Σεξ: η πρώτη φορά

Πόσο χρονών ήσασταν την πρώτη φορά που κάνατε σεξ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 319)
  • 13-15

    Ψήφοι: 20 6.3%
  • 15-17

    Ψήφοι: 59 18.5%
  • 17-19

    Ψήφοι: 89 27.9%
  • >19

    Ψήφοι: 18 5.6%
  • δεν έχω κάνει

    Ψήφοι: 133 41.7%

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ουτε οι γονεις μου βολευτηκαν πρωτα και μετα εκαναν οικογενεια
μιλησε κανεις για διαστρέβλωση; :D(irony detected)

λοιπον! καταρχας γελαω και απο την αλλη κλαιω μα τον τροπο που σκεφτεται πλεον ενας μαθητης τετοιας ηλικιας! δε θα καθησω να ασχοληθω με ατομα τα οποια καλως ή κακως εχουν διαμορφωσει μια τετοια αντιληψη για τη ζωη και η οποια μ
αυτο δειχνει τοσο ελιτισμο "σιγα μην ασχοληθω με ατομα που εχουν διαφορετικη αντιληψη απο μενα", οσο και περιορισμενη οπτικη γωνια οσον αφορα τις αποψεις. το χειροτερο, δεν τεκμηριωνεις.

οσο εντονα εζησαν οι δικοι σου γονεις αλλο τοσο εζησαν και οι δικοι μου αλλα αυτο δε σε αφορα. και εκτος αυτου δε με απασχολει τι εκαναν οι γονεις σου.
υπαρχει κατι που λεγεται "παραδειγματος χάριν! σε καθε περιπτωση δεν προσπαθω να γενικευσω τοσο επικινδυνα, οσο κανεις εσυ, τσουβαλιαζοντας ολα τα παιδια υπο το "οτι εχουν αυτη την αντιληψη ολα, σχεδον, τα παιδια απο 13 χρονων και πανω".


γιατι πιστευεις, λοιπον, οτι η αθωοτητα χανεται με το σεξ; τι ειδους αναχρονιστικες αντιληψεις ειναι αυτες;

αν τοσο σε προσβαλουν αυτα που λεω, το φορουμ εχει τα καταλληλα εργαλεια για να το αντιμετωπισεις. (απο report μεχρι και αγνοηση).

Υ.Γ. προφανως και δεν σε ξερω, so what?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
μαξιμε εχεις απολυτο δικιο ρε συ, αλλα διαβαζουμε κι εμεις κατι ποστ...ασ'τα! Τεσπα λεω να υπακουσουμε. Δν υπαρχει ηλικια, ο νομος για την ελλαδα επιτρεπει πανω απο 15 ετων αν και οι δυο ειναι ανηλικοι. Αν εστω ενας ειναι ενηλικος πρεπει και ο αλλος να ειναι, διαφορετικα και στις 2 περιπτωσεις το συνταγμα το θεωρει παιδεραστια και διωκεται ποινικα με αρκετα χρονια φυλακισης. Αλλα οπως ειπα οποτε αισθανεται ετοιμος ο καθενας.
Πλακα κανεις!δεν το ηξερα, με τρομαζεις..........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
αυτο δειχνει τοσο ελιτισμο "σιγα μην ασχοληθω με ατομα που εχουν διαφορετικη αντιληψη απο μενα", οσο και περιορισμενη οπτικη γωνια οσον αφορα τις αποψεις. το χειροτερο, δεν τεκμηριωνεις.

>κατι αλλαζεις, κατι αλλαζεις σε αυτη τη προταση, αλλαζοντας το υφος της και αυτο που θελω να πω και κανοντας το ειρωνικο, κατι το οποιο δεν ηθελα να περασω με το δικο μου μηνυμα.

υπαρχει κατι που λεγεται "παραδειγματος χάριν! σε καθε περιπτωση δεν προσπαθω να γενικευσω τοσο επικινδυνα, οσο κανεις εσυ, τσουβαλιαζοντας ολα τα παιδια υπο το "οτι εχουν αυτη την αντιληψη ολα, σχεδον, τα παιδια απο 13 χρονων και πανω".

