Περιττά μαθήματα στο Γυμνάσιο

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Μα όλες οι γνώσεις είναι παροδικές.
Mουσική 2 χρονιές δεν είχαμε καθηγητή αλλά νομίζω πήραμε όλοι 20.
ακριβως... και μετα απαιτουν να παρεις σοβαρα τα μαθηματα τετοιου τυπου! τα μαθηματα θα μπορουσαν να ηταν χρησιμα! αλλα με τον τροπο που διδασκονται δεν ειναι οσο θα πρεπε.
φετος ετσι οπως καναμε πληροφορικη μουσικη γαλλικα και αγγλικα καταφεραμε μια τρυπα στο νερο.
και ολα γιατι τα βιβλια δεν ειναι σωστα γραμμενα ή γιατι ο καθηγητης δεν μπορει να πειθαρχησει (αλλοι καθηγητες δλδ στα ιδια παιδια πως πειταρχουν?)..

οσο για φυσικη και αρχαια δεν νομιζω πως γινεται τετοιο χαλι. οσο χαλια να ειναι το βιβλιο (και η υλη) ή ο καθηγητης, τα παιρνουν στα σοβαρα και δεν επικρατει ενα χαος στην ταξη. απλα ισως να ειναι πιο δυσκολα μαθηματα για καποιους.

δεν θα λεγα πως ειναι αρχηστη η οικιακη οικονομια αλλα οχι και δυο ωρες την εβδομαδα στην β γυμνασιου την στιγμη που εχε μια χημεια και δυο φυσικη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panabarbes

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Άρα λιβινγκ δε λαιφ το πρόβλημα σου είναι στα βιβλία και στον τρόπο διδασκαλίας κι όχι στη ''χρησιμότητα'' των μαθημάτων,σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Φυσικά... Γιατί είτε λείπουν σήμερα απο τα σχολεία αυτά τα μαθήματα, είτε διδάσκονται με τόσο κακό τρόπο και βιβλία, προσωπικά το ίδιο μου κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ssalex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ssalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Διάβασα ολόκληρο το thread..Μάλλον το topic αυτό θα έπρεπε να μπει σε sub-forum του λυκείου γιατί μόνο οι μαθητές αυτοί είναι σε θέση να εκφέρουν σωστά τεκμηριωμένη άποψη....Όταν έκανα καλλιτεχνικά στο γυμνάσιο υπέφερα γιατί δεν μπορώ να ζωγραφίσω καλά :( αλλά τώρα συνειδητοποιώ πως έκανα το διάλειμμά μου εκείνη την ώρα..Μουσική..Την ώρα αυτή φοβόμουν πάντα την εξέταση γιατί βαριόμουν να διαβάσω αλλά δεν παύει να είναι ένα ενδιαφέρον μάθημα..Γυμναστική είπατε και εσείς πολύ σωστά επιχειρήματα..Αρχαία μετάφραση και πρωτότυπο..Τι να πω τώρα? Ντρέπομαι που τα μικρά ελληνόπουλα σκέφτονται έτσι..Ο πολιτισμός μας? Το παρελθόν μας? Η Ιστορία μας? Παρακαλούν να την μάθουν σε άλλες χώρες και εμείς που ζούμε εδώ απαξιούμε να ξέρουμε? Αν είναι δυνατόν ρε παιδιά..Κανένα μάθημα δεν είναι περιττό..Μπορεί να αλλάξει ο τίτλος του topic, αλλά σύμφωνα με τον τωρινό τίτλο οι απόψεις σας είναι λανθασμένες, και άνευ τεκμηρίων..Δεκτό και κατανοητό λόγω ηλικίας να εφράσετε τέτοιου είδους απόψεις αλλά δεν πρέπει να ειρωνεύεστε και να χλεύαζετε..
Και για να μην νομίζετε πως λατρέυω αυτά τα μαθήματα..Είμαι γ' λυκείου μισώ την έκθεση και τα αρχαία *** και είμαι θετική κατεύθυνση......

