Εξετάσεις γαλλικού ινστιτούτου Δεκέμβριος 2014/Μάιος 2015

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Θα εισαι εξαιρεση. Ισως η μοναδικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peplin123

Νεοφερμένος

Η peplin123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
8 μηνες...μιλαω βεβαια για το sorbonne c2...για το dalf δεν ξερω... :P

το dalf c2 εδωσα σε 10 μηνες , οχι σορμπον...μου φαινοταν πιο ευκολο το νταλφ...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνιος 1

Νεοφερμένος

Ο Αντώνιος 1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Γειά και από 'μένα. Ξεκίνησα ιδιαίτερα μαθήματα χτες. Η καθηγήτρια μου είπε πως θα με προετοιμάσει για sorbonne c1. Βρήκα όλα τα βιβλία που μου ζήτησε εκτός από ένα, το οποίο είναι εξαιρετικά σπάνιο και παρότι όργωσα όλα τα βιβλιοπωλεία της Αθήνας δεν το βρήκα. Μήπως το έχει κανείς αυτό και μπορεί να μου στείλει ένα αντίγραφο ή ακόμα καλύτερα να μου πει που θα το βρω; Το βιβλίο είναι: Alexandre Dumas, Les freres corses, carres classiques, εκδόσεις Nathan.
Ευχαριστώ πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Γειά και από 'μένα. Ξεκίνησα ιδιαίτερα μαθήματα χτες. Η καθηγήτρια μου είπε πως θα με προετοιμάσει για sorbonne c1. Βρήκα όλα τα βιβλία που μου ζήτησε εκτός από ένα, το οποίο είναι εξαιρετικά σπάνιο και παρότι όργωσα όλα τα βιβλιοπωλεία της Αθήνας δεν το βρήκα. Μήπως το έχει κανείς αυτό και μπορεί να μου στείλει ένα αντίγραφο ή ακόμα καλύτερα να μου πει που θα το βρω; Το βιβλίο είναι: Alexandre Dumas, Les freres corses, carres classiques, εκδόσεις Nathan.
Ευχαριστώ πολύ.

https://www.amazon.fr/Les-Fr%C3%A8res-corses-Alexandre-Dumas/dp/2091884308/ref=pd_sim_b_1/279-5602704-7199621?ie=UTF8&refRID=1K7ZTFCYAFNC293RHE55
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνιος 1

Νεοφερμένος

Ο Αντώνιος 1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ. Τελικά όμως δεν θα κάνω για sorbonne. Μετά από 3 μαθήματα κατάλαβα πως η λογοτεχνία δεν είναι το φόρτε μου και έτσι αποφασίσαμε με την καθηγήτριά μου να κάνουμε για dalf c2. Ξέρετε να μου πείτε περι τι ακριβώς πρόκειται; Στο μάθημα έκανα ένα τεστ και η καθηγήτριά μου μου περιέγραψε τον τύπο της εξέτασης αλλά μήπως έχετε κάποια εμπειρία πάνω γενικά στη λογική των delf - dalf; Πάντως αυτό που πραγματικά με άγχωσε ήταν το ακουστικό. Ήταν πολύ μεγάλο σε διαρκεια και πραγματικά δεν κατάλαβα σχεδόν τίποτα. :/:Αλλά το προτιμώ από τη λογοτεχνία.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Για το ακουστικό άκουγε συνέχεια nrj.fr , franceinfo.fr και δες στο youtube video unboxing κινητών (déballage) ή βίντεο με κάποιο θέμα που σου αρέσει εσένα βοηθάνε πάρα πολύ. Για το λεξιλόγιο σου προτείνω να αγοράσεις το περιοδικό
Ça m'intéresse ή αν δεν μπορέσεις να το βρεις δανείσου το από την βιβλιοθήκη Octave Merlier του γαλλικού ινστιτούτου.
Ως προς την δομή της εξέτασης τσέκαρε εδώ https://www.ifa.gr/dmdocuments/examens/2014/C2_descript_fr.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Πως πήγατε παιδιά ; Τα θέματα άκουσα ήταν αρκετά βατά ειδικά των delf/dalf. Για Sorbonne B2 δεν ξέρω αν ήταν τόσο εύκολα αλλά ας ακουστούν οι απόψεις όσων έδωσαν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intrig(hue)ing

Νεοφερμένος

Η intrig(hue)ing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Καλημερα σε ολους!
Εδωσα τον Δεκεμβρη C2 dalf. Η εκθεση ηταν μια χαρα ειχα δουλεψει αρκετα στο θεμα. Οσο αναφορα το ακουστικο.. ετσι κι ετσι ποτε δεν το ειχα με το ακουστικο. Τα προφορικα σχετικα καλα πιστευω. Καλα αποτελεσματα σε οσους εδωσαν! Καλη δυναμη σε οσους προκειται να δωσουν.
Ξερετε μηπως ποτε βγαινουν τα αποτελεσματα; Θα το ανακοινωσουν στο ifa?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Καλημερα σε ολους!
Εδωσα τον Δεκεμβρη C2 dalf. Η εκθεση ηταν μια χαρα ειχα δουλεψει αρκετα στο θεμα. Οσο αναφορα το ακουστικο.. ετσι κι ετσι ποτε δεν το ειχα με το ακουστικο. Τα προφορικα σχετικα καλα πιστευω. Καλα αποτελεσματα σε οσους εδωσαν! Καλη δυναμη σε οσους προκειται να δωσουν.
Ξερετε μηπως ποτε βγαινουν τα αποτελεσματα; Θα το ανακοινωσουν στο ifa?

Τα αποτελέσματα θα μπορείς να τα δεις στην ιστοσελίδα του γαλλικού Ινστιτούτου αλλά να τα περιμένεις από Φλεβάρη και μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Βγαίνουν τον Φλεβάρη... Εγω ειχα δώσει παλια delf b1 και μετα το άφησα αλλα τότε θυμάμαι να βγαίνουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intrig(hue)ing

Νεοφερμένος

Η intrig(hue)ing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Ωραια! Ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνιος 1

Νεοφερμένος

Ο Αντώνιος 1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Καλημέρα κι από 'μένα.
Τα μαθήματα πηγαίνουν μια χαρά. Κάνω τώρα ένα βιβλίο της Μίτσικα. Είναι πολύ καλό όμως η καθηγήτριά μου με τρέχει. Με τόσο τρέξιμο λέει ίσως καταφέρω να δώσω και το Μάιο!!!:( Μου φαίνεται λίγο επιστημονική φαντασία όλο αυτό. Εδώ καλά καλά θα δώσω το proficiency στα Αγγλικά το Δεκέμβρη. Τι πιστεύετε εσείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Καλημέρα κι από 'μένα.
Τα μαθήματα πηγαίνουν μια χαρά. Κάνω τώρα ένα βιβλίο της Μίτσικα. Είναι πολύ καλό όμως η καθηγήτριά μου με τρέχει. Με τόσο τρέξιμο λέει ίσως καταφέρω να δώσω και το Μάιο!!!:( Μου φαίνεται λίγο επιστημονική φαντασία όλο αυτό. Εδώ καλά καλά θα δώσω το proficiency στα Αγγλικά το Δεκέμβρη. Τι πιστεύετε εσείς;

Προσωπικά δεν θα επέλεγα το βιβλίο της Μήτσικα αλλά των εκδόσεων Tégos που έχουν μέσα φοβερή μεθοδολογία. Αν πιστεύεις ότι δεν βγαίνει το διάβασμα σου τότε δώσε καλύτερα τον Δεκέμβρη. Είναι αρκετά απαιτητικά (τα μέρη των προφορικών ειδικά) οπότε δεν χρειάζεται αν δεν έχεις λόγο να βιάζεσαι να το δώσεις τον Μάιο. Κατά τα άλλα για ότι μας χρειαστείς είμαστε εδώ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intrig(hue)ing

Νεοφερμένος

Η intrig(hue)ing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Γρηγορα γρηγορα πηγαιντε στο ifa.gr βγηκαν τα αποτελεσματα!!! Καλα αποτελεσματα σε ολους!!! Και καλη επιτυχια σε οτι κανετε στο εξης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasos1195

Νεοφερμένος

Ο τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Παιδιά πήρα το delf b2 με 84/100
Αναλυτικά τα αποτελέσματά μου είναι: CO 15 CE 22 PE 24 PO 23
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Μπράβο σε όσους πετύχατε! Και εις ανωτερα! Και σε αυτούς που δεν τα καταφέρατε, μην τα παρατάτε!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Συγχαρητήρια σε όλους! Όσοι δεν τα κατάφεραν αυτή τη φορά να μη τα παρατήσουν! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasos1195

Νεοφερμένος

Ο τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Ρε παιδιά έχει κανείς κάποια πληροφορία για το πότε θα είναι έτοιμα προς παραλαβή τα διπλώματα delf/dalf του Δεκεμβρίου του 14; Δε θα έπρεπε να είναι έτοιμα πριν καιρό; γιατί τόση καθυστέρηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Πέρασα το Sorbonne C1!
Συγχαρητήρια σε όλους! Όσοι δεν πέτυχαν, να ξανα προσπαθήσουν!

Θα αρχίσω την προετοιμασία για Sorbonne C2!

:-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top