Μισθός καθηγητή φροντιστηρίου

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
20 ευρώ/ώρα είναι λίγα ή το λιγότερο που μπορεί να ζητήσει κάποιος-α καθηγητής! Αχ, πόσο σας ζηλεύω εσάς που ζείτε σε ένα ροζ συννεφάκι. Εν έτει 2019 προφανώς είναι πολλά, εκτός αν κάνεις μάθημα στο παιδί του Λάτση. Φέτος έδωσα πανελλαδικές μετά από χρόνια κάνοντας ιδιαίτερα και βρήκα δυο φανταστικές καθηγήτριες με εμπειρία, χρόνια σε φροντιστήρια - ιδιαίτερα με 13 ευρώ.
Συγνώμη κιόλας για το ψιλοεπιθετικό ύφος μου, αλλά δεν γίνεται η μέση σερβιτόρα-ος (και οποιοδήποτε άλλο επάγγελμα θες βάλε), η οποία-ος είναι κάτοχος τουλάχιστον ενός πτυχίου, να κοπανιέται για 25-30 ευρώ πόσες ώρες και να θεωρείται-ε φυσιολογικό ο μαθηματικός, η φιλόλογος κλπ να τσιμπάει 20-20+ σε μία ώρα, επειδή κάνει ιδιαίτερα. Είναι τραγικό. Αυτοί που τα ζητάνε και αυτοί που τα δίνουν, μαγκιά τους με χαρά τους. Απλά όταν το 70% του πληθυσμού δεν μπορεί να ανταποκριθεί σ' αυτές τις τιμές, τότε δεν μιλάμε για τον μέσο πελάτη.
Δεν έχω καμία πρόθεση να μειώσω το επάγγελμα του εκπαιδευτικού, άλλωστε κι εγώ έδωσα και πέτυχα για να είμαι αύριο μεθαύριο στον ευρύτερο χώρο, αλλά να ξέρουμε και τι μας γίνεται.

Νομίζω ότι είναι άστοχο το επάγγελμα του σερβιτόρου ως παράδειγμα σύγκρισης. Με αυτή τη λογική, τότε κάποιος με τι κριτήριο να γίνεται καθηγητής αν δεν υπάρχει η αμοιβή ανάλογη της ποιότητας του επιστημονικού έργου του. Προσωπικά θεωρώ ότι ένας καθηγητής ακόμη και ιδιαίτερα αν κάνει, αν είναι εργατικός και συνεπής με τους μαθητές του, προσφέρει υψηλού επιπέδου επιστημονικό έργο. Μπορεί να μην δημοσιεύει σε περιοδικά επιστημονικά άρθρα αλλά συμβάλλει στην μετάδοση γνώσης. Με αυτή την ανάλυση, απορώ πως συνδέεται ο σερβιτόρος ως μισθός και χαρακτηριστικά επαγγέλματος καθώς κινείται σε διαφορετικό εργασιακό περιβάλλον και με άλλες προοπτικές. Νομίζω ότι οι υπηρεσίες αν σχετίζονται με την γνώση πρέπει να πληρώνονται αδρά ώστε να εκτιμάται ο κόπος αυτού που τις προσφέρει.

Δεν είδα κανέναν να λέει κάτι σε μια ορκωτή μεταφράστρια κάποιου Προξενείου που πληρώνεται με τη σελίδα (άσχετα μεγέθους κειμένου), τη μια όψη, τουλάχιστον 25 ευρώ μόνο και μόνο για να βάλει την σφραγίδα του προξενείου (και χωρίς απόδειξη παροχής). Την ίδια στιγμή ένας εκπαιδευτικός που προετοιμάζει ένα μάθημα 45 λεπτών μπορεί να χρειαστεί 1-2 ώρες μελέτης και οργάνωσης της ύλης, ασκήσεων να πληρώνεται με 7 ευρώ! Κατάντια. Θα έπρεπε να πληρώνεται και η προετοιμασία μαθήματος διότι εκεί φαίνεται και η διαφορά από εκπαιδευτικό σε εκπαιδευτικό που διδάσκει κάποιο μάθημα. Για τους καθηγητές Πανεπιστημίου που οι περισσότεροι έρχονται αδιάβαστοι στο μάθημα και κάνουν κυλιόμενο ωράριο (συνήθως το 1 δίωρο) αλλά πληρώνονται μηνιαίως τουλάχιστον 1500 ευρώ για τα 2 δίωρα τη βδομάδα για να διδάσκουν το 1/10 από αυτό που πρέπει, δεν λέει η κοινωνία τίποτα!
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πιστεύω οι καθηγητές βγάζουν καλά λεφτά για τις ώρες που εργάζονται, ειδικά τα ιδιαίτερα μεγαλύτερης ηλικίας που παίρνουν 15 ευρώ την ώρα το ιδιαίτερο. Φίλος μου άφησε δουλειά για να κάνει ιδιαίτερα και λέει ότι με λιγότερο χρόνο βγάζει περισσότερα λεφτά, γιατί να δουλεύει 8ωρο ως υπάλληλος;

