Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,839 εγγεγραμμένα μέλη και 2,473,176 μηνύματα σε 78,669 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 323 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Άτομα με τάση στην πληροφορική

stefanos... (Στεφανος)

Φοιτητής

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφορικής (ΤΕΙ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 973 μηνύματα.

O stefanos... το καλό παιδί έγραψε: στις 00:29, 23-07-13:

Τι ευκαιρίες έχει ένα άτομο που του αρέσει η πληροφορική; Εννοώ υπάρχουν εκδηλώσεις που μπορεί να πάει; Δεν αναφέρομαι κυρίως στις γνώσεις που μπορεί να πάρει από sites τύπου w3schools.com αλλά ειναι κι αυτά ενα κομμάτι. Αναφέρομαι κυρίως σε εκδηλώσεις, διαγωνισμούς και γενικά πράγματα που μπορεί να κάνει κάποιος χωρίς απαραίτητα να ξέρει πάρα πολλά πράγματα πάνω στην πληροφορική.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

vikam18

Διάσημο Μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 774 μηνύματα.

O vikam18 έγραψε: στις 00:34, 23-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από stefanos...
Τι ευκαιρίες έχει ένα άτομο που του αρέσει η πληροφορική; Εννοώ υπάρχουν εκδηλώσεις που μπορεί να πάει; Δεν αναφέρομαι κυρίως στις γνώσεις που μπορεί να πάρει από sites τύπου w3schools.com αλλά ειναι κι αυτά ενα κομμάτι. Αναφέρομαι κυρίως σε εκδηλώσεις, διαγωνισμούς και γενικά πράγματα που μπορεί να κάνει κάποιος χωρίς απαραίτητα να ξέρει πάρα πολλά πράγματα πάνω στην πληροφορική.
Το βασικό που πρεπει να κανει ειναι να διαβάσει για να περάσει δε μια σχολη πληροφορικής . Επισης υπαρχουν διαγωνισμοί πληροφορικής που γίνονται καθε χρονο για όλα τα σχολεία της Ελλάδας . Ειναι περίπου οπως οι διαγωνισμοί της εμε . Όταν ομως λες πληροφορικη τι εννοείς ; Προγραμματισμό !;
1
Παράθεση

stefanos... (Στεφανος)

Φοιτητής

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφορικής (ΤΕΙ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 973 μηνύματα.

O stefanos... το καλό παιδί έγραψε: στις 00:43, 23-07-13:

Όταν ομως λες πληροφορικη τι εννοείς ; Προγραμματισμό !;
Αναφέρομαι περισσότερο στον προγραμματισμό αλλά και γενικά ότι άλλο αφορά τους υπολογιστές.
Παράθεση

vikam18

Διάσημο Μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 774 μηνύματα.

O vikam18 έγραψε: στις 00:51, 23-07-13:

Αναφέρομαι περισσότερο στον προγραμματισμό αλλά και γενικά ότι άλλο αφορά τους υπολογιστές.
Αν ενδιαφέρεται για προγραμματισμο τότε ναι . Υπάρχει διαγωνισμός . Αν μαλιστα φτάσεις σε πολυ ψηλό επίπεδο εχει υποτροφίες . Αν ενδιαφέρεσαι να μάθεις να προγραμματίζεις τότε απλα αγόρασε ενα βιβλίο C και ξεκίνησε να διαβάζεις . Δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω . Σε συνδυασμό με κάποια βοήθεια που παρέχει το Ίντερνετ μπορείς να κανείς παπάδες . Υπάρχει ακόμα ενα site ( coursera ) στο οποίο μπορείς να παρακολουθήσεις διαλέξεις απο μαθήματα πανεπιστημίων του εξωτερικου . Αν πατησεις programming σίγουρα θα σου βγάλει κάποια μαθήματα . Εκει παρακολουθείς δωρεάν διαλέξεις και καθε βδομάδα σου βάζει κάποιες ασκήσεις . Αν του στείλεις τις απαντήσεις τότε παίρνεις και πιστοποίηση οτι έχεις παρακολουθήσει το μάθημα αυτο . Το κακό ειναι οτι θέλει αρκετα καλα αγγλικά !
2
Παράθεση

MakisH (Μάκης)

Φοιτητής

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , Φοιτητής του τμήματος Χημικών Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 124 μηνύματα.

