Κατατακτήριες εξετάσεις - τμήμα κινηματογράφου Θεσσαλονίκης

κατερινα Σ.

Νεοφερμένος

Η κατερινα Σ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερα

Εχω ξεκινησει την προετοιμασια για τις κατατακτηριες εξετασεις του τμηματος κινηματογραφου θεσσαλονικης.
Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχουν καπου στο διαδικτυο παλια θεματα προκειμενου να ριξω μια ματια στο τι ρωτανε πανω - κατω.

Ευχαριστω
 

Παναγιώτης_Σ

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θράκης και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Γεια σου, απαντώ αρκετά αργά και μπορεί ήδη να είσαι στην σχολή :) αλλά αν θέλεις ακόμη να περάσεις, έχω δώσει, μπορώ να σου πω λεπτομέρειες.
 

giota94

Νεοφερμένος

Η giota94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σου, απαντώ αρκετά αργά και μπορεί ήδη να είσαι στην σχολή :) αλλά αν θέλεις ακόμη να περάσεις, έχω δώσει, μπορώ να σου πω λεπτομέρειες.
Γεια σου! Μήπως θα μπορούσες να πεις σε εμένα που ενδιαφέρομαι για το Δεκέμβριο; :D
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
τι μαθηματα δινετε απο περιεργεια?και επισης οταν τελειωσεις με τι ασχολεισαι?ειναι σαν δραματικη σχολη που γινονται ηθοποιοι?
 

Παναγιώτης_Σ

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θράκης και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Γεια σου! Μήπως θα μπορούσες να πεις σε εμένα που ενδιαφέρομαι για το Δεκέμβριο; :D

Γεια σου! Καταρχάς να πω οτι έχω δώσει μια φορά μόνο και αυτό για να κάνω παρέα/υποστηρίξω τον αδερφό μου, ο οποίος ενδιαφερόταν να περάσει στην σχολή. Επειδή έχω δώσει κατατακτήριες για άλλη σχολή το 2012 (Αρχιτεκτονική) και είχα ιδέα για 5-6 πράγματα περί κατατακτηρίων, το βρήκα καλή ιδέα να δώσω μαζί του για να δω τι παίζει και να βοηθήσω όσο μπορώ. Εμείς με τον αδερφό δώσαμε το 2014, αλλά είδα μόλις οτι τα μαθήματα είναι ίδια. Τα εξής 3:

1. Άσκηση δημιουργικής γραφής σεναρίου
2. Θεωρία Κινηματογράφου
3. Φώτο-ιστορία

1. Δεν έχει βιβλιογραφία, στην ουσία σου ζητάνε να φτιάξεις μια ιστορία. Σου δίνουν μια πρόταση και σου λένε ξεκίνα την ιστορία με αυτή την πρόταση. Θέλουν να δούνε πώς θα ανταποκριθείς στον περιορισμό αυτόν, πως θα χρησιμοποιήσεις τον λόγο, τον διάλογο, την πλοκή, κτλ. Μπορεί αντί για πρόταση να σου βάλουν μια άλλη συνθήκη, σε μας έτυχε η πρόταση, οπότε δεν ξέρω τι ακριβώς ζητάνε στην συνθήκη.

2. Θεωρία. Δηλαδή βιβλιογραφία. Δηλαδή διάβασμα. Απλά πράγματα, δεν έχει μυστικά, απλά θέλει μελέτη. Οι ερωτήσεις είναι 3-4 και ανάπτυξης, τουλάχιστον το 2014 έτσι ήταν. Έχουν κάποιους φακέλους στην εξέταση με θέματα οπότε τυχαία διαλέγουν τι θα πέσει. Αν θες να μάθω σος από τον αδερφό μου, γιατί δεν τα θυμάμαι πια, πες μου. Θα ρωτήσω αν υπάρχει κάτι.