***αυτό το μίσος όμως προέρχεται επειδή δεν έχω ασχοληθεί..σε καμία περίπτωση όμως δεν τα θεωρώ άχρηστα..κάθε άλλο μάλιστα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Εγώ και είπα ότι δεν μου αρέσει η μουσική και πρέπει να βγεί ΚΑΙ το τεκμηρίωσα (λάθος βιβλία, λάθος τρόπος διδασκαλίας.)και είπα πως όταν αυτά αλλάξουν, τότε η μουσική θα πάρει την ανάλογη αξία που έχει. Δηλαδή με αυτά τα βιβλία και με αυτό το σύστημα, ο μαθητής αντιπαθέι περισσότερο την Μουσική από το να την αγαπάει. Και αφού το φόρουμ απευθύνεται σε όλους τους μαθητές, δεν νομίζω αναγκαστικά να πάει μόνο στο λύκειο. Όλοι γίνεται να εκφέρουν την άποψή τους. Δημοκρατία έχουμε :P Ακόμα και τα πρωτάκια , μπορεί να μην έχουν σαφή αιτιολόγηση για τις απόψεις τους αλλά δεν πρέπει να περνάνε απαρατήρητες, μιας και είναι μέλη του φόρουμ και αυτά. Θα πρότεινα όμως να μεταφερθεί το θέμα γενικότερα στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση ώστε να ακούσουμε και γνώμες μεγαλυτέρων. Φιλικά :)

Ssalex, συμφωνώ σε αυτό που λες ότι η Αρχαία Ελληνική Γραμματεία και τα Αρχαία δεν είναι άχρηστα. Είναι πολύ άσχημο να βλέπεις τα ίδια τα ελληνόπουλα να "απορρίπτουν" τις ρίζες τους, τον πολιτισμό τους και την λαική παράδοση. Και επίσης είναι πιο άσχημο να βλέπεις ξένους να προσπαθούν με ζήλο να μάθουν την γλώσσα μας, ενώ εμείς όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ssalex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ssalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
τώρα είσαι σωστός :) απλά το topic "ζητά" να κρίνουμε τα μαθήματα αντικειμενικά και όχι τι μας αρέσει και τι όχι.. αντικειμενικά είναι όλα χρήσιμα..τώρα και εμένα δεν μου αρέσουν αρκετά :P αλλά........ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggel A4 forever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 251 μηνύματα.
όντως παιδία η μουσική και η τεχνολογία είναι εντελώς άχρηστα!!!όπως επίσης το Σ.Ε.Π. ,Οδύσσεια-Ιλίαδα-Ελένη κ.τ.λ
Όμως διαφώνω κάθέτα με την άποψη ότι η οικιακή οικονομία και η κοινωνική πολιτική αγωγή είναι ανώφελο να διδάσκονται.Ωστόσο,μερικά κεφάλαια των συγκεκριμένων μαθηματών καλο θα ήταν να αφιαρεθούν διότι δεν χρειάζονται.
Είναι κρίμα πάντως μαθήματα τα οποία θα φανούν χρήσιμα οπώς φιλοσοφία,αστρονομία κ.α να μην αποτελούν κομματι της ελληνικής εκπαιδευσής και να "σπαταλάμε" διδακτικές ώρες στά μαθήματα που προανέφερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrislg

Νεοφερμένος

Ο chrislg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Πιστεύω ότι δεν θα έπρεπε να διδασκόμαστε Αρχαία Ελληνικά και Καλλιτεχνικά(και τα δύο είναι τελείως άχρηστα).Πιστεύω επίσης πως θα έπρεπε να δωθεί μεγαλύτερη έμφαση στην Πληροφορική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Καταρχην εγω παω ωδειο πηγαινα μουσικη και δεν εχουν καμια σχεση με αυτα τα περιττα που διδασκομαστε στο γυμνασιο.Ειδικα φέτος στην τριτη που θα χουμε την ιστορια τησ μουσικης.Τώρα τεχνολογια ειναι ενα ασκοπο μαθημα που δεν μπορεις ακριβως να προσδιορισεις το βασικο αντικειμενο του.Και τελος τα καλλιτεχνικα που ειναι για ανθρωπους οι οποιοι θελουν να ασχολιθουν με το παραπανω επαγγελμα.Αρα ασκοπο μαθημα:mad::confused::worry::eek::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
παιδια! δεν υπαρχουν περιττα μαθηματα!!! απλα ο τροπος που διδασκονται τα κανει να φαινονται περιττα, δυστυχως! αυτο τουλαχιστον πιστευω εγω:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Η δική μου άποψη, και πολλών άλλων από ότι κατάλαβα από προηγούμενα posts, είναι ότι ορισμένα μαθήματα (μουσική, καλλιτεχνικά, πληροφορική, αρχαία, θρησκευτικά κ.α.) δεν πρέπει να καταργηθούν, αλλά να αλλάξουν. Να αλλάξει ο τρόπος διδασκαλίας, το βιβλίο ακόμη και το περιεχόμενο σε μερικές περιπτώσεις. Είναι χρήσιμα μαθήματα, απλά έτσι πως γίνονται δεν έχουν κανένα νόημα.

Το μοναδικό μάθημα που θεώρησα πραγματικά άχρηστο είναι το ΣΕΠ. Θα μπορούσε κι αυτό να γίνει καλύτερο, αλλά δεν πιστεύω πως θα είχε νόημα. Για ΣΕΠ μπορούμε να απευθυνθούμε στην κατάλληλη υπηρεσία, να ψάξουμε στο internet για προγράμματα σπουδών διάφορων σχολών, τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού κ.α. , να διαβάσουμε σχετικά βιβλία και να ρωτήσουμε το οικογενειακό, φιλικό, συγγενικό μας περιβάλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Απογοητεύομαι ειλικρινά που κάποιοι θεωρούν τα Αρχαία και την Αρχαία Ελληνική Γραμματεία άσκοπα μαθήματα. Οι ρίζες μας, ο λόγος για τον οποίο η φήμη της Ελλάδας έχει φτάσει παντού, ο πολιτισμός μας, αυτό που μας έκανες αυτούς που είμαστε σήμερα (βλ.ιστορία), οι παραδόσεις μας, τα έθιμά μας, η γλώσσα μας, η ποίησή μας, είναι άχρηστα και δεν πρέπει να διδάσκονται; Πέραν ότι τα αρχαία σε βοηθάνε στα Νεα (που εμένα προσωπικά με έχουν βοηθησει αισθητά στον καθημερινό μου λόγο), είναι κρίμα να βλέπεις έναν ολόκληρο πλανήτη να προσπαθεί πολύ για να μάθει τον πολιτισμό μας και εμείς να τον απορρίπτουμε... Ειδικά εμείς , οι νεότερες γενιές, που θεωρείται ότι έχουμε πιο σύγχρονες αντιλήψεις... Το χα γράψει και παραπάνω αυτό και έμεινα έκπληκτος όταν είδα το -2 που είχε δίπλα. Απλά έλεος.



Η δική μου άποψη, και πολλών άλλων από ότι κατάλαβα από προηγούμενα posts, είναι ότι ορισμένα μαθήματα (μουσική, καλλιτεχνικά, πληροφορική, αρχαία, θρησκευτικά κ.α.) δεν πρέπει να καταργηθούν, αλλά να αλλάξουν. Να αλλάξει ο τρόπος διδασκαλίας, το βιβλίο ακόμη και το περιεχόμενο σε μερικές περιπτώσεις. Είναι χρήσιμα μαθήματα, απλά έτσι πως γίνονται δεν έχουν κανένα νόημα.