O MakisH έγραψε: στις 01:10, 23-07-13:

Δεν αναφέρομαι κυρίως στις γνώσεις που μπορεί να πάρει από sites τύπου w3schools.com αλλά ειναι κι αυτά ενα κομμάτι.
Κι εγώ από εκεί έχω μάθει πολλά πράγματα, αλλά... http://www.w3fools.com/

Κατά τα άλλα, εξαρτάται τι σου αρέσει να κάνεις... οπωσδήποτε είναι πολύ βασικό να μάθεις κάποια απλά για προγραμματισμό (η PHP δεν είναι και ότι καλύτερο για να ξεκινήσεις). Τώρα, αν θες να μάθεις προγραμματισμό... Μπορείς να ξεκινήσεις με κάτι πιο low-level και δύσκολο όπως η C ή (λίγο πιο εύκολη) η Fortran (90 και έπειτα). Δεν θα είναι απαραίτητα το κατάλληλο εργαλείο για να κάνεις κάθε τι, αλλά θα σου μάθει πολλά βασικά πράγματα που θα αγνοείς αν ξεκινήσεις με κάτι πιο υψηλού επιπέδου όπως Matlab. (υψηλότερου επιπέδου: πιο μακριά από "τη μηχανή", πιο κοντά στη φυσική γλώσσα)

Για να αρχίσεις να ασχολείσαι διάβασε tutorials, πάρε κανένα βιβλίο, βρες διαφάνειες-σημειώσεις από μάθημα προγραμματισμού κάποιας σχολής (π.χ. σε εμάς).

Τι θες γενικώς;
Παράθεση

stefanos... (Στεφανος)

Φοιτητής

O stefanos... το καλό παιδί έγραψε: στις 01:32, 23-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από vikam18
σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση και για την βοηθεια. το coursera θα το ψαξω αλλα απο οτι βλεπω θελει πραγματικα αριστη γνωση αγγλικων οπως ειπες κι εσυ.

Αρχική Δημοσίευση από MakisH
Σ ευχαριστω για την βοηθεια. Θα το δω το σαιτ που μου εδωσες. Και γενικά οτι αφορα τα μαθηματα προγραμματισμου μεσω ιντερνετ τα εχω χιλιοψαξει. Και γι αυτο ρωτησα αν υπαρχουν εκδηλωσεις και γενικά πράγματα που μπορει να παει και να μαθει καποιος που ασχολειται με την πληροφορικη. Εγω ψάχνω γενικά να μάθω ότι αφορά τους υπολογιστες, από προγραμματισμο που ειναι το μεγαλυτερο μερος την πληροφορικης μεχρι οτι αλλο εχει να κανει με τους υπολογιστες. Βεβαια μπορει να ειμαι μικρος ακομα για να θελω να τα μαθω ολα, αλλα μ αρεσει αυτος ο τομεας και γι αυτο αλλωστε θελω να περασω σε σχολη πληροφορικης.
Παράθεση

nefi

Φοιτητής

H nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,071 μηνύματα.

H nefi έγραψε: στις 01:33, 23-07-13:

Google Code Jam - international programming competition hosted and administered by Google. http://code.google.com/codejam/
Παράθεση

Ironboy

Φοιτητής

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών Αθήνας . Έχει γράψει 743 μηνύματα.

O Ironboy after saying that boredom is boring έγραψε: στις 02:04, 23-07-13:

Χαίρεται!

Δεν μας έχεις πει , αν θες να σπουδάσεις Πληροφορική ή αν θες να δεις πώς είναι ο προγραμματισμός.Όπως και να έχει, θα σου πρότινα να ξεκινήσεις από κάτι πιο low-level (C αρκετά καλή και δύσκολη) και μετά να πας πιο ψηλά ,με C++/Java.Για C πολύ καλό είναι το βιβλίο του Ritchie (του δημιουργού της C),σαν σημείο αναφοράς και μετέπειτα , όταν θες να δεις κάτι και του Τσελίκα με πολλά παραδείγματα.

@Βασίλη: Εκ παραδρομής :Ρ
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ironboy : 23-07-13 στις 03:01.
1
Παράθεση

stefanos... (Στεφανος)

Φοιτητής

O stefanos... το καλό παιδί έγραψε: στις 02:38, 23-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ironboy
Χαίρεται!

