Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 69,159 εγγεγραμμένα μέλη και 2,484,171 μηνύματα σε 79,226 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 628 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Γιατί υπάρχουμε;

Nikos93 (Nikos)

Μαθητής Β' λυκείου

Ο Nikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 216 μηνύματα.

O Nikos93 . έγραψε: στις 23:23, 18-12-09:

Εδώ και αρκετά χρόνια ,αναρωτιέμαι συνεχώς για ποιό λόγο υπάρχουμε . Δεν έχει σημασία πώς γεννηθήκαμε ,δηλαδή αν είμαστε αποτέλεσμα ενός προφυλακτικού που δεν δούλεψε σωστά ή αποτέλεσμα της αγάπης δύο ανθρώπων . Από τη στιγμή που ερχόμαστε στον κόσμο αυτό τί κάνουμε ? Στα πρώτα χρόνια μαθαίνουμε να περπατάμε , να μιλάμε , να γράφουμε και μας αρέσει να παρακολουθούμε τηλεόραση , να παίζουμε με τους φίλους μας ... Κατόπιν γινόμαστε μαθητές και στα επόμενα δώδεκα χρόνια μαθαίνουμε καινούρια πράγματα , ενδιαφέροντα για μερικούς , βαρετά για κάποιους άλλους . Είναι η περίοδος που διαμορφώνεται ένα μεγάλο μέρος του χαρακτήρα του καθενός από εμάς , γνωρίζουμε νέα άτομα , βρίσκουμε "γκόμενες" , "γκόμενους" "χωρίζουμε και πάλι απο την αρχή , πηγαίνουμε σε μπαράκια , σινεμά ,περνάμε ευχάριστα γενικότερα ,αν και εδώ υπάρχει και η πίεση του σχολείου , οι βαθμοί ( και τα φροντηστήρια/ιδιαίτερα) που αποσκοπούν στο να "περάσουμε" στη σχολή που θέλουμε .Υπάρχει και μια μερίδα μαθητών που απλώς συνεχίζουν το σχολείο για να πάρουν το πολυπόθητο απολυτήριο ώστε να βρούν μια δουλεία . Όμως λίγη σημασία έχει ο διαχωρισμός αυτός καθώς στο τέλος όλοι καταλήγουμε στο να δουλεύουμε , απλώς άλλοι φτάνουν εκεί πιο γρήγορα . Οι πρώτοι σπουδάζουν , αποκτούν ένα ή περισσότερα πτυχία , υπηρετούν στο στρατό με ευχαρίστηση ή και όχι ( αν είναι άνδρες ) . Μετά από καιρό βρίσκουν αυτόν /αυτή με τον οποίο /την οποία θέλουν να κάνουν μια σοβαρή σχέση. Άλλοι δημιουργούν οικογένειες , αν μπορούν τις κρατούν ενωμένες ( μερικοί/μερικές δεν τα καταφέρνουν δυστυχώς) και άλλοι προτιμούν να γερνούν μονάχοι . Το χρόνια περνούν και θυμόμαστε τα προηγούμενα που πέρασαν γρήγορα σαν μια σκέψη που έρχεται και φεύγει , σε άλλους όλα αυτά είναι μια γλυκιά ανάμνηση , σε άλλους είναι ένας εφιάλτης και υπάρχουν λιγοστοί αν όχι κανείς που δεν σκέφτεται το παρελθόν...Φτάνουμε στα 60 ίσως και παραπάνω - όχι όλοι από εμάς , μερικοί δεν καταφέρνουν να φτάσουν μέχρι το "τέλος" , παίρνουμε μια σύνταξη εάν είμαστε τυχεροί και ζούμε τα εναπομείναντα χρόνια . Μετά...θάνατος .
Τί προσφέραμε κατά την διάρκεια της ζωής μας ? Δουλεύαμε , πληρονόμασταν , αγοράζαμε ...

Τελικά τί κάναμε ?
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Φοιτητής

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ . Έχει γράψει 2,977 μηνύματα.

O Φιλιον_Τερας έγραψε: στις 23:24, 18-12-09:

δεν υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος για την υπαρξη μας, νομιζω.
Παράθεση

Λουκρητία (Ειρήνη.)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου του τμήματος --- . Έχει γράψει 768 μηνύματα.

H Λουκρητία έγραψε: στις 23:25, 18-12-09:

Eγω προσωπικα για να ομορφαινω τον κοσμο.
Παράθεση

myrto.s

Μαθητής Γ' λυκείου

H myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 463 μηνύματα.

H myrto.s έγραψε: στις 23:34, 18-12-09:

μπα, δεν το νομίζω να υπάρχει κανένας λόγος
υπαρχουμε μάλλον για να διερωτόμαστε γιατί υπάρχουμε
(εξαίρεση η ρηνιω)
Παράθεση

Οδυσσέας

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 2,334 μηνύματα.