>η λεξη "σχεδον" εχει αυτην ακριβως τη λειτουργια. να μην δημιουργει γενικευσεις! εξαλλου δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου για αυτο και το τονισα.

γιατι πιστευεις, λοιπον, οτι η αθωοτητα χανεται με το σεξ; τι ειδους αναχρονιστικες αντιληψεις ειναι αυτες;

>helloooooooooooo ειπα κατι τετοιο???? η αθωοτητα φυσικα και δεν χανεται με το σεξ, οταν τα συναισθηματα ειναι αυτα που εχουν οδηγησει σε αυτο. οταν ομως το σεξ γινεται για να το παιξω "μαγκας" και μιλωντας για αυτο με χυδαιο τροπο τοτε ναι, δεν υπαρχει αθωοτητα. που το περιεργο? επιπλεον, ο ερωτας εχει χασει και την αξια του εξαιτιας των προτυπων που προβαλλει η τηλεοραση και ενος κοσμου που περιστρεφεται γυρω απο το χρημα " αν καταλαβαινεις τι εννοω"

αν τοσο σε προσβαλουν αυτα που λεω, το φορουμ εχει τα καταλληλα εργαλεια για να το αντιμετωπισεις. (απο report μεχρι και αγνοηση).
>προς Θεου, δεν ειμαι ανθρωπος που εναντιωνομαι, ουτε κραταω μουτρα σε καποιον που δε συμφωνει με αυτα που ενδεχομενως λεω και φυσικα δεν τον "διαγραφω". εξαλλου δε θα προχωρουσε και η συζητηση αν καναμε μεταξυ μας report. βασικα πιστευουμε το ιδιο απλα τα εκφραζουμε διαφορετικα....τελοσπαντων:hmm:

Υ.Γ. προφανως και δεν σε ξερω, so what?
>so nothing...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mcstefan7

Νεοφερμένος

Ο Mcstefan7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 118 μηνύματα.
ψιλοβλακία είναι αυτός ο νόμος.....Άμα έχουμε καμια πιο μικρή δλδ πρέπει να την χωρήσουμε στα 18???μν μας πανε και μεσα...χαχαχαχαχ....
Δλδ ισα-ισα προλαβαίνουμε....ενας μήνας για τα 18.χαχαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
>η λεξη "σχεδον" εχει αυτην ακριβως τη λειτουργια. να μην δημιουργει γενικευσεις! εξαλλου δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου για αυτο και το τονισα.
η γενικευση σου ειναι η πεποιθηση οτι η πλειονοτητα των μαθητων εχουν αυτη τη νοοτροποια. εχεις να το στηριξεις καπου; γνωριζω πολυ καλα οτι αναφερεις το σχεδον, αλλα δεν παυεις να γενικευεις! εγω απο τις εμπειριες μου ως μαθητης, διαφωνω σε αυτη σου την αποψη!

helloooooooooooo ειπα κατι τετοιο???? η αθωοτητα φυσικα και δεν χανεται με το σεξ, οταν τα συναισθηματα ειναι αυτα που εχουν οδηγησει σε αυτο. οταν ομως το σεξ γινεται για να το παιξω "μαγκας" και μιλωντας για αυτο με χυδαιο τροπο τοτε ναι, δεν υπαρχει αθωοτητα. που το περιεργο? επιπλεον, ο ερωτας εχει χασει και την αξια του εξαιτιας των προτυπων που προβαλλει η τηλεοραση και ενος κοσμου που περιστρεφεται γυρω απο το χρημα " αν καταλαβαινεις τι εννοω"
επειδη θεωρω οτι τοσο τα προτυπα των παλαιων εποχων, οσο και τα προτυπα της σημερινης εποχης ειναι απαραδεκτα, δεν πιστευω οτι ο ερωτας τον παλαιων χρονων ειχε πολυ μεγαλυτερη αξια, απλα οντας οι ανθρωποι πιο συντηριτικοι δεν ηταν αποδεκτο μια γυναικα να εγκαταληψει , για παραδειγμα τον αντρα της!
νομιζω οτι πιστευοντας οτι οι παλαιοτερες εποχες ηταν "καλυτερες" απλα δημιουργουμε μυθους!

θεωρησα οτι λεγοντας το "ζηστε την ηλικια σας και μην προσπαθησετε να το παιζετε μεγαλοι χανοντας την αθωοτητα σας (γιατι το ειπες!)", εννοουσες το σεξ! if i got it wrong τοτε οφειλω μια συγγνωμη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
η γενικευση σου ειναι η πεποιθηση οτι η πλειονοτητα των μαθητων εχουν αυτη τη νοοτροποια. εχεις να το στηριξεις καπου; γνωριζω πολυ καλα οτι αναφερεις το σχεδον, αλλα δεν παυεις να γενικευεις! εγω απο τις εμπειριες μου ως μαθητης, διαφωνω σε αυτη σου την αποψη!
>χαιρομαι που διαφωνεις...ξεκαθαρισα τη θεση μου οτι δε μιλαω γενικα και δεν νομιζω οτι οφειλω περαιτερω εξηγηση για αυτο:)

επειδη θεωρω οτι τοσο τα προτυπα των παλαιων εποχων, οσο και τα προτυπα της σημερινης εποχης ειναι απαραδεκτα, δεν πιστευω οτι ο ερωτας τον παλαιων χρονων ειχε πολυ μεγαλυτερη αξια, απλα οντας οι ανθρωποι πιο συντηριτικοι δεν ηταν αποδεκτο μια γυναικα να εγκαταληψει , για παραδειγμα τον αντρα της!
νομιζω οτι πιστευοντας οτι οι παλαιοτερες εποχες ηταν "καλυτερες" απλα δημιουργουμε μυθους!
> φυσικα και δεν μπορω να κρινω αν οι παλιοτερες εποχες ηταν καλυτερες απο τη στιγμη που δεν ανηκω σε αυτες και δεν τις εχω ζησει...ο ερωτας προφανως επηρεαζεται απο εποχες και αντιληψεις, σε μια συγκεκριμενη δεκαετια θεωρουσαν αυτο σε αλλη εκεινο σωστο και ετσι και γιουβετσι...αυτο ειναι γεγονος. δεν ειπα οτι συμφωνω με εκεινες τις εποχες. μαλιστα ειμαι καθετως αντιθετη σε καποιες απο αυτες τις αντιληψεις.
θεωρησα οτι λεγοντας το "ζηστε την ηλικια σας και μην προσπαθησετε να το παιζετε μεγαλοι χανοντας την αθωοτητα σας (γιατι το ειπες!)", εννοουσες το σεξ! if i got it wrong τοτε οφειλω μια συγγνωμη![/quote]
δε θελω να μου ζητησεις συγγνωμη απλως να ξερεις πως η αθωοτητα δε χανεται...με το σεξ και αυτο μαλιστα το ανεφερα και πιο πανω και το εξηγησα.:)
απλα αυτο που προσωπικα με ενοχλει ειναι η πονηρια και η διαστροφη που εχει δοθει στο θεμα του σεξ μεσω της τηλεορασης. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι έχει γραφτεί παραπάνω(βαριέμαι να διαβάζω τέτοια ώρα) οπότε μπορεί και να το είπε κάποιος πριν από 'μένα.

Ζήστε την παιδικότητά σας! Σεξουαλικά ενεργοί θα είστε για πολλά χρόνια, παιδάκια και έφηβοι και ανέμελοι δεν θα ξαναγίνετε. Φυσικά και το σεξ είναι ωραίο(και πολλά παραπάνω) αλλά μην βιάζεστε! Όλα θα έρθουν με τη σειρά τους.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ζήστε την παιδικότητά σας! Σεξουαλικά ενεργοί θα είστε για πολλά χρόνια, παιδάκια και έφηβοι και ανέμελοι δεν θα ξαναγίνετε. Φυσικά και το σεξ είναι ωραίο(και πολλά παραπάνω) αλλά μην βιάζεστε! Όλα θα έρθουν με τη σειρά τους.:)

:thumbup: :thumbup:

Πάντως ένα πράγμα μου κάνει εντύπωση έξω από το ischool. Στην κοινωνία στην οποία ανήκουμε, πολλές κοπέλες μιλούν για σεξ και για "εμπειρίες" περί απόλαυσης και όταν έρθει η στιγμή είναι παρθένες. Τυχαίο; Δεν νομίζω...:hmm:

Η δική μου η γενιά (απόφοιτοι μέχρι το 2005 από την μέση εκπαίδευση) ήμασταν πιο παιδιά στο σχολείο. Δεν είχαμε τέτοιες πονηριές να δοκιμάσουμε σεξ. Τουλάχιστον αρκούμασταν στους χαζοερωτισμούς της μιας εβδομάδας μέχρι του ενός μήνα...και στο ατελείωτο γέλιο δηλ., χαιρόμασταν την όλη αστεία φάση. Σκεφτόμασταν ότι είχαμε χρόνια για να χορτάσουμε σεξ είτε ως φοιτητές είτε στο μέλλον μας σαν ώριμοι άνθρωποι. Προς το παρόν θέλαμε να χαρούμε την εφηβική ηλικία με απλά χάδια και πειραματισμούς επαφής. Ωριμότητα δεν εννοώ μόνο την ηλικία αλλά και την ολοκληρωμένη καλλιέργεια ενός ανθρώπου ύστερα από σπουδές,...κτλ. Όποιος δεν κοντεύει να τελειώσει Πανεπιστήμιο ή κάποιο σοβαρό είδος σπουδών δεν θα με καταλάβει τι εννοώ...

Τώρα έχει ξεφύγει το όλο θέμα. Ρε παιδιά είσαι αλλιώς πριν το σεξ και αλλιώς μετά. Είναι κάπως να κάνουν σεξ και 12 χρονα όταν δεν γνωρίζουν βασικά γυναικολογικά σημεία ή άλλα θέματα βασικής βιολογίας σώματος, θέματα σεξουαλικών μεταδιδόμενων νοσημάτων, θέματα καθαρισμού και περιποίησης των γεννητικών οργάνων,...κτλ. Το σεξ δεν είναι τίποτα σπουδαίο. Μια διαδικασία αμοιβαίου ερεθισμού και οργασμού με κάποια συγκεκριμένη τεχνική διαφορετικής από τον αυνανισμό. Μην δίνουμε τόση αξία σε κάτι τόσο καθημερινό φαινόμενο που ανάγεται στην φύση του ανθρώπου και στον σκοπό της βιολογικής συνέχισης του ανθρώπινου είδους. Πράγμα που σημαίνει ότι όλοι οι άνθρωποι ξέρουν να κάνουν σεξ εκ φύσεως αρκεί να βρουν το άτομο που τους συμπληρώνει ερωτικά και αισθηματικά. Μαθηματικά τουλάχιστον δεν χρειάζεται...:D

Είναι μια καθαρά βιολογική ανάγκη με την οποία μπορεί να ζήσεις χωριστά και για κάποιο χρονικό διάστημα. Γιατί θα πρέπει όλοι να "μας κάνουν" να κάνουμε σεξ όταν το επιβάλλουν τα κοινωνικά πρότυπα και όχι όποτε θέλουμε εμείς; Το θέμα σεξ είναι καθαρά προσωπικό θέμα και δεν πέφτει σε κανέναν άλλον λόγο να σχολιάσει κάποιον αρνητικά αν είναι παρθένος. Δεν ζούμε σε κοινόβιο να υπάρχει γενικός έλεγχος των μελών που το απαρτίζουν. Ο καθένας κάνει την ζωή του όπως του καπνίσει με τις δικές του συνέπειες των επιλογών του.