Σκεφτείτε να είσαι υπάλληλος κάπου και να βγάζεις 800 ευρώ καθαρά το μήνα. Αυτό σημαίνει 5 8ωρα την εβδομάδα ή 20 8ωρα το μήνα με λίγα λόγια 160 ώρες εργασίας. Άρα για 800 ευρώ καθαρά παίρνει 5 ευρώ καθαρά την ώρα.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για τα ιδιαίτερα προετοιμασίας πανελλαδικών, δεν έχω πρόσφατα παραδείγματα μόνο για ένα ξαδελφάκι μου έχω ακούσει ότι του παίρνουν 15 ευρώ την ώρα. Για ξενόγλωσσα όμως αυτή τη στιγμή που κάνουν φίλοι μου ο ένας Γερμανικά και ο άλλος για να δώσει IELTS δίνουν 25 ευρώ την ώρα σε "συστημένους", πολύπειρους καθηγητές. Πάντως όσο και να υπάρχει πληθώρα καθηγητών, όλοι κάπως βολεύονται! Δεν ξέρω αν "βγάζουν" καλό μηνιάτικο αλλά πάντως μαθήματα βρίσκουν και κάνουν! Εδώ ακόμα και σε μένα που δεν έχω σχέση με τον κλάδο, μου πρότειναν να κάνω Αρχαία σε ένα παιδάκι επειδή λόγω οικογενειακής γνωριμίας, ήξεραν ότι ήμουν καλή σ΄αυτό το μάθημα (αρνήθηκα φυσικά). Πάντως πιστεύω ότι αν κάποιος αφιερώσει χρόνο να μελετήσει, να μαζέψει υλικό και να κάνει προσωπικές σημειώσεις, ξεκινώντας σιγά-σιγά και έχοντας καλά αποτελέσματα, θα τον συστήνει ο ένας στον άλλον και δεν αποκλείεται μετά από κάποιον καιρό, να ζει αξιοπρεπώς από αυτήν τη δουλειά. Και να μην ξεχνάμε ότι όπως και σε όλες τις δουλειές, λίγοι είναι οι άξιοι που ξεχωρίζουν από τη μάζα!
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Aκριβώς Λένω. Για την ακρίβεια, στις Ευρωπαϊκές χώρες πλέον ακόμη και για θέση καθηγητή μέσης εκπαίδευσης σε Φροντιστήριο για Μαθητές, θέλει ειδικά προσόντα, ικανότητες και soft-skills που εξετάζονται από τη συνέντευξη. Το λάθος της Ελλάδας έγινε και διατηρείται στον "μαζικό" διορισμό (τσουβαλοποίηση) αποφοίτων ως καθηγητές σε διάφορες ειδικότητες με πειραματόζωα μαθητές. Αυτή η πρακτική είναι καθαρά ψηφοθηρική και επικροτήθηκε από όλες τις πολιτικές παρατάξεις ακόμη και αυτές έξω από τη Βουλή. Που ακούστηκε να ομαδοποιεί κανείς τους πτυχιούχους από το Τμήμα Φυσικής, Χημείας, Βιολογίας, Γεωπονίας, Γεωγραφίας, Γεωλογίας, Επιστήμης Υλικών ως εν δυνάμει κατάλληλους καθηγητές Φυσικής; Όλοι για μια θέση; Τι είναι αυτό; Με τι δεξιότητες κρίνεται κάποιος ικανός για να διδάξει;
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,455 μηνύματα.
Πιστεύω οι καθηγητές βγάζουν καλά λεφτά για τις ώρες που εργάζονται, ειδικά τα ιδιαίτερα μεγαλύτερης ηλικίας που παίρνουν 15 ευρώ την ώρα το ιδιαίτερο. Φίλος μου άφησε δουλειά για να κάνει ιδιαίτερα και λέει ότι με λιγότερο χρόνο βγάζει περισσότερα λεφτά, γιατί να δουλεύει 8ωρο ως υπάλληλος;

Σκεφτείτε να είσαι υπάλληλος κάπου και να βγάζεις 800 ευρώ καθαρά το μήνα. Αυτό σημαίνει 5 8ωρα την εβδομάδα ή 20 8ωρα το μήνα με λίγα λόγια 160 ώρες εργασίας. Άρα για 800 ευρώ καθαρά παίρνει 5 ευρώ καθαρά την ώρα.
Μάλλον ο φίλος σου δεν κάνει όλη την απαραίτητη προετοιμασία κτλ πριν διδάξει γιατί μαζί με αυτά σίγουρα δεν βγαίνει λιγότερο από το 8ωρο του υπαλλήλου.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μάλλον ο φίλος σου δεν κάνει όλη την απαραίτητη προετοιμασία κτλ πριν διδάξει γιατί μαζί με αυτά σίγουρα δεν βγαίνει λιγότερο από το 8ωρο του υπαλλήλου.


Σε μεγάλο βαθμό πάντως αυτή η (πολύωρη) προετοιμασία είναι μόνο την πρώτη φορά που πιάνεις ένα μάθημα! :)
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Σίγουρη επιτυχία για ποιο πράγμα; Να μπω ιατρική ή να γράψω 15000 μόρια; Αν η επιτυχία στις πανελλήνιες κοστολογείται τότε εγώ σίγουρα δεν θα ήμουν στην σχολή που είμαι αλλά άλλοι που έδωσαν περισσοτερα. Αλλά δεν συνέβη αυτό επειδή είναι και ο προσωπικός παράγοντας που παίζει ρολο. Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα ένας καθηγητής να ζητάει και 50 και 60 και 80 και 100€ την ωρα. Μαζί του. Αφού υπάρχουν αυτοί που τα δίνουν τέτοια ποσα καλά κάνει και τα ζηταει. Αυτό που λεω είναι ότι εγώ δεν θα τα έδινα ποτέ.
Το καλύτερο θα ήταν οι τιμές να ήταν φιξ από το κράτος και να αυξάνονταν ανάλογα με τις εργατοώρες. Πχ ένας που έχει από 0-100 ώρες θα έπαιρνε 7 ευρώ. Από 101-200, 9 ευρώ. Και ούτω καθεξής. Με αυτόν τον τρόπο και θα ήταν πιο δίκαια τα πράγματα αφού ο γονιός θα ήξερε πόσα θα πλήρωνε και απλά θα επέλεγε τον άνθρωπο που εμπιστεύεται περισσότερο, αλλά και όλοι θα είχαν κέρδος να δηλώνουν στην εφορία κάθε μάθημά τους ώστε να πάρουν μεγαλύτερο ωρομίσθιο. Θα ήταν σαν το ιατρικό μας ιστορικό που είναι καταχωρημένο, αλλά θα ήταν το εκπαιδευτικό ιστορικό του καθενός. Ξέρω οτι ως Ελληνάρες θα βρίσκαμε τρόπους να ξεγελάμε ΚΑΙ αυτό το σύστημα (πχ θα βάζαμε φίλους μας να δηλώνουν οτι κάναμε μαθήματα στα παιδιά τους περισσότερες ώρες κλπ) αλλά πιστεύω οτι όλα αυτά θα μπορούσαν να ελεγχθούν αν η πληρωμή γίνεται μόνο μέσω τραπέζης και με παραστατικά.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το καλύτερο θα ήταν οι τιμές να ήταν φιξ από το κράτος και να αυξάνονταν ανάλογα με τις εργατοώρες. Πχ ένας που έχει από 0-100 ώρες θα έπαιρνε 7 ευρώ. Από 101-200, 9 ευρώ.

Επειδή είμαι σε θέση να ξέρω, σε διαβεβαιώνω ότι οι εργατοώρες δεν έχουν να κάνουν με την αξία ενός εκπαιδευτικού. Μπορεί κάποιος να δουλεύει 30 χρόνια και να είναι αδιάφορος, ανεπαρκής και "αδιάβαστος" ενώ ένας άλλος με λίγα χρόνια στο επάγγελμα να είναι αστέρι επειδή έχει στρωθεί, έχει κάνει την απαραίτητη προετοιμασία μόνος του και συνεχίζει να ενημερώνεται. Μπαίνει στο σχολείο, στο φροντιστήριο και στο ιδιαίτερο και φυσάει! Και δεν χρειάζεται και πολύ για να τον καταλάβεις, το πράγμα μιλάει μόνο του! ΄Ελα όμως που όπως είπα και παραπάνω είναι λίγοι αυτοί που ανήκουν σ΄αυτήν την κατηγορία!
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,455 μηνύματα.
Σε μεγάλο βαθμό πάντως αυτή η (πολύωρη) προετοιμασία είναι μόνο την πρώτη φορά που πιάνεις ένα μάθημα! :)
Σίγουρα αλλά ειδικά όταν μιλάμε για ιδιαίτερα, που εκεί έχεις έναν μαθητή τότε πρέπει συνεχώς να δεις τι θα αλλάξεις και τι θα τροποποιήσεις πάνω στις δυνατότητες και τα ενδιαφέροντα του μαθητή σου. Επίσης δεν είναι μόνο η προετοιμασία. Ασκήσεις, γραπτά κτλ (και ειδικά σε τάξεις του λυκείου όπου κάνουν προετοιμασία και γράφουν συνεχώς) θέλουν και αυτά την ώρα τους για την αξιολογησή και την διόρθωσή τους.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το καλύτερο θα ήταν οι τιμές να ήταν φιξ από το κράτος και να αυξάνονταν ανάλογα με τις εργατοώρες. Πχ ένας που έχει από 0-100 ώρες θα έπαιρνε 7 ευρώ. Από 101-200, 9 ευρώ. Και ούτω καθεξής. Με αυτόν τον τρόπο και θα ήταν πιο δίκαια τα πράγματα αφού ο γονιός θα ήξερε πόσα θα πλήρωνε και απλά θα επέλεγε τον άνθρωπο που εμπιστεύεται περισσότερο, αλλά και όλοι θα είχαν κέρδος να δηλώνουν στην εφορία κάθε μάθημά τους ώστε να πάρουν μεγαλύτερο ωρομίσθιο. Θα ήταν σαν το ιατρικό μας ιστορικό που είναι καταχωρημένο, αλλά θα ήταν το εκπαιδευτικό ιστορικό του καθενός. Ξέρω οτι ως Ελληνάρες θα βρίσκαμε τρόπους να ξεγελάμε ΚΑΙ αυτό το σύστημα (πχ θα βάζαμε φίλους μας να δηλώνουν οτι κάναμε μαθήματα στα παιδιά τους περισσότερες ώρες κλπ) αλλά πιστεύω οτι όλα αυτά θα μπορούσαν να ελεγχθούν αν η πληρωμή γίνεται μόνο μέσω τραπέζης και με παραστατικά.


Όταν βάζεις τεχνιτό ταβάνι σε κάτι, όπως αυτό που είπες το μόνο που καταφέρνεις είναι να διώξεις από την αγορά όσους είναι αρκετά καλοί ώστε να μπορούν να χρεώσουν παραπάνω. Ο καθηγητής που μπορεί να χρεώσει 60 την ώρα δεν θα δουλέψει για 7. Ή θα βγει τελείως από την αγορά οπότε έχασες ένα καλό καθηγητή ή δουλέψει μαύρα.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Ένας καθηγητής στα ιδιαίτερα δεν παίρνει σε όλους την ίδια τιμή, αλλά ζητάει ανάλογα με το πόσα κόβει ότι μπορεί να δώσει ο γονιός. Είχα καθηγητή που τον πλήρωνα 20€ την ώρα και ξέρω ότι αλλού έπαιρνε 60€ την ώρα. Πολύ απλά ένας ιδιαιτεράς χρεώνει όσα βρει. Για παράδειγμα, αν πάει σε πλούσιο σπίτι στα βόρεια προάστια της Αθήνας με υπηρέτες και πισίνες, αν ζητήσει 30€ θα πουν ότι δεν είναι καλός και δεν θα τον προσλάβουν. Επίσης, δεν νομίζω ότι το πόσο καλό μάθημα θα κάνει εξαρτάται από αν παίρνει 20 ή 60€.

Η φωτογραφία είναι από την ταινία "private lessons" και την αφιερώνω στο φίλο μου τον nPb.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Σίγουρα αλλά ειδικά όταν μιλάμε για ιδιαίτερα, που εκεί έχεις έναν μαθητή τότε πρέπει συνεχώς να δεις τι θα αλλάξεις και τι θα τροποποιήσεις πάνω στις δυνατότητες και τα ενδιαφέροντα του μαθητή σου. Επίσης δεν είναι μόνο η προετοιμασία. Ασκήσεις, γραπτά κτλ (και ειδικά σε τάξεις του λυκείου όπου κάνουν προετοιμασία και γράφουν συνεχώς) θέλουν και αυτά την ώρα τους για την αξιολογησή και την διόρθωσή τους.


Γι αυτό έβαλα σε παρένθεση το "πολύωρη".

Δεν είναι σε καμία περίπτωση εύκολο. Αλλά μην τρελαθούμε με τις τιμές που βλέπω να γράφονται εδώ μέσα παιδιά...
Αν τα έχετε δώσει τόσα λεφτά, κακώς τα έχετε δώσει. Απλά.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,778 μηνύματα.
20 ευρώ/ώρα είναι λίγα ή το λιγότερο που μπορεί να ζητήσει κάποιος-α καθηγητής! Αχ, πόσο σας ζηλεύω εσάς που ζείτε σε ένα ροζ συννεφάκι. Εν έτει 2019 προφανώς είναι πολλά, εκτός αν κάνεις μάθημα στο παιδί του Λάτση. Φέτος έδωσα πανελλαδικές μετά από χρόνια κάνοντας ιδιαίτερα και βρήκα δυο φανταστικές καθηγήτριες με εμπειρία, χρόνια σε φροντιστήρια - ιδιαίτερα με 13 ευρώ.
Συγνώμη κιόλας για το ψιλοεπιθετικό ύφος μου, αλλά δεν γίνεται η μέση σερβιτόρα-ος (και οποιοδήποτε άλλο επάγγελμα θες βάλε), η οποία-ος είναι κάτοχος τουλάχιστον ενός πτυχίου, να κοπανιέται για 25-30 ευρώ πόσες ώρες και να θεωρείται-ε φυσιολογικό ο μαθηματικός, η φιλόλογος κλπ να τσιμπάει 20-20+ σε μία ώρα, επειδή κάνει ιδιαίτερα. Είναι τραγικό. Αυτοί που τα ζητάνε και αυτοί που τα δίνουν, μαγκιά τους με χαρά τους. Απλά όταν το 70% του πληθυσμού δεν μπορεί να ανταποκριθεί σ' αυτές τις τιμές, τότε δεν μιλάμε για τον μέσο πελάτη.
Δεν έχω καμία πρόθεση να μειώσω το επάγγελμα του εκπαιδευτικού, άλλωστε κι εγώ έδωσα και πέτυχα για να είμαι αύριο μεθαύριο στον ευρύτερο χώρο, αλλά να ξέρουμε και τι μας γίνεται.
Ο καθηγητής δεν είναι κοινωνικό ίδρυμα. Θέλει το σπίτι του, τις διακοπές του, το αυτοκίνητο του και κύριως ένα ποσό για μακροπρόθεσμες επενδύσεις. Οι αμοιβές 13 ευρώ την ώρα δεν φτάνουν για όλα αυτά. Για την ακρίβεια τα 4 ευρώ φεύγουν για parking και βενζίνη για να μετακινηθεί προς το φοιτητή. Αν κάνει αυτοασφάλιση κ.λπ. είναι κάτω από το όριο της πείνας.

Οι τιμές που λες είναι για νέους που προσπαθούν να δικτυωθούν και να αποκτήσουν εμπειρία. Όταν μετά από 10 χρόνια εμπειρία δέχεσαι να παίρνεις αυτά τα χρήματα τότε κάτι κάνεις λάθος.

Δεν έχεις καμία πρόθεση να μειώσεις το λειτουργημα του εκπαιδευτικού αλλά με τις αμοιβές αυτές το κάνεις.

Κάνε ένα γκάλοπ στους συμφοιτητές σου. Ένα 30% προέρχεται από ιδιωτικά σχολεία και άλλοι τόσοι από δημόσιο με γονείς που έχουν δαπανήσεις αρκετά λεφτά σε φροντιστήρια και ιδαίτερα. Υπάρχει και ένα μεγάλο ποσοστό που περάσαν χωρίς καθόλου φροντιστήρια ή με φθηνά φροντιστήρια/ιδιαίτερα αλλά αυτοί είναι >95% και είναι λογικό στατιστικά να έχουν ισχυρή παρουσία στις υψηλόβαθμες σχολές.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,455 μηνύματα.
Γι αυτό έβαλα σε παρένθεση το "πολύωρη".

Δεν είναι σε καμία περίπτωση εύκολο. Αλλά μην τρελαθούμε με τις τιμές που βλέπω να γράφονται εδώ μέσα παιδιά...
Αν τα έχετε δώσει τόσα λεφτά, κακώς τα έχετε δώσει. Απλά.
Ναι οι τιμές είναι άλλη υπόθεση. Απλά δεν είναι ότι κάποιος καθηγητής δουλεύει λιγότερο από έναν οποιοδήποτε υπάλληλο. Εγώ σε αυτό αναφερόμουν.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,455 μηνύματα.
Πίστεψέ με, το ξέρω! :)
Για σένα που είσαι καθηγήτρια είμαι σίγουρος, αλλά πιο πάνω μας έγραψε ότι ο φίλος του άφησε την δουλειά του γιατί με τα ιδιαίτερα έβγαζε παραπάνω ενώ δούλευε λιγότερο και ακόμα αναρωτιέμαι πως γίνεται αυτό. Το πιο πιθανόν είναι να μην έκανε την δουλειά του όπως έπρεπε, γιατί έτσι όπου και να δουλεύεις εννοείται πως κουράζεσαι λιγότερο.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Η παγίδα στη δουλειά του "ελεύθερου επαγγελματία" εκπαιδευτικού ξέρετε ποια είναι;
Ότι φτιάχνει τις ώρες του και δεν έχει ένα ωράριο 9-5 ή 10-6. Στην ουσία θα δουλεύει πολύ περισσότερο, αλλά επειδή φτιάχνει το πρόγραμμά του έχει την ψευδαίσθηση ότι δουλεύει λιγότερο γιατί είναι στους ρυθμούς που τον βολεύουν.

Το βλέπω από μένα, που μπορεί να έχω μέρες ελεύθερες μέσα στη βδομάδα αλλά οι διακοπές για παράδειγμα είναι οι περίοδοι με την περισσότερη δουλειά.
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Ο καθηγητής δεν είναι κοινωνικό ίδρυμα. Θέλει το σπίτι του, τις διακοπές του, το αυτοκίνητο του και κύριως ένα ποσό για μακροπρόθεσμες επενδύσεις. Οι αμοιβές 13 ευρώ την ώρα δεν φτάνουν για όλα αυτά. Για την ακρίβεια τα 4 ευρώ φεύγουν για parking και βενζίνη για να μετακινηθεί προς το φοιτητή. Αν κάνει αυτοασφάλιση κ.λπ. είναι κάτω από το όριο της πείνας.

Οι τιμές που λες είναι για νέους που προσπαθούν να δικτυωθούν και να αποκτήσουν εμπειρία. Όταν μετά από 10 χρόνια εμπειρία δέχεσαι να παίρνεις αυτά τα χρήματα τότε κάτι κάνεις λάθος.

Δεν έχεις καμία πρόθεση να μειώσεις το λειτουργημα του εκπαιδευτικού αλλά με τις αμοιβές αυτές το κάνεις.


Κάνε ένα γκάλοπ στους συμφοιτητές σου. Ένα 30% προέρχεται από ιδιωτικά σχολεία και άλλοι τόσοι από δημόσιο με γονείς που έχουν δαπανήσεις αρκετά λεφτά σε φροντιστήρια και ιδαίτερα. Υπάρχει και ένα μεγάλο ποσοστό που περάσαν χωρίς καθόλου φροντιστήρια ή με φθηνά φροντιστήρια/ιδιαίτερα αλλά αυτοί είναι >95% και είναι λογικό στατιστικά να έχουν ισχυρή παρουσία στις υψηλόβαθμες σχολές.

Δεν χρειαζεται να κανω γκαλοπ. Γνωριζω οτι ενα μεγαλο ποσοστο συνολικα τυπου 45-50% ειναι μαθητες ιδιωτικων ή και δημοσιων με λεφτα. Ωστοσο ακριβως επειδη συναναστρεφομαι με τετοια ατομα μπορω να σου πω και οτι για καθε 3 παιδια απο ιδιωτικο που περασαν σε μουρατη σχολη υπαρχουν αλλα 7 που ηταν μετριοτατοι στις πανελληνιες και πολλοι δεν πετυχαν καν τον στοχο τους. Που καταληγουμε; Οτι τα ¨ακριβα¨ ιδιαιτερα απο καλο καθηγητη οντως δινουν καποιο boost στον μαθητη αλλα δεν τον βαζουν στην σχολη που θελει. Αλιμονο αν αρκουσε ενα καλο ιδιαιτερο για να μπεις ημμυ ή ιατρικη. Τοτε θα ειχαν λυσει πολλες οικογενειες το προβλημα τους να μπει το παιδι τους σε μουρατη σχολη
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top