ούτε παρακαλάω για αυτό, και τη ζωή που έχω (αν έχω μονάχα μια) θα τη ζήσω, αλλά εντάξει. Δεν βλέπω το νόημα του να ζεις μέχρι να γεράσεις και να μην μπορείς να κουνηθείς. Και αν φτάσω μέχρι αυτή την ηλικία, το μόνο που θα περιμένω να έρθει θα είναι ο θάνατος.
Παράθεση

m3Lt3D (Γιάννης)

Φοιτητής

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 872 μηνύματα.

O m3Lt3D έγραψε: στις 23:12, 12-01-10:

Ωραία. Δεν ξέρω γιατί, έχω όμως συνδυάσει το θάνατο με κάτι καλό. Ίσως ευθύνονται αυτά που πιστεύω και για μετά θάνατον ζωή κτλ.
Αλλά δεν τον βλέπω ως κάτι τόσο κακό. Δεν θέλω να πεθάνω και ούτε παρακαλάω για αυτό, και τη ζωή που έχω (αν έχω μονάχα μια) θα τη ζήσω, αλλά εντάξει. Δεν βλέπω το νόημα του να ζεις μέχρι να γεράσεις και να μην μπορείς να κουνηθείς. Και αν φτάσω μέχρι αυτή την ηλικία, το μόνο που θα περιμένω να έρθει θα είναι ο θάνατος.
Και γω προτιμω να μην φτασω σε αυτη την ηλικια, αλλα δεν ειναι αυτο το ποιντ. τεσπα.
Παράθεση

wackyjacky

Μαθητής Α' λυκείου

Ο wackyjacky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 19 μηνύματα.

O wackyjacky έγραψε: στις 00:15, 13-01-10:

Τι να σου πω ρε μαγκα εγω πιστευω οτι πεθαινουμε μια και καλη,,,
Παράθεση

elpida σ.π.ν (Ελπίδα)

Μαθητής Β' λυκείου

H Ελπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H elpida σ.π.ν έγραψε: στις 00:20, 13-01-10:

9α πε9ανω και 9α σ στειλω ε-μαιλ να σου πω
-----------------------------------------
Δεν υπάρχει θάνατος... υπάρχει μόνο η ζωή. Θάνατος (κατά τη ταπεινή μου γνώμη, πάντα) δεν είναι ούτε μια στιγμή. όπως δεν υπάρχει σκοτάδι χωρίς φως έτσι δεν υπάρχει θάνατος χωρίς ζωή Ψυχή δν υπαρχει..Δεν υπάρχει άλλη λειτουργία, μόνο βιολογική. Η πνευματική λειτουργία του ανθρώπου επέρχεται συνεπεία της βιολογικής. Αν δεν υπάρχει ροή οξυγόνου στον εγκέφαλο, πώς θα υφίσταται εγκεφαλική λειτουργία και, ως εκ τούτου, πνευματική λειτουργία;
πιστευω οτι δν υπαρχει μετά θάνατον ζωh...οταν σταματα ο εγκεφαλος να λειτουργει τοτε συγχρονος σταματα το ατομο να σκεφτεται...να νιωθει....να ζει...απλωσ τελος... :/
Παράθεση

wackyjacky

Μαθητής Α' λυκείου

Ο wackyjacky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 19 μηνύματα.

O wackyjacky έγραψε: στις 00:35, 13-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από elpida σ.π.ν
9α πε9ανω και 9α σ στειλω ε-μαιλ να σου πω
-----------------------------------------
Δεν υπάρχει θάνατος... υπάρχει μόνο η ζωή. Θάνατος (κατά τη ταπεινή μου γνώμη, πάντα) δεν είναι ούτε μια στιγμή. όπως δεν υπάρχει σκοτάδι χωρίς φως έτσι δεν υπάρχει θάνατος χωρίς ζωή Ψυχή δν υπαρχει..Δεν υπάρχει άλλη λειτουργία, μόνο βιολογική. Η πνευματική λειτουργία του ανθρώπου επέρχεται συνεπεία της βιολογικής. Αν δεν υπάρχει ροή οξυγόνου στον εγκέφαλο, πώς θα υφίσταται εγκεφαλική λειτουργία και, ως εκ τούτου, πνευματική λειτουργία;
πιστευω οτι δν υπαρχει μετά θάνατον ζωh...οταν σταματα ο εγκεφαλος να λειτουργει τοτε συγχρονος σταματα το ατομο να σκεφτεται...να νιωθει....να ζει...απλωσ τελος... :/
Με εστειλες τωρα ωραια τα εξηγησες επιστημονικα! :xixi:
Παράθεση

Vampi

Περιβόητο Μέλος

H Vampi έγραψε: στις 16:26, 15-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από elpida σ.π.ν
Το σώμα μας περικλείει ενέργεια. Η γέννησή μας μπορεί ίσως να χαρακτηριστεί ως μία "έκρηξη ενέργειας". Η ενέργεια, οποιασδήποτε μορφής, δεν χάνεται εντελώς, ποτέ. Η ενέργεια μεταβάλλεται ή μεταφέρεται. Οπότε, όταν πεθαίνουμε, όταν το σώμα πάψει να λειτουργεί, αυτή η ενέργεια μένει πίσω σε κάποια άλλη μορφή. Δεν γνωρίζω βέβαια πόσο συνειδητοποιημένη μπορεί να είναι, αν και λογικά δεν είναι όσο εμείς ως ανθρώπινα όντα.
Παράθεση

Mavro Provato

Μαθητής Α' λυκείου

H Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 323 μηνύματα.