Επίσης δεν μου αρέσει που πολλές κοπέλες βιάζονται να κάνουν σεξ μόνο και μόνο για να τους φύγει η ηλίθια (από πλευράς λογικής) "ταμπέλα" της παρθένας που έχει επιβάλλει η ισοπεδωμένη υλιστική κοινωνία. Ηρεμείστε κοπελιές. Και αν είστε παρθένες δεν χάσατε κανένα έπαθλο ή το τρένο. Ούτε θα πέσετε στα μάτια του συντρόφου ούτε σε κανέναν. Υποτίθεται ότι ο σύντροφός σας θα σας αγαπάει γι' αυτό που είστε και όχι για το αν ξέρετε ή όχι να κάνετε σεξ. Ξεκολλείστε από ηλίθιες προκαταλήψεις που σας αγκυλώνουν σε δημιουργία νέων σχέσεων λόγω απειρίας στο σεξ. Ξέρουμε ότι πάρα πολλές Ελληνίδες κοπέλες είναι παρθένες, παρ' όλο που το παίζουν κάτοχοι του σπόρ λόγω των ταμπού της Ελληνικής κοινωνίας (π.χ. ομοιομορφία συμπεριφορών = αποδοχή από το κοινωνικό σύνολο). Αρκετά αυτό το κλαρίνο. Ας αλλάξουμε τρόπο σκέψης...

Το θέμα είναι πως φτάνουμε στο σεξ, από πλευράς νοητικής ωρίμανσης. Μην ξεχνάμε ότι ο άνθρωπος μέχρι τα 17 του φτιάχνει συμπεριφορά και τρόπο σκέψης που κατά 70% θα είναι τα ίδια και για την υπόλοιπη ζωή του. Το υπόλοιπο 30% θα διαμορφωθεί όσο θα ζήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι έχει γραφτεί παραπάνω(βαριέμαι να διαβάζω τέτοια ώρα) οπότε μπορεί και να το είπε κάποιος πριν από 'μένα.

Ζήστε την παιδικότητά σας! Σεξουαλικά ενεργοί θα είστε για πολλά χρόνια, παιδάκια και έφηβοι και ανέμελοι δεν θα ξαναγίνετε. Φυσικά και το σεξ είναι ωραίο(και πολλά παραπάνω) αλλά μην βιάζεστε! Όλα θα έρθουν με τη σειρά τους.:)
:worship::worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Κι εγω ψιλοβαριεμαι να διαβαζω ολα τα παραπανω αν και πανω κατω κατι επιασα.:)Παντως δεν ξερω τοσο για ηλικιες και τετοια.Το μονο που ξερω ειναι οτι δε θα πρεπε να γινεται για νααποδειξουμε/νιωσουμε οτι μεγαλωσαμε ,ή χωρις να νιωθουμε ετοιμοι να το κανουμε ποσο μαλλον χωρις καν τη θεληση για κατι τετοιο.Ή μονο και μονο για να μην μας κοροιδευουν που (για παραδειγμα)ειμαστε 20 και ακομα δεν φτασαμε καν εκει.Δεν θα πρεπε να σκεφτομαστε ετσι.Αμα δεν βρηκε καποιος το καταλληλο ατομο,με το ζορι παντρεια;Απλα συνηθως ,οταν συμβαινει σε ηλικιες οπως οι δικια μου (αλλα και μικροτερες) ειναι απλα μια ξεπετα,σεξ και οχι ερωτας, απλα και μονο για να 'χει ο αλλος να το λεει ή γιατι ειναι υπερβολικα ανυπομονος να δει πως ειναι.Καθε πραγμα στον καιρο του κι ο κολιος τον Αυγουστο.Και μ'αυτο εννοω πως δεν θα πρεπει να βιαζομαστε να μεγαλωσουμε με τον ενα ή με τον αλλο τροπο και απλα να κανουμε αυτο που αισθανομαστε και θελουμε εμεις και οχι αυτο που θελει ή ακολουθει το συνολο.Ααμ ειναι να το κανει καποιος ας το κανει γι'αυτον/αυτην και οχι για τα ματια του κοσμου. Προσωπικα,υποστηριζω τον ερωτα και οχι το σεξ.Και ο ερωτας δεν γνωριζει ηλικια οποτε και 16 να 'σαι δεν πειραζει αρκει ετσι να νιωθεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

banis

Νεοφερμένος

Ο manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
οι μικρες ηλικιες επηρεαζονται ευκολα,γι αυτο να προσεχουμε,διθεν προχωρημενοι αλλα και συντηρητικουρες να λειπουν...ας αφησουν τα παιδια να διαμορφωσουν χαρακτηρα μονα τους,τοσα παραδειγματα απο την καθημερινοτητα υπαρχουν που μπορουν να τα συνετισουν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ogame23

