Έρωτας & Οικογένεια

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Δεν κρύβω πράγματα από τους γονείς μου γιατί βασικά δεν έχω λόγο να κρύψω κάτι. Πάνε 2 χρόνια τώρα που μένω με τη μαμά μου και της εμπιστεύομαι τα πάντα, επίσης είναι πολύ δεκτική σε ό,τι της αποκαλύπτω :)

Ειδικά εκείνο το "αλλού πάω κι αλλού λέω ότι πάω" νομίζω ότι φοριέται ακόμα ως το απόλυτο διαχρονικό συνολάκι στην collection των ψεμμάτων.
Αυτό ειδικά δεν το κάνω ποτέ γιατί αν το μάθαινε θα στενοχωριόταν και θα απογοητευόταν μαζί μου. Εκείνη έχει προσφέρει τόσα πολλά για χάρη μου και δε νομίζω ότι αυτός θα ήταν σωστός τρόπος να την ξεπληρώσω που θυσιάζεται για μένα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kate-Bender

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Να την προστατέψω από το να γίνει και να τη θεωρει ο κόσμος "τσουλάκι" και απο το να τη θεωρεί ο καθε μα*α*ας ως μια γκόμενα που πρέπει να ρίξει και απο το να γίνει όπως πολλα ηλίθια κοριτσάκια στην ηλικία της που βλέπω καθε μέρα έξω να ντύνονται λες και πανε σε στριπτιτζάδικο. Ε λογικά πρέπει να σταματήσω γιατί απ'οτι βλέπω δεν είναι της "μοδας" πλεον να νοιάζεσαι για την αδερφή σου ή για την κόρη σου, για το που παει ή με ποιον βγαίνει. Δεν ξέρω σε σένα ή σε καποιον άλλον μπορεί να αρέσει η ιδέα η αδερφή σου να βγαίνει με γκόμενους απο τα 13 ή 14, να λεει ψεματα κι εσύ και οι γονείς να αδιαφορείτε. Εμένα, αφου δεν μ'αρεσει αυτό, παει να πει ότι είμαι ταλιμπαν....
Και πες οτι την βλεπεις με γκομενο...τι ακριβως κανεις??:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Να την προστατέψω από το να γίνει και να τη θεωρει ο κόσμος "τσουλάκι" και απο το να τη θεωρεί ο καθε μα*α*ας ως μια γκόμενα που πρέπει να ρίξει και απο το να γίνει όπως πολλα ηλίθια κοριτσάκια στην ηλικία της που βλέπω καθε μέρα έξω να ντύνονται λες και πανε σε στριπτιτζάδικο. Ε λογικά πρέπει να σταματήσω γιατί απ'οτι βλέπω δεν είναι της "μοδας" πλεον να νοιάζεσαι για την αδερφή σου ή για την κόρη σου, για το που παει ή με ποιον βγαίνει. Δεν ξέρω σε σένα ή σε καποιον άλλον μπορεί να αρέσει η ιδέα η αδερφή σου να βγαίνει με γκόμενους απο τα 13 ή 14, να λεει ψεματα κι εσύ και οι γονείς να αδιαφορείτε. Εμένα, αφου δεν μ'αρεσει αυτό, παει να πει ότι είμαι ταλιμπαν....
Εσένα σε χρειάζεται σε συζητήσεις. Στο να πείτε δύο πράγματα.
Να της πείς για τους "κινδύνους" που μπορεί να έχει κάτι. Αλλά και για τα καλά πράγματα.
Τώρα από εκεί και πέρα.
Αν ακόμα και όταν έχετε συζητήσει, μιλήσει,αναλύσει και πάει και γίνει "τσουλάκι" όπως λές,τότε τι να πείς εσύ.
Δεν μπορείς να κάνεις κάτι.
Το πώς και που διαθέτει ο καθένας το κορμί του και την ψυχή του είναι δικαίωμα του αν το καλοσκεφτείς.
Αν η αδελφή σου ως χαρακτήρας είναι σωστός,δεν έχεις να "φοβάσαι" τίποτα τέτοιο.

