Προς τους απανταχού φιλόλογους

XARA62

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η XARA62 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
@Revekka, ευχαριστώ για την ενημέρωση και ελπίζω να μη μπω ποτέ στη λίστα αυτών που παίρνεις με κακό μάτι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Τι μικρός που είναι ο κόσμος. Σαν τα χιόνια.

Το έχω κάνει bookmark όποτε θέλω να ξεσπάω!:D

Χαρά, και που τους παίρνω με κακό μάτι, δεν έχει και κανένα αποτέλεσμα...Απλά μερικές φορές τα βάζω με την αδικία, αλλά αυτή είναι πιο μεγάλη από μένα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Το έχω κάνει bookmark όποτε θέλω να ξεσπάω!:D
Δεν εννοούσα αυτό. :P Ψάξτο και θα καταλάβεις. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sunna

Νεοφερμένος

Η Sunna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα!
Μπορεί η ερώτησή μου να φανεί σε αρκετούς "άκυρη" αλλά μιας και τώρα ξεκινάω να δουλεύω και δεν έχω προηγούμενη εμπειρία θα ήθελα βοήθεια. Θα αναλάβω να κάνω Αρχαία στην Ά λυκείου σε κάποιο φροντιστήριο. Όταν θα χρειαστεί να βάλω ένα διαγώνισμα, πόσο χρόνο θα πρέπει να δώσω στους μαθητές; 1 ή 2 ώρες; (Βάζοντας ένα διαγώνισμα σύμφωνα με τις οδηγίες του Υπουργείου)
Σας ευχαριστω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΡΙΣΤΙ

Νεοφερμένος

Η ΚΡΙΣΤΙ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
εντελως ασχετο με το θεμα αλλα μιας και μιλαμε για φιλολογους, εχω ακουσει οτι με καποιο μεταπτυχιακο στα παιδαγωγικα μπορεις να διοριστεις στην πρωτοβαθμια εκπαιδευση σαν δασκαλος, ξερει κανεις κατα ποσο ισχυει αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ponokos

Νεοφερμένος

Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Γεια και απο εμένα,εγω θα ήθελα να αναφερθώ στα ιστορικά τμηματα εδω μιλάτε για τα ιστορικά αρχαιολογικά τα οποία και σε βγάζουν φιλόλογο,τι γινεται όμως με το καθαρο ιστορικο της κερκυρας που εχει πολυ ιστορια και πολυ περισσότερα αρχαια και λατινικα απο τα υπόλοιπα ιστορικά αρχαιολογικά η και το φκς ; Δεν βάζω το ΦΠΨ γιατι εχει κάμποσα,ποια ειναι η γνώμη σας λοιπόν τι γνωρίζεται για το ιστορικο τμήμα της κερκυρας μηπως εκείνοι ειναι λιγάκι ποιο καταρτισμένοι απο οτι οι Υπόλοιποι των ιστορικών και αρχαιολογικών τμημάτων ;

Και σας παραπέμπω λοιπόν εδω να δείτε και τι ακριβώς κανουν στο κάθε εξαμηνο απο αρχαια και λατινικα,και μετα εσείς κρίνετε ανάλογα. https://history.ionio.gr/gr/courses/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Staaam

Νεοφερμένος

Η Σταματίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καλησπερα! Ειμαι μαθητρια γ λυκειου θεωρητικης κατευθυνσης και το διλημμα μου (ακομα) ειναι να επιλεξω νομικη ή φιλολογια.????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Νομική, εκτός κι αν θες μία ζωή να βρίζεις τις επιλογές σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Νομική, εκτός κι αν θες μία ζωή να βρίζεις τις επιλογές σου.
Ναι με το πτυχιο Νομικης θα σερβιρεις καλυτερα τους καφεδες!!:):):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sugar baby

Νεοφερμένος

Η sugar baby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Καλησπερα! Ειμαι μαθητρια γ λυκειου θεωρητικης κατευθυνσης και το διλημμα μου (ακομα) ειναι να επιλεξω νομικη ή φιλολογια.????

