Χρηματοοικονομική και Τραπεζική Διοικητική ΠΑΠΕΙ ή ΟΠΑ

aris-bas

Νεοφερμένος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά!
Είμαι φοιτητής στο ΤΕΙ Πληροφορικής Αθήνα(αν επιλεξω να παραμεινω θα μπω 3ο έτος).Με το 10% περασα χρηματοοικονομικη παπει.

--Δε λεω καλα ειμαι και στην πληροφορική αλλα μ αρεσουν περισσότερο τα μαθηματικοοικονομικα μαθήματα..και δε ξερω αν αυτη η σχολη στο παπει ειναι αυτο που θελω..--
Μπηκα στο site και εριξα μια ματια αλλα δε ξερω το ειδος του καθε μαθήματος
Αν καποιος γνωρίζει..
Η χρημ/κη έχει μαθηματικα,οικονομικα( πρακτικά)μαθήματα?
Εχει πολλά θεωρητικά(θεωρίες,δίκαια κλπ :/: )?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Exp95

Νεοφερμένος

Ο Exp95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά!
Είμαι φοιτητής στο ΤΕΙ Πληροφορικής Αθήνα(αν επιλεξω να παραμεινω θα μπω 3ο έτος).Με το 10% περασα χρηματοοικονομικη παπει.

--Δε λεω καλα ειμαι και στην πληροφορική αλλα μ αρεσουν περισσότερο τα μαθηματικοοικονομικα μαθήματα..και δε ξερω αν αυτη η σχολη στο παπει ειναι αυτο που θελω..--
Μπηκα στο site και εριξα μια ματια αλλα δε ξερω το ειδος του καθε μαθήματος
Αν καποιος γνωρίζει..
Η χρημ/κη έχει μαθηματικα,οικονομικα( πρακτικά)μαθήματα?
Εχει πολλά θεωρητικά(θεωρίες,δίκαια κλπ :/: )?

Είμαι απόφοιτος του τμήματος οπότε έχω μια εικόνα για το τμήμα και για τις επαγγελματικές προοπτικές.

Η σχολή έχει δομηθεί στην φιλοσοφία να προσφέρει ένα ισορροπημένο πρόγραμμα σπουδών μεταξύ οικονομικής θεωρίας και διοίκησης επιχειρήσεων. Ως εκ τούτου θα μάθεις την θεωρία και θα δεις την πρακτική εφαρμογή της με παραδείγματα και case studies(κάτι το οποίο θα δυσκολευτεις γενικά να το βρεις). Από άποψη δυσκολίας θέλει να είσαι αρκετα αφοσιωμένος αλλά το τελικό αποτέλεσμα αξίζει και με το παραπάνω. Τα υποχρεωτικά μαθήματα θα σου δώσουν τα εφόδια για να αποκτήσεις την οικονομική λογική που απαιτείται. Το πρόγραμμα προσφέρει ευελιξία με την έννοια ότι μπορείς να επιλέξεις μαθήματα είτε πιο "μαθηματικά" όπως προχωρημένη διαχείριση χαρτοφυλακίου είτε μαθήματα λογιστικής όπως φορολογική λογιστική, λογιστική κόστους είτε έναν συνδυασμό. Το πλεονέκτημα έναντι του λοχρη της ασσοε και εδώ είναι ότι επειδή δεν υπάρχουν κατευθύνσεις δεν δεσμευέσαι για μια ειδικότητα. Εγώ ας πούμε ξεκίνησα να γίνω λογιστής και είδα ότι μου άρεσαν περισσότερο τα μαθήματα αποτίμησης αξιογράφων.

Η βασική λογιστική την διδάσκουν σε όλες τις οικονομικές σχολές και πιστέψτε με αυτή είναι κυρίως (σε ποσοστό 90%) που χρησιμοποιείται στην αγορά.

Περί ασσοε το καλύτερο τμήμα πιστεύω ότι είναι της οικονομικής επιστήμης σε προπτυχιακό επίπεδο (βάσει αυτου κατά την προσωπική μου άποψη έχει το όνομα κυρίως που έχει η ασσοε ευρύτερα). Η εικόνα για το λοχρη βάσει φίλων που σπούδασαν εκεί είναι μάλλον όχι και τόσο καλή. Απλά δανείζεται το όνομα της ασσοε...

Κι εγω τα οικονομικα σκεφτομαι.Συγκεκριμενα ψαχνω καποιο απο τα τμηματα του ΟΠΑ.Απ'οσα εχω δει και εχω μαθει με ενδιαφερουν περισσοτερο το τμημα της Οργανωσης και Διοικησης Επιχειρησεων και το τμημα της Οικονομικης Επιστημης.Ειμαι βεβαια απο θεωρητικη κατευθυνση και το τμημα της Οικονομικης Επιστημης εχει αρκετα μαθηματικα κι εγω δεν τα εχω διδαχθει.Μου ειπαν οτι Η Οργανωση και Διοικηση Επιχειρησεων ειναι ισως πιο ευκολο τμημα του ΟΠΑ.Ειναι πιο θεωρητικο μαλλον.Οποιο τμημα και να τελειωσεις ομως οικονομολογος δεν θεωρεισαι?Τι διαφορα εχει η λογιστικη?Μπορεις να δουλεψεις σε τραπεζες,σε επιχειρησεις και γενικα στον δημοσιο και τον ιδιωτικο τομεα?Ποια επιλογη ειναι η καλυτερη?Ξερετε τπτ για το Μαρκετινγκ και Επικοινωνια?

Μην περιμένετε αποκατάσταση από εύκολα τμήματα (γενικά μιλάω)

Δικαίωμα υπογραφής βιβλίων έχουν όλοι οι απόφοιτοι οικονομικών σχολών εκτος από ειδικές περιπτώσεις που ορίζει ο νόμος. Όλοι απόφοιτοι οικονομικών σχολών μπορούν να δουλέψουν σε τράπεζες, επιχειρήσεις κτλ.

Ρολό παίζει το όνομα του τμήματος. Ασσοε οικονομικής επιστήμης/χρηματοοικονομικό παπει είναι τοπ στην αγορά εργασίας (οι βάσεις ψεύδονται για την επαγγελματική αποκατάσταση, αυτά τα 2 τμήματα έχουν τους περισσότερους ακαδημαϊκούς υψηλού κύρους οπότε και θα μάθετε πολλά και αυτό θα φανεί στις συνεντεύξεις για δουλειά)

Η λογιστική σαν αντικείμενο είναι κάτι αρκετά εύκολο και μαθαίνεται γρήγορα (όσο δύσκολο είναι να μάθεις μια γλώσσα προγραμματισμού).

Υπάρχει μια λανθασμένη αντίληψη ότι το Χρηματοοικονομικης και Τραπεζικής Διοικητικής σε οδηγεί επαγγελματικά στις τράπεζες (λόγω του τίτλου...) Αυτό είναι λάθος γιατί τα εφόδια που δίνει είναι τέτοια που ανοίγονται πάρα πάρα πολλές επαγγελματικές προοπτικές πέρα από το κλασσικό finance, καθότι σε ένα μεγάλο μέρος των σπουδών κάποιος κάνει ουσιαστικα εφαρμοσμένα μαθηματικά (οκ και βλέπει εφαρμογές στις αγορές και στις επιχειρήσεις).

Προσωπικά θέλω να κάνω διαχείριση χαρτοφυλακίου με data analytics (ουσιαστικά data science θελω, απλά εφαρμογή στο finance).

Όπως προανέφερα είναι μια απαιτητική σχολή, ωστόσο τελειώνοντας θα καταλάβετε βαθιά μέσα στο πετσί σας ότι μπορείτε να κάνετε τα πάντα (sky is the limit). Συνεπώς θέσεις σε συμβουλευτικές εταιρείες/χρηματιστηριακές/τράπεζες/οικονομικούς οργανισμούς κτλ (ότι βάλει το μυαλό σας) μπορείτε να πάτε και να δουλέψετε, καθότι οι εργοδότες αναγνωρίζουν την δυσκολία του τμήματος και εκτιμάνε ιδιαιτέρως ανθρώπους που δουλεύουν πολύ ανεξάρτητα αν είναι απόλυτα συναφές αυτό που κάνανε με αυτό που θα κάνουν.

Οπότε σε όποια σχολή και να πάτε δουλέψτε σκληρά για να έχετε ευκαιρίες. Και ναι υπάρχουν μπολικες ευκαιρίες ακόμη και στην παρούσα οικονομική συγκυρία, αρκεί να σας αρέσει αυτό που κάνετε ώστε να δουλέψετε πολύ και να το τελειοποίησετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top