Το θέμα δεν είναι στους περιορισμούς και στα νταηλίκια.
Το θέμα είναι να ξέρει τον ευατό της,να ξέρει που και σε ποιον είναι καλό να δίνεται. (είτε ψυχικά,είτε σωματικά)
Αλλά σε κάθε περίπτωση, ότι και να κάνει,είναι δικό της θέμα.
Μπορεί να σου ζητήσει συμβουλές,να σου πεί το πρόβλημα της,
αλλά αυτό δεν σου δίνει κανένα δικαίωμα να επέμβεις στην ζωή της. (με οποιοδήποτε τρόπο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Και πες οτι την βλεπεις με γκομενο...τι ακριβως κανεις??:hmm:
Το είπα πιο πριν Kate, θα το δεις, είναι το σχόλιο που έχει πάρει τα πολλά πλην:P!!! Όσο γι'αυτό που λες Devina, με βάση όσα έχω δει εγώ, δεν ισχύει. Όσες συμμαθήτριες είχα που άρχισαν τα γκομενιλίκια απο τόσο μικρη ηλικία, που μιλούσαν και συμπεριφέρονταν σαν 25χρονες, που ντύνονταν λες και πηγαιναν σε strip club, που έμεναν έξω μέχρι τις 2 τα ξημερώματα και άλλα πολλά, πιστέψέ αμα τις δεις τώρα θα καταλάβεις οτι το 100% απο αυτές, όχι απλά δεν είναι πλεον κατάλληλες για σχέση αλλά ουτε γενικότερα να κάνεις παρέα μαζί τους!! Κάθε φορά που βγαίνω έξω ακούω, βλέπω κοριτσακια 15 χρονων και το τι θα ακουσεις απο το στόμα τους το ακους μονο σε κατι ροζ ταινιες:) Εσύ αν αυτό το θεωρείς φυσιολογικό, τότε μπράβο σου. Εγώ πάντως πιστευω πως όλα αρχίζουν απο την οικογένεια και κυρίως απο την αδιαφορία πλεον των γονιων για τα παιδιά τους. Αλλά απ'ότι βλέπω όλοι οι προοδευτικοι και οι ανοιχτομυαλοι εδώ μαζευτηκαν οπότε εγώ ο κλειστόμυαλος λέω βλακείες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Όντως έχουν ξεφύγει οι 15χρονες. Στο fb ειδικά γίνεται της μουρλής με πρόστυχες φωτογραφίες και από κάτω σεντόνια από αντρικά comments...Στα 20 τους τι θα κάνουν; Έλεος ρε παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Το είπα πιο πριν Kate, θα το δεις, είναι το σχόλιο που έχει πάρει τα πολλά πλην:P!!! Όσο γι'αυτό που λες davina, με βάση όσα έχω δει εγώ, δεν ισχύει. Όσες συμμαθήτριες είχα που άρχισαν τα γκομενιλίκια απο τόσο μικρη ηλικία, που μιλούσαν και συμπεριφέρονταν σαν 25χρονες, που ντύνονταν λες και πηγαιναν σε strip club, που έμεναν έξω μέχρι τις 2 τα ξημερώματα και άλλα πολλά, πιστέψέ αμα τις δεις τώρα θα καταλάβεις οτι το 100% απο αυτές, όχι απλά δεν είναι πλεον κατάλληλες για σχέση αλλά ουτε γενικότερα να κάνεις παρέα μαζί τους!! Κάθε φορά που βγαίνω έξω ακούω, βλέπω κοριτσακια 15 χρονων και το τι θα ακουσεις απο το στόμα τους το ακους μονο σε κατι ροζ ταινιες:) Εσύ αν αυτό το θεωρείς φυσιολογικό, τότε μπράβο σου. Εγώ πάντως πιστευω πως όλα αρχίζουν απο την οικογένεια και κυρίως απο την αδιαφορία πλεον των γονιων για τα παιδιά τους. Αλλά απ'ότι βλέπω όλοι οι προοδευτικοι και οι ανοιχτομυαλοι εδώ μαζευτηκαν οπότε εγώ ο κλειστόμυαλος λεω βλακείες...