Καλό βράδυ.Θα σου γράψω τη γνώμη που έχω και όσα μου έχουν μεταφέρει γνωστοί μου φιλόλογοι. Τα τελευταία χρόνια μεγάλη ζήτηση έχει ο χώρος της ειδικής αγωγής. Πολλοί έχουν ήδη πάρει μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή, ευελπιστώντας να γίνουν αναπληρωτές φιλόλογοι ειδικής αγωγής (μόνιμοι δε γίνεται πλέον λόγω των μνημονίων). Όμως, ο αριθμός των φιλολόγων ειδικής αγωγής έφτασε και ξεπέρασε τους 1900.Το υπουργείο παιδείας παίρνει λιγότερους ανά έτος :( συνεπώς αυτή η πόρτα αρχίζει να κλείνει.

Ωστόσο, στον ιδιωτικό τομέα υπάρχει μεγάλη ζήτηση για Φιλολόγους - Ειδικούς Παιδαγωγούς. Ενδεικτικά αναφέρω ότι υπάρχουν θέσεις σε κέντρα ειδικής αγωγής και αποκατάστασης, σε συλλόγους παιδιών και εφήβων ΑμεΑ, σε ΜΚΟ για παιδιά και εφήβους ΑμεΑ, σε ιδιωτική παράλληλη στήριξη, σε ΚΔΑΠ Αμεα (Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών ΑμεΑ).

Αν σε ενδιαφέρει ο κλάδος, επειδή υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός (οι φιλόλογοι ειναι πάρα πολλοί, πανω από 20.000 είναι οι φιλόλογοι γενικής αγωγής στους πίνακες του υπουργείου παιδείας). Έτσι, στρέφονται και πολλοί φιλόλογοι στην ειδική αγωγή για να βρούν εργασία, οπλισου με υπομονή και επιμονή :)

Θα σου γράψω αναλυτικά τα βήματα.
Όντας στη σχολή, καλό είναι να αρχίσεις εθελοντικά :) να πηγαίνεις σε συλλόγους, οργανώσεις ΑμεΑ και να εργάζεσαι, από τους οποίους με το πέρας της συνεργασίας θα πάρεις βεβαίωση :) εθελοντικής εργασίας οπωσδήποτε για να αποδείξεις την εθελοντική εργασία που προσέφερες.

Όντας φοιτητής - φοιτήτρια, καλό είναι να παρακολουθήσεις κάποιο ετήσιο πρόγραμμα - σεμινάριο στην ειδική αγωγή για να αποκτήσεις βασικές γνώσεις. Διοργανώνονται ετήσια σεμινάρια από το Πανεπιστήμιο Αθηνών, την Ένωση Ελλήνων Φυσικών κοκ με κοστος περιπου 600 ευρώ το ετος.

Αν παράλληλα με τις σπουδές, είσαι σε θέση να εργάζεσαι πχ ιδιαίτερα μαθήματα σε παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες, ΑμεΑ ή φύλαξη - δημιουργική απασχόληση τους, και αυτό είναι μια πολυ καλη αρχή :)

Μετά το πτυχίο σου και αφού έχεις κάνει τα παραπάνω βήματα, θα ήταν ορθό να αρχίσεις να παρακολουθείς σιγά σιγά και πιο εξειδικευμένες εκπαιδεύσεις. Ενδεικτικά αναφέρω κάποια τεστ χορήγησης οπου ανιχνεύονται οι δυσκολίες των μαθητών και εσύ γίνεσαι χορηγός του τεστ αφού παρακολουθήσεις την αντίστοιχη εκπαίδευση :
• Αθηνά Τεστ,
• Α - Τεστ,
• Παις
Το κόστος για το καθένα ειναι 200-350 ευρω περίπου.

