Σχολές Προγραμματισμού

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ξέρω αν έχει ξαναγίνει το θρεντ. Αν έχει, σόρρυ. Στην ερώτηση:
Θέλω να ασχοληθώ αποκλειστηκά με προγραμματισμό. Σε ποια σχολή, ποιας πόλης και ΑΕΙ ή ΤΕΙ;
Το έχω ήδη ψάξει πολύ. Θέλω και άλλες γνώμες.
Σημείωση: Δεν με νοιάζουν καθόλου τα μόρια. Είτε πολύ υψηλά είτε τρομερά χαμηλά. Απλώς θέλω προγραμματισμό.

Επειδη δε μου αρεσουν οι απαντησεις μεχρι τωρα θα σου απαντησω στο πως πιστευω πως πρεπει να το βλεπει. Ο προγραμματισμος ειναι κατι πολυ γενικο, επομενως δε μπορει να δωθει σαφης απαντηση. Φανταζομαι πως εννοεις πως σκεφτεσαι για πραγματα οπως app/web development και γενικα τομεις που κυριαρχουν αυτη τη στιγμη. Μπορεις να βρεις δουλεια ως "προγραμματιστης" χωρις να χρειαστει το 95% αυτων που θα μαθεις στη σχολη, αλλα φανταζομαι πως για να ψαχνεις σχολη θελεις να αποκτησεις πιο γερο υποβαθρο και ικανοτητες για να μεινουν επομενως εχε στο νου σου πως για τη σοβαρη ενασχοληση θα χρειαστει να αποκτησεις ενα γερο υποβαθρο σε αλγοριθμους,μαθηματικα, συναρτησιακο προγραμματισμο, αρχιτεκτονικη υπολογιστων, βασεις δεδομενων, μεταγλωττιστες, λειτουργικα και αλλα λιγα που δε μου 'ρχονται(χρησιμοποιω τις ελληνικες ονομασιες για να τα ψαχνεις πιο ευκολα στα προγραμματα σπουδων). Μετα απο κει μπορεις να ασχοληθεις(δλδ να παρεις μαθηματα) απο θεματα που μπορει να σε ενδιαφερουν αλλα δεν εχουν fundamental σημασια οπως γραφικα, τεχνητη νοημοσυνη και υποκλαδους, βιοπληροφορικη και πολλα αλλα.

Γι'αυτο το λογο θελεις να πας σε σχολη στην οποια το επιπεδο ειναι ανεβασμενο και, αρα, θα σου κανει την πορεια πιο ευκολη. Η καλυτερη σχολη στην ελλαδα ειναι με διαφορα η πληροφορικη του ΕΚΠΑ, αλλα αν δεν τα καταφερεις μπορεις να πας στο ΑΠΘ, στο ΟΠΑ και την Κρητη. Κατ' εμε οι υπολοιπες σχολες ειναι πιο υποβιβασμενες και αυτο θα φερει πολλα αρνητικα. Ευτυχως η σχολη της κρητης εχει λιγοτερα μορια. Οσον αφορα τα τμηματα ηλεκτρολογων δεν τα προτεινω αν θες να μην ασχοληθεις με τα αντικειμενα που εχουν αλλα αν θελεις να συνδυασεις/σπουδασεις μαζι ενεργεια, ρομποτικη, βιοτεχνολογια ή κατι τετοιο - και εχε στο νου σου πως κατα πασα πιθανοτητα αυτοι οι κλαδοι θα εκτοξευθουν στο μελλον - τοτε σιγουρα αξιζει να πας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Αν ήμουν στη θέση σου, δλδ θέλω μόνο προγραμματισμό, θα έδινα πολύ μεγάλη βάση στη πόλη, φοιτητική ζωή, λεφτά κτλ.

Τι εννοείς; Να αποφασίσω περισσότερο με βάση την πόλη, την φοιτητική ζωή και το πόσο θα πληρώνω;

Γι'αυτο το λογο θελεις να πας σε σχολη στην οποια το επιπεδο ειναι ανεβασμενο και, αρα, θα σου κανει την πορεια πιο ευκολη. Η καλυτερη σχολη στην ελλαδα ειναι με διαφορα η πληροφορικη του ΕΚΠΑ, αλλα αν δεν τα καταφερεις μπορεις να πας στο ΑΠΘ, στο ΟΠΑ και την Κρητη. Κατ' εμε οι υπολοιπες σχολες ειναι πιο υποβιβασμενες και αυτο θα φερει πολλα αρνητικα. Ευτυχως η σχολη της κρητης εχει λιγοτερα μορια. Οσον αφορα τα τμηματα ηλεκτρολογων δεν τα προτεινω αν θες να μην ασχοληθεις με τα αντικειμενα που εχουν αλλα αν θελεις να συνδυασεις/σπουδασεις μαζι ενεργεια, ρομποτικη, βιοτεχνολογια ή κατι τετοιο - και εχε στο νου σου πως κατα πασα πιθανοτητα αυτοι οι κλαδοι θα εκτοξευθουν στο μελλον - τοτε σιγουρα αξιζει να πας.

Τι έχεις να πεις και να μου προτείνεις όσον αφορά τα σχετικά ΤΕΙ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι έχεις να πεις και να μου προτείνεις όσον αφορά τα σχετικά ΤΕΙ;

Προσωπικα θα ξαναδινα, αλλα γνωριζω πως υπαρχουν πολλοι φοιτητες τει που προχωρησαν και βρηκαν πολυ καλες δουλειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AL7

Νεοφερμένος

Ο AL7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Προσωπικα θα ξαναδινα, αλλα γνωριζω πως υπαρχουν πολλοι φοιτητες τει που προχωρησαν και βρηκαν πολυ καλες δουλειες.

Σαν τι δουλειές? Web Development? 9-9 για 600 ευρώ?

Αν σου αρέσει ο προγραμματισμός, μην κάνεις τίποτε και μην πας πουθενά.
Κάνε register στην Microsoft και παρακολούθα online μαθήματα προγραμματισμού και γλωσσών. Δώσε και για κανένα certification της Microsoft, πάρε το proficiency στα Αγγλικά και είσαι έτοιμος προγραμματιστής. Κάτσε γράψε κώδικα μόνος σου, φτιάξε και καμια 10-αριά applications σε android και IOS. Αυτά θέλει η αγορά.

Η αγορά θέλει σκαφτιάδες που να ξέρουν να σκάβουν καλά και να δουλεύουν πολλές ώρες και φθηνά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
ΑL7 άνοιξε λίγο τα μηνύματα γιατί δεν μπορώ να σου στείλω κάτι που θέλω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σαν τι δουλειές? Web Development? 9-9 για 600 ευρώ?

Αν σου αρέσει ο προγραμματισμός, μην κάνεις τίποτε και μην πας πουθενά.
Κάνε register στην Microsoft και παρακολούθα online μαθήματα προγραμματισμού και γλωσσών. Δώσε και για κανένα certification της Microsoft, πάρε το proficiency στα Αγγλικά και είσαι έτοιμος προγραμματιστής. Κάτσε γράψε κώδικα μόνος σου, φτιάξε και καμια 10-αριά applications σε android και IOS. Αυτά θέλει η αγορά.

Η αγορά θέλει σκαφτιάδες που να ξέρουν να σκάβουν καλά και να δουλεύουν πολλές ώρες και φθηνά.

Σε ποιο κόσμο ζεις εσύ; Ναι υπάρχουν τα code monkeys που θα δουλεύουν 9-9 ή 9-5 και θα προσπαθούν να κάνουν το bloatware να δείχνει πως δουλεύει. Τα certification γενικά δεν είναι κάτι φοβερό και ούτε δύσκολο να αποκτηθούν. Αν θες να είσαι σοβαρός στο επάγγελμα πρέπει να αποκτήσεις πολύ γερή θεωρητική παιδεία, αλλιώς δεν υπάρχει ελπίδα. Και ο καλύτερος με τεράστια διαφορά τρόπος να το πετύχεις αυτό είναι να σπουδάσεις.

Πέρα απ' αυτό δεν ξέρω τι σκεφτόμουνα όταν έγραψα "πολύ καλές δουλειές" ενώ εννοούσα αξιοπρεπείς. Δε γνωρίζω αν υπάρχει πολύ καλός απόφοιτος ΤΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πέρα απ' αυτό δεν ξέρω τι σκεφτόμουνα όταν έγραψα "πολύ καλές δουλειές" ενώ εννοούσα αξιοπρεπείς. Δε γνωρίζω αν υπάρχει πολύ καλός απόφοιτος ΤΕΙ.


Define πολυ καλη δουλεια.

Γνωριζω τρια ατομα απο ΤΕΙ, ο ενας δουλευει στην Amazon και ο αλλος σε μια αλλη εταιρια security στο Δουβλινο. Ειχανε βγει εκτοι σε παγκοσμιο διαγωνισμο της microsoft σε game development. Ο τριτος αυτη τη στιγμη ειναι CMO στο e food και διαχειριζεται budgets εκατονταδων χιλιαδων ευρω στα 27 του, ενω εχει τρελο βιογραφικο που δεν τον ακουμπανε ουτε οι ΑΣΟΕ και τελειωσε ΤΕΙ δ.ε. στη Λαρισα.

Αριστοι υπαρχουν παντου, διοτι το να εισαι αριστος ειναι θεμα χαρακτηρα και οχι σχολης. Ειτε σπουδασες στο πολυτεχνειο, ειτε σε ιεκ η απλα διαβαζες τα βραδια C μπορεις να εισαι αριστος. Ολα τα υπολοιπα με το κυρος των σχολων και το τι ανταποκριση εχουν τα πτυχια στην αγορα αφορουν την μετρια μαζα και τιποτα αλλο. Ατομο που θα ξαναπερνουσε το λουκι των πανελλαδικων γιατι την πρωτη φορα δεν επιασε αριστοτελειο η οπα αλλα καποιο ΤΕΙ πχ, δεν ανηκει σε καμια περιπτωση στους αριστους και καλα κανει και ξαναδινει γιατι θα χρειαστει το extra reputation της σχολης οταν ψαξει για δουλεια.

Οσον αφορα τους μεσους ορους τα πανεπιστημια εχουν καλυτερους φοιτητες απο τα ΤΕΙ γιατι παιρνουν και καλυτερους εισακτεους. Θα ηταν πολυ ενδιαφερον να γινοταν μια συγκριτικη μελετη για το πριν και μετα για να δουμε ποσο τις εκατο καλυτερος εγινε καποιος οταν βγηκε απο πανεπιστημιο και ΤΕΙ αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο κατι τετοιο.

Εν πασει περιπτωσει, τα ΤΕΙ εχουν τα ιδια μαθηματα με τα πανεπιστημια, τα ιδια βιβλια και το ιδιο επιπεδο καθηγητων, οποτε καποιος αριστος δεν χανει κατι με το να παει σε ΤΕΙ, δεδομενω πως ετσι κι αλλιως στην πληροφορικη το μεγαλυτερο κομματι ειναι καθαρα προσωπικη δουλεια και διαβασμα, ενω η σχολη εχει εισαγωγικο και επικουρικο χαρακτηρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
αν δεν εχεις το χαρτι εν τουτοις μπορει να μην βρεις ολες τις πορτες ανοιχτες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αν δεν εχεις το χαρτι εν τουτοις μπορει να μην βρεις ολες τις πορτες ανοιχτες

Χτυπα να σου ανοιξουν, η φτιαξε δικη σου πορτα. Επιλογες και ευκαιριες υπαρχουν απειρες στην ζωη μας, διορατικοτητα θελει και αρχιδια. Οσοι χρησιμοποιουν ενα χαρτι σαν δικαιολογια για την αποτυχια τους δεν διαθετουν τιποτα απο τα δύο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
'Οχι ξεχασμένε δεν το εννοούσα ως επίθεση, αλλά ως στατιστική αντιμετώπιση που έχει σχέση με το θέμα. Είναι σίγουρα εφικτό να γίνεις ό,τι θες ανεξάρτητα από το που αρχίζεις, αλλά όσο καλύτερο το ίδρυμα, τόσο πιο εύκολο. Ίσως υπάρχουν φοιτητές ΤΕΙ που πιάνουν το επίπεδο του Δασκαλάκη π.χ. ή που δουλεύουν σε θέσεις CTO σε σοβαρές εταιρίες ή κάτι τέτοιο, το είπα με έμφαση στο ότι δεν ξέρω μη υπονοώντας πως δεν υπάρχουν.

