Σεξ: η πρώτη φορά

Πόσο χρονών ήσασταν την πρώτη φορά που κάνατε σεξ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 319)
  • 13-15

    Ψήφοι: 20 6.3%
  • 15-17

    Ψήφοι: 59 18.5%
  • 17-19

    Ψήφοι: 89 27.9%
  • >19

    Ψήφοι: 18 5.6%
  • δεν έχω κάνει

    Ψήφοι: 133 41.7%

evi_zoi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Εύη - Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Για να το ευχαριστηθείς την πρ'ωτη σου φορά και να μην μετανιώνεις πρέπει να είσαι βέβαιος οτι το θες πραγματικα ΕΣΥ και οχι η παρεα σου... Δεν είναι τόσο θέμα ηλικίας όσο θέμα συναισθημάτων και συντρόφου... Αν υπάρχει συναίσθημα,όλα βαίνουν καλώς όσο και να'σαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lovesome

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η για σήμερα Debbie ;p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Πω πω! Που φτάσαμε εε! Μέχρι και τα 13χρονα να σκέφτονται το sex! *Xaxa! Δεν προγραμματίζονται αυτά τα πράγματα καλέ μου! όταν θα έρθει θα έρθει! Απλά κατα τη γνώμη μου καλό είναι να είσαι απόλυτα σίγουρη/ος και μετά να κάνεις κάτι! Και θα πρέπει να είναι με κάποιον που αγαπάς και εμπιστεύεσαι πραγματικά! Και ξέρεις πως δεν θα σε πληγώσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stroumfotragoudw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stroumfotragoudw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
έκανα υπομονή σχεδόν 2 χρόνια ενώ είχα ευκαιρίες..αλλά αυτές οι "ευκαιρίες" δεν είχα αξία για μένα...και δε το μετάνιωσα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι το σεξ δεν έχει ηλικία και δεν προγραμματίζεται! Γίνεται μόνο όταν και τα δυο άτομα είναι σίγουρα γι'αυτό που κάνουν και όταν αισθάνονται έτοιμα ψυχολογικά αλλά και σωματικά.Για μένα πιστεύω ότι τα άτομα που κάνουν σεξ σε μικρή ηλικά πιστεύω ότι δεν είναι έτοιμα ακόμα,(ούτε το σώμα τους).Τέλος είναι πολύ σημαντικό το ένα άτομο να εμπιστεύεται το άλλο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

klaire1994

Νεοφερμένος

Η klaire1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Παιδιά δεν υπάρχει ηλικία στο σεξ! Αρκεί και τα δύο άτομα να είναι έτοιμα ψυχολογικά για κάτι τέτοιο. Το σημαντικότερο απ'όλα είναι να μη βιαστεί κανείς,γιατί αργότερα το πιο πιθανό είναι να το μετανιώσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gianniszante