Νεοφερμένος

Ο ogame23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Μια διευκρινηση:εννοουμε σεξ με αλλο ατομο η μονοι μας?(χι χι χι,that's a joke).Ρε παιδια,τι θεματα ειναι αυτα,για ονομα του θεου δηλαδη.Ποιος και για ποιο λογο να δημοσιευσει κατι τοσο προσωπικο.Προτεινω το θεμα να αλλαξει σε κατι του τυπου''Συμβουλες για την πρωτη φορα'' ή "Τι να αποφυγεις" ή κτ παρεμφερές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenico

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο domenico αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Μια διευκρινηση:εννοουμε σεξ με αλλο ατομο η μονοι μας?(χι χι χι,that's a joke).Ρε παιδια,τι θεματα ειναι αυτα,για ονομα του θεου δηλαδη.Ποιος και για ποιο λογο να δημοσιευσει κατι τοσο προσωπικο.Προτεινω το θεμα να αλλαξει σε κατι του τυπου''Συμβουλες για την πρωτη φορα'' ή "Τι να αποφυγεις" ή κτ παρεμφερές.

γιατί βάζουμε ταμπέλες στα θέματα δηλαδή? γιατί το συγκεκριμένο θέμα το χαρακτηρίζεις "για ονομα του θεου δηλαδη" ?
Ζούμε σε μια κοινωνία που προσπαθεί να ξεπεράσει τα ταμπού που έχουν αφήσει οι παλαιότερες σεμνότυφες γενιές! Δε βρίσκω τίποτα το κακό στο θέμα αυτό, ούτε κάτι το ανήθικο έχει γραφτεί απο μέλος του φόρουμ στα παραπάνω ποστ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fraoula!

Νεοφερμένος

Η Fraoula! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Η άποψή μου?
Το σκεφτόμαστε πολύ και το συζητάμε ακόμη πιο πολύ και το φωτογραφίζουμε/βιντεοσκοπούμε κλπ πολύ και επηρεαζόμαστε από αυτά....
Κλείσε για λίγο τα μάτια και άκου την καρδιά σου να χτυπάει, δώσε στον εαυτό σου την ευκαιρία να το φανταστεί, να το "νιώσει", νιώσε το άγγιγμα και την ανάσα του άλλου κι αν είναι να γίνει θα γίνει!
Κι αν δεν πάει καλά? (και δεν εννοώ να αγνοήσεις την υγεία σου και να τρέχουμε... Εννοώ αν δε "σ'αρέσει" με τη μια...) δώσε μια ευκαιρία στον εαυτό σου ξανά να το ξαναζήσει με διαφορετικές συνθήκες!
Μην βάζετε μέτρα και σταθμά "θέλω κεριά, θέλω μαξιλάρια, θέλω μέσα σε αυτοκίνητο ή σε αχυρώνα κλπ)
το έκανα κι εγώ και τελικά μου βγήκε ξινό... Εδώ κολλάει το "χαλάρωσε κι απόλαυσέ το"!!!!
Βέβαια, έχω κι εγώ μια ένσταση με τις ηλικίες... Καλό είναι να έχεις την ωριμότητα να μπορείς να το διαχειριστείς όλο αυτό...

Δεν ξέρω πως σας ακούγονται όλα αυτά... Και συγγνώμη αν προσβάλλω κάποιον... :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
γιατί βάζουμε ταμπέλες στα θέματα δηλαδή? γιατί το συγκεκριμένο θέμα το χαρακτηρίζεις "για ονομα του θεου δηλαδη" ?
Ζούμε σε μια κοινωνία που προσπαθεί να ξεπεράσει τα ταμπού που έχουν αφήσει οι παλαιότερες σεμνότυφες γενιές! Δε βρίσκω τίποτα το κακό στο θέμα αυτό, ούτε κάτι το ανήθικο έχει γραφτεί απο μέλος του φόρουμ στα παραπάνω ποστ!

Αρκιβώς +1. Εξάλλου δε θα σε αναγκάσει κανένας να γράψεις προσωπικές σου εμπειρίες.:P
Και το σεξ δεν είναι κάτι που πρέπει να ντρέπεσαι, ή να αποφεύγεις να μιλάς για αυτό. Είναι κάτι το νορμάλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tyranous

Νεοφερμένος

Ο tyranous αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
συνοπτικα δλδ,
Φίλε LooCooo, για μερικά χρονακια ακόμα θα δουλεύεις σε manual mode :P



hahahaha πεθαίνω έγραψε hahahaha
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
η αθωοτητα φυσικα και δεν χανεται με το σεξ, οταν τα συναισθηματα ειναι αυτα που εχουν οδηγησει σε αυτο. οταν ομως το σεξ γινεται για να το παιξω "μαγκας" και μιλωντας για αυτο με χυδαιο τροπο τοτε ναι, δεν υπαρχει αθωοτητα. που το περιεργο? επιπλεον, ο ερωτας εχει χασει και την αξια του εξαιτιας των προτυπων που προβαλλει η τηλεοραση και ενος κοσμου που περιστρεφεται γυρω απο το χρημα " αν καταλαβαινεις τι εννοω"

Θα ήθελα να σχολιάσω σε αυτό το εξής: Η αθωότητα σε αυτή την περίπτωση έχει χαθεί πριν κάνει κάποιος σεξ, όχι την στιγμή που μόλις το έκανε.
Όντως τα πρότυπα έχουν αλλάξει, αρκεί να ανοίξεις μια τηλεόραση ή να βγεις στον δρόμο και να δεις τις διαφημιστικές αφίσες για να καταλάβεις τι γίνεται.

Τώρα έχει ξεφύγει το όλο θέμα. Ρε παιδιά είσαι αλλιώς πριν το σεξ και αλλιώς μετά. Είναι κάπως να κάνουν σεξ και 12 χρονα όταν δεν γνωρίζουν βασικά γυναικολογικά σημεία ή άλλα θέματα βασικής βιολογίας σώματος, θέματα σεξουαλικών μεταδιδόμενων νοσημάτων, θέματα καθαρισμού και περιποίησης των γεννητικών οργάνων,...κτλ. Το σεξ δεν είναι τίποτα σπουδαίο. Μια διαδικασία αμοιβαίου ερεθισμού και οργασμού με κάποια συγκεκριμένη τεχνική διαφορετικής από τον αυνανισμό. Μην δίνουμε τόση αξία σε κάτι τόσο καθημερινό φαινόμενο που ανάγεται στην φύση του ανθρώπου και στον σκοπό της βιολογικής συνέχισης του ανθρώπινου είδους. Πράγμα που σημαίνει ότι όλοι οι άνθρωποι ξέρουν να κάνουν σεξ εκ φύσεως αρκεί να βρουν το άτομο που τους συμπληρώνει ερωτικά και αισθηματικά. Μαθηματικά τουλάχιστον δεν χρειάζεται...:D

Συμφωνώ στο ότι πρέπει οι "εμπλεκόμενοι" να έχουν εκπαιδευτεί σεξουαλικά (κάτι για το οποίο η πολιτεία δεν κόπτεται και ιδιαίτερα όπως βλέπετε). Η εκπαίδευση λοιπόν λαμβάνεται από φίλους, τηλεόραση, πορνό και σπανίως από τους γονείς και από βιβλία. Αν και οι γονείς ακόμα πολλές φορές λένε τεράστιες κοτσάνες...
Οι άνθρωποι ξέρουν να κάνουν σεξ εκ φύσεως, αλλά το καλό σεξ είναι επίκτητη ιδιότητα :P
Μην περιμένετε από την 1η φορά να είστε θεοί του σεξ. Practice makes perfect.
Ίσως να έχουμε όντως μεγαλοποιήσει το θέμα του σεξ, δεν είναι και τόσο φοβερό όπως (θέλουν να) πιστεύουν όλοι.