Άλλες εκπαιδεύσεις αφορούν την προσέγγιση παιδιών ΑμεΑ
Ενδεικτικά αναφέρω
•Δομημένη Εκπαίδευση (Teacch)
•Κινησιοπαιδαγωγικη Μέθοδος (Sherborne)
•Κοινωνικές Ιστορίες (Social Stories)
Και εδώ το κοστος ανέρχεται σε 200-350 ευρώ για το καθένα.

Προσοχή : δε λεω να τα κάνεις μαζεμένα αλλα σιγά σιγά, σε βάθος 2 ετων.

Επίσης, αρκετοί εγγράφονται και σε ιδιωτικές σχολές για παράλληλη στήριξη όπου λαμβάνουν την πιστοποίηση συνόδου παράλληλης στήριξης. Αλλά και χωρις αυτη την πιστοποίηση, πάλι μπορείς να εργαστείς ως συνοδός παράλληλης στήριξης (μαλιστα απο το 2020 θα ανήκει στους γονείς αποκλειστικά η ευθύνη για τον συνοδό παράλληλης στήριξης, καθώς δε θα υπάρχει κονδύλι εσπα ώστε να διορίζονται εκπαιδευτικοί απο το υπουργείο παιδείας ως συνοδοί παράλληλης στήριξης και η ευθύνη θα βαραίνει αποκλειστικά τους γονείς).

Το μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή δεν είναι απαραίτητο για να εργαστείς ως ειδικός παιδαγωγός - φιλόλογος ειδικής αγωγής. Σίγουρα είναι ενα ακαδημαϊκό πλεονέκτημα :) αλλά στα κέντρα ειδικής αγωγής κοιτούν να έχεις πρακτικές γνώσεις πρωτίστως. Φυσικά, ένα μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή είναι συν αλλά δεν είναι πανάκεια για να προσληφθείς.

Αναφέρθηκα στο χώρο της ειδικής αγωγής καθώς για αυτον γνωρίζω αρκετά. Άλλος τομέας με ζήτηση είναι και η διαπολιτισμική εκπαίδευση - διδασκαλία ελληνικής γλώσσας ως δεύτερη ξένη γλώσσα σε αλλοδαπούς, αλλά δε γνωρίζω πολλά για τον τομέα αυτό.

Απλά αν πας στη φιλολογία, να ξέρεις ότι το δημόσιο δεν κινείται για εμάς και όλα στρέφονται γύρω από τον ιδιωτικό τομέα.

Extra tip: Αν εχεις κάποιο πιστοποιητικό άριστης γνώσης πχ στα αγγλικά, γίνονται διάφορα σεμινάρια από φορείς για διδασκαλία αγγλικής σε μαθητές με μαθησιακές δυσκολίες :) καλό θα ηταν να τα παρακολουθήσεις.

Υ. Γ Υπάρχουν και πιστοποιήσεις πχ απο το Πανεπιστήμιο Πειραιά που σε πιστοποιούν ως εκπαιδευτή με επάρκεια στις Μαθησιακές Δυσκολίες. Και τέτοια πιστοποιητικά είναι χρήσιμα.

Φυσικά μπορείς να στραφείς και στη διδασκαλία, κανοντας ενα μεταπτυχιακό πχ στις επιστήμες αγωγής /παιδαγωγικά απλά θεωρώ οτι σου περιορίζει τις ευκαιρίες.

Καλή τύχη :) σε ο, τι επιλέξεις.

Χώροι Εργασίας ως Φιλόλογος - Ειδικός Παιδαγωγός :

Πρωί - Μεσημέρι - Απόγευμα

•Σχολείο (συνοδός παράλληλης στήριξης)
•ΜΚΟ/Σύλλογοι/Σωματεία παιδιών ΑμεΑ
•Σπίτι (φύλαξη - απασχόληση παιδιών - διδασκαλια εφήβων-ενηλίκων ΑμεΑ)
•Κέντρα Ειδικής Αγωγής & Αποκατάστασης
(Αξιολόγηση & Πρόγραμμα Παρέμβασης)
•Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης ΑμεΑ (ΚΔΑΠ ΑμεΑ)
•Κατασκηνώσεις - Εκδρομές (συνοδός)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Staaam

Νεοφερμένος

Η Σταματίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καλό βράδυ.Θα σου γράψω τη γνώμη που έχω και όσα μου έχουν μεταφέρει γνωστοί μου φιλόλογοι. Τα τελευταία χρόνια μεγάλη ζήτηση έχει ο χώρος της ειδικής αγωγής. Πολλοί έχουν ήδη πάρει μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή, ευελπιστώντας να γίνουν αναπληρωτές φιλόλογοι ειδικής αγωγής (μόνιμοι δε γίνεται πλέον λόγω των μνημονίων). Όμως, ο αριθμός των φιλολόγων ειδικής αγωγής έφτασε και ξεπέρασε τους 1900.Το υπουργείο παιδείας παίρνει λιγότερους ανά έτος :( συνεπώς αυτή η πόρτα αρχίζει να κλείνει.

Ωστόσο, στον ιδιωτικό τομέα υπάρχει μεγάλη ζήτηση για Φιλολόγους - Ειδικούς Παιδαγωγούς. Ενδεικτικά αναφέρω ότι υπάρχουν θέσεις σε κέντρα ειδικής αγωγής και αποκατάστασης, σε συλλόγους παιδιών και εφήβων ΑμεΑ, σε ΜΚΟ για παιδιά και εφήβους ΑμεΑ, σε ιδιωτική παράλληλη στήριξη, σε ΚΔΑΠ Αμεα (Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών ΑμεΑ).

Αν σε ενδιαφέρει ο κλάδος, επειδή υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός (οι φιλόλογοι ειναι πάρα πολλοί, πανω από 20.000 είναι οι φιλόλογοι γενικής αγωγής στους πίνακες του υπουργείου παιδείας). Έτσι, στρέφονται και πολλοί φιλόλογοι στην ειδική αγωγή για να βρούν εργασία, οπλισου με υπομονή και επιμονή :)

Θα σου γράψω αναλυτικά τα βήματα.
Όντας στη σχολή, καλό είναι να αρχίσεις εθελοντικά :) να πηγαίνεις σε συλλόγους, οργανώσεις ΑμεΑ και να εργάζεσαι, από τους οποίους με το πέρας της συνεργασίας θα πάρεις βεβαίωση :) εθελοντικής εργασίας οπωσδήποτε για να αποδείξεις την εθελοντική εργασία που προσέφερες.

Όντας φοιτητής - φοιτήτρια, καλό είναι να παρακολουθήσεις κάποιο ετήσιο πρόγραμμα - σεμινάριο στην ειδική αγωγή για να αποκτήσεις βασικές γνώσεις. Διοργανώνονται ετήσια σεμινάρια από το Πανεπιστήμιο Αθηνών, την Ένωση Ελλήνων Φυσικών κοκ με κοστος περιπου 600 ευρώ το ετος.

Αν παράλληλα με τις σπουδές, είσαι σε θέση να εργάζεσαι πχ ιδιαίτερα μαθήματα σε παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες, ΑμεΑ ή φύλαξη - δημιουργική απασχόληση τους, και αυτό είναι μια πολυ καλη αρχή :)

Μετά το πτυχίο σου και αφού έχεις κάνει τα παραπάνω βήματα, θα ήταν ορθό να αρχίσεις να παρακολουθείς σιγά σιγά και πιο εξειδικευμένες εκπαιδεύσεις. Ενδεικτικά αναφέρω κάποια τεστ χορήγησης οπου ανιχνεύονται οι δυσκολίες των μαθητών και εσύ γίνεσαι χορηγός του τεστ αφού παρακολουθήσεις την αντίστοιχη εκπαίδευση :
• Αθηνά Τεστ,
• Α - Τεστ,
• Παις
Το κόστος για το καθένα ειναι 200-350 ευρω περίπου.