3. Χωρίς βιβλιογραφία. Θα σου δώσουν ένα φακελάκι με πολλές φωτογραφίες. Θα πρέπει να φτιάξεις μια ιστορία με τις φωτογραφίες. Μπορείς να βάλεις και λόγια ανάμεσα. Αν ας πούμε η μια φωτογραφία έχει μια κούκλα καθισμένη σε ένα τραπέζι και μια άλλη φωτογραφία δείχνει ένα παιδάκι να κλαίει τότε η σειρά που θα τις βάλεις έχει μεγάλη σημασία για το τι θες να πεις στην ιστορία σου. Εδώ σημασία μεγάλη έχει το εξής. Μια φωτογραφία δείχνει κάτι, μια άλλη δείχνει κάτι άλλο, οι δυο μαζί λένε μια ιστορία. Θυμάμαι και τι έφτιαξα εγώ. Ένας φυλακισμένος που πολλά χρόνια μετά την φυλακή, βγαίνει ελεύθερος. Η σειρά των φωτογραφιών ήταν:
α. Δυο χέρια στα κάγκελα
β. Θέα ενός δρόμου με αυτοκίνητα
γ. Πορείες σε μια πόλη, κίνηση κτλ
δ. μια σκάλα πολυκατοικίας από χαμηλά προς τα ψηλά
ε. Ένας διάδρομος με μια πόρτα στο βάθος
στ. Ένα πολύ ακατάστατο, εγκαταλελειμμένο σπίτι.

Το 2014 πήραν 12 άτομα. Για οτιδήποτε άλλο, πες μου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

τι μαθηματα δινετε απο περιεργεια?και επισης οταν τελειωσεις με τι ασχολεισαι?ειναι σαν δραματικη σχολη που γινονται ηθοποιοι?

Τα ανέλυσα εδώ πιο πάνω, κάνουν πολύ ωραία μαθήματα κινηματογράφου, σκηνοθεσίας, σεναρίου, ενδυματολογίας, σκηνογραφίας, παραγωγής... Οπότε ασχολείσαι με αυτά, στον κινηματογράφο ή στην τηλεόραση. Δεν κάνουν υποκριτική, δεν βγαίνεις ηθοποιός από αυτή την σχολή.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.

giota94

Νεοφερμένος

Η giota94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σου! Καταρχάς να πω οτι έχω δώσει μια φορά μόνο και αυτό για να κάνω παρέα/υποστηρίξω τον αδερφό μου, ο οποίος ενδιαφερόταν να περάσει στην σχολή. Επειδή έχω δώσει κατατακτήριες για άλλη σχολή το 2012 (Αρχιτεκτονική) και είχα ιδέα για 5-6 πράγματα περί κατατακτηρίων, το βρήκα καλή ιδέα να δώσω μαζί του για να δω τι παίζει και να βοηθήσω όσο μπορώ. Εμείς με τον αδερφό δώσαμε το 2014, αλλά είδα μόλις οτι τα μαθήματα είναι ίδια. Τα εξής 3:

1. Άσκηση δημιουργικής γραφής σεναρίου
2. Θεωρία Κινηματογράφου
3. Φώτο-ιστορία

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Ναι είχα δει τα μαθήματα και ήξερα πως βιβλιογραφία έχει μόνο η θεωρία κινηματογράφου. Είχα η αλήθεια απορία σχετικά με το πως ακριβώς είναι η εξέταση στα άλλα δύο μαθήματα οπότε μου το ξεκαθάρισες μπορώ να πω πολύ! Συνεπώς στο τελευταίο μάθημα στην ουσία σαν "προετοιμασία" είναι το να φτιάχνεις ιστορίες με εικόνες; Απλά αυτό που με μπερδεύει με το φωτο-ιστορία είναι το πως θα γίνει η βαθμολόγηση σε μια τέτοια εξέταση. Δηλαδή τι ζητάνε απο την ιστορία; Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητή. Μπορεί να φταίει και που δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με αυτό. Τελικά εσύ ή ο αδερφός σου περάσατε;

τι μαθηματα δινετε απο περιεργεια?και επισης οταν τελειωσεις με τι ασχολεισαι?ειναι σαν δραματικη σχολη που γινονται ηθοποιοι?

Προσωπικά το σκέφτομαι γιατί από πάντα είχα αγάπη για το σενάριο. Οι κατευθύνσεις που δίνονται απο το site της της σχολή είναι σενάριο, σκηνοθεσία, διεύθυνση παραγωγής, ήχος-μουσική, σκηνογραφία-ενδυματολογία, διεύθυνση φωτογραφίας, μοντάζ καθώς και κατεύθυνση της θεωρίας και ιστορίας κινηματογράφου.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Ναι είχα δει τα μαθήματα και ήξερα πως βιβλιογραφία έχει μόνο η θεωρία κινηματογράφου. Είχα η αλήθεια απορία σχετικά με το πως ακριβώς είναι η εξέταση στα άλλα δύο μαθήματα οπότε μου το ξεκαθάρισες μπορώ να πω πολύ! Συνεπώς στο τελευταίο μάθημα στην ουσία σαν "προετοιμασία" είναι το να φτιάχνεις ιστορίες με εικόνες; Απλά αυτό που με μπερδεύει με το φωτο-ιστορία είναι το πως θα γίνει η βαθμολόγηση σε μια τέτοια εξέταση. Δηλαδή τι ζητάνε απο την ιστορία; Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητή. Μπορεί να φταίει και που δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με αυτό. Τελικά εσύ ή ο αδερφός σου περάσατε;



Προσωπικά το σκέφτομαι γιατί από πάντα είχα αγάπη για το σενάριο. Οι κατευθύνσεις που δίνονται απο το site της της σχολή είναι σενάριο, σκηνοθεσία, διεύθυνση παραγωγής, ήχος-μουσική, σκηνογραφία-ενδυματολογία, διεύθυνση φωτογραφίας, μοντάζ καθώς και κατεύθυνση της θεωρίας και ιστορίας κινηματογράφου.
δεν υπαρχουν ιεκ που δινουν τετοια εξειδικευση?
 

giota94

Νεοφερμένος

Η giota94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.

Παναγιώτης_Σ

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θράκης και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Ναι είχα δει τα μαθήματα και ήξερα πως βιβλιογραφία έχει μόνο η θεωρία κινηματογράφου. Είχα η αλήθεια απορία σχετικά με το πως ακριβώς είναι η εξέταση στα άλλα δύο μαθήματα οπότε μου το ξεκαθάρισες μπορώ να πω πολύ! Συνεπώς στο τελευταίο μάθημα στην ουσία σαν "προετοιμασία" είναι το να φτιάχνεις ιστορίες με εικόνες; Απλά αυτό που με μπερδεύει με το φωτο-ιστορία είναι το πως θα γίνει η βαθμολόγηση σε μια τέτοια εξέταση. Δηλαδή τι ζητάνε απο την ιστορία; Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητή. Μπορεί να φταίει και που δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με αυτό. Τελικά εσύ ή ο αδερφός σου περάσατε;

Παρακαλώ! Βασικά καλό θα είναι να ρίξεις μια καλή ματιά και στα βιβλία για το μάθημα "Άσκηση δημιουργικής γραφής σεναρίου", για να αποκτήσεις μια καλύτερη εικόνα. Η φωτο-ιστορία είναι ιδιαίτερη περίπτωση, φοβάμαι πως αν σου πω άλλα θα σε μπερδέψω. Θα έλεγα οτι είναι σαν το σενάριο αλλά επιπλέον πρέπει να μπορείς να διαχειριστείς την δύναμη της εικόνας. Για την βαθμολόγηση δεν ξέρω, κάτι θα βλέπουν παραπάνω στο πως συνθέτεις την ιστορία σου. Ο αδερφός μου πέρασε, εγώ πήγα απλά για παρέα/υποστήριξη.
 

Sofaga

Νεοφερμένος

Η Sofaga αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παρακαλώ! Βασικά καλό θα είναι να ρίξεις μια καλή ματιά και στα βιβλία για το μάθημα "Άσκηση δημιουργικής γραφής σεναρίου", για να αποκτήσεις μια καλύτερη εικόνα. Η φωτο-ιστορία είναι ιδιαίτερη περίπτωση, φοβάμαι πως αν σου πω άλλα θα σε μπερδέψω. Θα έλεγα οτι είναι σαν το σενάριο αλλά επιπλέον πρέπει να μπορείς να διαχειριστείς την δύναμη της εικόνας. Για την βαθμολόγηση δεν ξέρω, κάτι θα βλέπουν παραπάνω στο πως συνθέτεις την ιστορία σου. Ο αδερφός μου πέρασε, εγώ πήγα απλά για παρέα/υποστήριξη.
Αυτές οι εξετάσεις είναι μετά των πανελληνίων; Αν περάσω με πανελλήνιες μετά θα δώσω και στη σχολή;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Στις κατατακτήριες αναφέρεσαι;
Κατατακτήριες δίνεις όταν ολοκληρώσεις κάποια σχολή και είσαι πτυχιούχος, ώστε να περάσεις σε κάποια άλλη σχολή. Ουσιαστικά, αν έχεις πτυχίο και θέλεις να σπουδάσεις κάτι άλλο, αντί να δώσεις πάλι πανελληνίες, δίνεις κατατακτήριες.
 

Sofaga

Νεοφερμένος

Η Sofaga αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Στις κατατακτήριες αναφέρεσαι;
Κατατακτήριες δίνεις όταν ολοκληρώσεις κάποια σχολή και είσαι πτυχιούχος, ώστε να περάσεις σε κάποια άλλη σχολή. Ουσιαστικά, αν έχεις πτυχίο και θέλεις να σπουδάσεις κάτι άλλο, αντί να δώσεις πάλι πανελληνίες, δίνεις κατατακτήριες.
Α ωραία είχα αγχωθεί ότι έπρεπε να δώσω και πανελλήνιες και κατατακτήριες, ευχαριστώ πολύ
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.

OTW

Νεοφερμένος

Η OTW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Πατρών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει καπου διαθέσιμη η βιβλιογραφία σε pdf για τις κατατακτηριες εξετασεις στο τμημα κινηματογραφου ώστε να αποφύγω την αγορά των 7 βιβλίων. ευχαριστω!
 

Παναγιώτης_Σ

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θράκης και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει καπου διαθέσιμη η βιβλιογραφία σε pdf για τις κατατακτηριες εξετασεις στο τμημα κινηματογραφου ώστε να αποφύγω την αγορά των 7 βιβλίων. ευχαριστω!
Ποια είναι αυτά τα 7 βιβλία; Γράψε μας σε παρακαλώ, για να δω αν μπορώ να βοηθήσω.
 

OTW

Νεοφερμένος

Η OTW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Πατρών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
  • Bordwell, David και Kristin Thompson. Ιστορία του Κινηματογράφου. ΑΘήνα: Πατάκης, 2011.
  • Kracauer,Siegfried.Θεωρία του κινηματογράφου: Η απελευθέρωση της φυσικής πραγματικότητας. Μτφ. Δημοσθένης Κούρτοβικ. Αθήνα: Κάλβος, 1983.
  • Ray, Robert Β.Μια Κάποια Τάση του Χολιγουντιανού Κινηματογράφου 1930-1980. Μτφ. Νίκη Σπυροπούλου. Θεσσαλονίκη: University Studio Press, 2011.
  • Stam, Robert.Εισαγωγή στη Θεωρία του Κινηματογράφου. Μτφ. Κατερίνα Κακλαμάνη. Αθήνα: Πατάκης, 2006.
  • Bazin,André.Τι είναι ο κινηματογράφος. Τόμος Ι. Μτφ. Κώστας Σφήκας. Αθήνα, Αιγόκερως, 1988-1989.
  • Bordwell, David και Kristin Thompson. Εισαγωγή στην Τέχνη του Κινηματογράφου. ΑΘήνα: ΜΙΕΤ, 2004.
  • Το σενάριο, Η τέχνη και η τεχνική (οι βάσεις της σεναριογραφίας), Syd Field, εκδόσεις «Κάλβος», Αθήνα 1986.
 

Παναγιώτης_Σ

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θράκης και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Ok ;) θα δω τι μπορώ να βρω.
 

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Μιας και που εγώ είμαι σε παρόμοια σχολή, ο αδελφός σας τελικά πέρασε στην σχολή; Αν ναι, πως του φάνηκε; Εργασιακά, με τι απασχολείται αυτή την στιγμή;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top