Σχολές Ψυχολογίας

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους και όλες. Δίνω μετά από σχεδόν μια δεκαετία πανελλαδικές για δεύτερη φορά. Με ενδιαφέρει η φιλολογία ( όχι ΦΠΨ) και η ψυχολογία. Λόγω κοντινού μου ανθρώπου, γνωρίζω πόσο δύσκολες είναι οι σπουδές. Ο λόγος που με ενδιαφέρει αυτό το επάγγελμα, είναι γιατί έχω ως παράδειγμα τη ψυχολόγο ( και τη ψυχίατρο βέβαια) που με βοηθά και με στηρίζει με τη σοβαρή ασθένεια που έχω. Αξίζει να το προσπαθήσω ή επειδή έχω μια ψυχή που έχει περάσει πολλά να μην το προσπαθήσω. Με ενδιαφέρει η Αθήνα ως επιλογή λόγω σοβαρών οικονομικών δυσκολιών από μέρους μου. Σας ευχαριστώ

Υ.Γ. Σας παρακαλώ δε θέλω μηνύματα από περίεργους που θέλουν να μάθουν τι πρόβλημα έχω.

Εγώ θα σου πρότεινα να συμβουλευτείς την ψυχίατρο και τη ψυχολόγο που συνεργάζεσαι. Εκείνες σε ξέρουν καλύτερα και κανείς δεν μπορεί να πει έτσι γενικά κι αόριστα έναν κανόνα. Το φάσμα των ψυχικών νοσημάτων και προβλημάτων και οι περιπτώσεις ανά άτομο είναι τεράστια, συνεπώς οι μόνοι που θα μπορούσαν να τοποθετηθούν ασφαλέστερα είναι εσύ σε σχέση με αυτούς που συνεργάζεσαι για να βοηθηθείς.
Μπορεί να ακουστεί άβολο το να το θέσεις ως συζήτηση, αλλά κι αυτές είναι εκεί για να σε ακούσουν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρία Τσερπέ

Νεοφερμένος

Η Μαρία Τσερπέ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Είμαι μαθήτρια της 1ης λυκείου και πραγματικά τα μηνύματα σας με βοήθησαν τόσο πολύ...
Αυτή τη στιγμή είναι 4 το πρωί, δεν μπορούσα να κοιμηθώ από το άγχος. Σκευτομουν το γεγονός πως δεν ειμουν σίγουρη αν θα έπρεπε να διαλέξω θεωρητική και να ακολουθήσω την ψυχολογία (παρόλα τα τεράστια κενά μου στα αρχαία) ή να διαλέξω θετική και να ασχοληθώ με την φυσική (η οποία είναι και αυτή ενδιαφέρον αλλά εφόσον σε όλα τα θεωρητικά μαθήματα εκτός των αρχαίων έχω πολύ υψηλούς βαθμούς και ευχέρεια, ίσως μου είναι πιο εύκολο να επικεντρωθώ μόνο στην κάλυψη των κενών μου στα αρχαία). Αποφάσισα λοιπόν να ηρεμήσω googlαροντας πληροφορίες σχετικά με το τι περιλαμβάνει το θέμα της ψυχολογίας, πως διδάσκεται στα πανεπιστήμια και αν η ψυχολογία αξίζει να την κυνηγήσω σε θέμα θέσεων εργασίας που ανοίγει. Έτσι βρέθηκα σε αυτό το site.
Θελω να εκφράσω την ευγνωμοσύνη και ευχαριστη έκπληξη μου που μια υπέροχη κοινωνία σαν και αυτή είναι έτοιμη να προσφέρει τις γνώσεις σε αυτούς που ζητούν βοήθειά. Πραγματικά αν δεν έβρισκα αυτό το site θα με έλεγχε το άγχος όλη τη νύχτα αν όχι και την επόμενη. Σας ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να μπορέσω και εγώ με τη σειρά μου να προσφέρω κάτι σε αυτήν την ομάδα.
 

