Α4 αναγνωρίζεται ή όχι ;

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
εδώ και αρκετά χρόνια έχω τελειώσει με το θέμα γαλλικά μέχρι και το Α4,μέχρι εκεί που ήθελα να ασχοληθώ δηλαδή.
πρόσφατα κάπου άκουσα ότι πλέον δεν μου αναγνωρίζεται ως επίπεδο σπουδών και θα πρέπει να ξαναδώσω εξετάσεις για να μπορώ να το δικαιολογώ ως πτυχίο και να προσμετράτε ως προσόν.
ξέρει κάποιος σίγουρα να μου πει τι ισχύει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,820 μηνύματα.
Αν έχεις τα παλιά Α1-Α4 τότε έχεις το επίπεδο του Β2 αναγνωρισμένο. Αν έχεις μόνο το Α4 τότε έπρεπε νομίζω να κάνεις τα χαρτιά σου για να πάρεις το καινούργιο Β1. Αλλά ρώτα στο Ινστιτούτο καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
τα έχω πάρει όλα α1 εώς α4,το θεωρώ και εγώ παράλογο να μην μου το αναγνωρίζουν αλλά εφόσον το άκουσα πρέπει να το ψάξω.δυστυχώς έκανα ιδια'ιτερα και δεν το έχω πια το τηλέφωνο της καθηγήτριας μου.
όποιος ξέρει στα σίγουρα ή μπορεί να ρωτήσει καθηγητή οτυ και να μου πει θα το εκτιμούσα αφάνταστα αλλιώς θα πάρω κανένα τηλέφωνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Οι παλιές ενότητες α1 α2 α3 α4 αναγνωρίζονται κανονικα σήμερα ως επίπεδο B2 μην ανησυχείς.Έχει ξαναγίνει η ίδια συζήτηση στο site, αλλά οι σύνδεσμοι-διευθύνσεις που έχουν παρατεθεί εκεί δεν υφίστανται πια. https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=44170&page=9
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Οι παλιές ενότητες α1 α2 α3 α4 αναγνωρίζονται κανονικα σήμερα ως επίπεδο B2 μην ανησυχείς.Έχει ξαναγίνει η ίδια συζήτηση στο site, αλλά οι σύνδεσμοι-διευθύνσεις που έχουν παρατεθεί εκεί δεν υφίστανται πια. https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=44170&page=9


σ'ευχαριστώ πολύ.
πραγματικά,με έβγαλες από ένα α άγχος μιας και ούτε λεφτά ούτε χρόνος υπάρχει για να ξεκινήσω πάλι από την αρχή.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
ξερω οτι εχει περασει αρκετοοοοος καιρος απο το τελευταιο ποστ, ομως για καλο και για κακο οφειλω να κανω μια μικρη διορθωση...
τα παλια διπλωματα απο το α1 μεχρι και το α4 ΔΕΝ ισοδυναμουν με το β2
ΑΛΛΑ με το β1
ΜΗΝ μπερδευεστε
πιο αναλυτικα ολες οι ισοδυναμιες....
α1 ή α2 -> α1
α1 + α2 -> α2
α1 + α3 -> α2
α3 -> α2
α1 + α4 -> α2
α2 + α3 -> α2
α2 + α4 -> α2
α3 + α4 -> β1
α5 + α6 -> β2
α5 + β4 -> β2
α6 + β1 -> β2
α6 + β3 -> β2
β1 + β4 -> γ1
β3 + β4 -> γ1

ολα αυτα ειναι απο ανακοινωση του γαλλικου ινστιτουτου;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
gorgonokoritso, αν και χρόνια μετά, σε παραπέμπω εδώ: https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?p=1591971 και πιο συγκεκριμένα στα μηνύματα 85 και 87.Στο παρόν thread όπου θέλησες να κάνεις διόρθωση, είναι άτοπη , καθώς ο ΑΣΕΠ δεν συμφωνεί μαζί σου! Εδώ δεν μιλούσαμε για πραγματικές αντιστοιχίες, αλλά για το τι αναγνώριζε το Ελληνικό κράτος σε όσους έχουν τις παλιές ενότητες. Στο άλλο thread έχω κάνει πλήρη ανάλυση των αντιστοιχιών πριν καν τις ανακοινώσει το Γαλλικό Ινστιτούτο ώστε να τις βρεις και να τις παραθέσεις εσύ.Καλό θα ήταν πριν επιχειρήσεις να κάνεις ''διόρθωση'' να ανατρέξεις από την αρχή στο σύνδεσμο που παρέθετα και στο από πάνω μήνυμα.Εδώ, μιλούσαμε με τον Κritikaros για την τυπική αναγνώριση επιπέδου. Σε όποια υπηρεσία και να πήγαινε, βάση ανακοίνωσης ΑΣΕΠ θα του αναγνωρίζονταν τα μόρια του B2. Ο δεύτερος σύνδεσμος λειτουργεί ακόμα https://www.ciep.fr/ .Όπως αναφέρεις αλλού το έψαξες πολύ πρωτού το γράψεις. Δεν χρειαζόταν. Θα μπορούσες να γλιτώσεις τον κόπο αν από την αρχή είχες διαβάσει καλύτερα το μήνυμά μου ώστε να μάθεις τις αντιστοιχίες.

Δες και από εδώ https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=44170&page=10 το μήνυμα 94. Ακόμα και σήμερα ο ΑΣΕΠ δεν έχει αλλάξει κάτι σχετικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
μπορει το παρον θεμα να ειναι ισως ατοπο οπως λες, αλλα θα σου απαντησω εδω για σιγουρια

εγω απλως εγραψα τις αντιστοιχιες/ισοδυναμιες των παλιων διπλωματων οπως τις ειχες ανακοινωσει το ιδιο το γαλλικο ινστιτουτο
εχω ακομα το χαρτι με την ανακοινωση απο τοτε

απο κει και περα
ειχα περασει περυσι για μια δουλεια απο το ιφα και επειδη μπερδευε αρκετους γνωστους μου το θεμα, ρωτημα και μου ειπαν οτι
τα α1+α2+α3+α4 στην ελλαδα (και κατ'επεκταση στον ασεπ) αναγνωριζονται σαν β2
στο εξωτερικο ομως σαν β1

για να μην υπαρξει καποια παρανοηση απο τα μελη, αυτα ηταν λογια υπαλληλου απο το ιφα
απο κει και περα τι να πω....

υ.γ. συγγνωμη αν προεκυψε μπερδεμα αθελα μου με το προηγουμενο μου ποστ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top