Άλλες εκπαιδεύσεις αφορούν την προσέγγιση παιδιών ΑμεΑ
Ενδεικτικά αναφέρω
•Δομημένη Εκπαίδευση (Teacch)
•Κινησιοπαιδαγωγικη Μέθοδος (Sherborne)
•Κοινωνικές Ιστορίες (Social Stories)
Και εδώ το κοστος ανέρχεται σε 200-350 ευρώ για το καθένα.

Προσοχή : δε λεω να τα κάνεις μαζεμένα αλλα σιγά σιγά, σε βάθος 2 ετων.

Επίσης, αρκετοί εγγράφονται και σε ιδιωτικές σχολές για παράλληλη στήριξη όπου λαμβάνουν την πιστοποίηση συνόδου παράλληλης στήριξης. Αλλά και χωρις αυτη την πιστοποίηση, πάλι μπορείς να εργαστείς ως συνοδός παράλληλης στήριξης (μαλιστα απο το 2020 θα ανήκει στους γονείς αποκλειστικά η ευθύνη για τον συνοδό παράλληλης στήριξης, καθώς δε θα υπάρχει κονδύλι εσπα ώστε να διορίζονται εκπαιδευτικοί απο το υπουργείο παιδείας ως συνοδοί παράλληλης στήριξης και η ευθύνη θα βαραίνει αποκλειστικά τους γονείς).

Το μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή δεν είναι απαραίτητο για να εργαστείς ως ειδικός παιδαγωγός - φιλόλογος ειδικής αγωγής. Σίγουρα είναι ενα ακαδημαϊκό πλεονέκτημα :) αλλά στα κέντρα ειδικής αγωγής κοιτούν να έχεις πρακτικές γνώσεις πρωτίστως. Φυσικά, ένα μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή είναι συν αλλά δεν είναι πανάκεια για να προσληφθείς.

Αναφέρθηκα στο χώρο της ειδικής αγωγής καθώς για αυτον γνωρίζω αρκετά. Άλλος τομέας με ζήτηση είναι και η διαπολιτισμική εκπαίδευση - διδασκαλία ελληνικής γλώσσας ως δεύτερη ξένη γλώσσα σε αλλοδαπούς, αλλά δε γνωρίζω πολλά για τον τομέα αυτό.

Απλά αν πας στη φιλολογία, να ξέρεις ότι το δημόσιο δεν κινείται για εμάς και όλα στρέφονται γύρω από τον ιδιωτικό τομέα.

Extra tip: Αν εχεις κάποιο πιστοποιητικό άριστης γνώσης πχ στα αγγλικά, γίνονται διάφορα σεμινάρια από φορείς για διδασκαλία αγγλικής σε μαθητές με μαθησιακές δυσκολίες :) καλό θα ηταν να τα παρακολουθήσεις.

Υ. Γ Υπάρχουν και πιστοποιήσεις πχ απο το Πανεπιστήμιο Πειραιά που σε πιστοποιούν ως εκπαιδευτή με επάρκεια στις Μαθησιακές Δυσκολίες. Και τέτοια πιστοποιητικά είναι χρήσιμα.

Φυσικά μπορείς να στραφείς και στη διδασκαλία, κανοντας ενα μεταπτυχιακό πχ στις επιστήμες αγωγής /παιδαγωγικά απλά θεωρώ οτι σου περιορίζει τις ευκαιρίες.

Καλή τύχη :) σε ο, τι επιλέξεις.