O Οδυσσέας έγραψε: στις 00:02, 19-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Λουκρητία
Eγω προσωπικα για να ομορφαινω τον κοσμο.
Υπάρχω για να θαυμάζω την ομορφιά της Λουκ.
Παράθεση

Lazos

Φοιτητής

Ο Lazos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 147 μηνύματα.

O Lazos έγραψε: στις 00:02, 19-12-09:

Χμ εγω εχω την δικη μου κοσμοθεωρια που συνεχως βεβαια την διευρευνω γιατι δεν ειναι αρκετη για μενα.Γενικα ειμαι ατομο της αναζητησης.
Ο άνθρωπος αρχικά ειναι μια "μηχανη". Αρχιζει η υπαρξη του,δεχεται επιδιορθωσεις και στο τελος οποτε ειναι του καθενος φτανει να σταματαει.Τι γινετε παραπερα κανενας μας δεν το ξερει.
Απο εκει και περα πιστευω εγω οτι ο ανθρωπος στη διαρκεια της ζωης του κοιταει να εχει οσο μεγαλυτερη ποιοτητα ζωης.Και αυτο εξαρταται απο καθε ατομο διαφορετικα πως το εννοει.
Να λαμβανει εμπειριες,να ζει,να εξελισσεται και να μην μενει στασιμος και μιζερος.
Μονο ετσι θα εχουμε παρει κατ εμε παραπανω στοιχεια απ τη ζωη μας.
Παράθεση

phanis

Φοιτητής

Ο phanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 171 μηνύματα.

O phanis lass uns tanzen oder ficken oder beides έγραψε: στις 00:06, 19-12-09:

θελω να πιστευω οτι υπαρχουμε κατα λαθος και πρωταρχικος μας στοχος ηταν η αρμονικη συμβιωση και επιβιωση στη φυση κατι το οποιο δεν ισχυει πλεον...
Παράθεση

sofiaaa (σόφη!)

Φοιτητής

H σόφη! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Νηπιαγωγών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 61 μηνύματα.

H sofiaaa έγραψε: στις 00:33, 19-12-09:

απεναντιας πιστευω πως για καποιο λογο υπαρχουμε....
ο κα8ενας εχει κατι διαφορετικο, ξεχωριστο να προσφερει...
σημασια εχει να μαθουμε ποιος ειναι τελικα ο σκοπος της υπαρξης μας!.
πιστευω πολυ σε αυτο!!!
Παράθεση

Kansas Rocks! (Δέσποινα)

Μαθητής Γ' λυκείου

H Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 982 μηνύματα.

H Kansas Rocks! έγραψε: στις 01:28, 19-12-09:

Πιστεύω σε αυτο που λένε ότι ο καθένας έχει έναν ιδιαίτερο λόγο ύπαρξης ως άτομο, ενώ παράλληλα, η ύπαρξή του, πρέπει εναρμονίζεται με τη φύση, (πραγμα το οποίο, όπως είπε ο phanis, δεν ισχύει σήμερα).
Ίσως δεν είναι στις δυνατότητές μας να κατανοήσουμε το λόγο ύπαρξής μας.
Από την άλλη, γιατί να μην υπάρχουμε όμως?
Νομίζω ότι είμαστε απλώς μέλη της ενότητας του σύμπαντος. Αποτελούμε αναπόσπαστα στοιχεία του.
Αλλά αν έχουμε κάποιο ιδιαίτερο λόγο ύπαρξης, τότε σίγουρα αργούμε πολύ μέχρι να καταλάβουμε ποιος είναι.
Παράθεση

οΟοNantiAoOo (ναντια-βασουλα)

Μαθητής Β' λυκείου

H ναντια-βασουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 205 μηνύματα.

H οΟοNantiAoOo Μπουκλεεεεες♥ έγραψε: στις 01:35, 19-12-09:

τι ειναι ο ανθροπως?

που παμε? γιατι παμε? με τι παμε?

κοιτα να δεις...πιστευω πως ολοι εχουν ενα σκοπο για τον οποιον υπαρχουν...γιατι αλλιως απλα δε θα ειχαν φτασει ωσ εδω οι ανθρωποι...η φυση απο μονη της εξαφανιζει οτι "δε χρειαζεται"
Παράθεση

PADI

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H PADI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 81 μηνύματα.

H PADI έγραψε: στις 01:37, 19-12-09:

Γεννιομαστε για να πεθανουμεΟι καλοι ανθρωποι πανε στον παραδεισο που ειναι ενας ωραιος κηπος και οι κακοι βραζουν σε καζανια στην κολαση!
Παράθεση

seize the day

Φοιτητής

H seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 242 μηνύματα.