Δεν μας έχεις πει , αν θες να σπουδάσεις Πληροφορική ή αν θες να δεις πώς είναι ο προγραμματισμός.Όπως και να έχει, θα σου πρότινα να ξεκινήσεις από κάτι πιο low-level (C αρκετά καλή και δύσκολη) και μετά να πας πιο ψηλά ,με C++/Java.Για C πολύ καλό είναι το βιβλίο του Ritchie (του δημιουργού της C),σαν σημείο αναφοράς και μετέπειτα , όταν θες να δεις κάτι και του Τσίτσα με πολλά παραδείγματα.
Καλησπερα. Θελω να σπουδασω πληροφορικη. Εχω βιβλιο εκμαθησης της c πολυ καλο απο τον πατερα μου που ασχολειτε κι αυτος επαγγελματικα μ αυτο. Ξερω καποια ελαχιστα πραγματα (html και κατι τετοια) και θα ηθελα να μπω σε c (προς το παρον απλως εχω ξεφυλλισει σχεδον το βιβλιο και εχω διαβασει καποια ευκολα παραδειγματα πηγαιου κωδικα της c). Δυστυχως δεν εχω πολυ ελευθερο χρονο ωστε να κατσω να διαβασω, γι αυτο ειχα ρωτησει αρχικα αν υπαρχει και καμια εκδηλωση με θεμα την πληροφορικη. Σ ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,839 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε: στις 02:44, 23-07-13:

Τσίτσα; βιβλία μαθηματικών δε βγάζει αυτός; ξέρει και C?

Το βιβλίο των Kerningham/Ritchie χρησιμοποιείται για reference όχι για να μάθεις, για να μάθεις προτείνω Τσελίκη/Τσελίκα.

επίσης η html δε θεωρείται γλώσσα προγραμματισμού.
2
Παράθεση

stefanos... (Στεφανος)

Φοιτητής

O stefanos... το καλό παιδί έγραψε: στις 15:02, 23-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498

επίσης η html δε θεωρείται γλώσσα προγραμματισμού.
Ναι, ξερω οτι δεν θεωρειτε γλωσσα προγραμματισμου, απλως ειχα πει οτι ξερω απλως λιγα τετοια πραγματα...
Παράθεση

nektariosmakris (νεκτάριος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο νεκτάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 127 μηνύματα.

O nektariosmakris έγραψε: στις 14:52, 03-09-13:

αμα εισαι καλος στο προγραμματισμο πολυ καλος ομως θα αναδειχτεις.δεν χρειαζετε να ψαχνεσε τοσο πολυ για διαγωνισμους πιστευω
Παράθεση

stefanos... (Στεφανος)

Φοιτητής

O stefanos... το καλό παιδί έγραψε: στις 14:56, 03-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από nektariosmakris
αμα εισαι καλος στο προγραμματισμο πολυ καλος ομως θα αναδειχτεις.δεν χρειαζετε να ψαχνεσε τοσο πολυ για διαγωνισμους πιστευω
Eιμαι αρκετα εως πολυ καλός στον προγραμματισμό, αν και δεν ξερω πολλά πράγματα (απο κανονικες γλωσσες ξερω λιγα πραγματα για την c) αλλα εχω παρα πολυ ορεξη να μαθω οσα περισσοτερα πραγματα γινετε. Ευχαριστω για την απαντηση.
Παράθεση

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο νεκτάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 127 μηνύματα.

O nektariosmakris έγραψε: στις 15:03, 03-09-13:

Eιμαι αρκετα εως πολυ καλός στον προγραμματισμό, αν και δεν ξερω πολλά πράγματα (απο κανονικες γλωσσες ξερω λιγα πραγματα για την c) αλλα εχω παρα πολυ ορεξη να μαθω οσα περισσοτερα πραγματα γινετε. Ευχαριστω για την απαντηση.
μάθε οσα περισσοτερα μπορείς αφου εχεις και ορεξη αγορασε και κανα βιβλιο μετα εξηγησε μου γιατι δεν μπορω να κανω λογκιν στο λολ και μετα αμα ψάξεις κατι θα βρεις που να σε αναδείξει
περιμενω απαντηση για το λολ
Παράθεση

stefanos... (Στεφανος)