Χώροι Εργασίας ως Φιλόλογος - Ειδικός Παιδαγωγός :

Πρωί - Μεσημέρι - Απόγευμα

•Σχολείο (συνοδός παράλληλης στήριξης)
•ΜΚΟ/Σύλλογοι/Σωματεία παιδιών ΑμεΑ
•Σπίτι (φύλαξη - απασχόληση παιδιών - διδασκαλια εφήβων-ενηλίκων ΑμεΑ)
•Κέντρα Ειδικής Αγωγής & Αποκατάστασης
(Αξιολόγηση & Πρόγραμμα Παρέμβασης)
•Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης ΑμεΑ (ΚΔΑΠ ΑμεΑ)
•Κατασκηνώσεις - Εκδρομές (συνοδός)

Ευχαριστω πολυ για την εκτενη και αναλυτικοτατη απαντηση. Η αληθεια ειναι πως τοσο ο κλαδος των φιλολογων οσο και των δικηγορων ειναι και οι δυο εξαιρετικα κορεσμενοι. Ειχα ακουσει για μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη αλλα δεν γνωριζα τοσες λεπτομερειες και διεξοδους! Ειλικρινα θα το σκεφτω!! Σας ευχαριστω παρα πολυ!!❤

Ναι με το πτυχιο Νομικης θα σερβιρεις καλυτερα τους καφεδες!!:):):):)

Χαχαχα πλακα πλακα αυτο ισχυει. Ανεργια δυστυχως υπαρχει και στους 2 κλαδους. Απλα ειναι γεγονος οτι η νομικη προσφερει περισσοτερες διεξοδους επαγγελματικα. Αντιθετα η φιλολογια αν και ισως πιο ενδιαφερον επαγγελμα δεν σου δινει πολλες δυνατοτητες.

Νομική, εκτός κι αν θες μία ζωή να βρίζεις τις επιλογές σου.

Γιατι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Εχε υποψη σου οτι για να επιλεξεις να ασχοληθεις με την ειδικη αγωγη θα πρεπει να εισαι σιγουρη για τα ψυχικα σου αποθεματα και αν μπορεις να αντεχεις σε ενα τετοιο περιβαλλον γυρω σου.Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.Καθε μερα θα ψυχωπλακωνεται η ψυχουλα σου.Μπορεις να το αντεξεις αυτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Ναι με το πτυχιο Νομικης θα σερβιρεις καλυτερα τους καφεδες!!:):):):)

Δεν έχεις ιδέα πόσες εναλλακτικές έχει η νομική !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Staaam

Νεοφερμένος

Η Σταματίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Εχε υποψη σου οτι για να επιλεξεις να ασχοληθεις με την ειδικη αγωγη θα πρεπει να εισαι σιγουρη για τα ψυχικα σου αποθεματα και αν μπορεις να αντεχεις σε ενα τετοιο περιβαλλον γυρω σου.Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.Καθε μερα θα ψυχωπλακωνεται η ψυχουλα σου.Μπορεις να το αντεξεις αυτο;

Σε αυτο δεν εχετε αδικο. Αλλα για να θελω να γινω φιλολογος προφανως και αγαπω τα παιδια. Βεβαια διαφερει στην προκειμενη περιπτωση. Κυριως ομως κατα νου ειχα την κλασσικη φιλολογια κι οχι την ειδικη αγωγη. Νομιζω οτι το μεταπτυχιακο και οι επιθυμιες μου στα 22 ισως ειναι διαφορετικες γιατι μεσολαβουν αρκετα χρονια.❤

Δεν έχεις ιδέα πόσες εναλλακτικές έχει η νομική !!!

Η μαμα μου ειναι δικηγορος οποτε ξερω. Απλα νομιζω πως δεν μου αρεσει το ελευθερο επαγγελμα ενω θεωρω πως οι γνωσεις της νομικης ειναι εντυπωσιακες.????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Σε αυτο δεν εχετε αδικο. Αλλα για να θελω να γινω φιλολογος προφανως και αγαπω τα παιδια. Βεβαια διαφερει στην προκειμενη περιπτωση. Κυριως ομως κατα νου ειχα την κλασσικη φιλολογια κι οχι την ειδικη αγωγη. Νομιζω οτι το μεταπτυχιακο και οι επιθυμιες μου στα 22 ισως ειναι διαφορετικες γιατι μεσολαβουν αρκετα χρονια.❤
Καλη σου επιτυχια σε οτι και αν επιλεξεις.Αν το αγαπας θα πετυχεις σιγουρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sugar baby