Γιατί θα πρέπει όλοι να "μας κάνουν" να κάνουμε σεξ όταν το επιβάλλουν τα κοινωνικά πρότυπα και όχι όποτε θέλουμε εμείς;

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό. Η δική μου άποψη είναι ότι ο καθένας θα πρέπει να το κάνει όποτε αισθάνεται πως είναι έτοιμος και όταν οι συνθήκες είναι ευνοϊκές, ανεξάρτητα από τις κοινωνικές επιταγές. Είτε αυτό είναι στα 15, είτε στα 30. Βέβαια, οι συνθήκες δεν θα είναι ποτέ τέλειες. Πρέπει να ξεφύγουμε από την καταπίεση της τελειότητας.

Επίσης δεν μου αρέσει που πολλές κοπέλες βιάζονται να κάνουν σεξ μόνο και μόνο για να τους φύγει η ηλίθια (από πλευράς λογικής) "ταμπέλα" της παρθένας που έχει επιβάλλει η ισοπεδωμένη υλιστική κοινωνία. .(...)Ξεκολλείστε από ηλίθιες προκαταλήψεις που σας αγκυλώνουν σε δημιουργία νέων σχέσεων λόγω απειρίας στο σεξ. Ξέρουμε ότι πάρα πολλές Ελληνίδες κοπέλες είναι παρθένες, παρ' όλο που το παίζουν κάτοχοι του σπόρ λόγω των ταμπού της Ελληνικής κοινωνίας (π.χ. ομοιομορφία συμπεριφορών = αποδοχή από το κοινωνικό σύνολο).

Πάντα θα με εκπλήσσει η ανθρώπινη φύση και κοινωνία. Από τη μία οι κοπέλες που κάνουν σεξ μικρές θεωρούνται από πολλούς συμμαθητές (και τους μεγαλύτερους) τσουλ@κι@, ακόμη και σήμερα, που η κοινωνία θεωρείται πιο προοδευτική, από την άλλη, υπάρχει πίεση να ξεπαρθενευτούν γρήγορα. Άντε να καταλάβει λοιπόν μια κοπέλα τι πρέπει να κάνει για να γίνει αποδεκτή από το κοινωνικό σύνολο.


Και στο κάτω κάτω, δεν ξέρω κατά πόσο υφίσταται ο διαχωρισμός έρωτα και σεξ. Ακόμη και για το "σκέτο" σεξ, χρειάζεται να υπάρχει μια έλξη. Άλλωστε, πολλές φορές νομίζουμε ότι είμαστε ερωτευμένοι αλλά δεν είμαστε. Το θέμα είναι ο καθένας να νιώθει άνετα με αυτό που κάνει, να μην πιέζεται και από εκεί και πέρα είναι υπόθεση του τι θα διαλέξει.
Βέβαια, συγκεκριμένα για την 1η φορά, ίσως να είναι καλύτερα να κάνεις σεξ με ένα άτομο, με το οποίο να νιώθεις καλά, άνετα. Να αισθάνεσαι ότι σε σέβεται και σε εκτιμά. Ακόμα κι αν δεν είσαι ερωτευμένος.
Κι αυτό όχι γιατί θα γίνει τίποτα φοβερό την 1η φορά, αλλά για να μη σου μείνει κανένα ψυχολογικό κουσούρι και έχεις πρόβλημα μετά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί πάντα σχεδόν συνδέουμε την απώλεια της αθωότητας με τη ένσρξη της σεξουαλικής μας ζωης.
Κι εγώ κάπως έτσι το βλέπω -ασυνείδητα βέβαια- αλλά αν κάτσω να το σκεφτώ βλέπω πως είναι λάθος να σκέφτομαι έτσι.
Υπάρχουν άτομα που ποτέ δεν έχουν κάνει κάτι κι όμως δεν είναι καθόλου αθώα και το αντίθετο.

:hmm::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Tι ομως θες να πεις δεν ειναι αθωα????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Εγω για να πω την αληθεια δε ξερω ποτε θα το κανω ειμαι ακομα παρθενος!!!!!!
Ο λογος βλεπω κατι κοπελες πολυ ξεπεταγμενες και δε μαρεσει περιμενω μπας και βρω και γλυκεια κοπελιτσα:D


Εσένα λοιπόν σε πάω πολύ. Είσαι το 1% που θα έλεγε κάτι τέτοιο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top