Συμφωνώ άπειρα στο ότι υπάρχουν τέτοιες κοπέλες.Και το βλέπω και εγώ η ίδια. Αλλά αυτό δεν σημαίνει με τίποτα, ότι αν η αδερφή σου, η Χ αδερφή του καθενός, ερωτευτεί και κάνει σχέση με ένα παιδί θα γίνει το ίδιο. Χρειάζεται να δείξεις και εμπιστοσύνη. Και μιας και λες ότι όλα αρχίζουν από την οικογένεια, ό,τι παραδείγματα έχεις πάρει εσύ θα έχει πάρει και εκείνη. Οπότε χρειάζεται λίγη εμπιστοσύνη. Να μη στέκεσαι ως ο ''τραμπούκος αδελφός'', αλλά ως ο αδερφός που όταν έχει κάποιο πρόβλημα στα προσωπικά θα έρθει να σου μιλήσει.

Είναι απλά η φυσική ροή των ανθρώπινων σχέσεων, όπου με τα χρόνια έχουν αλλάξει οι νοοτροπίες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Στα 20 τους τι θα κάνουν;
Το πολύ πολύ να καταλήξουν με 1 μάτσο νιάνιαρα :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Το είπα πιο πριν Kate, θα το δεις, είναι το σχόλιο που έχει πάρει τα πολλά πλην:P!!! Όσο γι'αυτό που λες davina, με βάση όσα έχω δει εγώ, δεν ισχύει. Όσες συμμαθήτριες είχα που άρχισαν τα γκομενιλίκια απο τόσο μικρη ηλικία, που μιλούσαν και συμπεριφέρονταν σαν 25χρονες, που ντύνονταν λες και πηγαιναν σε strip club, που έμεναν έξω μέχρι τις 2 τα ξημερώματα και άλλα πολλά, πιστέψέ αμα τις δεις τώρα θα καταλάβεις οτι το 100% απο αυτές, όχι απλά δεν είναι πλεον κατάλληλες για σχέση αλλά ουτε γενικότερα να κάνεις παρέα μαζί τους!! Κάθε φορά που βγαίνω έξω ακούω, βλέπω κοριτσακια 15 χρονων και το τι θα ακουσεις απο το στόμα τους το ακους μονο σε κατι ροζ ταινιες:) Εσύ αν αυτό το θεωρείς φυσιολογικό, τότε μπράβο σου. Εγώ πάντως πιστευω πως όλα αρχίζουν απο την οικογένεια και κυρίως απο την αδιαφορία πλεον των γονιων για τα παιδιά τους. Αλλά απ'ότι βλέπω όλοι οι προοδευτικοι και οι ανοιχτομυαλοι εδώ μαζευτηκαν οπότε εγώ ο κλειστόμυαλος λεω βλακείες...

Εγώ συμφωνώ μαζί σου για τα περισσότερα. Όσο open minded και να θέλετε να φανείτε μερικοί, ας μη ξεχνάμε ότι ζούμε σε μια συγκεκριμένη κοινωνία με συγκεκριμένα...ας μη τα πω ταμπού , να τα πω κολλήματα; Δεν είπαμε οι γονείς να φυλακίζουν και να καταπιέζουν υπερβολικά τα παιδιά τους, αλλά πλέον έχουμε φτάσει στο άλλο άκρο. Τα παιδιά/έφηβοι/αγόρια/κορίτσια χρειάζονται μεν μια ελευθερία να εκφράζονται και να κάνουν διάφορα, να βγαίνουν, να διασκεδάζουν κλπ αλλά πρέπει να υπάρχουν και κάποια όρια.

Όσον αφορά αυτό που είπε η Έλενα ότι είναι δικαίωμά του καθενός να διαχειρίζεται το κορμί και τη ψυχή... Ένα 13-14χρονο κορίτσι, που βρίσκεται όχι ίσως, σίγουρα στην πιο μπερδεμένη και παράξενη φάση της ζωής της, εκεί που όλα αλλάζουν.... Από ένα τέτοιο κορίτσι περιμένεις αυτογνωσία και αυτοέλεγχο; Είναι δική της υπόθεση...τί γίνεται όμως όταν μπλέξει; Τί γίνεται όταν βλέπεις 14χρονα να μένουν έγκυες ; Είναι δική τους υπόθεση τότε; 1 στις 4 εκτρώσεις γίνονται από έφηβες...

Συμφωνώ με τη devina ότι δεν την κάνει "τσουλάκι" αν έχει μια σχέση σε τέτοια ηλικία, αλλά δυστυχώς σε αυτή την ηλικία λείπει η βασική και υποτειπώδης ωριμότητα αλλά και η σωστή κρίση. Αν κάποιο αγόρι την πιέσει να κάνει κάτι που δε θέλει, μπορεί για τους γνωστούς λόγους (παρέα, θέλω να ταιριάξω, θέλω οπωσδήποτε αγόρι, οι φίλες μου έχουν όλες αγόρια) να κάνει κάτι που θα μετανοιώνει την υπόλοιπή της ζωή.

Η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να υπάρχουν και όρια και εμπιστοσύνη ανάμεσα στους γονείς και τα παιδιά. Η εμπιστοσύνη από τη μεριά των γονιών χτίζεται ανάλογα με τη συμπεριφορά του παιδιού και ανάλογα με τον τρόπο σκέψης του. Όσο ώριμο και να είναι όμως, δε παύει να είναι παιδί/έφηβος και κάποια στιγμή να μη μπορέσει να "ελέγξει " τον εαυτό του. Ε εκεί χρειάζονται οι γονείς και τα μεγάλα αδέρφια. Αρκεί να υπάρχει εμπιστοσύνη και να μιλάνε , γιατί η μυστικοπάθεια δε φέρνει τίποτα καλό.

PS Στην Ελλάδα που ζούμε, αν σε δουν έξω κάποιοι με ένα αγόρι, το παρατσούκλι τσουλίτσα το κόλλησες. Δυστυχώς. Ακόμα και αν δεν έχεις δώσει ποτέ αφορμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the_truth

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the_truth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Δεν νομιζω οτι εχει ξεφυγει κανεις.Παρτε χαμπαρι πλεον οτι ο κοσμος αλλαζει νοοτροπιες,αντιληψεις εσεις μαλλον ειστε πολυ πουριτανοι η συνεσταλμενοι.Απο το φβ μην κρινεται λαθος πραγματα δεν λενε τιποτα για το χαρακτηρα ενος ανθρωπου, αλλωστε ειναι ζητημα του καθενα να ανεβαζει οτι φωτο θελει..
Όσες συμμαθήτριες είχα που άρχισαν τα γκομενιλίκια απο τόσο μικρη ηλικία, που μιλούσαν και συμπεριφέρονταν σαν 25χρονες, που ντύνονταν λες και πηγαιναν σε strip club, που έμεναν έξω μέχρι τις 2 τα ξημερώματα και άλλα πολλά, πιστέψέ αμα τις δεις τώρα θα καταλάβεις οτι το 100% απο αυτές, όχι απλά δεν είναι πλεον κατάλληλες για σχέση αλλά ουτε γενικότερα να κάνεις παρέα μαζί τους!!
Τα ντυνοντουσαν λες και πηγαιναν σε στριπ club ειλικρινα ειναι αρκετα υποκειμενικο.Αλλη εμφανιση θεωρεις εσυ προκλητικη και αλλη εγω η ενας αλλος.Και ασε πια τις γενικευσεις του τυπου 'οσες συμμαθητριες''.
Και ποια ακριβως ειναι η ενδεδειγμενη ηλικια για σχεση?Υπαρχει?
Το οτι εμεναν εξω μεχρι τις 2 ειναι απολυτα φυσιολογικο ελεος.Τετοια ωρα γυρνανε αρκετοι εφηβοι,μια χαρα ωρα ειναι.
Η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να υπάρχουν και όρια και εμπιστοσύνη ανάμεσα στους γονείς και τα παιδιά. Η εμπιστοσύνη από τη μεριά των γονιών χτίζεται ανάλογα με τη συμπεριφορά του παιδιού και ανάλογα με τον τρόπο σκέψης του. Όσο ώριμο και να είναι όμως, δε παύει να είναι παιδί/έφηβος και κάποια στιγμή να μη μπορέσει να "ελέγξει " τον εαυτό του. Ε εκεί χρειάζονται οι γονείς και τα μεγάλα αδέρφια. Αρκεί να υπάρχει εμπιστοσύνη και να μιλάνε , γιατί η μυστικοπάθεια δε φέρνει τίποτα καλό.
Σαφη ορια δεν μπορουν να υπαρξουν.Υπαρχει και ενα χασμα γενεων.Μια χαρα ωριμο κατα τη γνωμη μου μπορει να ειναι ενα παιδι αλλα να εχει συγκρουσεις με τους γονεις του.Αντι για ωριμος βαλε καλυτερα υπακουος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Δεν νομιζω οτι εχει ξεφυγει κανεις.Παρτε χαμπαρι πλεον οτι ο κοσμος αλλαζει νοοτροπιες,αντιληψεις εσεις μαλλον ειστε πολυ πουριτανοι η συνεσταλμενοι.Απο το φβ μην κρινεται λαθος πραγματα δεν λενε τιποτα για το χαρακτηρα ενος ανθρωπου, αλλωστε ειναι ζητημα του καθενα να ανεβαζει οτι φωτο θελει..

Όντως αλλάζει, προς το χειρότερο. Δεν είναι θέμα πουρατανισμού όταν αποτροπιάζεις βλέποντας μικρά κορίτσια γυμνασίου να βγάζουν φωτογραφίες πρόστυχες και προκλητικές και να τις ανεβάζουν στο ίντερνετ ή να φλερτάρουν με αισχρό τρόπο με άντρες 10 χρόνια μεγαλύτερούς τους... Δηλαδή είμαι πουριτανή και συναστελμένη που δεν ντύθηκα ποτέ σα τσ@@@@@ ή που ΕΖΗΣΑ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΜΟΥ ως παιδί;

Aς δούμε πως άνθρωποι που δεν έζησαν ποτέ την παιδική τους ηλικία, δεν είχαν ποτέ την παιδική αθωότητα...ας δούμε τι ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟΙ άνθρωποι θα είναι στο μέλλον και πως θα διαμορφώσουν τη κοινωνία. (δηλαδή ακόμη χειρότερη κατρακίλα από τη σημερινή)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Να την προστατέψω από το να γίνει και να τη θεωρει ο κόσμος "τσουλάκι" και απο το να τη θεωρεί ο καθε μα*α*ας ως μια γκόμενα που πρέπει να ρίξει και απο το να γίνει όπως πολλα ηλίθια κοριτσάκια στην ηλικία της που βλέπω καθε μέρα έξω να ντύνονται λες και πανε σε στριπτιτζάδικο. Ε λογικά πρέπει να σταματήσω γιατί απ'οτι βλέπω δεν είναι της "μοδας" πλεον να νοιάζεσαι για την αδερφή σου ή για την κόρη σου, για το που παει ή με ποιον βγαίνει. Δεν ξέρω σε σένα ή σε καποιον άλλον μπορεί να αρέσει η ιδέα η αδερφή σου να βγαίνει με γκόμενους απο τα 13 ή 14, να λεει ψεματα κι εσύ και οι γονείς να αδιαφορείτε. Εμένα, αφου δεν μ'αρεσει αυτό, παει να πει ότι είμαι ταλιμπαν....

Κανείς δε λέει να σταματήσεις να νοιάζεσαι, μάλιστα ίσως είναι και λίγο καλύτερο από την "ελευθερία της αδιαφορίας"
Όχι όμως με κατασταλτική συμπεριφορά, αν της μιλήσεις ψύχραιμα κι όμορφα για το πώς βλέπεις κάποια πράγματα, τότε μπορεί να σε ακούσει.

