Prepadelf A1-A2-B1-B2

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Καλησπέρα... Έκανε κάποιος από εσάς κάποιο απο τα prepadelf? Κατά την γνώμη μου είναι λάθος που κάποιοι μαθητές κάνουν ΜΟΝΟ αυτό το βιβλίο ως προετοιμασία... Εγώ έκανα αυτό το βιβλίο (και την γραμματική για το delf του Robolis) για το Α2 και στην έκφραση (ιδιαίτερα στα προφορικά) έχω μεγάλο πρόβλημα. Αυτό πιστεύω ότι οφείλεται στο γεγονός ότι τα Prepadelf δεν σε εφοδιάζουν με πολλές γραμματικές, συντακτικές ,κ.α. γνώσεις, παρά μόνο με λεξιλόγιο και έτσι δεν μπορείς να ξέρεις πως να χρησιμοποιήσεις το λεξιλόγιο αυτό... Επειδή είναι μία μέθοδος η οποία χρησιμοποιείται από πολλές δασκάλες και προσωπικά δεν με βολεύει, μπορείτε να μου πείτε εναλλακτικούς τρόπους για να εμπλουτίσω την έκφραση και γενικότερα να είναι βολικό για εμένα να μιλήσω χωρίς να κολλάω;
Είχα σκεφτεί να διαβάσω κανένα βιβλίο, αλλά έχουν δύσκολες λέξεις (για το επίπεδό μου πάντα, - του χρόνου θα παω Β1) και δεν μου προσφέρουν κάτι... Please help :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

hmmyτονο

Νεοφερμένος

Η hmmyτονο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Εγώ είχα στην αρχή τα bien joue 1,2,3 και μετά για την προετοιμασία για Β1 είχα prepadelf σε συνδυασμό με τις γραμματικές grammaire progressive du francais (niveau debutant) και grammaire progressive du francais (niveau intermediaire), όπως φυσικά κ μια bescherelle! :)
Για να σου λυθεί η γλώσσα, πρέπει απλά να μιλάς, να μιλάς και να μιλάς. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
εγώ δεν έκανα καθόλου prepadelf.
στις πρώτες ενότητες (μέχρι β2) έκανα τα βοηθήματα για τις εξετάσεις του robolis και παράλληλα γραμματική μέχρι niveau superieur.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Εγώ έκανα και κάνω την Grammaire Methodique et Exercices Pratiques του Joseph Roboly( 1 και 2)..Ρε παιδιά μήπως ξέρει κανείς τι επίπεδο είναι ( και η 2η και η 1η)???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mairilyn

Νεοφερμένος

Η mairilyn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εγώ σε λίγο καιρό δίνω Β1 delf και κάνω τα βιβλία τουkosvoyani (oral k ecrit), grammaire en situation 3 κι το test Β1 του roboly. Πιστεύω πως το prepadelf είναι πολύ φορτωμένο γιατί στο επίπεδο A1 και A2 αυτά έκανα και είχε πάρα πολύ λεξιλόγιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
παιδια εγω ειμαι β2 και κανω απο το α1 prepadelf το λεξιλογιο του το εχω κατεβασει απο το νετ τις υπολοιπες λεξεις τις ξερω και αν τυχον δεν ξερω καποια την μαθαινω εκεινη την στιγμη στο μαθημα...αλλα εχει πολυ και καλο λεξιλογιο....(δεν διαφωνω εχει και καποια περιττα στοιχεια).....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelikoulitsa

Νεοφερμένος

Η angelikoulitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
τα καλύτερα βιβλία για α2 τα οποία σε βοηθούν σε όλους τους τομείς ειναι της κοσβογιάννη που είναι 2 βιβλία ένα με προφορικά και ακουστικά και ένα με κείμενα και έκθεση. σου δείχνει βήμα βήμα το βιβλίο πώς θα προχωρήσεις σε κάθε κομμάτι είναι πολύ καλά! και οι γραμματικές της κοσβογιάννη είναι καλές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Natasha K.

Νεοφερμένος

Η Natasha K. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
το χρησιμοποιουν πολλες καθηγητριες επειδη τα δινουν δωρεαν!!!εγω δουλευω με την μεθοδο roboly αpokleistikα και οι μαθητες μου δεν εχουν κανενα προβλημα τα prep a delf ειναι συμπληρωματικα!!να παιρνεις καθε εβδομαδα τη le monde και να συζητασ με τν δασκαλα σου καποιο θεμα που σου αρεσε!!!προσπαθησε μεσα στο μαθημα να μν μιλατε ελληνικα παρα μονο στην γραμματικη!!!!σε λιγουσ μηνες θα δεις θεαματικα αποτελεσματα!!!

roboly 1 k 2 ειναι για c1 c2 και για φοιτητες τησ γαλλικης φιλολογιας!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
εμενα το prepadelf μου αρεσει και απο α1 με αυτο ξεκινησα αλλα για γραμματικη υπαρχουν και αλλα βιβλια που μπορει να κανει καποιος καθηγητης σε μαθητες!η καλυτερη για εμενα απο ολες ειναι η nouvelle grammaire communicative niveau 1,2,3!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αμήχανη

Νεοφερμένος

Η αμήχανη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει ??? :confused: Βγήκε μήπως καινούργια έκδοση για το prepadelf b2 ?????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει ??? :confused: Βγήκε μήπως καινούργια έκδοση για το prepadelf b2 ?????????

Ναι, αλλα απο περσι πιστευω.
Φετος δεν ξερω για καμια αλλαγη του βιβλιου ;)
Οποτε αγορασε ελευθερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αμήχανη

Νεοφερμένος

Η αμήχανη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Οκ, ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
βασικα δεν εχει βγει καμια εκδοση καινουργια!!για β2!μεχρι β1 εχει βγει! https://www.traitdunion.gr/ ψαξε και εδω αν θες!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top