Βιβλία για DALF C2

BRITNEY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η BRITNEY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Ναι για το C1 με ρώτησε το παιδί από πάνω... Ευχαριστώ, και εσύ το ίδιο (αν έδωσες)
σ'ευχαριστω!ναι εδωσα το c2 ,γι'αυτο σε ρωτησα επειδη στο c2 η δομη των προφορικων ειναι διαφορετικη.5 λεπτα περιπου μιλας στο compte rendu 10 στο εχpose και μετα ακολουθει συζητηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Όμως θα έχεις όλη τη χρονιά για να βελτιωθείς... Εγώ μέσα σε ένα χρόνο το έδωσα και τα χα αφήσει πριν για 5 χρόνια τα γαλλικά... Αλλά οκ υπάρχει και το κρατικό όντως το οποίο όμως πάει μόνο μέχρι C1. Εγώ πάντως ασχέτως από το υπερφορτωμένο μου πρόγραμμα, λέω να προσπαθήσω και για το C2 του χρόνου, να τελείωνει το θέμα γιατί είναι πολύ ψυχοφθώρο.
συμφωνω.οντως οι εξετασεις το αγχος και αυτα δεν ειναι και οτι καλυτερο.παντως,καλη επιτυχια να εχεις σε ο,τι κανεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Espoir

Νεοφερμένος

Η Espoir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Καλησπέρα! Σήμερα βγήκαν τα αποτελεσματα των γαλλικών και πέρασα το C1 με αρκετά καλό βαθμό (70.5). Σκέφτομαι να συνεχίσω με το C2 (dalf) και μολονότι έψαξα για πληροφορίες, θα ήθελα κάποιος γνώστης να μας μιλήσει για τη διαδικασία της εξέτασης, το βαθμο δυσκολίας συγκριτικά με το c1 και αν είναι δυνατο να προετοιμαστεί κάποιος μόνος του. Ευχαριστώ πολυ! :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex-paula

Νεοφερμένος

Η alex-paula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Καλησπέρα! Σήμερα βγήκαν τα αποτελεσματα των γαλλικών και πέρασα το C1 με αρκετά καλό βαθμό (70.5). Σκέφτομαι να συνεχίσω με το C2 (dalf) και μολονότι έψαξα για πληροφορίες, θα ήθελα κάποιος γνώστης να μας μιλήσει για τη διαδικασία της εξέτασης, το βαθμο δυσκολίας συγκριτικά με το c1 και αν είναι δυνατο να προετοιμαστεί κάποιος μόνος του. Ευχαριστώ πολυ! :))
Λοιπόν...

Η γραπτή δοκιμασία αποτελείται από μία έκθεση τουλάχιστον 700 λέξεων. σου δίνουν 3 κείμενα σχετικά μεταξύ τους συνολικά 2000 λέξεων και έχεις να διαλέξεις ανάμεσα σε 2 θέματα. Σχετικά φυσικά με τα κείμενα.
Η προφορική δοκιμασία αποτελείται από 3 μέρη.
  1. Ακούς ένα cd περίπου 15 λεπτών και θα πρέπει να κάνεις μία περίληψη όσων άκουσες. Προφορικά φυσικά.
  2. Στη συνέχεια σου δίνουν ένα θέμα σχετικό με το cd και θα πρέπει να το αναπτύξεις για 10 λεπτά. Σκέψου το σαν προφορική έκθεση (είναι λίγο υπερβολικό το 10λεπτο...)
  3. Τέλος σου κάνει ερωτήσεις ο εξεταστής σχετικά με το cd αλλά και με τη δική σου παρουσίαση.
Κατά τη γνώμη μου καλό θα είναι να κάνεις τουλάχιστον μία ώρα την εβδομάδα για δύο λόγους. Να έχεις ένα κίνητρο για να διαβάζεις συστηματικά και να έχεις κάποιον συνομιλητή γιατί όπως κατάλαβες δίνουν μεγάλη βάση στο προφορικό κομμάτι.
Εσύ αποφασίζεις φυσικά! Απόλαυσε την επιτυχία σου και το αποφασίζεις από Σεπτέμβριο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

etoile

Νεοφερμένος

Η etoile αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
bonsoir!!

χρειάζομαι τη γνώμη σας! είδα και από προηγούμενους,πως το atout dalf c2 είναι καλό βιβλίο!έχει κάποιος συγκεκριμένη άποψη για τη δομή του,εάν περιλαμβάνει θεματικές ενότητες ή μόνο τεστς και εάν γενικά το προτείνετε;είναι που πρέπει να αποφασίσω άμεσα...



ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex-paula

Νεοφερμένος

Η alex-paula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Έχω δουλέψει το atout dalf cc2 oral το οποίο κατά τη γνώμη μου είναι πολύ καλό.

έχει 12 διαφορετικά κεφάλαια με ποικίλα θέματα. Θα έλεγα πως είναι τέστ γιατί δεν έχει οδηγίες ή συμβουλές για το πώς θα ανταποκριθείς στη δοκιμασία.

Για το κάθε ακουστικό κομμάτι υπάρχουν οι σημειώσεις που θα έπρεπε να πάρεις κατά τη διάρκεια της ακρόασης, το compte rendu του κομματιού και το expose σε μία συγκεκριμένη ερώτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
bonsoir!!

χρειάζομαι τη γνώμη σας! είδα και από προηγούμενους,πως το atout dalf c2 είναι καλό βιβλίο!έχει κάποιος συγκεκριμένη άποψη για τη δομή του,εάν περιλαμβάνει θεματικές ενότητες ή μόνο τεστς και εάν γενικά το προτείνετε;είναι που πρέπει να αποφασίσω άμεσα...

ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Kι εγώ με το Atout δούλεψα, αλλά ακουστικά έκανα και από το Reussir Dalf, του Tegos.
Το Atout έχει κείμενα και από τις 2 θεματικές ενότητες (Lettres et sciences humaines & Sciences), ενώ έχει και καλό λεξιλόγιο (ιδίως στην ενότητα Sciences, όπου το εξειδικευμένο λεξιλόγιο χρειάζεται), και πίνακες με διάφορες πληροφορίες. Το βιβλίο που είχα εγώ είχε γραμμένες τις εκθέσεις μέσα, από 'κει και πέρα εγώ είτε ξαναέγραφα το θέμα, είτε έγραφα θέματα εξετάσεων προηγούμενων ετών.

Στην έκθεση με βοήθησε επίσης το Reussir le Dalf C1-C2 των εκδόσεων Didier, γιατί στην έκθεση είχε προτεινόμενα "μοντέλα" κειμένων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

etoile

Νεοφερμένος

Η etoile αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
με βοηθήσατε πολύ! νομίζω πως θα καταλήξω στο atout και θα δουλέψω και με άλλο συνοδευτικό υλικό!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mswesly

Νεοφερμένος

Η Θεοδώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
εγω θελω να συνεχισω dalf c2...τι βιβλια μ προτεινετε..??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top