Θέλω πολύ να γίνω απουσιολόγος

>Paris<

Νεοφερμένος

Ο >Paris< αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Από όσο ξέρω ο νόμος λέει ότι ο διευθυντής δίνει το απουσιολόγιο σε αυτόν που θεωρεί πιο υπεύθυνο. Λογικά βλέπουν τον καλό βαθμό σαν ένδειξη "τιμιότητας" (!) αν και δεν πιστεύω ότι ισχυεί κάτι τέτοιο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stroumfotragoudw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stroumfotragoudw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Σαν απουσιολόγος και εγώ με 3 χρόνια προυπηρεσία ,ένα έχω να πω..ΟΧΙ!
1)η πίεση που δέχεσαι από συμμαθητές (αν και μη δικαιολογημένη) είναι δύσκολη..
2)δεν νιώθεις όμορφα να βάζεις στην κολλητή , στο διπλανό, στον ξαδερφό σου απουσίες
3)είναι πολύ μεγάλη ευθύνη
4)σε περίπτωση αυστηρών ή και ιδιότροπων καθηγητών είναι ακόμα μεγαλύτερη
5)ο απουσιολόγος γίνεται το σκυλάκι του σχολείου ,του κάθε καθηγητή και διευθυντή!Ως εμπιστό άτομο , τρέχω για τις δουλειές των καθηγητών , επωμίζομαι ευθύνες που δε μου αντιστοιχούν , και δυστυχώς δε μπορώ να πω όχι γιατί ίσως το πάρουν στραβά και μετά....γειά σας βαθμοί-πανελλήνιες.
6)χάνεις τα διαλείμματα σου και γενικά δεν κάθεσαι σε ησυχία(και μην πείτε ότι είναι μισού λεπτού υπόθεση..δεν είναι)

εκτός αυτών υπάρχει και ένα καλό.Γενικά έχεις την εύννοια των καθηγητών , σε παίρνουν εύκολα στα σοβαρά , τις επιθυμίες και τις απόψεις σου και μπορεί να συμβάλλει το απουσιολόγιο στους βαθμούς άλλων μαθημάτων.Αλλά αν γενικά είσαι καλό παιδι, δεν δίνεις αφορμές και βγάζεις έναν ικανοποιητικό βαθμό μπορείς εξίσου να τα κερδίσεις αυτά..Δεν αξίζει το απουσιολόγιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
2)δεν νιώθεις όμορφα να βάζεις στην κολλητή , στο διπλανό, στον ξαδερφό σου απουσίες

+φωνω σε αυτο...γι αυτο και τις περισσοτερες φορες εγω δεν βαζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

McΜαρια

Νεοφερμένος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Πιστεψε με το απουσιολογιο ειναι σκετη κολαση!
Μια φιλη μου ειναι απουσιολογος και κοντεψε να παρει 3η αποβολη γιατι ξεχασε να συμπληρωσει ενα ονομα...
και μια αλλη φορα χαλασαν το απουσιολογιο κατι παιδια και εκεινη τα ακουσε...
επισης εχει χαθει αρκετες φορες με αποτελεσμα να επισκεφτει την διευθυντρια...
ειναι χαλια..ακου που σου λεω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Archimidis

Νεοφερμένος

Ο Archimidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
δεν είναι και τόσο χάλια. οι παραπάνω είναι σπάνιες περιπτώσεις. συνήθως δεν είναι ετσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

McΜαρια

Νεοφερμένος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
μπορει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elinaki97

Νεοφερμένος

Η Roxanne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νέο Πετρίτσι (Σέρρες). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
fly αν συνεχιζει το τμημα σου ακομα να μη θελει το απουσιολογιο ζητα απο μενα λιγη βοηθεια και θα κανω την καρδια μου πετρα να το δεχτω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
τωρα καταρχας το να θες το απουσιολογιο δεν το θεωρων καν προβλημα.και τι θα αλλαξει αμα το παρεις;θα αποκτησεις κυρος;σιγα το πραγμα.εγω το ειχα το απουσιολογιο στο λυκειο και την πληρωνα για καθε τι που γινοταν.γινοταν κατι και αμεσως η διευθυντρια ποιος ειναι απουσιολογος;μια φορα μαλιστα ενα παιδι μου το ειχε κρυψει επιτηδες...φαντασου τι τραβηξα..με επαιρναν τηλεφωνο σπιτι κτλ.μην ασχολεισαι με τετοιες χαζομαρες.αν ειναι να παρεις το απουσιολογιο θα το παρεις,μην αγχωνεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elinaki97

Νεοφερμένος

Η Roxanne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νέο Πετρίτσι (Σέρρες). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
για την ακριβεια η κολλητη μ και απουσιολογος δεν αντιμετωπιζει τετοιου ειδους προβληματα γιατι ουτος η αλλως 1η γυμνασιου παω ακομα και ουτε κοπανες κανουν τα παιδια ουτε κρυβουν το απουσιολογιο οποτε αν το ειχα δεν θα αντιμετωπιζα τετοιου ειδους προβληματα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
ναι καλα ποτε μην λες ποτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elinaki97

Νεοφερμένος

Η Roxanne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νέο Πετρίτσι (Σέρρες). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
δεν μπορει να μην ενιωσες περηφανη και να μην χαρηκες ουτε μια φορα που το ειχες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flok

Νεοφερμένος

Ο Flok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Συμφωνώ με όλους σας, και τους μεν και τους δεν.
Είμαι και εγώ απουσιολόγος, αν και δεν έχω βγάλει ιδιαίτερα μεγάλο βαθμο (19 και 4/13, και ο Δεύτερος είχε 18 και 9/13).
Σίγουρα είναι λίγο ζόρι το να έχεις το απουσιολόγιο, αλλά έτσι πολλοί καθηγητές μικρών σου ανεβάζουν (ίσως) το βαθμό στο μάθημα τους, για να μην σου χαλάσουν τον Μ.Ο.
Θα αναφέρω δύο περιπτώσεις που το απουσιολόγιο έγινε αιτία για προβλήματα:
α) Μία μέρα που θα πηγαίναμε επίσκεψη, το πρωί, πριν φύγουμε, πήρα απουσίες και άφησα το απουσιολόγιο στο γραφείο του Διευθυντή, όπως έπρεπε. Φύγαμε για το μουσείο που θα πηγαίναμε. Το μεσημέρι, όταν επιστρέψαμε, έπρεπε να ξαναπάρω απουσίες. Πήγα λοιπόν στο γραφείο του Διευθυντή να πάρω το απουσιολόγιο. Δεν το βρήκα, και άρχισα να τρέχω και να ψάχνω σε όλο το σχολείο μήπως το βρω κάπου, με τον φόβο βέβαια μην πάρω και καμία απόβολή, καθώς θα με κατηγορούσαν οτί έχασα το Απουσιολόγιο. Τελίκα, το βρήκε κάποιος καθηγητής. Τι είχε γίνει ; Το πρωί, όταν πήγα να τ'αφήσω στον Γυμνασιάρχη, κάποιος καθηγητής το είχε πάρει και το έβαλε σε κάποιο άλλο συρτάρι, χωρίς να ενημερώσει εμένα που το έβαλε.

β) Μία μέρα που είχαμε απεργεία, το πρόγραμμα είχε αλλάξει, επειδή κάποιοι καθηγητές απεργούσαν, ενώ αλλοί όχι. Συνεπως, ο Γυμνασιάρχης είπε το πρωί στην προσευχή "Λόγω της απεργείας έχει αλλάξει το πρόγραμμα, και θα πρέπει κάθε ώρα να έρχεται στο Γραφείο ο Απουσιολόγος, να ενημερώνεται τι μάθημα έχει την επόμενη ώρα το τμήμα του, και στη συνέχεια να ενημερώνει και τους συμμαθητές του" Γι'αυτό λοιπόν, επειδή έπρεπε να δώ τι μάθημα έχουμε, να παώ να το πω στο τμήμα μου, και στη συνέχεια να πάρω το απουσιολόγιο και να πάω και εγώ στο μάθημα (Γυμναστική), άργησα 2-3 λεπτά, και o καθηγητής, μου έβαλε απουσία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 9,970 μηνύματα.
δεν μπορει να μην ενιωσες περηφανη και να μην χαρηκες ουτε μια φορα που το ειχες
Εδώ πέφτει παραμύθι. Το απουσιολόγιο όλοι το θέλουνε και ας είναι αλήθεια τα προβλήματα που λένε. Εδώ κολλάνε οι παροιμίες: τραβάτε με και ας κλάιω, όσα δεν φτάνει η αλεπού. Και κάτι άλλο: ακόμα και αυτοί που τους το δίνουν και λένε όχι έχουν την αίσθηση του νικητή και επιπλέον το παίζουν περισσότερο με το να το αρνούνται. Είχα το απουσιολόγιο Γ γυμνασίου (και σημαιοφόρος) και Α λυκείου. (Έβγαλα Β και Γ γυμνασίου στρογγυλό 20 και ήμουν ο μόνος). Διάβαζα αρκετές ώρες (άσε κάποιους παραμυθάδες να λένε για 15min την ημέρα διάβασμα). Στην Α λυκείου αποφάσισα ότι δεν αξίζει τον κόπο να διαβάζω αρχαία και άλλα μαθήματα που δεν με ενδιαφέρουν και έπεσα στο 18,1 (το αριστείο για 0,1 δεν το έχασα) και το απουσιολόγιο το πήρε ένα κορίτσι. Δεν μπορώ να πω ότι είχα ποτέ προβλήματα με το απουσιολόγιο γιατί οι καθηγητές είχαν σαν αρχή να μετράνε πάντα και να προστετευουν έτσι τον απουσιολόγο από πιέσεις. Μπορώ να πω ότι μου άρεσε αλλά και όταν το έχασα δεν στεναχωρήθηκα και πολύ. (Ξέχασα: φέτος το έχω μόνον στην αστρονομία επιλογής). Βάλε και συ λοιπόν τα δυνατά σου να το κερδίσεις και μην ακούς κανέναν (ούτε και μένα). Και αν το πετύχεις με τον αέρα πια του νικητή μπορείς να το αρνηθείς. :)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

McΜαρια

Νεοφερμένος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Συμφωνω απολυτα με τον Δια.Ολοι το θελουν.Και αυτοι που μπορουν να το εχουν αλλα το αρνιουνται,λενε οχι σαν νικητες...
Και τα προβληματα και οι υποχρεωσεις ειναι πολλες ομως...
Κανεις δεν μπορει να σε πεισει να μην προσπαθησεις..αν και νομιζω οτι κατα βαθος δεν το θες..
απλα θες να γινεις η καλυτερη της ταξης..σωστα?
το απουσιολογιο ειναι ενα απλο βραβειο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elinaki97

Νεοφερμένος

Η Roxanne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νέο Πετρίτσι (Σέρρες). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
μαλλον με εχεις παρεξηγησει:(...εχω γραψει και πιο πριν οτι δεν με ενδιαφερει να με συμπαθουν οι καθηγητες και να μου βαζουν χαριστικους βαθμους στα πιο γελοια μαθηματα αυτο που με κανει να το θελω ειναι οτι το θεωρω μια τιμη(για μενα και οχι για το κοινωνικο μου περιβαλλον)και πραγματικα μεχρι στιγμης δεν εχω πει καποιο ψεμα(πραγματικα δεν με ενδιαφερει να ειμαι η καλυτερη της ταξης).ειλικρινα δεν εχω δει ποτε τους αλλους καλους μαθητες ανταγωνιστικα και δεν θεωρω το απουσιολογιο ενα προβλημα η ενα βραβειο

φιλικα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

McΜαρια

Νεοφερμένος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
μαλλον εχω αδικο...
αλλα δεν ειπα πως θες χαριστικους βαθμους απο καθηγητες σε γελοια μαθηματα ή σεβασμο απο τον κοινωνικο σου περιγυρο..
ειναι καλο να θες να γινεις η καλυτερη χωρις να γινεσαι ανταγωνιστικη...
ειναι παρα πολυ καλο που θες γινεις απουσιολογος και που εχεις εναν στοχο...
το απουσιολογιο ειναι ενα βραβειο για τους κοπους σου ειτε το θες ειτε οχι το απουσιολογιο.
ετσι μου εχουν πει τουλαχιστον πολλοι απουσιολογοι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
fly αν συνεχιζει το τμημα σου ακομα να μη θελει το απουσιολογιο ζητα απο μενα λιγη βοηθεια και θα κανω την καρδια μου πετρα να το δεχτω:P
αμεεε με μεγαλη χαρα!!!! κοιτα εγω σε καταλαβαινω εν μερει. πιστευεις οτι θα ειναι μια ηθικη ικανοποιηση. απλα με τα χρονια θα δεις οτι δεν ειναι αυτοσκοπος.ο καλος βαθμος θα ειναι αποκλειστικα δικη σου χαρα.δεν αποδεικνυεται απο το απουσιολογιο ο καλυτερος αυτο ηθελα να τονισω εγω.οτι θεωρω αδικο ετσι κ αλλιως αυτον τον θεσμο. γιατι κανει εναν διαχωρισμο που δεν ειμαι σιγουρη αν υφισταται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρκέλλα Μ.

Νεοφερμένος

Η markella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Συνήθως απουσιολόγοι γίνονται οι μαθητές που βγάζουν το μεγαλύτερο μέσο όρο στην τάξη. Αν βγάζεις μέσο όρο 19 όπως λες και συνεχίσεις έτσι, θα το κερδίσεις το απουσιολόγιο. Βέβαια το να έχεις τον τίτλο του απουσιολόγου δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο απλά έχεις έναν τίτλο, που αν τον χρησιμοποιήσεις σωστά θα βγεις κερδισμένη. Εγώ όταν πήγα Α γυμνασίου το απουσιολόγιο μου το έδωσαν απο την δεύτερη κιολας εβδομάδα και το έχω μέχρι και σήμερα. Καταλαβαίνω λοιπόν ότι μέσα σου αυτό σημαίνει κάτι διαφορετικό και ότι έτσι ανταμείβονται οι προσπάθειες σου και ο κόπος σου.. το έχω νιώσει και εγώ, αλλά δεν ανταμείβεσαι μονάχα αν έχεις τον τίτλο του απουσιολόγου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elinaki97

Νεοφερμένος

Η Roxanne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νέο Πετρίτσι (Σέρρες). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
απουσιολογος δεν γινομαι που να χτυπιεμαι..γιατι δυστυχως(για μενα εννοειται)η απουσιολογος μας εχει τεραστια διαφορα στους βαθμους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

McΜαρια

Νεοφερμένος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Δηλαδη τι βαθμο πηρε αυτη και τι βαθμο εσυ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top