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Οκ αλλο σεξ αλλο ερωτας αλλα αν αυτα τα δυο συνδιαζονται με τον ιδιο παρτενερ ειναι οτι καλυτερο...
Η γνωμη μου ειναι οτι υπαρχει σεξ χωρις ερωτα αλλα ερωτας χωρις σεξ οχι...Ισως λιγοι να καταλαβουν αυτο που θελω να πω.
Παντως ο καθηγητης των θρησκευτικων φετος το καταλαβε και μου εβαλε 25\25 οταν εβαλε ερωτηση ιουνιου ''Σεξ και Ερωτας''...
Ο ανθρωπος θελει να δοκιμαζει και διαφορετικα πραγματα και δεν εχει μαθει να αρεσκεται συνεχεια στα ιδια και τα ιδια...Ποσο μαλλον αν εισαι υδροχοος!!!!!!!(προς θεου μην παρεξηγηθω ΔΕΝ εννοω ομοφιλοφιλια.ιουυυυυ)
Δηλαδη εσεις ποιες διαφορες εντοπιζεται αναμεσα σε σεξ και ερωτα?
Οτι το σεξ γινεται με αγνωστους και ο ερωτας με το\την κοπελα\αγορι σας?
Μεγα λαθος τα πιο προστηχα γινονται με το ατομο που ειστε μαζι γιατι υπαρχει η οικειοτητα και η εμπιστοσυνη...
Και λεγοντας προστηχα δεν εννοω αυτο που νομιζεται αλλα διαφορες καινοτομιες στον τροπο που γινεται το'''ακατανομαστο'''
Τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Όσο νωρίτερα, τόσο καλύτερα. Στα 16,5 "μπήκα" αλλά αν με ρωτούσε κάποιος θα του έλεγα να δοκιμάσει νωρίτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Όσο νωρίτερα, τόσο καλύτερα. Στα 16,5 "μπήκα" αλλά αν με ρωτούσε κάποιος θα του έλεγα να δοκιμάσει νωρίτερα
Γυναικολογοι λενε πως καλη ηληκια για να ξεκινησει μια κοπελα ειναι τα γυρω στα 17.Αν πληρωσει ο μπαμπας του καμια επαγγελματια δε με αφορα.Το κοριτσακι ομως που λογικα θα ειναι κανενα 14χρονο-15χρονο,ή ο,τι καταφερει τελος παντων οποιος θα σε ρωτουσε δε φταιει σε κατι.Κι αν σωματικα δεν υπαρξει προβλημα,υπαρχει και το ψυχολογικο κομματι.Ολα στην ωρα τους.Αν στα 15 κανεις τα παντα δεν εχει νοημα να περιμενεις για κατι απο κει και περα.Κι οχι,το οτι μια κοπελα εχει περιοδο δε σημαινει πως ειναι ετοιμη.

Οκ αλλο σεξ αλλο ερωτας αλλα αν αυτα τα δυο συνδιαζονται με τον ιδιο παρτενερ ειναι οτι καλυτερο...
Η γνωμη μου ειναι οτι υπαρχει σεξ χωρις ερωτα αλλα ερωτας χωρις σεξ οχι...Ι
δηλαδη πρεπει να κανεις σεξ για να δεις αν ερωτευτηκες καποιον η οχι?Εγω ξερω πως για να κανεις ερωτα με καποιον πρεπει να τον εχεις ερωτευτει ηδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Florenc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Florenc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
συνοπτικα δλδ,
Φίλε LooCooo, για μερικά χρονακια ακόμα θα δουλεύεις σε manual mode :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Όσο νωρίτερα, τόσο καλύτερα. Στα 16,5 "μπήκα" αλλά αν με ρωτούσε κάποιος θα του έλεγα να δοκιμάσει νωρίτερα
Να "δοκιμάσει" ;; Φρουτοσαλάτα είναι;:worry:
Ο καθένας θα το κάνει όποτε το θελήσει. Εκείνη την ώρα δε θα τον νοιάζει ούτε η ηλικία του, ούτε το σώμα του, ούτε το "μετά".
Με το να λες σε κάποιον να το δοκιμάσει όσο πιο νωρίς γίνεται, γιατί στην ουσία αυτό λες, είναι σα να του λες όλα τα άλλα είναι χαζά στη ζωή. Χάσε τη παιδικότητα και την αθωότητα εκείνης της εποχής και κάνε ντου στο σεξ.
Δεν είναι έτσι όμως. :/:
δηλαδη πρεπει να κανεις σεξ για να δεις αν ερωτευτηκες καποιον η οχι?Εγω ξερω πως για να κανεις ερωτα με καποιον πρεπει να τον εχεις ερωτευτει ηδη.

+1, αν και δεν ισχύει για όλους. Για μερικούς το σεξ είναι απλώς σεξ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
+1, αν και δεν ισχύει για όλους. Για μερικούς το σεξ είναι απλώς σεξ. :P
Μπηκα στον κοπο να απαντησω στο Γιαννη γιατι καταλαβα πως εννοουσε πως δε νοείται ερωτας (με ολη τη σημασια της λεξης),απουσιας σεξ.Κι απλα θελησα να δω το πως το βλεπει εκεινος.

συνοπτικα δλδ,
Φίλε LooCooo, για μερικά χρονακια ακόμα θα δουλεύεις σε manual mode :P
ενταξει ειλικρινα γελασα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Γυναικολογοι λενε πως καλη ηληκια για να ξεκινησει μια κοπελα ειναι τα γυρω στα 17.Αν πληρωσει ο μπαμπας του καμια επαγγελματια δε με αφορα.Το κοριτσακι ομως που λογικα θα ειναι κανενα 14χρονο-15χρονο,ή ο,τι καταφερει τελος παντων οποιος θα σε ρωτουσε δε φταιει σε κατι.Κι αν σωματικα δεν υπαρξει προβλημα,υπαρχει και το ψυχολογικο κομματι.Ολα στην ωρα τους.Αν στα 15 κανεις τα παντα δεν εχει νοημα να περιμενεις για κατι απο κει και περα.Κι οχι,το οτι μια κοπελα εχει περιοδο δε σημαινει πως ειναι ετοιμη.


δηλαδη πρεπει να κανεις σεξ για να δεις αν ερωτευτηκες καποιον η οχι?Εγω ξερω πως για να κανεις ερωτα με καποιον πρεπει να τον εχεις ερωτευτει ηδη.

Να σου πω, για παιδεραστή με πέρασες; Η κοπέλα ήταν ακριβώς της ίδιας ηλικίας με εμένα και έχουμε ακόμα σχέση. Και δεν μιλάω για επαγγελματία. Γενικά πιστεύω ότι δεν έχει ιδιαίτερη σημασία το πότε και παρότι πριν το κάνεις νομίζεις ότι θα ανέβεις στον πύργο του άιφελ, μετα καταλαβαίνεις ότι δεν ήταν κάτι τόσο τρομακτικό για να νιώθεις ανέτοιμος. Και το συναισθηματικό δέσιμο ακόμα έρχεται στην πορεία, αν έρθει με κάποιο άτομο. Και όχι, δεν χρειάζεται να τον ερωτευτείς, και ξέρεις γιατί; Γιατί αυτή / αυτός που ερωτεύτηκες μπορεί να είναι 100 φορές ποιό μαλακισμένη/ μαλάκας, από κάποιον με τον οποίον απλά συνέβη. Δεν μιλάω να το κάνεις με κανέναν άγνωστο, αλλά δεν χρειάζεται να είσαι καψούρης για να το κάνεις. Ίσως μάλιστα να είναι χειρότερα γιατί δένεσαι υπερβολικά από την αρχή με ότι άλλο αυτό συνεπάγεται. Άρα λοιπόν σε αγόρια τουλάχιστον, σταματήστε να λέτε "όποτε είμαι έτοιμος".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Να σου πω, για παιδεραστή με πέρασες; Η κοπέλα ήταν ακριβώς της ίδιας ηλικίας με εμένα και έχουμε ακόμα σχέση. Και δεν μιλάω για επαγγελματία. Γενικά πιστεύω ότι δεν έχει ιδιαίτερη σημασία το πότε και παρότι πριν το κάνεις νομίζεις ότι θα ανέβεις στον πύργο του άιφελ, μετα καταλαβαίνεις ότι δεν ήταν κάτι τόσο τρομακτικό για να νιώθεις ανέτοιμος. Και το συναισθηματικό δέσιμο ακόμα έρχεται στην πορεία, αν έρθει με κάποιο άτομο. Και όχι, δεν χρειάζεται να τον ερωτευτείς, και ξέρεις γιατί; Γιατί αυτή / αυτός που ερωτεύτηκες μπορεί να είναι 100 φορές ποιό μαλακισμένη/ μαλάκας, από κάποιον με τον οποίον απλά συνέβη. Δεν μιλάω να το κάνεις με κανέναν άγνωστο, αλλά δεν χρειάζεται να είσαι καψούρης για να το κάνεις. Ίσως μάλιστα να είναι χειρότερα γιατί δένεσαι υπερβολικά από την αρχή με ότι άλλο αυτό συνεπάγεται. Άρα λοιπόν σε αγόρια τουλάχιστον, σταματήστε να λέτε "όποτε είμαι έτοιμος".
Μη βαζεις λεξεις που δεν ειπα στο στομα μου.Πρωτον,εσυ ο ιδιος λες πως αν σε ρωταγε καποιος,θα του ελεγες ακομη νωριτερα(γιατι οσο νωριτερα τοσο καλυτερα).Πριν τα 16 τι υπαρχει?νομιζω τα 15.(κι αν βρει στην ηλικια του οπως εσυ)Μαθε να γινεσαι συγκεκριμενος ή να δεχεσαι κριτικη.Και τι θα πει στα αγορια να μη λεμε οποτε εισαι ετοιμος?Το αγορι για να κανει τη δουλεια πρεπει να εχει κι ενα κοριτσι,δε μιλαμε για το manual που λεει κι ο φιλος απο πανω.!Κι αν η κοπελα εχει αυτη την αναγκη,και το κανει απλα και μονο επειδη ειναι ερωτευμενη για να κρατησει τον αλλο?Μηπως γινομαστε λιγο εγωιστες?Αν δε θελεις να ερωτευτεις πριν κανεις οτιδηποτε,ειναι δεκτο, με την προυποθεση ομως οτι το κανεις εν συνειδησει κι εκεινη το ξερει,κι οχι πουλώντας παραμυθι στην κοπελα για να κατσει.(Δε μιλαω απαραιτητα για σενα μη βιαστεις)Αν εκεινη το δεχεται,ποιος ειμαι εγω που θα της πω μην κατσεις.Διαφορετικα μιλαμε για μεγαλη π%^&%α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Μη βαζεις λεξεις που δεν ειπα στο στομα μου.Πρωτον,εσυ ο ιδιος λες πως αν σε ρωταγε καποιος,θα του ελεγες ακομη νωριτερα(γιατι οσο νωριτερα τοσο καλυτερα).Πριν τα 16 τι υπαρχει?νομιζω τα 15.(κι αν βρει στην ηλικια του οπως εσυ)Μαθε να γινεσαι συγκεκριμενος ή να δεχεσαι κριτικη.Και τι θα πει στα αγορια να μη λεμε οποτε εισαι ετοιμος?Το αγορι για να κανει τη δουλεια πρεπει να εχει κι ενα κοριτσι,δε μιλαμε για το manual που λεει κι ο φιλος απο πανω.!Κι αν η κοπελα εχει αυτη την αναγκη,και το κανει απλα και μονο επειδη ειναι ερωτευμενη για να κρατησει τον αλλο?Μηπως γινομαστε λιγο εγωιστες?Αν δε θελεις να ερωτευτεις πριν κανεις οτιδηποτε,ειναι δεκτο, με την προυποθεση ομως οτι το κανεις εν συνειδησει κι εκεινη το ξερει,κι οχι πουλώντας παραμυθι στην κοπελα για να κατσει.(Δε μιλαω απαραιτητα για σενα μη βιαστεις)Αν εκεινη το δεχεται,ποιος ειμαι εγω που θα της πω μην κατσεις.Διαφορετικα μιλαμε για μεγαλη π%^&%α.

Εγώ πάντως με την κοπέλα που το έκανα δεύτερη φορά είμαστε 14 μήνες μαζί (κοντέυω τα 18 τώρα)

Για κάποιον από 17 και πάνω: Αν υποθέσουμε ότι κάνεις σχέση με κάποιο άτομο, και τελικά σε 1-2 εβδομάδες κάνεις σεξ, σημαίνει ότι το αγαπάς; Απλώς είσαι ενθουσιασμένος μαζί του. Πότε πρόλαβες να το αγαπήσεις; Οπότε με το σεξ αποκτάς και το συναισθηματικό δέσιμο που μέχρι πριν ήταν ένας απλός ενθουσιασμός. Επίσης, είσαι με μια φίλη σου, έρχεσαι σπίτι της ή έρχεται αυτή και το κάνετε. Το ευχαριστιέστε και οι δυο, φροντίζεις να μην πετάξεις τα λάστιχα (γιατί πρέπει να προσέχει κανείς με "αγνώστους") στη λεκάνη και βουλώσει, χαιρετιέστε και τελείωσε. Πού είναι το κακό; Περάσατε καλά, δεν κινδύνευσε η υγεία σας, έφυγε το άγχος σας και είσαστε έτοιμοι. Το συναισθηματικό δέσιμο είναι κάτι το οποίο απλώς κάνει το σεξ καλύτερο, δεν είναι αναγκαίο και επαρκές (για να θυμηθούμε και την ύλη της έκθεσης έκφρασης) για να γίνει η συνέυρεση. Απλώς έχει γίνει μεγάλη υπόθεση. Λες και ας πούμε αμα δεν είσαι ερωτευμένος/ ερωτευμένη θα έχεις ψυχολογικά προβλήματα μετά. Κάντο για την εμπειρία μιας και κάνεις κάτι εντελώς φυσικό και σωστό, και όταν βρεις ένα άτομο που αγαπάς κάντο περισσότερο και καλύτερα. Αυτή είναι η διαφορά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Ήταν ή στα έξι μου ή στα πέντε μου. Δεν θυμάμαι καλά.
Στον ύπνο μου βέβαια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Είπαμε όχι κι έτσι. Αλλά στα 16+ που είσαι τώρα είναι ιδανικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Εγώ πάντως με την κοπέλα που το έκανα δεύτερη φορά είμαστε 14 μήνες μαζί (κοντέυω τα 18 τώρα)

Για κάποιον από 17 και πάνω: Αν υποθέσουμε ότι κάνεις σχέση με κάποιο άτομο, και τελικά σε 1-2 εβδομάδες κάνεις σεξ, σημαίνει ότι το αγαπάς; Απλώς είσαι ενθουσιασμένος μαζί του. Πότε πρόλαβες να το αγαπήσεις; Οπότε με το σεξ αποκτάς και το συναισθηματικό δέσιμο που μέχρι πριν ήταν ένας απλός ενθουσιασμός. Επίσης, είσαι με μια φίλη σου, έρχεσαι σπίτι της ή έρχεται αυτή και το κάνετε. Το ευχαριστιέστε και οι δυο, φροντίζεις να μην πετάξεις τα λάστιχα (γιατί πρέπει να προσέχει κανείς με "αγνώστους") στη λεκάνη και βουλώσει, χαιρετιέστε και τελείωσε. Πού είναι το κακό; Περάσατε καλά, δεν κινδύνευσε η υγεία σας, έφυγε το άγχος σας και είσαστε έτοιμοι. Το συναισθηματικό δέσιμο είναι κάτι το οποίο απλώς κάνει το σεξ καλύτερο, δεν είναι αναγκαίο και επαρκές (για να θυμηθούμε και την ύλη της έκθεσης έκφρασης) για να γίνει η συνέυρεση. Απλώς έχει γίνει μεγάλη υπόθεση. Λες και ας πούμε αμα δεν είσαι ερωτευμένος/ ερωτευμένη θα έχεις ψυχολογικά προβλήματα μετά. Κάντο για την εμπειρία μιας και κάνεις κάτι εντελώς φυσικό και σωστό, και όταν βρεις ένα άτομο που αγαπάς κάντο περισσότερο και καλύτερα. Αυτή είναι η διαφορά

Ναι... Μόνο που εδώ μιλάμε για την πρώτη φορά.
Ξέρεις πολλές κοπέλες, που δεν έχουν ολοκληρώσει, να "κάθονται" μέσα σε μια βδομάδα σε έναν σχεδόν άγνωστο; Οκ, αν υπάρχει τρελή έλξη ίσως γίνει, αλλά είναι σπάνιο.

Αυτό που περιγράφεις θα μπορούσε άνετα να τύχει στον καθένα - αλλά τη πρώτη φορά, απλά δε το επιδιώκεις, για χίλιους δυο λόγους.
Πίστεψέ με, ακόμα και εσείς τα αγόρια έχετε τους προβληματισμούς σας για τη πρώτη φορά. Έχω ακούσει πολλούς να σνομπάρουν όσα λες- ότι το σεξ χωρίς έρωτα ίσως είναι και καλύτερο - και αν κρίνω από γνωστούς και φίλους, η πρώτη φορά δεν γίνεται με κάποια τυχαία, αλλά με κάποια που υπήρξε σχέση, και ΗΘΕΛΑΝ και οι δύο να το κάνουν. Κι αν κατάλαβα καλά, κι εσύ εκεί ανήκεις, οπότε δε καταλαβαίνω προς τι όλα αυτά.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Εγώ πάντως με την κοπέλα που το έκανα δεύτερη φορά είμαστε 14 μήνες μαζί (κοντέυω τα 18 τώρα)

Για κάποιον από 17 και πάνω: Αν υποθέσουμε ότι κάνεις σχέση με κάποιο άτομο, και τελικά σε 1-2 εβδομάδες κάνεις σεξ, σημαίνει ότι το αγαπάς; Απλώς είσαι ενθουσιασμένος μαζί του. Πότε πρόλαβες να το αγαπήσεις; Οπότε με το σεξ αποκτάς και το συναισθηματικό δέσιμο που μέχρι πριν ήταν ένας απλός ενθουσιασμός. Επίσης, είσαι με μια φίλη σου, έρχεσαι σπίτι της ή έρχεται αυτή και το κάνετε. Το ευχαριστιέστε και οι δυο, φροντίζεις να μην πετάξεις τα λάστιχα (γιατί πρέπει να προσέχει κανείς με "αγνώστους") στη λεκάνη και βουλώσει, χαιρετιέστε και τελείωσε. Πού είναι το κακό; Περάσατε καλά, δεν κινδύνευσε η υγεία σας, έφυγε το άγχος σας και είσαστε έτοιμοι. Το συναισθηματικό δέσιμο είναι κάτι το οποίο απλώς κάνει το σεξ καλύτερο, δεν είναι αναγκαίο και επαρκές (για να θυμηθούμε και την ύλη της έκθεσης έκφρασης) για να γίνει η συνέυρεση. Απλώς έχει γίνει μεγάλη υπόθεση. Λες και ας πούμε αμα δεν είσαι ερωτευμένος/ ερωτευμένη θα έχεις ψυχολογικά προβλήματα μετά. Κάντο για την εμπειρία μιας και κάνεις κάτι εντελώς φυσικό και σωστό, και όταν βρεις ένα άτομο που αγαπάς κάντο περισσότερο και καλύτερα. Αυτή είναι η διαφορά

διαχωρησε δυο πραγματα :το σεξ απλα ως ικανοποιηση και το σεξ οπως πρεπει να γινει την πρωτη φορα για να μην το μετανιωσεις.Αλλο το ενα,αλλο το αλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
ΟΚ, good point, αλλά τι να μετανιώσεις που το έκανες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
ΟΚ, good point, αλλά τι να μετανιώσεις που το έκανες;
υπαρχουν ανθρωποι,και αντρες και γυναικες,πιο ευαισθητοι απο αλλους που ενδεχομενως μενουν απλα στο πρακτικο της ιστοριας.Ανθρωποι που επηρεαζονται.Εχω υπ'οψην μου και ακραια παραδειγματα,αλλα δε θελω να επεκταθω προς εκεινη την κατευθυνση.

Επειδη καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος,εχει και διαφορετικες αναγκες.Αυτο που για εσενα ή για εμενα φαινεται ευχαριστη εμπειρια,ισως σε καποιον μεινει αξεχαστο για λιγοτερο ευχαριστους λογους.

Γι αυτό πιστευω οτι δεν πρεπει κανεις να λεει σε καποιον ποτε ειναι "καταλληλη στιγμη" να κανει κατι τετοιο,παρα μονο να τον ενημερωσει σχετικα με διαφορες παραμετρους,και να τον αφησει να αποφασισει ο ιδιος το ποτε ειναι ετοιμος.Κανεις δεν ειπε το οτι ειναι κακο που εσυ ολοκληρωσες στα 16.Ισως ομως σε καποιον/α εξελιχθει σε κακο για 1002 λογους που δε γνωριζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top