Είναι απαραίτητη η αποστήθιση στην Ιατρική;

Είναι απαραίτητη η αποστήθιση στην Ιατρική;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 9)
  • Ναι

    Ψήφοι: 6 66.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 2 22.2%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 11.1%

Μυρτώ

Νεοφερμένος

Η Μυρτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ειμαι μαθητρια της γ λυκειου και βρισκω δυσβασταχτη τη αποστηθηση στο μαθημα της βιολογιας. Παρολα αυτα θελω να περασω στη ιατρικη γιατι βρισκω ενδιαφερον τη μελετη της λειτουργιας του ανθρωπινου σωματος και θελω να ασκησω ενα επαγγελμα με καποιου ειδους συνεισφορα στο συνανθρωπο. Πιστευετε οτι η ιατρικη σχολη μου ταιριαζει ? ( τα πολλα χρονια σπουδων δεν με απασχολουν)
 

jimis2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimis2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Από την εμπειρία μου που έδωσα πανελλήνιες φέτος, είδα ότι η στείρα αποστήθιση δεν είναι απαραίτητη στην βιολογία. Αυτό φαίνεται από την προσθήκη περισσότερων θεμάτων που εξαρτώνται στην κριτική σκέψη και την ουσιαστική κατανόηση της ύλης. Εγώ πάντοτε προσπάθησα να καταλάβω τι θέλει να πει το βιβλίο αντι να θυμάμαι κατά λέξη. Η στρατηγική που προτείνω, επειδή έτσι μου είπε ο καθηγητής, είναι να διαβάζεις και να αποστηθιζεις σε κάποιον σαν να προσπαθείς να του εξηγήσεις το περιεχόμενο, σαν να το λες με το δικό σου τρόπο αναλυτικά ώστε να το καταλάβει. Η στρατηγική αυτή απαιτεί να καταλάβεις το περιεχόμενο των παραγράφων που αποστηθίζεις και να δίνεις έμφαση στην πληροφορία που περιέχει και όχι να κολλάς στην έκφραση και το λεξιλόγιο. Εφόσον γνωρίζεις σωστά το περιεχόμενο, την έκφραση την βγάζεις από μόνη σου. Βέβαια, αν η μάνα σου ή οποιος άλλος κρατάει το βιβλίο όταν αποστηθίζεις, σου πει ότι δεν είπες την τάδε πρόταση ή δεν ανέφερες μια μικρή λεπτομέρεια, προκύπτουν δύο συμπεράσματα. Είτε πράγματι ξέχασες την συγκεκριμένη λεπτομέρεια και χρειάζεσαι επανάληψη, είτε γνωρίζεις ότι αυτή την λεπτομέρεια ήδη την είπες με άλλες λέξεις και δεν χρειάζεται να την ξαναμαθεις οπως την λέει το βιβλίο. Εφόσον κατανοείς την υλη, ξέρεις πιο από τα δύο ισχύει. Επίσης η ουσιαστική κατανόηση της ύλης απαιτεί την εμβάθυνση από τον καθηγητή στο φροντιστήριο αλλά ακόμα και στο σχολείο εάν έχεις καλό καθηγητή. Αυτό ισχύει διότι, όπως και οι καθηγητές θα σου πούνε κάποια στιγμή μέσα στη χρονιά, το βιβλίο δεν είναι απόλυτη αυθεντία, έχει και ανακρίβειες και ασάφειες που οι καθηγητές τις ξεκαθαρίζουν. Επειδή οι καθηγητές παραθέτουν την ύλη σταδιακά και είναι δύσκολο να την καταλάβεις με την πρώτη ματια, μπορεί να φαίνεται ότι χρειάζεται αποστήθιση όμως μέσα στη χρονιά θα καταλάβεις ουσιαστικότερα την ύλη και δεν θα χρειάζεσαι πλέον την αποστήθιση. Να έχεις λοιπόν αυτά στο νου σου όταν διαβάζεις βιολογία και να θυμάσαι ότι το μάθημα θέλει υπομονή και θέληση για μάθηση, μην φοβάσαι τίποτα διότι θα την μάθεις την ύλη άριστα μέχρι να έρθει ο καιρός να δώσεις. Σου εύχομαι καλή επιτυχία και καλή πρόοδο:clapup:
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Συμφωνώ πάρα πολύ με τον φίλο μου jimi. Η βιολογία πλέον εξετάζει την κρητική σκέψη και εμβάθυνση και όχι την αποστήθιση. Όποιος αρκείται στην παπαγαλία δεν κατορθώνει να συγκεντρώσει ουτε τη βάση. Ωστόσο, επειδή και εγω φέτος εδινα, αρα εχω προσωπική εμπειρία, θα σου πρότεινα να καταφύγεις και στην παπαγαλία. Προσπάθησε να μαθεις το βιβλίο αυτολεξεί ουτως ωστε την ημέρα των εξετάσεων να σου βγαίνει νεράκι.... γιατί αν περιμενεις εκείνη τη στιγμή να αυτοσχεδιάσεις καηκες. Συνεπως θα πρέπει και να αποστηθήσεις αλλα και να εμπεδώσεις εις βάθος. Προσωπική μου γνώμη παντοτε. Οσον αφορα την ιατρική εχω καουσει οτι οι καθηγητές δεν εστιαζουν τοσο στην παπαγαλία. Δεν τους ενδιαφέρει αυτο. Η σχολη προετοιμάζει επιστημονες και οχι παπαγάλους. Ωστοσο, πολλα μαθηματα οπως η ανατομια και η φυσιολογια θα απαιτούν να μαθεις πολλα πραγματα αυτολεξεί. Αλλωστε θα μπορούσες να αναφέρεις ένα ανατομικό οργανο του ανθρώπου με διαφορετικό τρόπο;;;:smartass::smartass::smartass:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top