Θα αφήνατε τη δουλειά σας πριν βρείτε άλλη;

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Καλησπέρα Ντίνα!

Καταλαβαίνω πολύ καλά αυτό που περιγράφεις διότι το ζω στην ουσία. Τα λεφτά είναι καλύτερα βέβαια αλλά όχι αρκετά, οι ώρες όμως είναι πολλές και ποτέ συγκεκριμένες.
Αυτό σημαίνει ότι όλοι οι φίλοι μου με έχουν ξεγράψει γιατί ποτέ δεν ξέρω να τους πω αν θα μπορώ την επόμενη μέρα να βγω μαζί τους. Συν το παιδί το οποίο το βλέπω τα Σαββατοκύριακα στα οποία στριμώχνω και όλη την υπόλοιπη ζωή μου...

Επιλογή δεν έχω, όπως δεν έχω και πολύ ισχυρό κίνητρο να φύγω από εκεί που είμαι αυτή τη στιγμή κι έτσι μένω, πάντως στη θέση σου νομίζω πως θα το τολμούσα...
Διακρίνω άλλωστε πως σχεδόν το έχεις αποφασίσει! ;)

Καλή τύχη όποια κι αν είναι τελικά η απόφασή σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Θενκ γιου Δήμητρα :) Το αποφάσισα, αύριο θα τους πω πως θα μείνω για δύο εβδομάδες ακόμα και μετά φεύγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δεν παίρνω τίποτα σα δεδομένο, Ντινάκι, γιατί έχω δει ότι κάτι τέτοια "δεδομένα" εύκολα καταρρίπτονται...
Ένηγουεη, σκέψου τις εναλλακτικές σου και κάνε ό,τι νομίζεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δουλεύουμε για να ζούμε καλύτερα right; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ε καλά δεν έχω τέτοιες αυταπάτες για την αρχή. Λεφτά δεν βγάζω για πέντε χρόνια μίνιμουμ. Αλλά όχι και να ζω μόνο για δουλεύω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Θενκ γιου Δήμητρα :) Το αποφάσισα, αύριο θα τους πω πως θα μείνω για δύο εβδομάδες ακόμα και μετά φεύγω.
Συμφωνώ με 1000! :D Καλύτερα να πάρεις το ρίσκο να βρεις κάτι που σε εκφράζει, απ' τη στιγμή που δεν σ' αρέσει αυτό.


Ειδικά απ' τη στιγμή που 'σαι μικρή ακόμα έχεις περιθώρια! :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Kajira εγώ προτείνω να μείνεις κι άλλο. Μένω Χαλάνδρι ψηλά και κατεβαίνω κάθε μέρα στην άλλη άκρη της Αθήνας. Στην αρχή δεν ήμουν ικανοποιημένη με δουλειά, οι αποστάσεις με τσάντιζαν, τα άτομα που έχουν τον χώρο που συνεργάζομαι
(είμαι κι εγώ ελεύθερη επαγγελματίας) με τρέλαιναν και ήθελα να φύγω. Δεν το έκανα επειδή είχα δεθεί συναισθηματικά με μερικά παιδιά κι επειδή δεν θεωρούσα καλή κίνηση να φύγω στο μέσο της χρονιάς.

Αν σου πω ότι όλα έχουν αλλάξει? Αναλαμβάνω νέα περιστατικά κι αξιολογήσεις, του χρόνου μάλλον θα υλοποιήσω 1 project και κάνω ευέλικτο το πρόγραμμά μου για να βάλω δικά μου περιστατικά στην περιοχή μου!

Δεν συνέβη κάτι ιδιαίτερο, αλλά είδαν ότι τους κάνω, απέκτησα την εμπιστοσύνη που ήθελα και έχω φτάσει σε 1 επίπεδο που δεν περιμένω να αποφασίσουν αυτοί αλλά υπάρχει διαπραγμάτευση! Αν είχα φύγει δεν θα είχε γίνει αυτό. Στην αρχή πολλές φορές μας αδικούν, αλλά μπορούμε να καταφέρουμε να διεκδικήσουμε 1 επίπεδο παραπάνω βρε.

Στην επόμενη δουλειά θα είναι μάλλον έτσι. Τι στο καλό, ακούω συνέχεια λεπτομέρειες λόγω πολύ κοντινού προσώπου που έχει τελειώσει την σχολή σου. Προσπάθησέ το περισσότερο κι αν συνεχίσει να σε τσακίζει τότε σταμάτα.

Και σκέψου και τον μελλοντικό σου εργοδότη. Θα πάρει εύκολα 1 κοπέλα με μικρή εμπειρία που άφησε την δουλειά μετά από 2 μήνες? Πιθανώς να σκεφτεί πως δεν μπορείς το στρίμωγμα.

Σκέψου καλά πριν αποφασίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πολύ σωστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ντίνα μου απο την δουλειά σου δεν έχεις γνωστούς δικηγόρους; δεν γνώρησες κανέναν που να αξιζει; :hmm:

Ιδέες:

1)Πιάσε έναν κατάλογο και βρές δικηγορικά γραφέια που είναι κοντά σου και πέρνε τηλέφωνα να δείς αν ζητάνε, το να ζητάς δουλειά δεν είναι κακό, πάρε αν είναι δυνατόν όλους..

2) ζήτα απο το αφεντικό νορμάλ ώρες έτσι και αλλιώς θές να φύγεις, πές τους ότι είναι πολλές ωρες και πώς δεν μπορείς να δουλέυεις έτσι, τόνησε πώς ΠΡΕΠΕΙ να αλλαχτεί το ώραριο σου και πώς θές να σχολάς στην ώρα σου

3) είπες πώς ζείς και χρόνο χωρίς δουλειά, το θέμα είναι πώς αφού γίνετε δεν είναι ανάγκη να πεθάνεις στην δουλειά, ψάξε όσο μπορείς αν τελικά το αποφασίσεις

4)μήνε στην δουλειά μονο για τους επόμενους 4 μήνες έτσι ώστε να ακούγετε καλύτερα το 6μηνο παρελθόν σου αντί δύμηνο, και τους επόμενους 4 μήνες προσπαθησε να μήνεις σατο ωράρειο σου...

Ξέρω ακούγετε χάλια το 4ο αλλα σκέψου ότι θα έχεις κάι καλύτερο να πέις... Αν και η εκμετάλευση δίνει και πέρνει γμτ:mad:

Δύσκολα τα π[ράγματα αλλα τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο, μην συχαθείς την δουλειά σου πάνω απο όλα, ότι απόφαση πάρεις συνέχεισε να το αγαπάς αυτό που κάνεις;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
δεν έχω διαβάσει τι σου απάντησαν οι άλλοι αλλά θα σου απαντήσω απευθείας ΟΧΙ.-
είναι πολύ κακό για το μέλλον σου να το κάνεις αυτό... κι ας έχω να σε δω κάτι μήνες και να πιούμε καφέ κι ας είσαι όλο υποσχέσεις για το ΣουΚου :P

πρόσεξε με...

- Καλημέρα σας ήρθα για την συνέντευξη, είμαι η ασκούμενη Δικηγόρος Ντίνα Τάδε
- Καλημέρα σου... για πες μου, έχεις καθόλου προϋπηρεσία?
- Βεβαίως... δύο μήνες!
- Και γιατί μόνο δύο μήνες, γιατί έφυγες απ το άλλο γραφείο?
- Ε... γιατί ήταν μακρυά.. και δούλευα τρελλές ώρες :redface:
- ....... :blink:... Δεσποινίς... δικηγόρος θέλετε να γίνετε... :mastigio.... ΘΑ σας ειδοποιήσουμε...

Φευγεις εσύ και περιμένεις.... και μετά αυτός μιλάει με τον συνεργάτη του...
"μα είναι δυνατόν????????? τι περίεμενε????????? ότι θα την περιμένουμε με στρωμένα ροδοπέταλα να γίνει δικηγόρος???"


Λυπάμαι Ντινάκι μου.... ξέρω πολύ καλά τι περνάς, αλλά ΔΥΣΤΥΧΩΣ όλοι (ή έστω οι περισσότεροι) έχουμε περάσει από εκεί...
Βρες πρώτα τουλάχιστον κάτι πιο κοντά (αν μπορείς με τα ωράρια που δουλεύεις) και μετά κάντην... διαφορετικά κάνε υπομονή μερικούς μήνες ακόμα ή βρες ένα ΣΥΝΤΑΡΑΚΤΙΚΑ ΑΠΙΘΑΝΟ ΨΕΜΜΑ να πεις στην επόμενη συνέντευξη που θα πας :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Λυπάμαι Ντινάκι μου.... ξέρω πολύ καλά τι περνάς, αλλά ΔΥΣΤΥΧΩΣ όλοι (ή έστω οι περισσότεροι) έχουμε περάσει από εκεί...
Βρες πρώτα τουλάχιστον κάτι πιο κοντά (αν μπορείς με τα ωράρια που δουλεύεις) και μετά κάντην... διαφορετικά κάνε υπομονή μερικούς μήνες ακόμα ή βρες ένα ΣΥΝΤΑΡΑΚΤΙΚΑ ΑΠΙΘΑΝΟ ΨΕΜΜΑ να πεις στην επόμενη συνέντευξη που θα πας :/:

Ναι και όταν ρωτήσει που ήταν πρίν και πεί νομίζεις ότι δεν θα πάρει να εξακριβώσει; οι δικηγόροι είναι κλίκα, πρέπει να πεί ψέμα να αποχωρίσει απο την δουλειά και το ίδιο ψέμα θα πεί και στον επόμενο, μόνο έτσι;) π.χ. "έχω προσωπικό πρόβλημα και πρέπει να σταματήσω" δεν πέρνει ερωτήσεις απο τους μέν και τα έχεις καλά και στους δέ το ίδιο που πάλι δεν τους πέρνει να ρωτήσουν;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Mια μικρή παρατήρηση μόνο: το "έχω λεφτά για 1 χρόνο" δεν είναι και ό,τι πιο άνετο. Είμαι 8 μήνες απλήρωτη (γραφειοκρατία δημοσίου θα τα πάρω, αλλά...) και είχα καβάντζα αντίστοιχη με τη δική σου και ... ειλικρινά τον άλλο μήνα δεν έχω να πληρώσω το ενοίκιο, αν δεν με πληρώσουν, και δεν είμαι άνθρωπος που κάνει τρελά έξοδα.

Απλά keep that in mind too... Ότι τα έξοδα είναι τραγικά δλδ...

όχι ότι με τα 400 ευρώ σώζεσαι αλλά... βγάζεις την ασφάλεια σου ρε παιδί μου τουλ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
1. Δεν θα με απολύσουν. Και δεν μπορώ να ψάχνω όσο είμαι εκεί. Πάρ' τα αυτά ως δεδομένα Γιδάκι. :)
2. Θα επενδύσω στο μέλλον μου και αλλού. Και θα έχω και την ψυχική μου ηρεμία.
Αφού δε θα σε απολύσουν, δούλευε λίγο λιγότερο, για να μπορείς να κοιτάς για κάτι άλλο. Αλλά εγώ και πάλι δε θα έφευγα, σίγουρα όχι πριν το 6μηνο.

Kοπάνα τη!

Μη χαλάς τον εαυτό σου για κάτι που δεν αξίζει.

Πρώτα από όλα, είμαι εγώ και κανείς άλλος!
Αν είχα το πρόβλημα που έχεις θα μάζευα μερικά χρήματα για να μπορέσω να τη βγάλω περίπου για ένα μήνα και μετά μην τον είδατε τον Borat!

Δε θα χάσω τα μυαλά μου και τη ζωή μου για μία κωλοδουλειά...

Μα, ρε παιδιά, δε λέμε για την καριέρα της ζωής της, ούτε καν για μία μακροπρόθεσμη κατάσταση!!
Διαφωνώ κάθετα, στην αρχή τρως πακέτα, κάνεις το μακάκα, χτίζεις όμως βάσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ξέρω γιατί την ψήνουν να αφήσει τη δουλειά της τα σπασικλάκια...
για να παίξει στον δολοφόνο :teasing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ολα ομορφα και καλα...αλλα το θεμα της Ντινας ειναι η αποσταση..και δεν ειναι τραγικο στην οποια συνεντευξη να φανει ειλικρινης και να το πει..Ειναι πολυ νορμαλ...δε θα την κατακρινει κανεις οταν αναφερει οτι κανει 1 1/2 ωρα να παει και 1 1/2 να γυρισει..
Ποσο τραγικο ειναι πια να πει κανεις κατι τετοιο? Οκ, δεν εχω κανει ποτε σε τμημα διευθυνσης προσωπικου, αλλα τραγικο δε μου φαινεται...
Δε θελει να αφησει τη δουλεια της για περισσοτερα χρηματα ή λιγοτερο φορτο εργασιας....αλλα λογω αποστασης....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, αλλά ο εργοδότης σκέφτεται σε εκείνο το σημείο ότι "κυρά μου, την απόσταση την ήξερες από πριν. Γιατί τα 'φτυσες στο δίμηνο;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ναι και όταν ρωτήσει που ήταν πρίν και πεί νομίζεις ότι δεν θα πάρει να εξακριβώσει; οι δικηγόροι είναι κλίκα, πρέπει να πεί ψέμα να αποχωρίσει απο την δουλειά και το ίδιο ψέμα θα πεί και στον επόμενο, μόνο έτσι;) π.χ. "έχω προσωπικό πρόβλημα και πρέπει να σταματήσω" δεν πέρνει ερωτήσεις απο τους μέν και τα έχεις καλά και στους δέ το ίδιο που πάλι δεν τους πέρνει να ρωτήσουν;)
Ναι μεν έχεις δίκιο αλλά και για προσωπικό λόγο να πει, ο άλλος θα ξέρει ότι απλά είναι μια υπεκφυγή για να μην πει την αλήθεια....
Κανένας δε θέλει να πάρει στην δουλειά του ένα άτομο που την κοπάνησε απ την προηγούμενη σε δύο μήνες και θεωρώ ότι και δίκιο έχουν
Ο κάθε επιχειρηματίας επενδύει πάνω στον εκπαιδευόμενο... ένας εκπαιδευόμενος κοστίζει σε χρόνο και χρήμα άσχετα απ το αν προσφέρει κι ολας
Σίγουρα δεν του προσφέρει όσα του προσφέρει ο ειδικευμένος άρα αυτός είναι "χαμένος"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Νομιζω οτι υπερβαλλετε...εγω συζητησεις που εχω κανει με εργοδοτες σας πληροφορω οτι το θεμα αποστασης το σκεφτονται πρωτοι εκεινοι σε μια συνεντευξη ή ακομα και στο ξεσκαρταρισμα των βιογραφικων...ειναι ενα θεμα απολυτα κατανοητο εκ μερους τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μακάρι. Αλλά είναι δύο μήνες μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Επίσης το να πει ότι ο λόγος που έφυγε ήταν η απόσταση φοβάμαι ότι θα μετρήσει εις βάρος της στην επομενη συνέντευξη. Δεδομένου ότι η βασική δουλειά των ασκουμενων είναι να τους τρέχουν όλη μέρα, πήγαινε εδώ πήγαινε εκεί, μια στο δικατήριο, μια στο πρωτοδικείο και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, συνεπώς αν πει ότι την ενοχλούσαν οι μετακινήσεις κατά πασα πιθανότητα θα είναι μεγάλο φάουλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top