Αν μάλιστα, σου έχει εμπιστοσύνη και σου λέει τί κάνει και τί της συμβαίνει, ακόμα καλύτερα! Εκεί όμως είναι και το ευαίσθητο σημείο. Θα πρέπει να μπορείς να ακούς χωρίς ξεσπάσματα και απότομες συμπεριφορές και να προσπαθήσεις ήρεμα και ψύχραιμα να την καθοδηγήσεις, αλλοιώς η κόντρα και η αντίδραση μπορεί να φέρουν αντίθετα αποτελέσματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the_truth

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the_truth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Όντως αλλάζει, προς το χειρότερο
Δεν το δεχομαι ειμαι νεος για να πιστεψω κατι τοσο συντηρητικο.Αυτα τα λενε ατομα 3ης ηλικιας οχι νεοι ανθρωποι.
Δεν είναι θέμα πουρατανισμού όταν αποτροπιάζεις βλέποντας μικρά κορίτσια γυμνασίου να βγάζουν φωτογραφίες πρόστυχες και προκλητικές και να τις ανεβάζουν στο ίντερνετ ή να φλερτάρουν με αισχρό τρόπο με άντρες 10 χρόνια μεγαλύτερούς τους... Δηλαδή είμαι πουριτανή και συναστελμένη που δεν ντύθηκα ποτέ σα τσ@@@@@ ή που ΕΖΗΣΑ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΜΟΥ ως παιδί;
Ειναι θεμα γιατι ο καθενας κρινει υποκειμενικα.Αναλογα με τις αρχες σου μπορεις να κρινεις τον καθενα οπως θες.Αυτο ειναι καθαρα υποκειμενικη αποψη ομως.Πως το εννοεις ας πουμε φλερταρουν με αισχρο τροπο?
Και υποψην η παιδικη ηλικια τελειωνει περιπου στα 10 μετα αρχιζει η προεφηβεια και απο 13 και μετα μπαινεις στην εφηβεια.
Aς δούμε πως άνθρωποι που δεν έζησαν ποτέ την παιδική τους ηλικία, δεν είχαν ποτέ την παιδική αθωότητα...ας δούμε τι ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟΙ άνθρωποι θα είναι στο μέλλον
Tι ειναι η παιδικη αθωοτητα δηλαδη?Και ποιες πραξεις συνιστουν την απωλεια της δηλαδη κατα τη γνωμη σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Δεν το δεχομαι ειμαι νεος για να πιστεψω κατι τοσο συντηρητικο.Αυτα τα λενε ατομα 3ης ηλικιας οχι νεοι ανθρωποι.
Ειναι θεμα γιατι ο καθενας κρινει υποκειμενικα.Αναλογα με τις αρχες σου μπορεις να κρινεις τον καθενα οπως θες.Αυτο ειναι καθαρα υποκειμενικη αποψη ομως. Πως το εννοεις ας πουμε φλερταρουν με αισχρο τροπο?
Και υποψην η παιδικη ηλικια τελειωνει περιπου στα 10 μετα αρχιζει η προεφηβεια και απο 13 και μετα μπαινεις στην εφηβεια.
Tι ειναι η παιδικη αθωοτητα δηλαδη?Και ποιες πραξεις συνιστουν την απωλεια της δηλαδη κατα τη γνωμη σου?

Κυρίως μέσω social networking. Κάνουν φίλους αγνώστους, μεγαλύτερης ηλικίας φλερτάροντας. Προσωπικά έχει τύχει να ακούσω συζήτηση κοριτσιών που ανταγωνίζονταν πόσους "άντρες" έχουν στο facebook. Μιλούσαν για ροζ ταινίες, για πρωκτικό σεξ και για πράγματα που συνηθίζονται πλέον σε παιδιά (για την ακρίβεια 13 χρονών, οπότε βρίσκονται στην προεφηβεία αλλά και πάλι παιδιά είναι).
Η παιδική αθωότητα και γενικότερα το να έχει ζήσει κανείς την παιδική του ηλικία και την προεφηβεία είναι οι βάσεις με τις οποίες ένα άτομο μεγαλώνει. Αυτά τα χρόνια είναι πολύ σημαντικά αφού διαπλάθεται ο βασικός κορμός του χαρακτήρα. Σε αυτό τον κορμό μετά , μεγαλώνοντας και ωριμάζοντας ολοκληρώνεται κάποιος ως προσωπικότητα. Αυτό ύστερα επηρεάζει την κοινωνία.
Η πλειονότητα παιδιών που δε έχουν ζήσει την "ηλικία " τους , στην ενήλικη ζωή έχουν ψυχολογικά θέματα/κόμπλεξ και καταλήγουν έως και σε παθογενείς κοινωνικές συμπεριφορές. Ας μη ξεχνάμε και τα παιδικά τραύματα που στοιχειώνουν όλη τη ζωή.

Κατά τη γνώμη μου, η παιδική ηλικία (και η προεφηβική) χρειάζεται παιχνίδι, ανάπτυξη πνέυματος συνεργασίας , δημιουργία φιλίας και ξεγνοιασιά. Αν δεν υπάρξουν ποτέ αυτά πως κάποιος θα αντέξει την υπόλοιπη ζωή με τις υποχρεώσεις και τις δυσκολίες;

Πιστεύω βγαίνουμε οφφ τόπικ. Καλύτερα να το σταματήσουμε εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
στους γονείς είχα πει ψέματα στο γυμνάσιο ότι έβγαινα με φίλη ενώ έβγαινα με αγόρι, γιατί φοβόμουν την αντίδραση και το ... πρήξιμο :P
δεν λέω ψέματα σ'αυτούς γιατί νιώθω άσχημα να μου έχουν εμπιστοσύνη και εγώ να τους φλομώνω :P
γενικά είμαι ειλικρινές άτομο αλλά τα μικροψεματάκια (white lies) τα 'χω πει και εγώ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.
Συγνώμη, αλλά κάτι τέτοιες απόψεις για ...την τιμή της αδερφής κλπ, μου φαίνονται αστείες. Έχω την εντύπωση οτι ο φίλος μας κάνει πλάκα.

Και για να γυρίσουμε (κατά κάποιο τρόπο) στο θέμα, βάζω την ερώτηση: Τι θα σκεφτόσασταν για κάποιον που θα έλεγε τη φράση:
" Εγώ λέω πάντα ψέματα " ?​

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Συγνώμη, αλλά κάτι τέτοιες απόψεις για ...την τιμή της αδερφής κλπ, μου φαίνονται αστείες. Έχω την εντύπωση οτι ο φίλος μας κάνει πλάκα.

Και για να γυρίσουμε (κατά κάποιο τρόπο) στο θέμα, βάζω την ερώτηση: Τι θα σκεφτόσασταν για κάποιον που θα έλεγε τη φράση:
" Εγώ λέω πάντα ψέματα " ?​

μας λέει ψέματα, όταν μας λέει ότι λέει πάντα ψέματα :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
"το μονο που κερδιζεις οταν ψευδεσαι, ειναι να μην σε πιστευουν οταν λες αληθεια" ;)

να το ξερετε αυτο, αλλα βεβαια ολοι λεμε, κι εγω εχω πει, αλλα συνθηως δε λεω ψεματα, απλα κρυβω, δν λεω τπτ δλδ.......:P ποιος ο λογος να δικαιολογησεις κατι, αν για τους αλλους δεν συνεβη ποτε :whistle:

Συγνώμη, αλλά κάτι τέτοιες απόψεις για ...την τιμή της αδερφής κλπ, μου φαίνονται αστείες. Έχω την εντύπωση οτι ο φίλος μας κάνει πλάκα.

Και για να γυρίσουμε (κατά κάποιο τρόπο) στο θέμα, βάζω την ερώτηση: Τι θα σκεφτόσασταν για κάποιον που θα έλεγε τη φράση:
" Εγώ λέω πάντα ψέματα " ?​


