Θέλω πολύ να γίνω απουσιολόγος

stroumfotragoudw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stroumfotragoudw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Φίλε Δία , σε παρακαλώ μην είσαι τόσο προκατειλλημένος.Αναφέρομαι στη φράση "όλοι το θέλουν"..
Β λυκείου ,στην κατεύθυνση είχε άλλος το απουσιολόγιο.Όμως τα πήγαινα πολύ καλά στα μαθήματα , και έγραφα πολύ καλύτερα από την απουσιολόγο(χωρίς να πω ότι δεν ήταν καλή μαθήτρια..ήταν).Δεν είχα την ανάγκη για το "κύρος του απουσιολογίου" ούτε ένιωθα καμία ανάγκη να το έχω..
Όσο για το "το αρνιούνται σαν νικητές", έχει συμβεί ανάλογο στην Α λυκείου ,όταν το έδωσα στην κολλητή μου η οποία το ήθελε αρκετά(ίδιο βαθμό).Φυσικά , ως εγωιστικό ον έλεγα από μέσα μου "θα μπορούσα να το έχω" αλλά αυτή η σκέψη περισσότερο αναφερόταν στο βαθμό , δηλαδή στην επίδοση , παρά σε αυτό το άχρηστο (για τους μαθητές) έγγραφο.
συμβουλή : Μην είσαι τόσο μεροληπτικός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Φίλε Δία , σε παρακαλώ μην είσαι τόσο προκατειλλημένος.Αναφέρομαι στη φράση "όλοι το θέλουν"..
Β λυκείου ,στην κατεύθυνση είχε άλλος το απουσιολόγιο.Όμως τα πήγαινα πολύ καλά στα μαθήματα , και έγραφα πολύ καλύτερα από την απουσιολόγο(χωρίς να πω ότι δεν ήταν καλή μαθήτρια..ήταν).Δεν είχα την ανάγκη για το "κύρος του απουσιολογίου" ούτε ένιωθα καμία ανάγκη να το έχω..
Όσο για το "το αρνιούνται σαν νικητές", έχει συμβεί ανάλογο στην Α λυκείου ,όταν το έδωσα στην κολλητή μου η οποία το ήθελε αρκετά(ίδιο βαθμό).Φυσικά , ως εγωιστικό ον έλεγα από μέσα μου "θα μπορούσα να το έχω" αλλά αυτή η σκέψη περισσότερο αναφερόταν στο βαθμό , δηλαδή στην επίδοση , παρά σε αυτό το άχρηστο (για τους μαθητές) έγγραφο.
συμβουλή : Μην είσαι τόσο μεροληπτικός
Καλή μου φίλη,
:hmm: Ίσως να είμαι πράγματι (λιγάκι) προκατειλημμένος και ζητώ συγνώμη αν σε έθιξα. Όμως εγώ φταίω που με όσα έγραψες τώρα, ουσιαστικά επιβεβαιώνεις πλήρως όλα αυτά για τα οποία με κατηγορείς ότι μεροληπτώ? :devil:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
δεν μπορει να μην ενιωσες περηφανη και να μην χαρηκες ουτε μια φορα που το ειχες
εγώ προσωπικά δεν χάρηκα όταν πηρα πρώτη φορα απουσιολόγος!!!

πρωτων γιατι όταν στη δευτέρα γυμνασίου ισοφάρισα την απουσιολόγο του τμήματός μου και ξεπέρασα ένα άτομο το οποίο με το 1/10 του χρόνου που διάβαζα εγώ έβγαζε ψιλότερο μέσο όρο από εμένα τα προηγούμενα χρόνια (δεν ήταν αυτό η απουσιολόγος) σχετικά με το σχολείο παρά όταν την επόμενη χρονιά μας κάλεσε η διευθήντρια να συζητήσουμε για το απουσιολόγιο

Και όντως την επόμενη χρονί ζήτησα να μην πάρω το απουσιολόγιο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stroumfotragoudw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stroumfotragoudw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Αυτό που θέλησα να τονίσω είναι ότι , το απουσιολόγιο αποτελεί το μέσο και όχι τον σκοπό!Και σκοπός ποιός είναι ; Απλά και εγωιστικά να δείξουμε ότι είμαστε καλύτεροι από τους συμμαθητές μας!Γιατί απουσιολόγος γίνεται αυτός με τον μεγαλύτερο βαθμό!Αν κάποιος περάσει τον απουσιολόγο δεν υπάρχει ανάγκη για απουσιολόγιο αφού έχει επιβεβαιώσει ότι ήθελε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ria3

Νεοφερμένος

Η ria3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως το απουσιολόγιο δεν είναι τίποτα το σοβαρό!!!Απλός είναι ένας τρόπος για να επιβραβευτούν οι βαθμοί σου(μπράβο για τους βαθμού σου!!).Εμένα δεν μου αρέσει καθόλου γιατί καποια παιδια ΜΠΟΡΕΙ να σου ζητάνε να μην τους βαλεις απουσία,και εσύ θα ερχεσαι σε δύσκολη θεση:redface:Συνέχισε να διαβάζεις....εγώ αυτό έχω να σου προτείνω!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως το απουσιολόγιο δεν είναι τίποτα το σοβαρό!!!Απλός είναι ένας τρόπος για να επιβραβευτούν οι βαθμοί σου(μπράβο για τους βαθμού σου!!).Εμένα δεν μου αρέσει καθόλου γιατί καποια παιδια ΜΠΟΡΕΙ να σου ζητάνε να μην τους βαλεις απουσία,και εσύ θα ερχεσαι σε δύσκολη θεση:redface:Συνέχισε να διαβάζεις....εγώ αυτό έχω να σου προτείνω!:)
κατα τη γνωμη μου ούτε αυτό είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stroumfotragoudw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stroumfotragoudw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
αυτό αποτελεί τον πιο άχρηστο , χωρίς ουσία στόχο του διαβάσματος!Βασικά ξεπερνάει και την ωφελιμιστικότητα των μαθημάτων όταν τα θεωρούμε μέσο για το πανεπιστήμιο.Συμφωνώ με το φίλο vagkall πιο πάνω.Οι βαθμοί επιπλέον , παρά τους υψηλούς που έχω , έφτασα στην Γ λυκείου για να καταλάβω ότι είνα ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΧΡΗΣΤΟΙ .Η κοινωνία φταίει με τα :
- η κόρη μου έβγαλε 20 παρά 2
-εμένα ο γιος μου 20 παρά 1 και έχει απουσιολόγιο
...και βλέπεις στις πανελλήνιες τον μαθητή του "15" να γράφει σταθερούς ικανοποιητικούς βαθμούς , και τον απουσιολόγο(όχι σε όλες τις περιπτώσεις)να γράφει πιο κάτω..
αυτά..ανέπτυξα λίγο το θέμα για να δώσω μια ιδέα στα μικρότερα παιδιά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i-r-i-a

Νεοφερμένος

Η i-r-i-a αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
πιστεψε με το απουσιολογιο ειναι σκετο μαρτυριο[ 3 χρονια απουσιολογος ενασ θεος ξερει τι εχω τραβηξει απο τους καθηγητες ] μην βασανιζεισ τον εαυτο σου γιατι στο τελος θα χασεις την ουσια ,θα απογοητευτεις και μπορει μαλιστα να θεωρεις οτι το διαβασμα δεν ειναι πλεον χρησιμο, σε περιπτωση που δεν παρεις το απουσιολογιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Τι να σας πω ρε παιδια! Εγω το μονο που εχω να πω ειναι οτι δεν ειναι και το απουσιολογιο!και εμεις με κληρωση το δωσαμε φετος γιατι ειμαστε πρωτη γυμνασιου...βασικα ουτε με κληρωση ουτε τιποτα! το εδωσε ο γυμναδιαρχης σε ενα παιδι γιατι ετσι του ρθε! οσο για το μυαλο κουκουτσι... +φωνω με χιλια! αμαν! μα ειναι ποτε δυνατον?! anyway! εγω ουτε σημαια πηρα γιατι δεν βγηκα στην κληρωση στο δημοτικο ουτε απουσιολογιο μου προσφερθηκε φετος (και να μου προσφερωταν θα το απεριπτα γιατι δεν θελω μπελαδες και ευθυνες) ουτε πρωτος βγηκε ο καλυτερος μαθητης! και οταν τη διαφορα την κανει ενα και μοναδικο μαθημα στο οποιο ο καθηγητης ειναι κυριολεκτικα γεια σου, και παιρνω παρα κατω γιατι το μονο ρολο για αυτον παιζει το διαγωνισμα στο οποιο εγραψα παρακατω γιατι δεν ειχε αλλη υλη και ειπε να μας βαλλει εκτος...αλλα γιατι παλι στο θεμα το δικο μου τα εκτος υλης και στης αλλης τα πανευκολα??????? εμμ...και τεσπα! εγω ξερω τι αξιζω και το εχω καταλαβει απο τοτε με τη σημαια οτι ο καλυτερος μαθητης δεν την παιρνει! την πηραν οι αλλοι με τα 9! ε οχι ρε φιλε να κατσω να σκασω γιατι εσενα σου καρφωθηκε να ερμηνευσεις τους νομους οπως σου γουσταρει!αυτο δεν το ειχε λαβει υπ'οψειν του κανεις:
"Στο Δημοτικό Σχολείο σημαιοφόροι ορίζονται δύο μαθητές της ΣΤ΄ τάξης, οι οποίοι κατά το προηγούμενο σχολικό έτος είχαν συγκεντρώσει το μεγαλύτερο γενικό μέσο όρο βαθμολογίας, υπολογιζόμενου και του κλασματικού του μέρους. Σε περίπτωση ισοβαθμίας, γίνεται κλήρωση."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A_myrto

