Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 69,186 εγγεγραμμένα μέλη και 2,484,756 μηνύματα σε 79,279 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 172 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Άγχος στις εξετάσεις

vanessa99

Φοιτητής

H vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα) . Έχει γράψει 167 μηνύματα.

H vanessa99 έγραψε: στις 00:59, 05-09-19:

Καλησπέρα! Όπως λέει και ο τίτλος, αυτό το άγχος με έχει κάψει Επειδή δε θέλω να συμβεί το ίδιο και φέτος, θέλω να προσπαθήσω να το δουλέψω παραπάνω. Υπάρχει κάτι που κάνετε όταν έχετε πολύ άγχος σε μια εξέταση ή πριν απο αυτή?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Ziekr

Δραστήριο Μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 189 μηνύματα.

O Ziekr έγραψε: στις 01:11, 05-09-19:

Αρχική Δημοσίευση από vanessa99
Καλησπέρα! Όπως λέει και ο τίτλος, αυτό το άγχος με έχει κάψει Επειδή δε θέλω να συμβεί το ίδιο και φέτος, θέλω να προσπαθήσω να το δουλέψω παραπάνω. Υπάρχει κάτι που κάνετε όταν έχετε πολύ άγχος σε μια εξέταση ή πριν απο αυτή?
Για τις εξετάσεις στο πανεπιστήμιο λες? Απλά σκέψου ότι μπορείς να δώσεις όσες φορές θες, και από την στιγμή που έχεις κατανοήσει το μάθημα μπορείς να συνεχίσεις χωρίς προβλήμα στα επόμενα μαθήματα. Δεν έχει σημασία πόσες φορές θα δώσεις ένα μάθημα στο πανεπιστήμιο

Δεν είναι σαν τις πανελλήνιες που χάνεις μια ολόκληρη χρονιά αν δεν πιάσεις τον στόχο σου. Οι εξετάσεις στο πανεπιστήμιο είναι οι πιο stress-free που θα συναντήσεις στη ζωή σου κατ' εμέ.
Παράθεση

vanessa99

Φοιτητής

H vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα) . Έχει γράψει 167 μηνύματα.

H vanessa99 έγραψε: στις 01:14, 05-09-19:

Αρχική Δημοσίευση από Ziekr
Για τις εξετάσεις στο πανεπιστήμιο λες? Απλά σκέψου ότι μπορείς να δώσεις όσες φορές θες, και από την στιγμή που έχεις κατανοήσει το μάθημα μπορείς να συνεχίσεις χωρίς προβλήμα στα επόμενα μαθήματα. Δεν έχει σημασία πόσες φορές θα δώσεις ένα μάθημα στο πανεπιστήμιο

Δεν είναι σαν τις πανελλήνιες που χάνεις μια ολόκληρη χρονιά αν δεν πιάσεις τον στόχο σου. Οι εξετάσεις στο πανεπιστήμιο είναι οι πιο stress-free που θα συναντήσεις στη ζωή σου κατ' εμέ.
Δεν ξέρω ακόμη αν θα παρακολουθήσω στη σχολή φέτος, αλλά θα δώσω ξανά πανελλήνιες είτε παρακολουθήσω είτε όχι. Οπότε περισσότερο ως προς το άγχος των πανελληνίων. Αν και το έθεσα γενικά, γιατί εχω αυτό το θεματάκι παντού σε αυτόν τον τομέα
Παράθεση

Alex2001

Φοιτητής

Ο Alex2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 68 μηνύματα.

O Alex2001 έγραψε: στις 01:25, 05-09-19:

Εγω παντως γενικα για τις πανελληνιες σκεφτομουν οτι ολοι το εχουν περασει και εφερνα παραδειγματα στο μυαλο μου απο θεωρητικα πιο "αδυναμα" ατομα απο εμενα οποτε μου εδινε θαρρος οτι στο τελος θα τα καταφερω και μου εδιωχνε καπως το αγχος.Μπορει να ακουγεται καπως παραξενο αλλα εμενα με βοηθουσε πολυ αυτο.
1
Παράθεση

Ziekr

Δραστήριο Μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 189 μηνύματα.

O Ziekr έγραψε: στις 01:37, 05-09-19:

Δεν ξέρω ακόμη αν θα παρακολουθήσω στη σχολή φέτος, αλλά θα δώσω ξανά πανελλήνιες είτε παρακολουθήσω είτε όχι. Οπότε περισσότερο ως προς το άγχος των πανελληνίων. Αν και το έθεσα γενικά, γιατί εχω αυτό το θεματάκι παντού σε αυτόν τον τομέα

Εμένα με βοήθησε να ξέρω πως έχω και άλλες επιλογές πέραν της πρώτης μου προτίμησης. Προσπάθησα να βρω και άλλες σχολές που με ενδιαφέρουν, βρήκα, και έτσι πήγα χωρίς πολύ άγχος γιατί με το διάβασμα που είχα ρίξει ήξερα πως δεν παίζει να μην πιάσω κάποια από αυτές.