johnsala

Νεοφερμένος

Ο johnsala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους!Ειμαι αποφοιτος νομικης, κοντα στα 28 και θα με ενδιεφερε μια στροφη προς την ψυχολογια,ιδιαιτερα την κοινωνικη. Γνωριζετε τι επαγγελματικες προοπτικες εχει? Και πως ειναι θα ηταν πιο συνετο να προσεγγιστει?Κανοντας πτυχιο η προχωρωντας κατευθειαν σε μεταπτυχιακο(το θεωρω προσωπικα πιο δυσκολο,μιας και δεν εχω τις απαιτουμενες γνωσεις) Ευχαριστω!
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους!Ειμαι αποφοιτος νομικης, κοντα στα 28 και θα με ενδιεφερε μια στροφη προς την ψυχολογια,ιδιαιτερα την κοινωνικη. Γνωριζετε τι επαγγελματικες προοπτικες εχει? Και πως ειναι θα ηταν πιο συνετο να προσεγγιστει?Κανοντας πτυχιο η προχωρωντας κατευθειαν σε μεταπτυχιακο(το θεωρω προσωπικα πιο δυσκολο,μιας και δεν εχω τις απαιτουμενες γνωσεις) Ευχαριστω!


Γεια σου συναδελφε! (not good I know). Ειμαι και γω αποφοιτη Νομικης, συνομηλικη. Φετος δινω Πανελληνιες για Αγγλικη ή Ισπανικη. Σχετικα με την ψυχολογία, το ειχα ψαξει παλιοτερα γιατι τοτε με ενδιεφερε και ειχα καταληξει οτι ειναι πιο σωφρον να τελειωσεις μια σχολη ψυχολογιας για να εχεις πληρη επαγγελματικα δικαιωματα. Σε περιπτωση που δε μπορεις να σπουδασεις ξανα 4 χρονια, υπαρχουν καποιες ιδιωτικες σχολες εκπαιδευσης στην ψυχοθεραπεια, και καποιοι τελειωνοντας τις ανοιγουν γραφειο ως ψυχοθεραπευτες αλλα παρανομα. Στην Ελλαδα το καταφερνουν, αλλα δεν ξερω αν δεν εχεις ακρες αν μπορεις ευκολα να ανοιξεις παρανομα. Ισως στο εξωτερικο αυτες οι ιδιωτικες σχολες να χορηγουν νομιμα δικαιωματα οποτε ψαξτο και για κει αν ενδιαφερεσαι για εξω. Για το μεταπτυχιακο ισχυει το ιδιο, εκτος αν οταν λες ψυχολογια δεν εννοεις να ασκησεις το επαγγελμα του ψυχολογου (το κλασικο επαγγελμα δηλαδη) αλλα να χρησιμοποιησεις τις γνωσεις της ψυχολογιας για να δουλεψεις σε αλλο κλαδο, που αυτη τη στιγμη στην Ελλαδα τουλαχιστον δεν εχω ιδεα αν υπαρχει. Σ αυτη την τελευταια περιπτωση ψαξε κατι για μαστερ στο εξωτερικο που υπαρχει ποικιλια. Μαστερ πχ στην ψυχολογια και πληροφορικη μπορει να ειχε καποια περαση στο εξωτερικο, στην Ελλαδα δε γνωριζω. Γενικως μαστερ υπαρχουν πολλα το θεμα ειναι να πληροις τα κριτηρια εισαγωγης και να ξερεις τι θες να κανεις μετα και κυριως τι δυνατοτητες δινει το καθε προγραμμα. Οσον αφορα τις προοπτικες, μιλωντας παντα για την Ελλαδα, μπορουν να σου πουν οι αποφοιτοι ψυχολογιας και γ αυτο θα σε προετρεπα να γραφτεις σε γκρουπ στο φεισμπουκ ή σε καποιο ονλαιν φορουμ αποφοιτων ψυχολογιας, σιγουρα υπαρχουν πολλα, και εκει μπορεις να ρωτησεις πιο ενδελεχως για τις επαγγελματικες προοπτικες. Τελος λαβε υποψη σου οτι μετα τη σχολη ψυχολογιας, αν παρεις τελικα αυτο το δρομο, θα ηταν συνετο να κανεις και ενα μαστερ ή καποια μετεκπαιδευση (πχ στην ψυχοθεραπεια) για να μπορεις να εχεις μια ειδικευση και πλεονεκτηματα στην αγορα (οπως περιπου με τη νομικη). Καλη τυχη!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

johnsala

Νεοφερμένος

Ο johnsala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Γεια σου συναδελφε! (not good I know). Ειμαι και γω αποφοιτη Νομικης, συνομηλικη. Φετος δινω Πανελληνιες για Αγγλικη ή Ισπανικη. Σχετικα με την ψυχολογία, το ειχα ψαξει παλιοτερα γιατι τοτε με ενδιεφερε και ειχα καταληξει οτι ειναι πιο σωφρον να τελειωσεις μια σχολη ψυχολογιας για να εχεις πληρη επαγγελματικα δικαιωματα. Σε περιπτωση που δε μπορεις να σπουδασεις ξανα 4 χρονια, υπαρχουν καποιες ιδιωτικες σχολες εκπαιδευσης στην ψυχοθεραπεια, και καποιοι τελειωνοντας τις ανοιγουν γραφειο ως ψυχοθεραπευτες αλλα παρανομα. Στην Ελλαδα το καταφερνουν, αλλα δεν ξερω αν δεν εχεις ακρες αν μπορεις ευκολα να ανοιξεις παρανομα. Ισως στο εξωτερικο αυτες οι ιδιωτικες σχολες να χορηγουν νομιμα δικαιωματα οποτε ψαξτο και για κει αν ενδιαφερεσαι για εξω. Για το μεταπτυχιακο ισχυει το ιδιο, εκτος αν οταν λες ψυχολογια δεν εννοεις να ασκησεις το επαγγελμα του ψυχολογου (το κλασικο επαγγελμα δηλαδη) αλλα να χρησιμοποιησεις τις γνωσεις της ψυχολογιας για να δουλεψεις σε αλλο κλαδο, που αυτη τη στιγμη στην Ελλαδα τουλαχιστον δεν εχω ιδεα αν υπαρχει. Σ αυτη την τελευταια περιπτωση ψαξε κατι για μαστερ στο εξωτερικο που υπαρχει ποικιλια. Μαστερ πχ στην ψυχολογια και πληροφορικη μπορει να ειχε καποια περαση στο εξωτερικο, στην Ελλαδα δε γνωριζω. Γενικως μαστερ υπαρχουν πολλα το θεμα ειναι να πληροις τα κριτηρια εισαγωγης και να ξερεις τι θες να κανεις μετα και κυριως τι δυνατοτητες δινει το καθε προγραμμα. Οσον αφορα τις προοπτικες, μιλωντας παντα για την Ελλαδα, μπορουν να σου πουν οι αποφοιτοι ψυχολογιας και γ αυτο θα σε προετρεπα να γραφτεις σε γκρουπ στο φεισμπουκ ή σε καποιο ονλαιν φορουμ αποφοιτων ψυχολογιας, σιγουρα υπαρχουν πολλα, και εκει μπορεις να ρωτησεις πιο ενδελεχως για τις επαγγελματικες προοπτικες. Τελος λαβε υποψη σου οτι μετα τη σχολη ψυχολογιας, αν παρεις τελικα αυτο το δρομο, θα ηταν συνετο να κανεις και ενα μαστερ ή καποια μετεκπαιδευση (πχ στην ψυχοθεραπεια) για να μπορεις να εχεις μια ειδικευση και πλεονεκτηματα στην αγορα (οπως περιπου με τη νομικη). Καλη τυχη!!


Σ ευχαριστω πολυ! Προς το παρον δε σκεφτομαι να αφησω την Ελλαδα,και αν το κανα θα το κανα για Ισπανια πχ,που εχω ζησει κι εκει καποιο χρονο. Ξερεις κατι παραπανω για τους κοινωνικους ψυχολογους?(τι προοπτικες εχουν,τι δρομο να ακολουθησει κανεις η που να απευθυνθω καλυτερα για περισσοτερες πληροφοριες?)
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σ ευχαριστω πολυ! Προς το παρον δε σκεφτομαι να αφησω την Ελλαδα,και αν το κανα θα το κανα για Ισπανια πχ,που εχω ζησει κι εκει καποιο χρονο. Ξερεις κατι παραπανω για τους κοινωνικους ψυχολογους?(τι προοπτικες εχουν,τι δρομο να ακολουθησει κανεις η που να απευθυνθω καλυτερα για περισσοτερες πληροφοριες?)

Την περίπτωση να δώσεις κατατακτήριες εξετάσεις για τη σχολή που σε ενδιαφέρει το έχεις σκεφτεί; Το λέω επειδή: 1) όπως είναι γνωστό, τα επαγγελματικά δικαιώματα κατοχυρώνονται με το πτυχίο του προπτυχιακού κύκλου και 2) ο ψυχολόγος έχει σαφή επαγγελματικά δικαιώματα σε αντίθεση με τον επικοινωνιολόγο που είχες ρωτήσει σε άλλο θέμα, οπότε θα πρέπει οπωσδήποτε να έχεις ένα πτυχίο πάνω στο αντικείμενο για να μπορέσεις να ασκήσεις το επάγγελμα.
 

johnsala

Νεοφερμένος

Ο johnsala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Την περίπτωση να δώσεις κατατακτήριες εξετάσεις για τη σχολή που σε ενδιαφέρει το έχεις σκεφτεί; Το λέω επειδή: 1) όπως είναι γνωστό, τα επαγγελματικά δικαιώματα κατοχυρώνονται με το πτυχίο του προπτυχιακού κύκλου και 2) ο ψυχολόγος έχει σαφή επαγγελματικά δικαιώματα σε αντίθεση με τον επικοινωνιολόγο που είχες ρωτήσει σε άλλο θέμα, οπότε θα πρέπει οπωσδήποτε να έχεις ένα πτυχίο πάνω στο αντικείμενο για να μπορέσεις να ασκήσεις το επάγγελμα.


Το εχω σκεφτει ναι απλα θελω πρωτα να καταληξω εαν ειναι καλυτερο να το προσεγγισω προπτυχιακα η μεταπτυχιακα κατευθειαν..step by step:p
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το εχω σκεφτει ναι απλα θελω πρωτα να καταληξω εαν ειναι καλυτερο να το προσεγγισω προπτυχιακα η μεταπτυχιακα κατευθειαν..step by step:p


Αυτό είπα παραπάνω ότι αν θες να ασκήσεις το επάγγελμα του ψυχολόγου θα πρέπει να έχεις πτυχίο ψυχολογίας! Αν κάνεις μόνο μεταπτυχιακό πάνω σ΄αυτό, με προπτυχιακό σε άλλο αντικείμενο, δεν μπορείς να πάρεις επαγγελματικά δικαιώματα ψυχολόγου!
 

johnsala

Νεοφερμένος

Ο johnsala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Αυτό είπα παραπάνω ότι αν θες να ασκήσεις το επάγγελμα του ψυχολόγου θα πρέπει να έχεις πτυχίο ψυχολογίας! Αν κάνεις μόνο μεταπτυχιακό πάνω σ΄αυτό, με προπτυχιακό σε άλλο αντικείμενο, δεν μπορείς να πάρεις επαγγελματικά δικαιώματα ψυχολόγου!


