Γενικό -  Ανθρωπιστικών σπουδών προετοιμασία

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Καλησπέρα. Αποφάσισα στο τελος της χρονιάς να δηλώσω κατεύθυνση ανθρωπιστικών σπουδών. Ενδιαφέρομαι για δυο σχολες και μονο και αυτες ειναι η Ψυχολογία και η Νομική. Που σημαινει οτι το λιγότερο που πρεπει να γραψω 17,600. Ομως εχω στόχο 18.100. Ώστε να ειμαι και σίγουρη...

Θελω συμβουλές οσο το δυνατόν περισσότερες μπορειτε απο προσωπική σας εμπειρία...προφανως και απευθύνομαι σε ατομα που ηταν θεωρητικη..η αν θελει και καποιος άλλος να πει κατι για την εκθεση ... ευχαριστω θα με βοηθούσατε πολυ....
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Καλησπέρα, καταρχάς τι τάξη πας;
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Τωρα ειμαι πρωτη λυκειου



Πάω πρώτη λυκείου


Εφόσον του χρόνου θα πας Δευτέρα, προτείνω τα εξής.

Α) προετοιμασία από τον Σεπτέμβρη του χρόνου σε αρχαία και έκθεση.

Β) Αρχαία να δώσεις έμφαση από φέτος, θα σε βοηθήσει πολύ για τις επόμενες τάξεις

Γ) Έκθεση πολύ θεωρία, που είναι οι εύκολες μονάδες.

Δ) Αρχαία δώσε έμφαση στο άγνωστο, στη Γραμματική και στο συντακτικό για να χτίσεις βάσεις και να μην ξεκινήσεις την γ λυκείου με κενά, που ενδεχομένως να σε αφήσουν πίσω. Γνωστό, αν θες ξεκίνα από τον Ιανουάριο την ύλη για να πάρεις μια ιδέα, θα σε βοηθήσει αρκετά.

Ε) επειδή έδωσα με το παλιό σύστημα, δεν ξέρω τι παίζει με την κοινωνιολογια και την νέα ύλη στην ιστορία. Αλλά θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις στα θερινά της Γ λυκείου.

Τελευταία συμβουλή; Μην κουραστείς από την Β. Στοχος είναι να χτίσεις βάσεις για να μπεις δυναμικά στην Γ λυκείου, όχι να πεθάνεις στο διάβασμα.

Αυτά από εμένα!
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Καλησπέρα. Αποφάσισα στο τελος της χρονιάς να δηλώσω κατεύθυνση ανθρωπιστικών σπουδών. Ενδιαφέρομαι για δυο σχολες και μονο και αυτες ειναι η Ψυχολογία και η Νομική. Που σημαινει οτι το λιγότερο που πρεπει να γραψω 17,600. Ομως εχω στόχο 18.100. Ώστε να ειμαι και σίγουρη...

Θελω συμβουλές οσο το δυνατόν περισσότερες μπορειτε απο προσωπική σας εμπειρία...προφανως και απευθύνομαι σε ατομα που ηταν θεωρητικη..η αν θελει και καποιος άλλος να πει κατι για την εκθεση ... ευχαριστω θα με βοηθούσατε πολυ....
Εγώ δίνω φέτος από ανθρωπιστικών. Λοιπόν για την έκθεση ισχύει ότι σε κάποιες απαντήσεις θα πρέπει να γράψεις αυτό που περιμένει να ακούσει ο καθηγητής, και όχι να σκεφτείς ένα επιχείρημα που δεν αναφέρεται σε κανένα βιβλίο. Μόνο αν εξασκεισαι, γράφεις πολλές εκθέσεις και καταλαβαίνεις τα λάθη σου, τότε μπορείς να βελτωθεις στην έκθεση και φυσικά, αν από μόνη σου διαβάζεις εξωσχολικά βιβλία(λογοτεχνικά, δοκίμια). Μπορεί όταν θα δώσεις πανελλήνιες η λογοτεχνία να πιάνει παραπάνω μονάδες και όχι 15 στα 100, ίσως το κάνουν 50 και 50. Το φροντιστήριο βοηθάει πάρα πολύ στην έκθεση, ή γενικά ο καλός ο καθηγητής, και εννοείται κάποιο βοήθημα της τρίτης λυκείου. Για τα μόρια που θες, επικεντρωσου παράλληλα να βγάλεις καλούς βαθμούς για τώρα γιατί θα μετράνε οι βαθμοί και των τριών τάξεων του λυκείου για το βαθμό στις πανελλήνιες, σε ποσοστό 10%. Επικεντρωσου στα αρχαία στο συντακτικό, στην γραμματική. Τα άλλα μαθήματα που είναι αποκλειστικά θέμα αποστήθισης, συμπεριλαμβανομένων και το γνωστό, εκείνα μπορείς σιγά σιγά του χρόνου μετά τις διακοπές των Χριστουγέννων να τα βλέπεις, και να μαθαίνεις όσο καλύτερα μπορείς. Όταν οι καθηγητές λένε έτσι όπως είναι το εννοούν!!! Γιατί δεν ξέρεις σε τι εξεταστή θα πέσεις στις πανελλήνιες και μπορεί να είναι πάρα πολύ αυστηρός. Εδώ εγώ τότε που έγραψα ένα τεστ ιστορία, και για να καταλάβεις, πες πως είχαμε να γράψουμε μια σειρά από συνέπειες και επειδή δεν τις έγραψα με την σειρά που ήταν στο βιβλίο, αλλά παρόλα αυτά ήταν καρμπον όπως είναι μέσα , μου έκοψε 2 μοναδες!! Θεωρώ πως όταν θα δώσεις θα έχουν αλλάξει πολλά πράγματα στη θεωρητική. Ίσως ζητάνε παραπάνω πράγματα στην ιστορία κτλ, αλλά δεν το λέω να σε αγχωνει. Σου είπα, εάν του χρόνου μετά τις διακοπές των Χριστουγέννων ξεκινήσεις να διαβάζεις λίγο λίγο ιστορία κτλ, και έχεις συστηματικό διάβασμα από την τρίτη λυκείου μια χαρά θα είσαι, και εννοείται έμφαση στο να βγάλεις καλούς βαθμούς και στις 2 τάξεις (δεν συμπεριλαμβάνω την τρίτη, γιατί βάζουν υψηλούς βαθμούς οι καθηγητές και κάνεις μαθήματα που θα το δώσεις οπότε ήδη δίνεις μεγάλη έμφαση).
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Στα αρχαία να μην εχεις κανένα κενό, πολύ διάβασμα συντακτικό - άγνωστο - γραμματική και στο άγνωστο οπωσδήποτε φροντ. Απο φετος . Εκθέσεις να γραφεις πολλές και διαβασμα τη θεωρία.

Ιστορια και κοινωνιολογία εγω θα σου προτείνω να βγάλεις ενα δυο κεφάλαια απο τη Β λυκειου και τα υπόλοιπα απο θερινά κ μετα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top