Σ' αυτά που είπες νομίζω δεν υπολόγισες 2 πράγματα:
-Το ότι υπάρχουν τα ίδια μαθήματα δεν είναι καλό καθώς απ'όσο μπορώ να πω από ΤΕΙ αθήνας και πειραιά, εξετάζονται με απαράδεκτη επίεικεια και, άρα, ο φοιτητής θα πρέπει να τα διαβάσει σωστά μόνος του, κάτι ψυχοφθόρο.
-Όπως καταλήγουμε από πάνω το περιβάλλον προωθεί το top performance λιγότερο απ' ότι σε μια καλύτερη σχολή, όπου θα υπάρχουν περισσότεροι σοβαροί. Η ενθάρρυνση ή η δυσθαρρυνσή έχει πολύ μεγάλη σημασία(κα ιπροφανώς δε μπορείς να συγκρίνεις μια ελληνική σχολή με μια τοπ αμερικάνικη σ' αυτόν τον τομέα).

'Αρα, είναι ευκολότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
'Οχι ξεχασμένε δεν το εννοούσα ως επίθεση, αλλά ως στατιστική αντιμετώπιση που έχει σχέση με το θέμα. Είναι σίγουρα εφικτό να γίνεις ό,τι θες ανεξάρτητα από το που αρχίζεις, αλλά όσο καλύτερο το ίδρυμα, τόσο πιο εύκολο. Ίσως υπάρχουν φοιτητές ΤΕΙ που πιάνουν το επίπεδο του Δασκαλάκη π.χ. ή που δουλεύουν σε θέσεις CTO σε σοβαρές εταιρίες ή κάτι τέτοιο, το είπα με έμφαση στο ότι δεν ξέρω μη υπονοώντας πως δεν υπάρχουν.

Σ' αυτά που είπες νομίζω δεν υπολόγισες 2 πράγματα:
-Το ότι υπάρχουν τα ίδια μαθήματα δεν είναι καλό καθώς απ'όσο μπορώ να πω από ΤΕΙ αθήνας και πειραιά, εξετάζονται με απαράδεκτη επίεικεια και, άρα, ο φοιτητής θα πρέπει να τα διαβάσει σωστά μόνος του, κάτι ψυχοφθόρο.
-Όπως καταλήγουμε από πάνω το περιβάλλον προωθεί το top performance λιγότερο απ' ότι σε μια καλύτερη σχολή, όπου θα υπάρχουν περισσότεροι σοβαροί. Η ενθάρρυνση ή η δυσθαρρυνσή έχει πολύ μεγάλη σημασία(κα ιπροφανώς δε μπορείς να συγκρίνεις μια ελληνική σχολή με μια τοπ αμερικάνικη σ' αυτόν τον τομέα).

'Αρα, είναι ευκολότερο.

Ισχυουν αυτα που λες, αλλα κι εσυ ξεχνας κατι αλλο. Ακριβως επειδη το περιβαλλον ειναι πιο για το πουτσο αν θες να εισαι αριστος (με βαση τα παγκοσμια στανταρ,οχι τα στανταρ του ΤΕΙ) πρεπει να αναπτυξεις πολυ μεγαλυτερη αυτοπειθαρχια, διορατικοτητα και αυτογνωσια απο καποιον που απλα ακολουθησε ενα πιο καλουπωμενο δρομο και αναγκαστηκε να κανει αυτες τις επιλογες.

Και το θεμα ειναι πως στην πραγματικη ζωη τα παραπανω χαρακτηρηστικα ειναι το αλφα και το ωμεγα. Το να τελειωσεις μια σχολη παλουκι ειναι αξιοθαυμαστο. Το να εχεις τις ιδιες γνωσεις με καποιον που τελειωσε την παλουκοσχολη ενω ησουν σε ενα περιβαλλον απολυτης μετριοτητας ειναι πιο αξιοθαυμαστο γιατι χρειαζεται περισσοτερες ικανοτητες. Γι αυτο και στατιστικα οι αριστοι ειναι περισσοτεροι στις καλες σχολες.

