Εκμάθηση γαλλικών χωρίς δάσκαλο

sotos87

Νεοφερμένος

Ο sotos87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδια,

για να μην τα πολυλογω ζω στο εξωτερικο(Γερμανία) και η κοπέλα μου ειναι γαλλίδα. Αν και μιλαει καλα αγγλικα και συννενοουμαστε, θα ηθελα που και που να της λεω κατι στα γαλλικα έτσι για μένα θα ενιωθα πιο ωραια. Δυστυχως παρολο που εμαθα γαλλικα 3 χρονια στο σχολειο δεν θυμαμαι τπτ και δεν συγκρατησα τπτ(για να μην σχολιασω οτι ηταν η ωρα του παιδιου...)

Θα ήθελα αν γινεται να μου προτεινεται ενα βιβλιο αναγνωστικο με βιβλιο ασκησεων και ενα καλο βιβλιο γραμματικης, για να δοκιμασω οσο γινεται να μαθω τα βασικα. Εχω χρονο διαθεσιμο και θα ηθελα να δοκιμασω :) Προσωπικα δεν με ψηνουν αυτες οι μεθοδοι ανευ διδασκαλου. Αν καταφερνα σε ενα χρονο απο τωρα να εχω ξερω γω επιπεδο Α2(ισως λεω ισως και Β1) θα ημουν πολυ ευχαριστημενος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Υπάρχει καλύτερη λύση. Να μάθει αυτή Ελληνικά ή Γερμανικά.:P

Για βιβλία που θες, πήγαινε σε βιβλιοπωλείο, ψάξε και πάρε ό,τι σου φαίνεται καλό. Θα χρειαστείς γραμματική, βιβλίο λεξιλογίου και κανά βιβλίο με μικρές ιστορίες.
Υγ. Εϊναι δύσκολη γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Υπάρχει καλύτερη λύση. Να μάθει αυτή Ελληνικά ή Γερμανικά.:P
Δηλαδή να μάθει τις πιο δύσκολες γλώσσες του κόσμου; Άντε μετά να μάθει και κινέζικα. Παιχνιδάκι θα της φαίνονται μετά από τόσο μεγάλο σοκ ;):P



Υ.γ. Πρώτη φορά ακούω ότι μια λατινογενής γλώσσα που όλες της οι λέξεις τονίζονται στη λήγουσα είναι δύσκολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sotos87

Νεοφερμένος

Ο sotos87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια,

βασικα ευχαριστω για τις απαντησεις αν και τις βρισκω λιγακι εκτος θεματος:P Γι αυτο θα ηθελα να επικεντρωθουμε στην αρχικη μου ερωτηση.

Απο γραμματικη αποτι ειδα και απο αλλα threads η nouvelle grammaire communicative(εκ. κοσβογιαννη) φαινεται να ειναι καλη αν και δεν γνωριζω αν εχει εξηγησεις στα ελληνικα οποτε αν γινεται μπορει καποιος να το διευκρινισει?
Επισης βρηκα μια πρασινη με το ακριβως ιδιο ονομα αλλα ειναι στα αγγλικα

Τωρα για αναγνωστικο ψαχνω κατι το οποιο να συνοδευεται και απο καποιο σχετικο βιβλιο ασκησεων και αν γινεται με βιβλιο λεξιλογιου. Πως να σας πω οταν μαθαινα αγγλικα πιτσιρικας ειχα ενα βιβλιο που λεγοταν vocabulary και ειχε τις μεταφρασεις απο το αντιστοιχο αναγνωστικο. Αυτα τα βιβλια του Roboly πως τα κρινετε ανταποκρινονται σε αυτο που ψαχνω?

Τελος ενα καλο λεξικο παιδια αν γινεται γιατι εκει πραγματικα δεν εχω απολυτως καμια ιδεα...

Υ.Γ Για τη δυσκολια των λατινογενων γλωσσων, εχοντας ηδη μαθει γερμανικα και αγγλικα σε αρκετα καλο επιπεδο, εχω να πω πως ειναι καθαρα θεμα εξασκησης και διαθεσης. Απο τη στιγμη που καποιος καταννοησει τουσ γραμματικους κανονες που διεπουν τη γλωσσα θεωρω οτι εχει θεσει πολυ καλες βασεις και απο εκει και περα εξαρταται απο τον ιδιο κατα ποσο θα ηθελε να εμπλουτησει τισ γνωσεις του μαθαινοντας λεξιλογιο και ιδιωματισμους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Καλά βιβλία έχει ο Καουφμαν.

Χρειάζεσαι ένα βιβλίο- θεματολόγιο όπως τα companion στα αγγλικά για το λεξιλόγιο. Μία καλή γραμματική και φυσικά γαλλικά παραμυθάκια και παιδικές ιστορίες για αναγνωστικό. Το προφορικό θα το κάνεις με την κοπέλα. Αυτά που λες καλά φαίνονται. Δε ξέρω τι βιβλία κυκλοφορούν στη Γερμανία, οπότε δε μπορώ να βοηθήσω περαιτέρω.

Υγ. Τα Γερμανικά μπρος στα Γαλλικά είναι υγιεινός περίπατος. Αν και λατινογενής γλώσσα, τα Γαλλικά έχουν δύσκολη προφορά, γραμματική και ιδιόρρυθμη σύνταξη. Ειδικά εσύ που προέρχεσαι από Αγγλικά, Γερμανικά θα δυσκολευτείς αρκετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,772 μηνύματα.
Μια γλωσσα με τρια γενη οπωs τα γερμανικα ειναι πανδυσκολη. Δεν συγκρινονται με τα ευκολα γαλλικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,772 μηνύματα.
Η συνταξη των γαλλικων μοιαζει πολυ με των αγγλικων και των ιταλικων, ισπανικων. Οχι με των γερμανικων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top