οτι ΔΕΝ λεει, γιατι και τωρα που μας το λεει αυτο ψευδεται. αλλα αφου δεν λεει ψεματα, αρα λεει την αληθεια τωρα, αλλα λεει ψεματα......ειναι γνωστο παραδοξο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Δεν νομιζω οτι εχει ξεφυγει κανεις.Παρτε χαμπαρι πλεον οτι ο κοσμος αλλαζει νοοτροπιες,αντιληψεις εσεις μαλλον ειστε πολυ πουριτανοι η συνεσταλμενοι.Απο το φβ μην κρινεται λαθος πραγματα δεν λενε τιποτα για το χαρακτηρα ενος ανθρωπου, αλλωστε ειναι ζητημα του καθενα να ανεβαζει οτι φωτο θελει..
Τα ντυνοντουσαν λες και πηγαιναν σε στριπ club ειλικρινα ειναι αρκετα υποκειμενικο.Αλλη εμφανιση θεωρεις εσυ προκλητικη και αλλη εγω η ενας αλλος.Και ασε πια τις γενικευσεις του τυπου 'οσες συμμαθητριες''.
Και ποια ακριβως ειναι η ενδεδειγμενη ηλικια για σχεση?Υπαρχει?
Το οτι εμεναν εξω μεχρι τις 2 ειναι απολυτα φυσιολογικο ελεος.Τετοια ωρα γυρνανε αρκετοι εφηβοι,μια χαρα ωρα ειναι.

Σαφη ορια δεν μπορουν να υπαρξουν.Υπαρχει και ενα χασμα γενεων.Μια χαρα ωριμο κατα τη γνωμη μου μπορει να ειναι ενα παιδι αλλα να εχει συγκρουσεις με τους γονεις του.Αντι για ωριμος βαλε καλυτερα υπακουος.

Δεν το δεχομαι ειμαι νεος για να πιστεψω κατι τοσο συντηρητικο.Αυτα τα λενε ατομα 3ης ηλικιας οχι νεοι ανθρωποι.
Ειναι θεμα γιατι ο καθενας κρινει υποκειμενικα.Αναλογα με τις αρχες σου μπορεις να κρινεις τον καθενα οπως θες.Αυτο ειναι καθαρα υποκειμενικη αποψη ομως.Πως το εννοεις ας πουμε φλερταρουν με αισχρο τροπο?
Και υποψην η παιδικη ηλικια τελειωνει περιπου στα 10 μετα αρχιζει η προεφηβεια και απο 13 και μετα μπαινεις στην εφηβεια.
Tι ειναι η παιδικη αθωοτητα δηλαδη?Και ποιες πραξεις συνιστουν την απωλεια της δηλαδη κατα τη γνωμη σου?

Ρε φίλε,ειλικρινά,ν'αγιάσει το στόμα σου.Αν δεν ήσουν εσύ θα έπρεπε να γράφω σεντόνια γι'αυτή την ηλίθια αντίληψη του στυλ "πως έχει γίνει η νέα γενιά κλπ".Και όποιος νομίζει ότι τα παιδιά μεγαλώνουν πριν την ώρα τους,ας κάνει μια σύγκριση μεταξύ των πρωτοετών φοιτητών που άλλαξαν πόλη και δεν μπορούν μια βδομάδα χωρίς τη μαμάκα τους και των παιδιών πριν 40 χρόνια στην επαρχία,που απ'τα 14 δούλευαν για την οικογένειά τους.

Άσχετο,Θύμιο,εσύ που δεν θες να γίνει "τσούλα" η αδερφή σου,είσαι του κατηχητικού?Σεξ μετά τον γαμό και τέτοια?


Εσύ νομίζω την έχεις δει κιόλας. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Χαχαχ, καλά οι γονείς σου μετά δεν σου τις έβρεξαν:P? Πέρα από την πλάκα όμως, εγώ αν μάθαινα ότι η αδερφή μου βγαίνει ραντεβού με αγόρια σ'αυτήν την ηλικία, και κρυφά κιόλας:hmm:, πίστεψέ με θα της είχα ρίξει τέτοιο βρωμόξυλο και θα της είχα μαυρίσει τον ποπό της τόσο πολύ, που θα της έφευγε αμέσως η όρεξη! Όσο για τον γκόμενο που αναφέρεις, στην καλύτερη περίπτωση, αν ήταν τυχερός και ζουσε, θα του χρειαζόταν πλαστικός χειρουργος, σε άλλη περίπτωση θα του χρειαζόταν άλλος επαγγελματίας....
:D:Dθύμιο εγώ μαζί σου!

οι άλλοι δέν έχουν αδερφή και δέν ξέρουν... για αυτό σε κάναν τόσα dislike.:P

ολο αυτό μου θύμησε εκείνη την ταινία με τον θοδωρή και το δίκανο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top