Νεοφερμένος

Η A_myrto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
στη θέση σας δεν θα επιδίωκα και τόσο να πάρω το απουσιολόγιο και το λέω αυτό γιατί είμαι απουσιολόγος από την β' γυμνασίου.είναι ένα ατελείωτο μαρτύριο.τσακώνεσαι απλά με όλους.
με τους συμμαθητές που απαιτούν να τους σβήσεις απουσίες χωρίς να σκέφτονται ότι σε φέρνουν σε δύσκολη θέση όταν αρνείσαι
με τους καθηγητές όταν ξεχάσεις να βάλεις μία απουσία και σε κράζουν (ενώ κανονικά οι καθηγητές πρέπει να παίρνουν απουσίες) ή ακόμα και όταν έχουν νεύρα είσαι ο πρώτος στόχος(σε σένα θα ξεσπάσουν)
με τον διευθυντή που ότι γίνει μέσα στην τάξη χωρίς ένοχο θα πει ότι έπρεπε να τον ενημερώσεις αμέσως
με όλους..............................................................

άποψη μου μην έχεις σαν στόχο το απουσιολόγιο και ΄μην βαθμοθηρείς,οι βαθμοί στα σχολεία έτσι και αλλιώς είναι πλασματικοί.........δεν σου λέω να μην διαβάζεις,πρέπει να διαβάζεις αλλά σαν στόχο ακόμα και από μικρή ηλικία πρέπει να είναι η απόδειξη της αξίας σε αντικειμενικούς διαγωνισμούς π.χ. μαθηματικές εταιρίες,διαγωνισμοί χημείας,διαγωνισμοί εκθέσεων...................πανελλαδικές εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
η απόδειξη της αξίας σε αντικειμενικούς διαγωνισμούς π.χ. μαθηματικές εταιρίες,διαγωνισμοί χημείας,διαγωνισμοί εκθέσεων...................πανελλαδικές εξετάσεις.
Πεστα!!!.......και οχι απο το ενα-δυο δεκατοτριτα που εκαναν τη διαφορα...σιγα...τι να γινει? θα μαζευουμε χαρτακια και επαινους να τα κανουμε τι?(ενταξει μαζευω δεν λεω...αλλα δεν βαζω αυτο για στοχο,ουτε βαζω για στοχο να παρω το απουσιολογια [που ειναι και μπελας] ουτε να βγω πρωτη στην ταξη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Anna SSSS

Νεοφερμένος

Η Anna SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Προσωπικα .. περισσοτερες πιθανοτητες εχω να παρω το oscar παρα το απουσιολογιο...:P αλλα τα συγχαρητηρια μου σε οσους το καταφεραν..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Προσωπικα .. περισσοτερες πιθανοτητες εχω να παρω το oscar παρα το απουσιολογιο...:P
dont worry!δεν χανεις και τιποτα!
αλλα τα συγχαρητηρια μου σε οσους το καταφεραν..!
καλυτερα το συγχαρητηρια να παει στο βαθμο και οχι στο απουσιολογιο...αν και ακομα καλυτερα στην προσπαθεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Α κι εγω απο Ξανθη ειμαι Ελινακι!Σε ποιο σχολειο πας;:)Τελοσπαντων.Κοιταξε το απουσιολογο στην πρωτη γυμνασιου το 'χα κι εγω και το ηθελα πολυ αλλα πιστεψε με τουλαχιστον απο την δευτερα γυμνασιου κι επειτα,που ολοι αρχιζουν τις κοπανες και ολα αυτα ειναι πολυ βαρετη και ισως αγχωτικη δουλεια.Κι αυτο γιατι πολλοι θα σου λενε μην με βαλεις απουσια και εσυ θα πρεπει να τουσ βαλεις,οποτε αυτοι θυμωμουν και διαφορα τετοια.Μετα αν δεν τους βαλεις απουσια και το μαθουν οι καθηγητες βρισκεις τον μπελα σου.Αν ομως τοσο πολυ να το παρεις δεν θα πρεπει να το αφηνεις να κυριαρχει στο μυαλο σου.Διαβαζε αρκετα και καλα για την παρτυ σου και ολα τα αλλα θα ερθουν.Αληθεια ομως ειναι σκετη χαζομαρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiota1508

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Παναγιωτα-Μαρτινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
ποτε δεν καταλαβα γιατι το απουσιολογιο πρεπει να το εχει ο καλυτερος μαθητης,κατι που στην ουσια ειναι δουλεια των καθηγητων.
το μονο που προκαλει ειναι διακρισεις,ηλιθιο ανταγωνισμο,γλυψιματα,αντιδρασεις(οταν ο απουσιολογος πρεπει να βαλει απουσιες και οι μαθητες κανουν παραπονα). προκαλει ενα πολυ γελοιο κλιμα αναξιοκρατιας και υποβιβασμου κατα τη γνωμη μου.. και τωρα βλεπω ενα κοριτσι που εκουσια θελει να υποβληθει σε ολα αυτα,για να αποδειξει τι?
αν νομιζεις οτι την αξια σου την κρινει ενα βιβλιαρακι με στηλες και σταυρους,τοτε..... φιλικα στα λεω ολα αυτα,μη με παρεξηγησεις,αλλα η αληθεια ειναι οτι εκνευριζομαι οταν βλεπω τετοια σκηνικα.. γιατι,μηπως και οι βαθμοι που παιρνουμε στο τριμηνο ειναι αντικειμενικοι? οχι βεβαια! αρα τι σημασια εχει?
ωστοσο βλεπω οτι εισαι α γυμνασιου ,αρα εχεις δρομο ακομα μπροστα σου για να συνειδητοποιησεις αυτα που σου λεω. κοντευω να τελειωσω την β λυκειου και αυτο που εχω δει περι απουσιολογιου κτλ ειναι ενα σωρο μπαρουφες.. στο τμημα μας το να εισαι απουσιολογος δεν το κυνηγαει κανενας,πολλες φορες το συμπληρωνουν μαθητες που ουτε πρωτοι ειναι,ουτε δευτεροι. μεχρι και εγω το συμπληρωσα μια φορα,που ειμαι του 17.5.. εδω μεχρι και μαθητης του 13 το εχει συμπληρωσει .ε και?
μην ακουω βλακειες λοιπον,κοιταξε να τα πηγαινεις καλα,να παρεις τις σωστες βασεις για αποδειξεις την αξια σου εκει που πραγματικα χρειαζεται. και ασε οσους νομιζουν οτι το απουσιολογιο δειχνει κατι,να το κυνηγησουν...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anna SSSS

Νεοφερμένος

Η Anna SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ok,thanks και μπράβο σε όσα είπες γιατί συμφωνώ..ξέρω όλη την κατάσταση που επικρατεί σχετικά με το απουσιολόγιο..δεν είμαι Α γυμνασίου αλλά λυκείου..και το αρχικό σχόλιο που έκανα δεν έδειξε κάποια τρελή επιθυμία(γιατί έτσι κι αλλιώς δεν το κυνήγησα ποτέ..) αλλά το "μπράβο" σε όσους τα κατάφεραν..στη δική μου αντίληψη σχετικά με το σύστημα το "απουσιολόγιο" δεν θα έπρεπε να υπάρχει γιατί μέχρι και στο σχολείο κάνουν διακρίσεις και αυτό δε βοήθησε ποτέ κανέναν..πραγματικά έχεις πολύ δίκιο σε όσα είπες..μακάρι να σκεφτόντουσαν όλοι κάπως έτσι :)....απλά το ξεκαθαρίζω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

elinaki97

Νεοφερμένος

Η Roxanne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νέο Πετρίτσι (Σέρρες). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
ξερετε κατι παιδια?τωρα εβγαλα 19 και 8/13!!!και παρολο που δεν εγινα απουσιολογος εγω θεωρω ηδη πως τα εχω καταφερει πολυ καλα!ακομη κι αν δεν το παρω ποτε ειμαι πολυ ευτυχισμενη για τους βαθμους μου!:redface:(ειμαι μεγαλο ψωνιο_:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

randy1989

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
19 8/13? Και δεν έγινες απουσιολόγος? :hmm: Δηλαδή τι θέλεις? Να λιώσεις για πετύχεις τι? Το ΙΕΡΟ βιβλιαράκι? Έλεος. Εγώ στο γυμνάσιο διάβαζα 5-10 λεπτά τις συνηθισμένες μέρες και λίγο παραπάνω σε κανα διαγώνισμα. Και έβγαζα 17-18. Και ήμουν πάντα 2-3 στην τάξη. Και ήμουν μια χαρά χαρούμενος. Απο άλλους άκουγα ότι διάβαζαν 2-3 ώρες και βαριόμουν μόνο που το άκουγα, διότι δεν τους πρόσφεραν κάτι παραπάνω. Λες ότι διαβάζεις πολύ. Για κάντο λίγο πιο συγκεκριμένο. Αν στην πρώτη γυμνασίου διαβάζεις πολύ τι θα κάνεις στην δευτέρα? Τι θα κάνεις στο Λύκειο? Τι θα κάνεις όταν είναι να δώσεις πανελλήνιες? Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το αν θα βγάλεις στην 1η Γυμνασίου 20 ή αν θα βγάλεις 18 δεν έχουν και τόση σημασία. Γιατί στο γυμνάσιο το μόνο που θα παίξει ρόλο είναι οι βάσεις που θα χτίσεις. Και ειλικρινά αν ξαναρχιζα απο'κει θα έκανα πάλι το ίδιο, διότι δεν αξίζει να χαλάσεις τις δυνάμεις σου στο γυμνάσιο που στο κάτω κάτω σημασία έχει να καταλαβαίνεις το μάθημα και όχι να το αποστηθίζεις. Τώρα για το απουσιολόγιο επειδή έτυχε να πέσει στα χέρια μου κάποιες χρονιές θα σου πω πως είναι μπελάς. Δεν είναι κάτι για το οποίο θα χαρείς. Μπορεί να σε κάνει χαρούμενη το ότι θα σου πουν οι δικοί σου συγχαρητήρια κλπ αλλά μέχρι εκεί. Μετά το μόνο που μένει είναι η ευθύνη που θα έχεις. Να πω ότι το σχολείο ήταν δουλειά τότε οκ. Θα είχες κάποιο επίδομα για αυτήν την ευθύνη , αλλά στο σχολείο το απουσιολόγιο μόνο μπελάδες φέρνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elinaki97

Νεοφερμένος

Η Roxanne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νέο Πετρίτσι (Σέρρες). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
19 8/13? Και δεν έγινες απουσιολόγος? :hmm:
'Οχι γιατί η απουσιολόγος έβγαλε 19 και 11/13 αλλά δεν με νοιάζει και τόσο πολύ γιατί μέσα από αυτά τα μυνήματα κατάλαβα τι χαζομάρα είναι το απουσιολόγιο.Ειλκρινά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
19 8/13? Και δεν έγινες απουσιολόγος? :hmm:
'Οχι γιατί η απουσιολόγος έβγαλε 19 και 11/13 αλλά δεν με νοιάζει και τόσο πολύ γιατί μέσα από αυτά τα μυνήματα κατάλαβα τι χαζομάρα είναι το απουσιολόγιο.Ειλκρινά:)
WHAT????ελα μου?ποσο εβγαλε?19 και 11/13??? σορρυ τι βαθμο εχουν ως αριστο οι καθηγητες σας στο β' τριμηνο?
μακαρι να ταν και σε' εμας εστι!;) αλλα ενταξει απο τη στιγμη που ξερεις τι αξιζεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top