Το μοναδικό μάθημα που θεώρησα πραγματικά άχρηστο είναι το ΣΕΠ. Θα μπορούσε κι αυτό να γίνει καλύτερο, αλλά δεν πιστεύω πως θα είχε νόημα. Για ΣΕΠ μπορούμε να απευθυνθούμε στην κατάλληλη υπηρεσία, να ψάξουμε στο internet για προγράμματα σπουδών διάφορων σχολών, τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού κ.α. , να διαβάσουμε σχετικά βιβλία και να ρωτήσουμε το οικογενειακό, φιλικό, συγγενικό μας περιβάλλον.

Δεν θα μπορούσα να συμφωνώ πιο πολύ! +100!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Silence_

Διάσημο μέλος

Η _Silence_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,382 μηνύματα.
Λοιπον παιδια θα μιλησω εντελως αντικειμενικα.Υπαρχουν αρκετα μαθηματα στο γυμνασιο τα οποια ειναι τρομερα επιβαρυντικα και χρονοβορα για τους μαθητες.Αρχικα οπως προαναφερθηκε η μουσικη ειναι ενα οχι ακριβως ασκοπο μαθημα αλλα ενα μαθημα που δεν διδασκεται σωστα με αποτελεσμα οι μαθητες να το περιφρονουν και να μην αντιλαμβανονται την ουσιαστικη α3ια της.Επισης η τεχνολογια που ειναι εξαιρετικα ομοια με τη ζωγραφικη δεν αποσκοπει σε τιποτε ιδιαιτερο ισα ισα κουραζει τους μαθητες... Παρολα αυτα αλλα μαθηματα οπως οικιακη οικονομια μπορει να μην εχουν καποιο ιδιαιτερο ενδιαφερον αλλα το λεξιλογιο τους και οι ιδεες τους βοηθουν στις εκ8εσεις<προσωπικη πειρα!> ετσι στην πραγματικοτητα σχεδον κανενα μαθημα δεν ειναι εντελος περιττο απλα δεν διδασκονται με σωστο τροπο ωστε να καταλαβενουν οι μαθητες το νοημα τους..
-----------------------------------------
οσο για το ΣΕΠ εγω δεν το θεωρω αχρηστο αλλα οπως και πολλα αλλα ειναι λαθος ο τροπος διδασκαλιας κατα τα αλλα ειναι αρκετα χρησιμο για μαθητες που δεν εχουν αποφασισει ακομα κατευθυνση.
-------------------------------------------
επισης κατι που ξεχασα να γραψω πριν συμφωνω απολυτως με τον Polorst οσων αναφορα τα Αρχαια ειναι καταπατηση της καταγωγης μας να θεωρουμε πως ειναι αχρηστα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrislg

Νεοφερμένος

Ο chrislg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Όσον αφορά τα Αρχαία Ελληνικά :
η γλώσσα εξελίσσεται,αλλάζει και προσαρμόζεται σύμφωνα με τις ανάγκες της κάθε εποχής(και σε αυτό δεν μπορούμε να παρέμβουμε είτε μας αρέσει είτε όχι).Δε γίνεται σήμερα,2010, να διδασκόμαστε Αρχαία Ελληνικά.Αντιθέτως, θα πρέπει να δωθεί έμφαση στις Ξένες Γλώσσες και στην Πληροφορική(Ίντερνετ=η μεγαλύτερη πηγή δεδομένων)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Όσον αφορά τα Αρχαία Ελληνικά :
η γλώσσα εξελίσσεται,αλλάζει και προσαρμόζεται σύμφωνα με τις ανάγκες της κάθε εποχής(και σε αυτό δεν μπορούμε να παρέμβουμε είτε μας αρέσει είτε όχι).Δε γίνεται σήμερα,2010, να διδασκόμαστε Αρχαία Ελληνικά.Αντιθέτως, θα πρέπει να δωθεί έμφαση στις Ξένες Γλώσσες και στην Πληροφορική(Ίντερνετ=η μεγαλύτερη πηγή δεδομένων)
τιιιιιιιι??? αααα:knife::wall: παιδια ελεος!!!! αν δεν υπηρχαν τα αρχαια ελληνικα δε θα υπηρχαν και τα νεα! αυτο σημανει οτι τα αρχαια ειναι η βαση και η κορωνιδα της γλωσσας μας, αφου οποιαδηποτε ελληνικη λεξη και αν κοιταξουμε πηγαζουμε απο τα αρχαια!!! με το να αφηνουμε "πισω" τα αρχαια σημαινει οτι αφηνουμε πισω και την ελληνικη γλωσσα! τα αρχαια ελληνικα δεν εμποδιζουν καποιον να μαθει περαιτερω ξενες γλώσσες ισα ισα που τον ΒΟΗΘΑΕΙ κιολας να τις μαθει καλυτερα και ευκολοτερα!!! και αυτο στο λεω απο θεμα πειρας!!! προφανως δε σου αρεσουν τα αρχαια γι'αυτο ισως να εχεις αυτη την αποψη...δε μπορεις ομως να βαζεις ενα Χ στα αρχαια γιατι ετσι βαζεις και ενα Χ στα νεα ελληνικα!!!:/:
και θα πω αυτο που ειπες αλλαζοντας το λιγο...ΔΕ ΓΙΝΕΤΕΑΙ ΣΗΜΕΡΑ, 2010 ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΓΙΑ ΜΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΠΟΥ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΛΑΤΙΝΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΤΗ ΡΙΖΑ ΠΟΛΛΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ!!!
σκεφτειτε πριν γραψετε!!! ευχαριστω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Συμφωνώ καθέτως με την Αθηνά, διαφωνώ οριζοντίως με τον chris. Τα νέα Ελληνικά έχουν ρίζες στα αρχαία και από εκεί πηγάζουν ΟΛΑ! Ξέρεις πόσους ανθρώπους έχω ακούσει να λένε "επι τηΝ ευκαιρία","στιΣ μια",να γράφουν "λόγΟ του ότι...", να βάζουν αύξηση στην προστακτική και να μπερδεύουν τα εισμί; Σχεδόν η μισή Ελλάδα!! Γιατί; Γιατί δεν ξέρει τους αρχαίους τύπους για να τους προσαρμόσει στους νέους! Αν δεν ξέρουμε εμείς οι ίδιοι το παρελθόν μας, ακόμα και η χρονολογία να είναι 5000 μ.Χ., ποτέ δεν θα μπορέσουμε να μιλάμε σωστά στην καθημερινότητά μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Αα οχι να καταργηθουν και τα φιλολογικα.Με την Ν.γλωσσα μαθαινουμε να μιλαμε.Με τα Κειμενα μαθαινουμε να εκφραζομαστε.Με τα Αρχαια μαθαινουμε την παλια μας γλωσσα η οποια διδασκεται ως και στην Γερμανια.Οχιιι ρε παιδια δεν παει ετσι.ΕΙΠΑΜΕ:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Τελικά καλά έλεγε ο/η ssalex. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosx97

Νεοφερμένος

Ο panosx97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Λογοτεχνια.μου τν δινει αφανταστα.σου βγαζει το ποιημα ξυνο με τοση αναλυση.<τι σκεφτοταν ο ποιητης> οτι περασε καλα χθες βρααδυ πφφ.αμα ποια τς αναλυσεις μου μεσα.επισησ οικ οικονομια.ειναι απλο κι δν χρεαζετε τοσο αλλλα ειναι ωραιο.μουσικη ειναι ανουσια αν θες πηγαινε σε οδοι να μαθε κιθαρα η γκομενα 8α σου πει πεξεμου κιθαρα οχι πες μου τς νοτεςκι τα αρχαι ειναι καλα να τα ξερεις αλλα συμφωνω με εν απαιδι ποιο πανω.οχι ολεσ τσ κλησεισ κι ολα τα παλιο ρηματα.παιδια ειμαστε λεσ κι θα γινουμε αρχαιολογοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lamprost

Νεοφερμένος

Ο Lamprost αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Όλα τα μαθήματα είναι χρήσιμα και σημαντικά! Αρκεί βέβαια να διδάσκονται σωστα!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top