Απο ιδιωτικες ξερεις καθολου τι παιζει? Εχεις ακουσει καλα λογια για καποια?
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Σ ευχαριστω πολυ! Προς το παρον δε σκεφτομαι να αφησω την Ελλαδα,και αν το κανα θα το κανα για Ισπανια πχ,που εχω ζησει κι εκει καποιο χρονο. Ξερεις κατι παραπανω για τους κοινωνικους ψυχολογους?(τι προοπτικες εχουν,τι δρομο να ακολουθησει κανεις η που να απευθυνθω καλυτερα για περισσοτερες πληροφοριες?)


Καλησπερα, μολις ειδα το μηνυμα σου. Δυστυχως δεν ξερω κατι παραπανω για τη συγκεκριμενη ειδικοτητα. Εικαζω ομως οτι σιγουρα αν κανεις ψυχολογια θα υπαρχει καποιο αντιστοιχο μεταπτυχιακο. Εσυ γιατι θες να στραφεις σ αυτο τον κλαδο? Ρωταω γιατι αμα ξερεις πού θες να καταληξεις επαγγελματικα ισως θα ηταν και πιο ευκολο για σενα να ψαξεις μεταπτυχιακα που ανοιγουν αντιστοιχο κλαδο κ αυτα. Εγω προσωπικα δε γνωριζω πού δουλευει ενας κοινωνικος ψυχολογος. Ψαξε σε φορουμ ψυχολογιας, ειτε φεισμπουκ ειτε στο γκουγκλ ή και εδω, καποιους θα βρεις να ρωτησεις παραπανω.
 

johnsala

Νεοφερμένος

Ο johnsala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Καλησπερα, μολις ειδα το μηνυμα σου. Δυστυχως δεν ξερω κατι παραπανω για τη συγκεκριμενη ειδικοτητα. Εικαζω ομως οτι σιγουρα αν κανεις ψυχολογια θα υπαρχει καποιο αντιστοιχο μεταπτυχιακο. Εσυ γιατι θες να στραφεις σ αυτο τον κλαδο? Ρωταω γιατι αμα ξερεις πού θες να καταληξεις επαγγελματικα ισως θα ηταν και πιο ευκολο για σενα να ψαξεις μεταπτυχιακα που ανοιγουν αντιστοιχο κλαδο κ αυτα. Εγω προσωπικα δε γνωριζω πού δουλευει ενας κοινωνικος ψυχολογος. Ψαξε σε φορουμ ψυχολογιας, ειτε φεισμπουκ ειτε στο γκουγκλ ή και εδω, καποιους θα βρεις να ρωτησεις παραπανω.


Καλημερα!:)μου αρεσει αυτος ο κλαδος γιατι θεωρω εχει σχεση με κοινωνικα θεματα,πχ ρατσισμο,ομοφοβια,θεματα ισοτητας κλπ.Το θεμα ειναι ομως που καταληγει επαγελματικα αυτο..γραφειο με εξειδικευση σε τετοια ζητηματα,συμβουλευτικη με τετοια ατομα?
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Καλημερα!:)μου αρεσει αυτος ο κλαδος γιατι θεωρω εχει σχεση με κοινωνικα θεματα,πχ ρατσισμο,ομοφοβια,θεματα ισοτητας κλπ.Το θεμα ειναι ομως που καταληγει επαγελματικα αυτο..γραφειο με εξειδικευση σε τετοια ζητηματα,συμβουλευτικη με τετοια ατομα?


ισως, αλλα στην Ελλαδα δε νομιζω οτι εχεις και τις απειρες επιλογες αμα δεν εισαι ο κλασικος ψυχολογος με ενα δικο του γραφειο. Γενικα ξερω ελαχιστα για ψυχολογια, ειχα ψαξει τοτε μονο για τα μαθηματα της σχολης και αλλα πραγματα πριν το πτυχιο. Ρωτα σε καποιο φορουμ
 

johnpa

Νεοφερμένος

Ο johnpa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Καλημερα!:)μου αρεσει αυτος ο κλαδος γιατι θεωρω εχει σχεση με κοινωνικα θεματα,πχ ρατσισμο,ομοφοβια,θεματα ισοτητας κλπ.Το θεμα ειναι ομως που καταληγει επαγελματικα αυτο..γραφειο με εξειδικευση σε τετοια ζητηματα,συμβουλευτικη με τετοια ατομα?

Υπάρχει αντίστοιχο θέμα στο ischool που λέγεται "επαγγελματική αποκατάσταση ψυχολογίας" που αναφέρει επίσης σχετικά για το θέμα της ψυχολογίας στην Ελλάδα. Γενικά από ό,τι έχω διαβάσει μέχρι στιγμής οι πιθανότητες επαγγελματικής αποκατάστασης στην Ελλάδα είναι μικρές. Στο εξωτερικό απεναντίας με πεταπτυχιακό οι πιθανότητες νομίζω οτι είναι καλές. Επίσης, η λέξη "ομοφοβία" είναι πρακτικά μια λέξη η οποία δεν έχει πραγματική ανταπόκριση στην έννοια που θέλουν κάποιοι να της προσδώσουν. Η λέξη αυτή θέλουν κάποιοι να δηλώνει ότι κάποιοι "φοβούνται" την ομοφυλοφιλία ή τους ομοφυλόφιλους. Η αλήθεια είναι ότι σχεδόν κανείς πρακτικά δεν φοβάται πραγματικά την ομοφυλοφιλία ούτε τους ομοφυλόφιλους. Δημοκρατία έχουμε και μπορούμε να εκφράζεται ο κόσμος ελεύθερα (χωρίς να μειώνει τον συνάνθρωπο του βέβαια). Είναι μέσα στο Δημοκρατικό δικαίωμα των ανθρώπων να μην συμφωνούν με την ομοφυλοφιλία. Αυτό δεν τους κάνει αυτούς τους ανθρώπους "ομο-φοβικούς" όπως θαθελαν να πουν κάποιοι, διότι απλά Δεν φοβούνται την ομοφυλοφιλία, απλά Δεν συμφωνούν με αυτή, και κατά την προσωπική μου γνώμη, καλά κάνουν. Και είναι αρκετοί άνθρωποι, πάλι καλά, που δεν έχουν αποδεχτεί σήμερα την όλη προπαγάνδα υπέρ της ομοφυλοφιλίας (βλέπε τηλεοπτικές σειρές, πανελ εκπομπών κλπ). Υπάρχουν ψυχολόγοι και ψυχίατροι που κάνουν αληθινή δουλειά με την ομοφυλοφιλία, βοηθούν δηλαδή ανθρώπους να ξεπεράσουν το πάθος αυτό, διότι ένα πάθος είναι και η ομοφυλοφιλία, όπως είχε πει και ο Άγιος Παϊσιος ο Αγιορείτης. Και αν θέλει κάποιος μπορεί, με τη βοήθεια του Θεού, να αλλάξει τρόπο ζωής, να αφήσει την ομοφυλοφιλία πίσω του, το έχουν κάνει και το κάνουν πολλοί άνθρωποι που έπεσαν σε αυτό το πάθος. Οι μαρτυρίες περί αυτού είναι αμέτρητες στο διαδίκτυο π.χ. ("Ex-gay testimonies", ψαξτε στο google και στο youtube).
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Απο ιδιωτικες ξερεις καθολου τι παιζει? Εχεις ακουσει καλα λογια για καποια?


Ιδιωτική μην προτιμήσεις σε καμία περίπτωση. Είναι πεταμένα λεφτά, γιατί στην αγορά εργασίας (όπως θα έχεις δει και εσύ σαν μεγαλύτερος) επιλέγουν πάντα απόφοιτους ΑΕΙ και ΤΕΙ.

Σχετικά με το εξωτερικό, έχω μια φίλη που τελείωσε μαιευτική σε ιδιωτική σχολή / κολλέγιο, πήγε στην Γερμανία για δουλειά, και πλήρωσε πάνω από χίλια ευρώ προκειμένου να της αναγνωριστεί το πτυχίο της.
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η αναγνώριση πτυχίου στο εξωτερικό δεν έχει σημασία αν είσαι από ιδιωτική ή δημόσιο το ίδιο τέλος θα πληρώσεις. Αυτό το προτιμάνε αυτούς από ΑΕΙ πού παίζει; Ναι αν έχεις μόνο στο βιογραφικό σου το πτυχίο θα μπει ως μέτρο σύγκρισης το πτυχίο, αλλά μέχρι εκεί και μιλάω αν υπάρχει θέση εργασίας ψυχολόγου. Όταν ανοίγεις γραφείο είναι όπως κάθε ελεύθερος επαγγελματίας, που καμμία σημασία δεν έχει από πού πήρες το πτυχίο. Παράδειγμα ανάθεμα αν μπορείς να βρεις κάποιον που να ξέρει πού πήρε πτυχίο ο δικηγόρος του, γιατρός του ή ο λογιστής του.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν ανοίγεις γραφείο είναι όπως κάθε ελεύθερος επαγγελματίας, που καμμία σημασία δεν έχει από πού πήρες το πτυχίο. Παράδειγμα ανάθεμα αν μπορείς να βρεις κάποιον που να ξέρει πού πήρε πτυχίο ο δικηγόρος του, γιατρός του ή ο λογιστής του.


΄Ελα όμως που μία πολύ μεγάλη μερίδα νέων ανθρώπων που προσπαθούν να αποκατασταθούν επαγγελματικά, προτιμούν να εργαστούν ως μισθωτοί και όχι ως ελευθεροι επαγγελματίες!!!
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
΄Ελα όμως που μία πολύ μεγάλη μερίδα νέων ανθρώπων που προσπαθούν να αποκατασταθούν επαγγελματικά, προτιμούν να εργαστούν ως μισθωτοί και όχι ως ελευθεροι επαγγελματίες!!!
Ναι προφανώς όπως είπα όταν το μόνο που έχεις να επιδείξεις είναι το πτυχίο σου, θα εξαρτηθεί από το syllabus που στην Ελλάδα συνήθως υπερτερούν τα δημόσια. Αλλά είναι πολύ απίθανο, καθώς οι περισσότεροι όταν φτάνουν να επιλέξουν σε entry level πιστεύω δεν συγκρίνουν βιογραφικά με μόνο asset το πτυχίο.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι προφανώς όπως είπα όταν το μόνο που έχεις να επιδείξεις είναι το πτυχίο σου, θα εξαρτηθεί από το syllabus που στην Ελλάδα συνήθως υπερτερούν τα δημόσια. Αλλά είναι πολύ απίθανο, καθώς οι περισσότεροι όταν φτάνουν να επιλέξουν σε entry level πιστεύω δεν συγκρίνουν βιογραφικά με μόνο asset το πτυχίο.


Από ο,τι είμαι σε θέση να ξέρω πάνω-κάτω όλοι τα ίδια προσόντα έχουν!΄Εχει γίνει αντιληπτό ότι για να μπορέσεις να διεκδικήσεις έναν αξιόλογο διορισμό πρέπει να είσαι ιδιαίτερα ανταγωνιστικός οπότε φροντίζουν να πλουτίσουν το βιογραφικό τους με όσα περισσότερα προσόντα μπορούν! Εδώ έχουν φτάσει να προκηρύσσονται θέσεις με βασικό τίτλο το μεταπτυχιακό, τι να λέμε τώρα ...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top