H seize the day έγραψε: στις 02:04, 19-12-09:

Δεν το έχω σκεφτεί ποτέ πολύ...
Όσες φορές όμως με πιάνουν τα "υπαρξιακά" μου,μάλλον καταλήγω στο συμπέρασμα ότι συγκεκριμένος λόγος για την ύπαρξή μας δεν υπάρχει.Γεννιόμαστε,προχωράμε στη ζωή μας,προσπαθώντας να καθορίσουμε την πορεία μας και να ζήσουμε όσο το δυνατόν καλύτερα και έπειτα πεθαίνουμε.Τίποτα παραπάνω...
Παράθεση

ξαροπ (Ιάσων)

Φοιτητής

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,471 μηνύματα.

O ξαροπ έγραψε: στις 02:09, 19-12-09:

Γιατί έτσι. Γιατί έχει μια ανωμαλία το νερό, η οποία αν απουσίαζε λογικά θα απουσιάζαμε κι εμείς από δω.

Πέρα από αυτό, νομίζω η ερώτηση έχει καθαρά φιλοσοφικό / (ιδεολογικό ίσως?) προβληματισμό (θυμηθείτε οι φυσικοί λένε "εμείς ακόμη είμαστε στο 'πώς'. Μετά θα πάμε στο 'γιατί')
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8,074 μηνύματα.

O miv έγραψε: στις 02:58, 19-12-09:

Δεν έχω κάτσει να το σκεφτώ κι ούτε με νοιάζει να σου πω την αλήθεια...Αφού υπάρχω, πάντως, θα κοιτάξω να κάνω και κάτι παραπάνω γι'αυτό στη ζωή μου.
Παράθεση

932df0a57b

Διάσημο Μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 844 μηνύματα.

O 932df0a57b έγραψε: στις 03:03, 19-12-09:

Δεν υπάρχουμε για κάποιο λόγο. Τον σκοπό της ζωής μας τον καθορίζουμε οι ίδιοι
Παράθεση

ToMakriAggouri (Φώτης)

Φοιτητής

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων και Αεροναυπηγών Μηχανικών Πάτρας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 186 μηνύματα.

O ToMakriAggouri έγραψε: στις 04:11, 19-12-09:

θα γραψω και εγω ενα τραγουδι, που παραλιγο να γινει το προμοτιον της θετικης ενεργειας της Amita Motion, αλλα δεν τα βρηκαν οι μανατζερ...

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=z-Au7-LMYL0&feature=related[/ame]

Ζεις για να πεθααανεις, ζεις για να πεθααανεις
μονος σου θα φυγεις, μοοοονος
οτι και να καανεις.
Παράθεση

Vampi

Περιβόητο Μέλος

H Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,343 μηνύματα.

H Vampi έγραψε: στις 04:14, 19-12-09:

Σωστόος.^^
Παράθεση

orathac (Γεώργιος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,086 μηνύματα.

O orathac έγραψε: στις 04:22, 19-12-09:

Δεν υπάρχει γιατί στην φύση.
Παράθεση

Pavlitos (Παύλος)

Μαθητής Β' λυκείου

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 683 μηνύματα.

O Pavlitos έγραψε: στις 12:18, 19-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από PADI
Γεννιομαστε για να πεθανουμεΟι καλοι ανθρωποι πανε στον παραδεισο που ειναι ενας ωραιος κηπος και οι κακοι βραζουν σε καζανια στην κολαση!
.....................
Παράθεση

Dias

Διδακτορικός

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Διδακτορικός . Έχει γράψει 7,531 μηνύματα.

O Dias έγραψε: στις 12:57, 19-12-09:

Και ποιος σου είπε ότι υπάρχουμε? Μπορεί απλά να μην υπάρχουμε και να μην το ξέρουμε. Ο κόσμος έχει καταστραφεί από το 2000 αλλά δεν το έχουμε ακόμα καταλάβει. Για σιγουριά θα ξανακατασταρφεί το 2012 ξανά.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Γιατί γυρεύουμε πάντα το "Γιατί"; - Από venividivici
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φιλοσοφία και Ιστορία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 15-07-16 στις 02:36.
    • Γιατί υπάρχει το "γιατί"; - Από Μαρουλάκι
      Το θέμα έχει λάβει 45 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-06-12 στις 16:38.
    • Γιατί; - Από Subject to change
      Το θέμα έχει λάβει 957 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Τα δικά σας παιχνίδια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-06-12 στις 11:08.
    • ΑΕΙ ή TEI; Και γιατί; - Από manouno
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γ' Λυκείου & Απόφοιτοι.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-07-10 στις 14:38.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα