Συμβουλές και χρόνος διαβάσματος

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Είναι σε εισαγωγικά η λέξη οπότε προφανώς δεν εννοώ την σημασία της στην κυριολεξία.

Και εγώ έτσι ήμουν στο γυμνάσιο, ειδικά στην Γ γυμνασίου:P Ωχ αμάν:( Από ότι κατάλαβα ούτε εσένα σου άρεσε το νέο σύστημα. Προσωπικά νιώθω ΥΠΕΡτυχερή που δεν με πιάνει. Καλό κουράγιο:(

Ασε.. 2 χρονια μεγαλυτερη να ημουν :(:(
Κοιτα στο γυμνασιο δεν πιστευω οτι υπαρχει λογος να τη δεις σοβαρα την ολη φαση.. Εκτος απο μαθηματικα η αρχαια που ειναι οι βασεις για τις δυο κατευθυνσεις, ΟΛΑ τα υπολοιπα ειναι τζαμπα... Μονο αυτα και φυσικη διαβαζω, στα αλλα δεν βρησκω το νοημα.. :) Εσυ ποια σχολη θες (ασχετο:P)? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rabo97

Νεοφερμένος

Ο Rabo97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Ναι ρε συ, απερίγραπτο συναίσθημα, τι να σου πω...

:hmm: Μαλλον με κατάλαβες λάθος :/

Όταν πχ. έχεις την χαιδεμένη στην τάξη και σου λέει η καθηγήτρια ότι "Στην τάδε έβαλα 19 και όλους τους άλλους πιο κάτω γιατί κανένας σας από όλη την ταξη δεν την ξεπερνάει" με αυτά τα ακριβή λόγια, και έχεις και τον/την άλλο/η να λέει :"Σας παρακαλούμε πάρτε μας και του χρόνου, είστε τόσο καλός καθηγητής :book: ", αγανακτάς έως ένα σημείο. Δεν είπα ότι κυριολεκτικά τους το τρίβεις ότι τους πέρασες επιτελους :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blonde_angel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η blonde_angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Αν και το υπογραμμισμένο δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται δυστυχώς, θα συμφωνήσω με την τελεταία σου πρόταση!

Έχεις απόλυτο δίκιο, απλά προσπαθώ να βλέπω τα πράγματα διαφορετικά για να νιώθω πως το διάβασμα, τα φροντιστήρια και όλοι οι κόποι μας θα ανταμειφθούν. :redface: Σαφώς και υπάρχουν τεράστιες δυσκολίες αλλά βλέποντας μόνο αυτές γινόμαστε απαισιόδοξοι, γεγονός που δεν βοηθάει σε καμία περίπτωση να συνεχίσουμε το ίδιο δυναμικά την προσπάθεια μας. Προσωπικά θέλω να σκέφτομαι πως η προσπάθεια μου θα ανταμειφθεί για να έχω ένα επιπλέον κίνητρο να διαβάσω.:redface:

Ασε.. 2 χρονια μεγαλυτερη να ημουν :(:(
Κοιτα στο γυμνασιο δεν πιστευω οτι υπαρχει λογος να τη δεις σοβαρα την ολη φαση.. Εκτος απο μαθηματικα η αρχαια που ειναι οι βασεις για τις δυο κατευθυνσεις, ΟΛΑ τα υπολοιπα ειναι τζαμπα... Μονο αυτα και φυσικη διαβαζω, στα αλλα δεν βρησκω το νοημα.. :) Εσυ ποια σχολη θες (ασχετο:P)? :)

Πιστεύω πως είναι καλό οι μαθητές να μπαίνουν σε ένα πρόγραμμα από το γυμνάσιο για να είναι πιο προετοιμασμένοι για αργότερα που θα χρειαστεί να διαβάζουν περισσότερες ώρες, μεγαλύτερη ύλη. Εγώ δεν διάβαζα τρελά στο γυμνάσιο αλλά στην Α λυκείου κατάλαβα πως εάν διάβαζα περισσότερο τότε θα μου ήταν πιο εύκολο να διαβάζω περισσότερες ώρες με μικρότερα διαλείμματα. Δηλαδή συνειδητοποίησα πως θα έμπαινα πιο εύκολο σε πρόγραμμα εάν διάβαζα στις προηγούμενες τάξεις. Τρανό παράδειγμα συμμαθητές που διάβαζαν τα πάντα στο γυμνάσιο:P Ο γενικός μου στόχος είναι τα παραϊατρικά επαγγέλματα:) Εσύ τι σκέφτεσαι;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Πιστεύω πως είναι καλό οι μαθητές να μπαίνουν σε ένα πρόγραμμα από το γυμνάσιο για να είναι πιο προετοιμασμένοι για αργότερα που θα χρειαστεί να διαβάζουν περισσότερες ώρες, μεγαλύτερη ύλη. Εγώ δεν διάβαζα τρελά στο γυμνάσιο αλλά στην Α λυκείου κατάλαβα πως εάν διάβαζα περισσότερο τότε θα μου ήταν πιο εύκολο να διαβάζω περισσότερες ώρες με μικρότερα διαλείμματα. Δηλαδή συνειδητοποίησα πως θα έμπαινα πιο εύκολο σε πρόγραμμα εάν διάβαζα στις προηγούμενες τάξεις. Τρανό παράδειγμα συμμαθητές που διάβαζαν τα πάντα στο γυμνάσιο:P Ο γενικός μου στόχος είναι τα παραϊατρικά επαγγέλματα:) Εσύ τι σκέφτεσαι;:)

Κοιτα, εκτος απο τα βασικα, υπαρχουν και αλλα κινητρα που με κανουν να διαβαζω οποτε διαβαζω πολλα περισσοτερα, ακομα κι αν τα θεωρω ανουσια... Αλλα γενικα δεν ειχα ποτε προβλημα με το διαβασμα, και στην παπαγαλια ειμαι καλη, και στα θετικα (φυσικη lover:redface:), και κριτικη σκεψη εχω, απλα το κακο με εμενα ειναι οτι αν δεν εχω κανενα κινητρο για διαβασμα ΔΕΝ διαβαζω, αν μου πεις δηλαδη ΠΡΕΠΕΙ να το διαβασεις αυτο και δεν μου πεις γιατι, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να το διαβασω, καλα τουλαχιστον... Το οποιο με οδηγει πολλες φορες να παραμελω μαθηματα και να κλαιω στους βαθμους :( Στο λυκειο σαφως θα εχω πιο καθαρους στοχους, τωρα οι μοναδικοι που εχω ειναι να περασω την διπλανη μου η να κανω περηφανη την καθηγητρια :P:P:P

Τι σκεφτομαι... Καταρχην ειμαι αναμεσα στις δυο κατευθυνσεις (θετικη-θεωρητικη), γιατι πραγματικα νιωθω να με ελκυουν και οι δυο, οταν σκεφτομαι για θετικη στεναχωριεμαι που αφηνω την θεωρητικη και οταν σκεφτομαι για θεωρητικη στεναχωριεμαι για την θετικη.. Μπερδεμαα :P Απο θετικη σκεφτομαι για φυσικο (εχω παρει απειρες γνωμες και ηταν ολες αρνητικες, σε οποιον το λεω τραβαει τα μαλλια του και ακουω 5λεπτο κηρυγμα για το οτι θα καταληξω μια ανεργη καθηγητρια χωρις μελλον και θα σερβιρω πατατες στα goodys ενω θα εχω ακολουθησει σπουδες χωρις νοημα και δεν θα εχω φοιτητικη ζωη να αναπολω, και αλλα τετοια πολυ ωραια που μου ανεβαζουν το ηθικο στα υψη :P), και απο θεωρητικη βρισκω πολυ ενδιαφερουσα την κλασσικη φιλολογια η ιταλικη φιλολογια (Italian dream u know ;)), οπως επισης και απο τις δυο κατευθυνσεις θα ηθελα παιδαγωγικο (το γνωστοκηρυγμα περι ανεργης δασκαλας που σερβιρει πατατες :P)... Γενικα οι επιλογες μου ειανι φοβερες, αλλα ετσι κι αλλιως εχω πολυ ακομα :hehe::hehe::hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blonde_angel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η blonde_angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Κοιτα, εκτος απο τα βασικα, υπαρχουν και αλλα κινητρα που με κανουν να διαβαζω οποτε διαβαζω πολλα περισσοτερα, ακομα κι αν τα θεωρω ανουσια... Αλλα γενικα δεν ειχα ποτε προβλημα με το διαβασμα, και στην παπαγαλια ειμαι καλη, και στα θετικα (φυσικη lover:redface:), και κριτικη σκεψη εχω, απλα το κακο με εμενα ειναι οτι αν δεν εχω κανενα κινητρο για διαβασμα ΔΕΝ διαβαζω, αν μου πεις δηλαδη ΠΡΕΠΕΙ να το διαβασεις αυτο και δεν μου πεις γιατι, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να το διαβασω, καλα τουλαχιστον... Το οποιο με οδηγει πολλες φορες να παραμελω μαθηματα και να κλαιω στους βαθμους :( Στο λυκειο σαφως θα εχω πιο καθαρους στοχους, τωρα οι μοναδικοι που εχω ειναι να περασω την διπλανη μου η να κανω περηφανη την καθηγητρια :P:P:P

Τι σκεφτομαι... Καταρχην ειμαι αναμεσα στις δυο κατευθυνσεις (θετικη-θεωρητικη), γιατι πραγματικα νιωθω να με ελκυουν και οι δυο, οταν σκεφτομαι για θετικη στεναχωριεμαι που αφηνω την θεωρητικη και οταν σκεφτομαι για θεωρητικη στεναχωριεμαι για την θετικη.. Μπερδεμαα :P Απο θετικη σκεφτομαι για φυσικο (εχω παρει απειρες γνωμες και ηταν ολες αρνητικες, σε οποιον το λεω τραβαει τα μαλλια του και ακουω 5λεπτο κηρυγμα για το οτι θα καταληξω μια ανεργη καθηγητρια χωρις μελλον και θα σερβιρω πατατες στα goodys ενω θα εχω ακολουθησει σπουδες χωρις νοημα και δεν θα εχω φοιτητικη ζωη να αναπολω, και αλλα τετοια πολυ ωραια που μου ανεβαζουν το ηθικο στα υψη :P), και απο θεωρητικη βρισκω πολυ ενδιαφερουσα την κλασσικη φιλολογια η ιταλικη φιλολογια (Italian dream u know ;)), οπως επισης και απο τις δυο κατευθυνσεις θα ηθελα παιδαγωγικο (το γνωστοκηρυγμα περι ανεργης δασκαλας που σερβιρει πατατες :P)... Γενικα οι επιλογες μου ειανι φοβερες, αλλα ετσι κι αλλιως εχω πολυ ακομα :hehe::hehe::hehe:

Είναι πολύ νωρίς για να ξέρεις τι θέλεις πραγματικά. Πάντως είναι πολύ καλό που προβληματίζεσαι από τώρα και που σκέφτεσαι τις προοπτικές κάθε επαγγέλματος που σε ενδιαφέρει.:) Υπάρχουν κάποιοι μαθητές που στην Γ λυκείου δεν έχουν ιδέα τι θέλουν και τι μπορούν να κάνουν, και όχι δεν κάνω πλάκα, πολλοί επαγγελματικοί σύμβουλοι και ψυχολόγοι που μιλάνε με παιδιά της Γ λυκείου με διαβεβαίωσαν για αυτό. Αα και όσο για το πρώτο μέρος του post σου, όταν πας με το καλό στο λύκειο θα έχεις και εσύ σημαντικότερους λόγους να διαβάζεις. Σε καμία περίπτωση δεν υποβαθμίζω τους τωρινούς σου αλλά όπως είπες και η ίδια δεν έχεις κίνητρα τώρα.:)

Συγγνώμη πρέπει να βγω τώρα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Το καλύτερο κίνητρο για να διαβασεις: περνάς στην σχολή των ονείρων σου, εισαι τρισευτυχισμενος και ξερεις οτι αυτο που θα κανεις θ σ αρεσει και θα το εχεις επιλεξει εσυ! Αν δεν διαβαζεις, θα δεις τους αλλους να περνανε στην σχολη που θελουν κι εσυ πουθενα ή σε καποια σχολη που δεν σε ενδιαφερει, και πιστεψε με αυτο ποναει πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
To καλυτερο ειναι να αντλεις την ορεξη για διαβασμα απο τους στοχους σου. Αν βαλεις σοβαρα ενα στοχο, στρωνεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Γιατί έτσι :P Άλλοι δουλεύουν, εγώ δουλεύω στα μαθήματα :P Τέλος
Στρώνουμε τον κώλο μας και τέλος. Όλο κίνητρα θέλουμε lazy buddies... :P

(Μελλοντικοί στόχοι, εσωτερική ευχαρίστηση όταν ανταμοίβονται οι κόποι σου και στην τελική από τη στιγμή που πηγαίνεις σε γελ. δεν έχεις δικαίωμα να ρωτάς κάτι τέτοιο :p )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Κίνητρο για μένα είναι ο τρόπος που με φαντάζομαι 10 χρόνια μετά από τώρα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ασυμβιβαστος119

Νεοφερμένος

Ο Ασυμβιβαστος119 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 91 μηνύματα.
To καλυτερο ειναι να αντλεις την ορεξη για διαβασμα απο τους στοχους σου. Αν βαλεις σοβαρα ενα στοχο, στρωνεσαι.
Exactly:clapup:

Στο λυκειο ορεξη για διαβασμα αποκτας κατα την προσπαθεια επιτευξης ενος μεγαλου στοχου το οποιον οταν πετυχεις νιωθεις απιστευτη ικανοποιηση.Στο πανεπιστημιο νομιζω ειναι κυριως η απκτηση γενικοτερων ακαδημαικων γνωσεων που στην τελικη σε κανουν καλυτερο ανθρωπο.Το διαβασμα μονο και μονο για να χτυπας ανουσιους βαθμους η για να παριστανεις το σπασικλα ειναι νομιζω πολυ αθλιο και μας δινει και τον ορισμο του φυτουκλα-βαθμοθηρα:ropalo:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ότι κίνητρο και να βρεις στο τέλος το ίδιο δύσκολο θα σου ναι. Πρέπει να υποχρεώσεις τον εαυτό σου να κάτσει σε μια καρέκλα και να μην σηκωθεί αν δεν έχει τελειώσει. Βάλε ένα πρόγραμμα και γκουντ λακ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Το έχω φόντο στο πισί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Προσπαθώ να βγάζω από το μυαλό μου τον υπολογιστή , τους φίλους και τη διασκέδαση βασικά όταν διαβάζω :P Έτσι δεν παρασύρομαι και στρώνομαι στο διάβασμα γιατί ξέρω ότι θα με βοηθήσει να πραγματοποιήσω τα όνειρά μου (να περάσω Πολυτεχνείο αρχικά)
Το πρόβλημα είναι ότι έχω το ίδιο θέμα με τον φίλο που ξεκίνησε την κουβέντα :P Αν και γ Λυκείου, συνεχίζω να μην διαβάζω πολλές ώρες (αν και μέχρι στιγμής πάω πολύ καλά) και να ακούω άλλους πόσες ώρες διαβάζουν και να αγχώνομαι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Μια θέση στην καλύτερη ελληνικη σχολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Μια θέση στην καλύτερη ελληνικη σχολη.

Επίσης να ξέρεις στρατός και καλύτερη σχολή δεν πάνε μαζί.
Στρατός απλά σημαίνει μονιμότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Για να μην πολυλογώ, ιδού ή ερώτησις: Τί σας κάνει να διαβάσετε, πια σκέψη σας δίνει κουράγιο πριν ανοίξετε αυτό το ρημάδι το βιβλίο?

Πρώτη φορά κάθισα και το συλλογίστηκα στα τόσα χρόνια που είμαι μαθήτρια, και κατέληξα ότι δεν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος για τον οποίο διαβάζω. Ένα μεγάλο κίνητρο είναι ότι πρέπει να αποκτήσω βάσεις για να τα πάω καλά στις Πανελλήνιες και να περάσω εκεί που θέλω, αλλά διαβάζω κυρίως για 'μένα, επειδή αυτό που κάνω με ευχαριστεί (Βέβαια υπάρχουν και μαθήματα στα οποία δεν μπορώ ούτε το εξώφυλλο του βιβλίου να κοιτάξω.)
Νομίζω πάντως πως αυτό είναι το Α και το Ω, να κάνεις κάτι επειδή το γουστάρεις, όχι να πας "με τις σκουντιές" που λέμε εδώ στον τόπο μου, μόνο και μόνο για να ξεπεράσεις κάποιον που αντιπαθείς και να το παίξεις μούρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Για μένα οι λόγοι που καθόμουν να διαβάσω ήταν 2.
1ος λόγος ήταν ότι από μικρός ήθελα να γίνω φαρμακοποιός.Ήμουν μέσα στο φαρμακείο με τον πατέρα μου και ήθελα να κάποια μέρα να το πάρω εγώ.
2ος λόγος που μου έδινε την περισσότερη δύναμη ήταν ο παππούς μου.Από μικρό παιδί του είχα πολύ μεγάλη αδυναμία.Ακόμα θυμάμαι που μόλις ξεκίνησα τη β λυκείου ειχαμε μια κουβέντα και βλέποντας με αγχωμένο για το αν θα καταφέρω να πετύχω το στόχο μου μου είπε να μη φοβάμαι τίποτα και το μόνο που μου ζήτησε ήταν να του σφίξω το χέρι και να ορκιστώ πώς θα κάνω ό,τι περνάει από το χέρι μου και από εκεί και πέρα ο,τι και να γίνει εγώ θα τα έχω καλά με τον εαυτό μου.
Δυστυχώς μετά από 4 μήνες πέθανε και από τότε διάβαζα στο γραφείο μου έχοντας πάντα μια φωτογραφία του δίπλα.Κάθε φορά που την κοίταζα έπαιρνα δύναμη να συνεχίσω το διάβασμα.
Δυστυχώς όμως όταν τα κατάφερα και πέτυχα το στόχο μου δε ζούσε για να του σφίξω το χέρι και να του πω ένα ευχαριστώ για τη δύναμη που μου έδωσε.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Λόγοι για να διαβάσουμε; Πολλοί...
1. Η ύλη αυτή καθεαυτή που είναι ενδιαφέρουσα
2. Οι επιστημονάρες καθηγητές μας
3. Τα μαθήματα σαν επιστήμες (the fuck did I just say?) που μας ενδιαφέρουν γενικότερα οπότε θέλουμε να πάρουμε βάσεις με σκοπό να καταλάβουμε και τα ανώτερα
4. Η σχολή που θέλουν σχετίζεται άμεσα με αυτά τα μαθήματα σαν αντικείμενο
5. Για να αποκτήσουμε πρόσβαση σε αυτή τη σχολή προφανώς θα εξεταστούμε σε αυτά τα μαθήματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top