Νεοφερμένος

Η sugar baby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Σίγουρα δεν είναι ρόδινα τα πράγματα στην ειδική αγωγή. Πρωτίστως, έχει να κάνει με τον χαρακτήρα του επαγγελματία :) . Αν μέσα από την επαφή με παιδιά & εφήβους ΑμεΑ, αντλείς χαρά, ικανοποίηση και νιώθεις ότι τους βοηθάς, και πέρα απο τις οικονομικές απολαβές, έχεις όμορφα συναισθήματα βλέποντας τους χαρούμενους, παρά τα όποια θέματα αντιμετωπίζουν, τότε θεωρώ ότι σου ταιριάζει αυτό το επάγγελμα :) . Καλή επιλογή.

Εγώ έγραψα την παραπάνω δημοσίευση με βάση και τις κινήσεις που έκαναν γνωστοί μου φιλόλογοι, οι οποίοι εργάζονται full time, σε κέντρα ειδικής αγωγής και κάποιοι και το πρωί σε ιδιωτική παράλληλη στήριξη. Τα συγκεκριμένα άτομα που γνωρίζω δεν αντιμετώπισαν ανεργία μετά τη λήψη του πτυχίου, γιατί όπως ανέφερα έκαναν στοχευμένες κινήσεις εξ' αρχής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Staaam

Νεοφερμένος

Η Σταματίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καλη σου επιτυχια σε οτι και αν επιλεξεις.Αν το αγαπας θα πετυχεις σιγουρα

Ευχαριστω παρα πολυ!!????

Σίγουρα δεν είναι ρόδινα τα πράγματα στην ειδική αγωγή. Πρωτίστως, έχει να κάνει με τον χαρακτήρα του επαγγελματία :) . Αν μέσα από την επαφή με παιδιά & εφήβους ΑμεΑ, αντλείς χαρά, ικανοποίηση και νιώθεις ότι τους βοηθάς, και πέρα απο τις οικονομικές απολαβές, έχεις όμορφα συναισθήματα βλέποντας τους χαρούμενους, παρά τα όποια θέματα αντιμετωπίζουν, τότε θεωρώ ότι σου ταιριάζει αυτό το επάγγελμα :) . Καλή επιλογή.

Εγώ έγραψα την παραπάνω δημοσίευση με βάση και τις κινήσεις που έκαναν γνωστοί μου φιλόλογοι, οι οποίοι εργάζονται full time, σε κέντρα ειδικής αγωγής και κάποιοι και το πρωί σε ιδιωτική παράλληλη στήριξη. Τα συγκεκριμένα άτομα που γνωρίζω δεν αντιμετώπισαν ανεργία μετά τη λήψη του πτυχίου, γιατί όπως ανέφερα έκαναν στοχευμένες κινήσεις εξ' αρχής.

Προφανως. Εχει και αυτο τις δυσκολιες του. Πιστευω πως γενικως το επαγγελμα του φιλολογου μου ταιριαζει. Ευχαριστω πολυ!!❤
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Ευχαριστω παρα πολυ!!????



Προφανως. Εχει και αυτο τις δυσκολιες του. Πιστευω πως γενικως το επαγγελμα του φιλολογου μου ταιριαζει. Ευχαριστω πολυ!!❤
Να ξερεις οτι εκτος απο την Κλασικη Φιλολογια η τη Νεα Ελληνικη Φιλολογια σαν κατευθυνσεις,ειναι εξαιρετικα ενδιαφερουσα και η κατευθυνση της Γλωσολογιας.Απο εκει και περα εχεις την δυνατοτητα,αναλογα με τι πραγματικα σου αρεσει και στην επιλογη αναλογης μεταπτυχιακης ειδικευσης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top