Αν τωρα ο αυτοσκοπος της ζωης καποιου ειναι να δουλεψει στην google, η στην microsoft η σε καποια αλλη αξιοσεβαστη μεγαλομεσσαια εταιρια λογισμικου και να ζησει την στανταρ middle class ζωη τοτε συμφωνω πως ειναι καλυτερο να επιλεξει την πιο ευκολη οδο ενος ασφαλους καλουπωμενου ξεκινηματος. Αν θελει ομως να ειναι μεσα στους καλυτερους, την ελιτ, θεωρω πως ειναι προτιμοτερο να επιλεξει την δυσκολη οδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sahgon

Νεοφερμένος

Ο sahgon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ειμαι μαθητης της τριτης λυκειο και θα δωσω πανελληνιες απο το 5ο επιστημονικο πεδιο. Ενδιαφερομαι να ασχοληθω με το προγραμματισμο, αλλα ειμαι λιγο μπερδεμενος σχετικα με το τι περιλαμβανει απο μαθηματα ενα τμημα πληροφορικης και πιο συγκεκριμενα για προγραμματισμο. Επισης θα ηθελα γνωμες για τα αντιστοιχα τμηματα στο πανεπιστημιο του πειραια, οπα, εκπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Απλά δες το πρόγραμμα σπουδών του εκάστοτε τμήματος που σε ενδιαφέρει.
Μη περιμένεις πολλές διαφορές όμως. Τα μαθήματα κορμού είναι συνήθως τα ίδια μιας κι είναι τα άκρως απαραίτητα και γενικής φύσεως αλλά στα της κατεύθυνσης εξαρτάται από το τμήμα, σ' ένα σημαντικό ποσοστό τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sahgon

Νεοφερμένος

Ο sahgon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Απλά δες το πρόγραμμα σπουδών του εκάστοτε τμήματος που σε ενδιαφέρει.
Μη περιμένεις πολλές διαφορές όμως. Τα μαθήματα κορμού είναι συνήθως τα ίδια μιας κι είναι τα άκρως απαραίτητα και γενικής φύσεως αλλά στα της κατεύθυνσης εξαρτάται από το τμήμα, σ' ένα σημαντικό ποσοστό τουλάχιστον.
Ευχαριστώ, το βρήκα!
Γνώμη για κάποιο απο τα αντιστοιχα τμήματα στα πανεπιστήμια ποθ ανέφερα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,775 μηνύματα.
Ειμαι μαθητης της τριτης λυκειο και θα δωσω πανελληνιες απο το 5ο επιστημονικο πεδιο. Ενδιαφερομαι να ασχοληθω με το προγραμματισμο, αλλα ειμαι λιγο μπερδεμενος σχετικα με το τι περιλαμβανει απο μαθηματα ενα τμημα πληροφορικης και πιο συγκεκριμενα για προγραμματισμο. Επισης θα ηθελα γνωμες για τα αντιστοιχα τμηματα στο πανεπιστημιο του πειραια, οπα, εκπα.

Η Ελλάδα παρόλο τους χιλίάδες αποφοίτων πληροφορικής/αποφοίτων μηχανικών υπολογιστών κάθε χρόνο έχει μεγάλη έλλειψη από προγραμματιστές.

Εγώ θα επέλεγα με τη σειρά ΕΚΠΑ, ΟΠΑ, ΠΑΠΕΙ.
Προγραμματιστής σημαίνει:
1) Συνεχή ενασχόληση με το αντικειμένο μέχρι στιγμή καψίματος, Αν δεν το κάνω να λειτουργήσει δεν κοιμάμαι.
2) Απουσία δημοσιουπαλληλικής νοοτροπία. Υπάρχουν ασφυκτικά deadlines για πράγματα που πρέπει να κάνεις, δεν ξέρεις πως, αλλά πρέπει να τα κάνεις.
3) Υπομονή και να σαι καλός στις διαπραγματεύσεις. Τα μεγάλα κεφάλια που ασχολούνται με το buisness κομμάτι μπορεί να σου ζητήσουν να κάνεις αδύνατα πράγματα ή αρκετά δύσκολα πράγματα. Πρέπει να βρεις εναλλακτικές που είναι υλοποιήσιμες και παράλληλα γίνονται εύκολα.
4) Ανάπτυξη προσωπικού portofoλιο παράλληλα με τη σχολή. Δεν έχουν αξία οι σπουδές, ούτε τα μεταπτυχιακά/διδακτρορικά πρεπει να αποδείξεις ότι αυτό για το οποίο σε πληρώνουν μπορείς να το κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
5) Συνεχή ενημέρωση πάνω στις εξελίξεις της τεχνολογίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top