H Mavro Provato έγραψε: στις 16:30, 15-01-10:

"power off"
Παράθεση

beautiful loser (----)

Φοιτητής

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών Αθήνας . Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.

O beautiful loser έγραψε: στις 16:36, 15-01-10:

Το σώμα μας περικλείει ενέργεια. Η γέννησή μας μπορεί ίσως να χαρακτηριστεί ως μία "έκρηξη ενέργειας". Η ενέργεια, οποιασδήποτε μορφής, δεν χάνεται εντελώς, ποτέ. Η ενέργεια μεταβάλλεται ή μεταφέρεται. Οπότε, όταν πεθαίνουμε, όταν το σώμα πάψει να λειτουργεί, αυτή η ενέργεια μένει πίσω σε κάποια άλλη μορφή. Δεν γνωρίζω βέβαια πόσο συνειδητοποιημένη μπορεί να είναι, αν και λογικά δεν είναι όσο εμείς ως ανθρώπινα όντα.
Τι λες βρε βαμπι , η αρχη διατηρησης ενεργειας ισχυει μονο για κλειστα συστηματα
Παράθεση

Vampi

Περιβόητο Μέλος

H Vampi έγραψε: στις 16:39, 15-01-10:

... Ή λέω απλά χαζομάρες (έπρεπε να το γράψω).
Απλά εγώ δεν μπορώ να το πιστέψω αυτό που λέει Ελπίδα παραπάνω. Έχω εντελώς αντίθετη άποψη.

p.s.: Είμαι άσχετη στη Φυσική. =P
Παράθεση

beautiful loser (----)

Φοιτητής

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών Αθήνας . Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.

O beautiful loser έγραψε: στις 16:48, 15-01-10:

... Ή λέω απλά χαζομάρες (έπρεπε να το γράψω).
Απλά εγώ δεν μπορώ να το πιστέψω αυτό που λέει Ελπίδα παραπάνω. Έχω εντελώς αντίθετη άποψη.

p.s.: Είμαι άσχετη στη Φυσική. =P
Χμ φαινεται πως η πιστη ειναι το ιδιο αναξιοπιστη με τη λογικη.

Διαβασε τα feynman lectures on physics βρε κουτο
Παράθεση

Vampi

Περιβόητο Μέλος

H Vampi έγραψε: στις 16:50, 15-01-10:

Δεν θέλω.
Παράθεση

beautiful loser (----)

Φοιτητής

O beautiful loser έγραψε: στις 16:55, 15-01-10:

ψωφα
Παράθεση

Vampi

Περιβόητο Μέλος

H Vampi έγραψε: στις 16:56, 15-01-10:

Σου εύχομαι το ίδιο.
Παράθεση

beautiful loser (----)

Φοιτητής

O beautiful loser έγραψε: στις 16:58, 15-01-10:

Σου εύχομαι το ίδιο.
ναι αλλα για 'σενα ειναι ευχη για μενα καταρα
Παράθεση

Vampi

Περιβόητο Μέλος

H Vampi έγραψε: στις 17:00, 15-01-10:

Δεν μπορώ να πω ότι είναι ευχή για μένα.
Παράθεση

beautiful loser (----)

Φοιτητής

O beautiful loser έγραψε: στις 17:02, 15-01-10:

Δεν μπορώ να πω ότι είναι ευχή για μένα.
Α ,πως αλλιως θα γνωρισεις αυτο το υπεροχο πνευμα :xixi:
Παράθεση

Vampi

Περιβόητο Μέλος

H Vampi έγραψε: στις 17:04, 15-01-10:

Όταν έρθει η ώρα μου να πεθάνω.
Παράθεση

dk13

Μαθητής Α' γυμνασίου

Ο dk13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 346 μηνύματα.

O dk13 έγραψε: στις 17:05, 15-01-10:

μαι χαρα ειναι π θανατοσ γλιτωνεισ
Παράθεση

beautiful loser (----)

Φοιτητής

O beautiful loser έγραψε: στις 17:06, 15-01-10:

Όταν έρθει η ώρα μου να πεθάνω.
Πολυ πενθιμο εγινε ξαφνικα το υφος σου
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    lnesb, KateCh

Βρείτε παρόμοια