Γενικότερα τα άτομα που πάνε έχοντας έναν μόνο υψηλόβαθμο στόχο (συνήθως άτομα που θέλουν ιατρικές είναι αυτά) τείνουν να έχουν και το περισσότερο άγχος. Αν ανήκεις σε αυτήν την κατηγορία δεν ξέρω τι να σου πω.
1
Παράθεση

Dimitris_Gr

Φοιτητής

Ο Dimitris_Gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας ΟΠΑ (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.

O Dimitris_Gr έγραψε: στις 03:27, 05-09-19:

Music solves everything.
2
Παράθεση

Griff

Φοιτητής

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 222 μηνύματα.

O Griff έγραψε: στις 10:02, 05-09-19:

Κατά τη διἀρκεια ή λίγο πριν τις εξετἀσεις... δεν υπἀρχουν και πολλἀ που μπορείς να κἀνεις

Σημαντικό είναι να πας στις εξετἀσεις προετοιμασμένη για τα πἀντα. Προετοιμασμένη σημαίνει να κατέχεις την ύλη, να έχεις λύσει ν+1 διαγωνίσματα για να εξοικειωθείς με τη διαδικασία και, έχοντας κάνει αυτἀ, να έχεις φυσικἀ εμπιστοσύνη στον εαυτό σου.

Αν έχεις κάνει όλα τα παραπἀνω, λίγο πριν και κατά τη διάρκεια των εξετάσεων να θυμἀσαι πως το άγχος είναι ό,τι χειρότερο εκείνη τη στιγμή, γιατί, αν είσαι αγχωμένη, το μόνο που θα καταφέρεις είναι να χάνεις μονἀδες από τον βαθμό που θα μπορούσες να γρἀψεις.

Επἰσης, αν κἀποιο είδος μουσικής σε εμψυχώνει, αξιοποίησέ το.
3
Παράθεση

vanessa99

Φοιτητής

H vanessa99 έγραψε: στις 12:21, 06-09-19:

Αρχική Δημοσίευση από Griff
Κατά τη διἀρκεια ή λίγο πριν τις εξετἀσεις... δεν υπἀρχουν και πολλἀ που μπορείς να κἀνεις

Σημαντικό είναι να πας στις εξετἀσεις προετοιμασμένη για τα πἀντα. Προετοιμασμένη σημαίνει να κατέχεις την ύλη, να έχεις λύσει ν+1 διαγωνίσματα για να εξοικειωθείς με τη διαδικασία και, έχοντας κάνει αυτἀ, να έχεις φυσικἀ εμπιστοσύνη στον εαυτό σου.

Αν έχεις κάνει όλα τα παραπἀνω, λίγο πριν και κατά τη διάρκεια των εξετάσεων να θυμἀσαι πως το άγχος είναι ό,τι χειρότερο εκείνη τη στιγμή, γιατί, αν είσαι αγχωμένη, το μόνο που θα καταφέρεις είναι να χάνεις μονἀδες από τον βαθμό που θα μπορούσες να γρἀψεις.

Επἰσης, αν κἀποιο είδος μουσικής σε εμψυχώνει, αξιοποίησέ το.
Κατά τη διάρκεια με πιάνει και δεν εχω καθαρό μυαλό
Παράθεση

Griff

Φοιτητής

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 222 μηνύματα.

O Griff έγραψε: στις 14:37, 06-09-19:

Κατά τη διάρκεια με πιάνει και δεν εχω καθαρό μυαλό
Αρχικά, κάνε εξἀσκηση λύνοντας πολλἀ διαγωνἰσματα στο φροντιστήριο. Πρέπει να συνειδητοποιήσεις ότι οι πανελλήνιες, ως διαδικασία, δεν διαφέρουν καθὀλου από ένα τυπικό διαγώνισμα.

Έπειτα, όταν νιώθεις ότι αγχώνεσαι, να παίρνεις βαθιές και αργές ανάσες. Το άγχος, ουσιαστικά, είναι μηχανισμός του οργανισμού που ενεργοποιείται όταν αισθἀνεται πως απειλείται. Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι δεν γρἀφεις πανελλήνιες υπό την απειλή όπλου, άρα δεν απειλείσαι. Με το να προσέχεις τις ανἀσες σου μπορείς να ηρεμήσεις τον οργανισμό σου και να περιορίσεις το άγχος σου.

Τέλος, να θυμἀσαι ότι το άγχος μόνο κακό θα σου προκαλέσει στις εξετἀσεις. Αν δεν έχεις καθαρό μυαλό, θα κἀνεις περισσότερα λἀθη από όσα θα έκανες αν ήσουν ήρεμη.
2
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια