Μου φαίνεται δύσκολη η Α' Λυκείου

Glorious12

Νεοφερμένος

Η Glorious12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! Φέτος πηγαίνω Α Λυκείου. Σε γενικές γραμμές, ειμαι άριστη μαθήτρια καθώς στο γυμνάσιο έβγαλα μ.ο 19 12/14. Φέτος στο Λύκειο τα μαθήματα μου φαίνονται πολύ δύσκολα και έχω στόχο να σπουδάσω Ιατρική. Απο τωρα δυσκολεύομαι στα μαθήματα, βλέπω παιδιά που είναι καλύτερα απο εμένα στα μαθήματα και μου πέφτει το ηθικό. Στα λίγα τεστ που εχουμε γράψει δεν έχω γραψει πάνω απο 15. Σε αυτή την τάξη ο βαθμός μετράει ή πρέπει να πάρω σωστές βάσεις για τις επόμενες τάξεις; Έχω ελπίδες να κάνω το όνειρό μου πραγματικότητα; Σας ευχαριστώ πολύ!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,189 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! Φέτος πηγαίνω Α Λυκείου. Σε γενικές γραμμές, ειμαι άριστη μαθήτρια καθώς στο γυμνάσιο έβγαλα μ.ο 19 12/14. Φέτος στο Λύκειο τα μαθήματα μου φαίνονται πολύ δύσκολα και έχω στόχο να σπουδάσω Ιατρική. Απο τωρα δυσκολεύομαι στα μαθήματα, βλέπω παιδιά που είναι καλύτερα απο εμένα στα μαθήματα και μου πέφτει το ηθικό. Στα λίγα τεστ που εχουμε γράψει δεν έχω γραψει πάνω απο 15. Σε αυτή την τάξη ο βαθμός μετράει ή πρέπει να πάρω σωστές βάσεις για τις επόμενες τάξεις; Έχω ελπίδες να κάνω το όνειρό μου πραγματικότητα; Σας ευχαριστώ πολύ!!!


Θα σου πρότεινα να διαβάσεις περισσότερο!
Μια χαρά θα πας.
 

Earendil

Νεοφερμένος

Ο Earendil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Εν μέρη συμφωνώ με τον Volkswagen Fan, αλλά δεν προυποθέτει μόνο το να διαβαζείς πολύ,αλλά το να διαβάζεις έξυπνα,δηλαδή συγκεντρώμενα και αφοσιώμενα εκείνο το 2ωρο που θα στρωθείς να διαβασείς. Από εκεί και πέρα είναι μέχρι να μπεις στο κλίμα,θα το συνηθίσεις και μετα θα σου φαίνεται πολύ πιο εύκολο.Επιπλέον,μην ξεχνάς να λύνεις πολλές ασκήσεις.Ακόμα και η ιατρική που θες,πανε οι εποχές που ένας καλός παπαγάλος περνούσε πανεπιστήμιο.Ευτύχως σιγά σιγά ,το συστήμα γινέται αισθητά πιο απαιτητικό με στόχο την καλλιέργεια της κριτικής ικανότητας.Με λίγα λόγια,λύνε ασκήσεις,μάθε να σκέφτεσαι γρήγορα και μην αποστηθίζεις τα πάντα χωρις να τα έχεις πρώα κατανοήσει.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,190 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! Φέτος πηγαίνω Α Λυκείου. Σε γενικές γραμμές, ειμαι άριστη μαθήτρια καθώς στο γυμνάσιο έβγαλα μ.ο 19 12/14. Φέτος στο Λύκειο τα μαθήματα μου φαίνονται πολύ δύσκολα και έχω στόχο να σπουδάσω Ιατρική. Απο τωρα δυσκολεύομαι στα μαθήματα, βλέπω παιδιά που είναι καλύτερα απο εμένα στα μαθήματα και μου πέφτει το ηθικό. Στα λίγα τεστ που εχουμε γράψει δεν έχω γραψει πάνω απο 15. Σε αυτή την τάξη ο βαθμός μετράει ή πρέπει να πάρω σωστές βάσεις για τις επόμενες τάξεις; Έχω ελπίδες να κάνω το όνειρό μου πραγματικότητα; Σας ευχαριστώ πολύ!!!

Αντιλαμβάνομαι το πως σε επηρεάζει η όλη κατάσταση αλλά θα σου θυμίσω οτι ο καλός επιστήμονας και ειδικά ένας καλός γιατρός,οφείλει να μην ενδίδει στις δυσκολίες που αντιμετωπίζει,ιδίως όταν εξαρτώνται και ζωές από εκείνον . Σκέψου το λογικά, δεν πρόλαβες να ξεκινήσεις καν στην επόμενη βαθμίδα της εκπαίδευσης σου, και ήδη απογοητεύεσαι με την πρώτη δυσκολία . Οι σημερινοί γιατροί κάποτε , κλήθηκαν να ασχοληθούν με τα ίδια προβλήματα που ασχολείσαι και εσύ τώρα . Πιθανότατα κάποιοι έκαναν τα ίδια λάθη και εκνευρίζονταν το ίδιο με εσένα . Ωστόσο αυτό που τους προχώρησε δεν είναι η προσκόλληση στο απεχθές συναίσθημα που νιώθει κάποιος όταν δεν κατανοεί κάτι,όσο η επιμονή τους να το καταφέρουν και να μάθουν κάτι απο κάθε λάθος . Η πτωχή απόδοση κρούει τον κώδωνα για σκληρότερη δουλειά και περισσότερη επιμονή και όχι για την δημιουργία αμφιβολιών και αρνητικών σκέψεων .

Άσε τους βαθμούς απ'έξω,όχι επειδή δεν λένε κάτι ή δεν είναι μια σημαντική ένδειξη,όσο του οτι λειτουργείς καλύτερα όταν ξέρεις οτι εστιάζεις σε κάτι που θες,το απολαμβάνεις και ψάχνεις απαντήσεις σε ερωτήσεις που κάνεις δικές σου,στο τέλος . Είναι σημαντικό να θέσεις γερές βάσεις εδώ,παρά να πάρεις 20 σε όλα . Ας πάρεις και 15,αρκεί όμως να κατανοείς πολύ καλά τις θεμελιώδεις έννοιες .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Glorious12

Νεοφερμένος

Η Glorious12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ που αφιέρωσες τον χρόνο σου να μου απαντήσεις! Τώρα, με βοήθησες να δω τα πράγματα με άλλη οπτική γωνία και με εμψύχωσες να συνεχίσω τον δρόμο για την επίτευξη των στόχων μου! Το εκτιμώ πολύ :happy:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,190 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ που αφιέρωσες τον χρόνο σου να μου απαντήσεις! Τώρα, με βοήθησες να δω τα πράγματα με άλλη οπτική γωνία και με εμψύχωσες να συνεχίσω τον δρόμο για την επίτευξη των στόχων μου! Το εκτιμώ πολύ :happy:

Εάν πράγματι νιώθεις πιο πρόθυμη να ασχοληθείς,χαίρομαι πολύ .
Ο επιμένων νικά, αλλά ακόμα και όταν χάνει , κερδίζει τον σεβασμό των γύρω του . Διότι πίστεψε με ,κανένα καλό sucess story δεν περιέχει μόνο επιτυχίες . Ενίοτε πρέπει να χάνουμε και παταγωδώς για να αναθεωρούμε τις στάσεις μας ;) .
 

Nikoleta_Giann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nikoleta_Giann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! Φέτος πηγαίνω Α Λυκείου. Σε γενικές γραμμές, ειμαι άριστη μαθήτρια καθώς στο γυμνάσιο έβγαλα μ.ο 19 12/14. Φέτος στο Λύκειο τα μαθήματα μου φαίνονται πολύ δύσκολα και έχω στόχο να σπουδάσω Ιατρική. Απο τωρα δυσκολεύομαι στα μαθήματα, βλέπω παιδιά που είναι καλύτερα απο εμένα στα μαθήματα και μου πέφτει το ηθικό. Στα λίγα τεστ που εχουμε γράψει δεν έχω γραψει πάνω απο 15. Σε αυτή την τάξη ο βαθμός μετράει ή πρέπει να πάρω σωστές βάσεις για τις επόμενες τάξεις; Έχω ελπίδες να κάνω το όνειρό μου πραγματικότητα; Σας ευχαριστώ πολύ!!!


Πρέπει να δώσεις πολυ βάση στη χημεία κι στη φυσική ειδικότερα στη χημεία στο τέλος την στοιχειομετρια κι στη φυσική πρέπει να ξέρεις πολύ καλά όλη την ύλη αλλά μην σε αγχωνει.Προσωπικα κι εγώ είμαι θετική με βιολογία κι στο γυμνάσιο έβγαζα 19.8 κι περισυ α λυκείου έβγαλα 18.2 γτ δεν είμαι καλή στα μαθηματικά αλλά μην σε αγχωνει αυτό κι μην δίνεις βάση στους βαθμούς
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! Φέτος πηγαίνω Α Λυκείου. Σε γενικές γραμμές, ειμαι άριστη μαθήτρια καθώς στο γυμνάσιο έβγαλα μ.ο 19 12/14. Φέτος στο Λύκειο τα μαθήματα μου φαίνονται πολύ δύσκολα και έχω στόχο να σπουδάσω Ιατρική. Απο τωρα δυσκολεύομαι στα μαθήματα, βλέπω παιδιά που είναι καλύτερα απο εμένα στα μαθήματα και μου πέφτει το ηθικό. Στα λίγα τεστ που εχουμε γράψει δεν έχω γραψει πάνω απο 15. Σε αυτή την τάξη ο βαθμός μετράει ή πρέπει να πάρω σωστές βάσεις για τις επόμενες τάξεις; Έχω ελπίδες να κάνω το όνειρό μου πραγματικότητα; Σας ευχαριστώ πολύ!!!

Δεν μπορείς να παρακολουθήσεις γιατί έχεις κενά. Το τι βαθμούς έπαιρνες δεν έχει σημασία. Κάνε ιδιαίτερα στα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα και θα πας καλά.
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Ξεκίνα ιδιαίτερα στη φυσική, στη χημεία, και στην έκθεση, που θα δώσεις στις πανελλήνιες και που πρέπει να έχεις χτίσει βάσεις. Βιολογία μην κάνεις , γιατί η ύλη της Α λυκείου, δεν έχει καμία σχέση με αυτή που θα κάνεις στην Γ.

Μην δίνεις μεγάλη βάση στα άλλα μαθήματα που δεν σε ενδιαφέρουν για την γ λυκείου, και δώσε βάση σε αυτά που θα δώσεις. Μην απογοητεύεσαι και μην δίνεις σημασία στους βαθμούς που παίρνεις. Να έχεις ως στόχο την εμπέδωση της ύλης, και όχι το αν θα πάρεις 20. Άσε τους βαθμούς να σε απασχολήσουν σε δυόμισι χρόνια.

Καλή συνέχεια!
 

Nia Skg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nia Skg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! Φέτος πηγαίνω Α Λυκείου. Σε γενικές γραμμές, ειμαι άριστη μαθήτρια καθώς στο γυμνάσιο έβγαλα μ.ο 19 12/14. Φέτος στο Λύκειο τα μαθήματα μου φαίνονται πολύ δύσκολα και έχω στόχο να σπουδάσω Ιατρική. Απο τωρα δυσκολεύομαι στα μαθήματα, βλέπω παιδιά που είναι καλύτερα απο εμένα στα μαθήματα και μου πέφτει το ηθικό. Στα λίγα τεστ που εχουμε γράψει δεν έχω γραψει πάνω απο 15. Σε αυτή την τάξη ο βαθμός μετράει ή πρέπει να πάρω σωστές βάσεις για τις επόμενες τάξεις; Έχω ελπίδες να κάνω το όνειρό μου πραγματικότητα; Σας ευχαριστώ πολύ!!!
Θα σου μιλήσω καθαρά με βάση τη δική μου εμπειρία καθώς κι εγώ τελειώνοντας το γυμνάσιο είχα μέσο όρο 19 & 12/14. Είμαι δευτέρα λυκείου και πίστεψέ με η περσινή χρονιά ήταν ευλογία... Αρχικά πρέπει να ξεκινήσεις μαθήματα σε φροντιστήριο, αν έχεις τη δυνατότητα. Δώσε βάση σε φυσική/ χημεία/ βιολογία ΧΩΡΊΣ να παραμελείς τα υπόλοιπα που είναι εξίσου σημαντικά. Απλά μπορείς να πάρεις κάποιο έξτρα βοήθημα σε αυτά που θα εξεταστείς πανελλαδικώς. Προσπάθησε να προσέχεις στο μάθημα, να κρατάς σημειώσεις και να τα πηγαίνεις καλά με τους καθηγητές σου. Είναι οι μόνοι που μπορούν να σε βοηθήσουν και να σε καθοδηγήσουν. Καλή επιτυχία!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top