Ιδιωτικό vs Δημόσιο σχολείο

cz1998

Νεοφερμένος

Ο cz1998 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Αρχικα,δεν θεώρω οτι τα ιδιωτικά σχολεία κάνουν θαυματα,ουτε οτι προσφέρουν τετοιο επίπεδο γνώσεων οπου μπορεις χωρις φροντιστηριο στις πανελλήνιες,εγώ είπα οτι πολλά ιδιωτικά προσφέρουν και φροντιστηριακη καλυψη.Εκανα αυτο το θέμα για να μου προτείνει κανεις αν ξερει κανένα καλό σχολείο αν ξέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Αρχικα,δεν θεώρω οτι τα ιδιωτικά σχολεία κάνουν θαυματα,ουτε οτι προσφέρουν τετοιο επίπεδο γνώσεων οπου μπορεις χωρις φροντιστηριο στις πανελλήνιες,εγώ είπα οτι πολλά ιδιωτικά προσφέρουν και φροντιστηριακη καλυψη.Εκανα αυτο το θέμα για να μου προτείνει κανεις αν ξερει κανένα καλό σχολείο αν ξέρει.
1) Ζητάς να σου προτείνουν "καλό" ιδιωτικό σχολείο, αλλά δεν είδα σε ποια πόλη μένεις.
2) Τίποτα παραπάνω δεν θα σου προσφέρει το ιδιωτικό. Αντίθετα θα σου τρώει περισσότερο χρόνο από το δημόσιο.
3) Όλοι οι μαθητές των ιδιωτικών κάνουν και φροντιστήρια ή ιδιαίτερα, έξω ή μέσα στο σχολείο.
4) Νομίζω ότι με το νέο νόμο απαγορεύονται τα φροντιστήρια μέσα στα ιδιωτικά.
5) Θα σου άρεσε ξαφνικά να βρεθείς σε νέο άγνωστο περιβάλλον;
6) Οι γονείς σου έχουν χρήματα που τους περισσεύουν;


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Καλα ιδιωτικα Λυκεια απο Πειραια και τις γυρω περιοχες με οικονομικα διδακρα ξερετε? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Ξερει κανεις τιποτα για τα Εκπαιδευτηρια της Ιερας Μητροπολεως Πειραιως? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XrysaFreedom

Νεοφερμένος

Η XrysaFreedom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Γειά σας ειμαι μαθητρία β λυκειου και ενδιαφέρομαι για ένα ιδιωτικό της πόλης μου (Σέρρες ) . Γενικά είμαι πολύ μπερδεμενη και αγχώμενη και έχω "κολλήσει " δεν ξέρω τι να κάνω. Γενικά από ότι ρώτησα και έμαθα αρκετά παιδιά πέρασαν πανεπιστήμιο χωρίς ώρα φροντιστηριο. Το οποίο είναι καλό. Τα χρήματα κυμαίνονται σε ένα λογικό πλαίσιο. Πραγματικά όποιον έχω ρωτήσει (μαθητή, γονιο ) λέει τα καλύτερα. Εγώ έχω σκοπό να πάω ΑΝ πάω για να διευκολυνθω από την στιγμή που δεν χρειάζεται έξτρα φροντιστήριο και έχει και ώρες απογευματινων μαθημάτων. Που είναι το πρόβλημα? Έλα ντε??????? Δεν μπορώ να αποφασίσω με τίποτα και είμαι πολύ πιεσμενη. Δεν το λέω όλο αυτό για να μου πει κάποιος τι να κάνω κτλ απλά αν γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω και μπορεί να με βοηθήσει ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Γειά σας ειμαι μαθητρία β λυκειου και ενδιαφέρομαι για ένα ιδιωτικό της πόλης μου (Σέρρες ) . Γενικά είμαι πολύ μπερδεμενη και αγχώμενη και έχω "κολλήσει " δεν ξέρω τι να κάνω. Γενικά από ότι ρώτησα και έμαθα αρκετά παιδιά πέρασαν πανεπιστήμιο χωρίς ώρα φροντιστηριο. Το οποίο είναι καλό. Τα χρήματα κυμαίνονται σε ένα λογικό πλαίσιο. Πραγματικά όποιον έχω ρωτήσει (μαθητή, γονιο ) λέει τα καλύτερα. Εγώ έχω σκοπό να πάω ΑΝ πάω για να διευκολυνθω από την στιγμή που δεν χρειάζεται έξτρα φροντιστήριο και έχει και ώρες απογευματινων μαθημάτων. Που είναι το πρόβλημα? Έλα ντε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Κατά πάσα πιθανότητα οι απογευματινές ώρες μάθημα είναι φροντιστηριακά μαθήματα (πολλά σχολεία κάνουν συμβάσεις με φροντιστήρια και κάνουν απογευματινά μαθήματα σε μαθητές φυσικά παράνομα αφού με νομο έχουν καταργηθεί τέτοιου ειδους υπηρεσίες στα ιδιωτικά σχολεία με νόμο Μπαλτά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XrysaFreedom

Νεοφερμένος

Η XrysaFreedom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Εντωμεταξυ στο ποσό μπερδεμενη είναι φαίνεται και στο αρχικό μου μυνημα οπότε συγγνώμη. .@xristaras9 από ότι μου είπαν εκεινοι είναι περιπου δύο ώρες για β λυκειου τα απογευματινα μέσα στην εβδομάδα οπότε υποθέτω κάτι όπως φροντιστήριο

Με συγχωρείς όχι δύο ώρες δύο φορές. .για ώρες δεν μου έχουν πει. .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top