Κοινωνική εργασία ΠΑΔΑ

Αριάνα123

Νεοφερμένος

Η Αριάνα123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Τι γνώμη έχετε για την κοινωνική εργασία στο Παδά? Πέρασα εκεί φέτος αλλά σκέφτομαι να ξαναδώσω γιατί έχασα για λίγα μόρια την πιο χαμηλόβαθμη ψυχολογία.Γενικά η κοινωνική εργασία είναι καλή σχολή?,έχει επαγγελματική αποκατάσταση? Εχώ ακούσει γενικά πολλά πικρόχολα σχόλια για το γεγονός ότι με σχεδον 16,500 χιλιάδες μόρια δήλωσα μετά αυτήν την σχολή και όχι παιδαγωγικά,φιλολογίες,κοινωνιολογίες λόγω οτι παλία ηταν τει
 

Yiorgosk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος Αγησίλαος Κουφαλιτάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Τι γνώμη έχετε για την κοινωνική εργασία στο Παδά? Πέρασα εκεί φέτος αλλά σκέφτομαι να ξαναδώσω γιατί έχασα για λίγα μόρια την πιο χαμηλόβαθμη ψυχολογία.Γενικά η κοινωνική εργασία είναι καλή σχολή?,έχει επαγγελματική αποκατάσταση? Εχώ ακούσει γενικά πολλά πικρόχολα σχόλια για το γεγονός ότι με σχεδον 16,500 χιλιάδες μόρια δήλωσα μετά αυτήν την σχολή και όχι παιδαγωγικά,φιλολογίες,κοινωνιολογίες λόγω οτι παλία ηταν τει
Καλό θα ήταν να πας τους πρώτους μήνες στη σχολή σου κι αν δεις ότι δεν σε γεμίζει τόσο να ξαναδώσεις. Η κοινωνική εργασία πάντως είναι παρεμφερές γνωστικό αντικείμενο με τη ψυχολογία και μπορεις να κάνεις πολλά μεταπτυχιακά πάνω στη κλινική κοινωνική εργασία και ψυχολογία.
 

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
έχει επαγγελματική αποκατάσταση? Εχώ ακούσει γενικά πολλά πικρόχολα σχόλια για το γεγονός ότι με σχεδον 16,500 χιλιάδες μόρια δήλωσα μετά αυτήν την σχολή και όχι παιδαγωγικά,φιλολογίες,κοινωνιολογίες λόγω οτι παλία ηταν τει

Έχει πολύ καλή επαγγελματική αποκατάσταση, καλύτερη από την ψυχολογία, και θα συνεχίσει να έχει για όσο υπάρχει μεταναστευτική κρίση. Οι κοινωνικοί λειτουργοί έχουν ζήτηση.

Όσοι σου να λένε να επιλέξεις ότι άλλο ανέφερες αντί κοιν. εργασίας σου λένε βλακείες. Η κοιν. εργασία σου δίνει επαγγελματικά δικαιώματα και προοπτικές που ούτε να τις ονειρεύεσαι σε φιλολογίες, παιδαγωγικά, κοινωνιολογίες. Επίσης είναι και πιο απαιτητική σχολή από τις παραπάνω.

Τώρα αν δεν έχεις σκοπό να δουλέψεις στο μεταναστευτικό, ξαναδώσε. Έχει καλές αποδοχές για τους κοινωνικούς λειτουργούς αλλά είναι ζόρικο πεδίο από πολλές απόψεις
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Λοιπον ,

Μεχρι εχθές ήμουνα σίγουρη οτι θα δήλωνα μονο δυο τμήματα στο μηχανογραφικό μου.
Ψυχολογικά Εκπα και Παντείου.
Η παντειος δεν με ενδιαφέρει τοσο αλλα Ψυχολόγος θα βγω και απο εκει,αυτος είναι ο μόνος λόγος που την δηλωνω.
Σημερα το πρωί αποφάσισα οτι θα βάλω και ενα τρίτο , την κοινωνική εγρασια.
Εψαξα το πρόγραμμα σπουδών και συνηδητοποιησα οτι ειναι αρκετά κοντά στην Ψυχολογία και γενικα στα ενδιαφέροντα μου.
Ξερω οτι μπορώ να το κανω σαν επάγγελμα, δεν υπάρχει αμφιβολία ως προς αυτό.
Το θεμα μου ειναι αν όντως ισχύουν ολα αυτα περι(άμεσης) αποκατάστασης.
Ξερω οτι απο την Ψυχογολογια ειναι καλύτερα αλλα όντως ειναι τοσο καλα οσο ακούγεται;
Γνωρίζει κάποιος πιο συγκεκριμένα;
Ρωταω με αυτόν τον τρόπο καθώς παρα πολλα παιδιά στο Λύκειο δεν έχουν ουσιαστικά σαφη ιδεα , οταν λενε οτι μια σχολή εχει αποκατάσταση .
Πολλες φορές γίνεται απλα μοδα μια σχολή.
Γι αυτό θα ηθελα να ακούσω περισσότερα απο ανθρώπους ανεξαρτήτως ηλικίας που όμως όντως το εχουν ψάξει.
Οχι οτι θα αλλάξω την πρώτη επιλογή μου αλλα να εχω τουλάχιστον αξιολογήσει σωστα πρώτα ολα τα δεδομένα😊
Εξάλλου παρα πολλοί υποθέτω οτι θα ναι στην ιδια φαση με μενα και θα ήθελαν μια γνώμη.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top