Φοιτητής

O stefanos... το καλό παιδί έγραψε: στις 15:20, 03-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από nektariosmakris
μάθε οσα περισσοτερα μπορείς αφου εχεις και ορεξη αγορασε και κανα βιβλιο μετα εξηγησε μου γιατι δεν μπορω να κανω λογκιν στο λολ και μετα αμα ψάξεις κατι θα βρεις που να σε αναδείξει
περιμενω απαντηση για το λολ
οκ! για το λολ δεν ξερω αν κανεις πλακα ή αν μιλας σοβαρα () και δυστυχως δεν παιζω λολ, οποτε πηγαινε εδω και εδω μηπως σε βοηθησουν.
Παράθεση

Γιάννης123 (Γιάννης)

Φοιτητής

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 129 μηνύματα.

O Γιάννης123 έγραψε: στις 15:32, 03-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από vikam18
Αν ενδιαφέρεται για προγραμματισμο τότε ναι . Υπάρχει διαγωνισμός . Αν μαλιστα φτάσεις σε πολυ ψηλό επίπεδο εχει υποτροφίες . Αν ενδιαφέρεσαι να μάθεις να προγραμματίζεις τότε απλα αγόρασε ενα βιβλίο C και ξεκίνησε να διαβάζεις . Δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω . Σε συνδυασμό με κάποια βοήθεια που παρέχει το Ίντερνετ μπορείς να κανείς παπάδες . Υπάρχει ακόμα ενα site ( coursera ) στο οποίο μπορείς να παρακολουθήσεις διαλέξεις απο μαθήματα πανεπιστημίων του εξωτερικου . Αν πατησεις programming σίγουρα θα σου βγάλει κάποια μαθήματα . Εκει παρακολουθείς δωρεάν διαλέξεις και καθε βδομάδα σου βάζει κάποιες ασκήσεις . Αν του στείλεις τις απαντήσεις τότε παίρνεις και πιστοποίηση οτι έχεις παρακολουθήσει το μάθημα αυτο . Το κακό ειναι οτι θέλει αρκετα καλα αγγλικά !
offtopic: μιας και ανεφερες αυτην την ιστοσελιδα μπορεις να μου δωσεις λιγες πληροφοριες για αυτη αν γνωριζεις? πχ πως λειτουργει τι στοιχεια χρειαζεται κλπ ευχαριστω
Παράθεση

Fast (Θεόδωρος)

Φοιτητής

Ο Θεόδωρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,738 μηνύματα.

O Fast έγραψε: στις 15:33, 03-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498
Το βιβλίο των Kerningham/Ritchie χρησιμοποιείται για reference όχι για να μάθεις, για να μάθεις προτείνω Τσελίκη/Τσελίκα.
Τι εννοείς οταν λες "σα reference";
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fast : 03-09-13 στις 15:52.
Παράθεση

Ironboy

Φοιτητής

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών Αθήνας . Έχει γράψει 743 μηνύματα.

O Ironboy after saying that boredom is boring έγραψε: στις 15:54, 03-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από ThodorisFast
Τι εννοείς οταν λες "σα reference";
Εννοεί ότι δεν είναι τόσο καλό για εκμάθηση της γλώσσας,αλλά σαν παραπομπή -αφού μάθεις την γλώσσα- , ώστε να ανατρέχεις και να λύνεις οποιαδήποτε αποροία σου ή κάτι που δεν θυμάσαι.Τα άλλα βιβλία έχουν περισσότερα παραδείγματα/κώδικες και είναι καλύτερα για εκμάθηση
1
Παράθεση

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O nektariosmakris έγραψε: στις 16:15, 03-09-13:

οκ! για το λολ δεν ξερω αν κανεις πλακα ή αν μιλας σοβαρα () και δυστυχως δεν παιζω λολ, οποτε πηγαινε εδω και εδω μηπως σε βοηθησουν.
αστα να πανε τα χω δοκιμασει ολα και δεν δουλευει τιποτα.πρεπει να εχουν χακαρει τη riot γιατι πριν λιγες μερες ανάγκασε όλους τους χρήστες να αλλάξουν κωδικό
Παράθεση

rainbow.

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H rainbow. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.

H rainbow. έγραψε: στις 15:30, 13-09-13:

μάλλον είναι κάπως άκυρη η ερώτηση μου αλλά δεν ήξερα που να ρωτήσω.ξέρει κανένας πού θα βρω την ύλη για το ecdl;
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια