Θέλει αρκετό διάβασμα η Ιατρική;

1001T

Νεοφερμένος

Ο 1001T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας!θα ηθελα να ρωτησω,κυριως τους φοιτητες ιατρικη,πως ειναι η σχολη;εχει οντως πολυ διαβασμα;
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Να κάνω και εγώ μια γενική ερώτηση; Χωρίς παρεξήγηση πάντα, αλλά τι φάση όλοι εδώ μέσα με την ιατρική; Άλλες σχολές δεν υπάρχουν;


Να απαντήσω και στην δική σου ερώτηση, επειδή έχω φίλους στην ιατρική, ναι έχει πολύ διάβασμα. Αν ανησυχείς για το αν θα μπορείς να βγαίνεις και να ζεις την φοιτητική ζωή σου γενικά, μην αγχώνεσαι. Θα έχεις χρόνο να κάνεις τα πάντα.
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ανάλογα τον βαθμό που θέλεις να πάρεις, για να βγάλεις πτυχίο απλα δεν χρειάζεται αρκετό, για να βγάλεις καλό πτυχίο με 8 και πάνω θέλει αρκετό για 9 και πάνω θέλει όλη τη μέρα
 

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Γεια σας!θα ηθελα να ρωτησω,κυριως τους φοιτητες ιατρικη,πως ειναι η σχολη;εχει οντως πολυ διαβασμα;

μπα οχι μωρε,πανευκολα ειναι,1-2 ωριτσες διαβασμα το μηνα, και εισαι κομπλε
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
8 και 9 στην ιατρικη.αν ειναι δυνατον!!
 

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Δεν είναι δύσκολο να πάρεις 8 κ 9 ακόμα και σε δύσκολα μαθήματα αρκεί να διαβάσεις με σωστό τρόπο και κυρίως παλιά θέματα.
 

Ioanna_

Νεοφερμένος

Η Ioanna_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Θα ήθελα να ρωτήσω.
Θέλω να σπουδάσω Ιατρική στην Αθήνα, με τρομάζουν όμως όλα αυτά που λέγονται για το διάβασμα.
Δεν θέλω να είμαι 6 χρόνια σχολή-σπίτι-σχολή σπίτι. Με ενδιαφέρει το αντικείμενο και προφανώς θα διαβάζω, αλλά θέλω να έχω χρόνο να κάνω και τα χόμπι μου, ξένες γλώσσες, πιάνο, στίβο κοκ Και κυρίως ταξίδια στο εξωτερικό όχι μόνο το καλοκαίρι αλλά μήνα παρά μήνα.
Αυτό που θέλω, μπορεί να γίνει; Ή είναι μια σχολή που απαιτεί πλήρη προσήλωση μόνο σε αυτήν και τίποτα αλλο.
Αν ξέρει ας μου απαντήσει κάποιος,όλα αυτά που ακούγονται με έχουν τρομοκρατήσει.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω.
Θέλω να σπουδάσω Ιατρική στην Αθήνα, με τρομάζουν όμως όλα αυτά που λέγονται για το διάβασμα.
Δεν θέλω να είμαι 6 χρόνια σχολή-σπίτι-σχολή σπίτι. Με ενδιαφέρει το αντικείμενο και προφανώς θα διαβάζω, αλλά θέλω να έχω χρόνο να κάνω και τα χόμπι μου, ξένες γλώσσες, πιάνο, στίβο κοκ Και κυρίως ταξίδια στο εξωτερικό όχι μόνο το καλοκαίρι αλλά μήνα παρά μήνα.
Αυτό που θέλω, μπορεί να γίνει; Ή είναι μια σχολή που απαιτεί πλήρη προσήλωση μόνο σε αυτήν και τίποτα αλλο.
Αν ξέρει ας μου απαντήσει κάποιος,όλα αυτά που ακούγονται με έχουν τρομοκρατήσει.
H ιατρικη στην αθηνα ειναι μακραν η πιο ευκολη απο τις 7 ιατρικες.Με πολυ λιγοτερο κοπο θα τη τελειωσες στα 6 χρονια και θα βγαλεις καλο βαθμο.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ θα σου μιλήσω γενικά για την Ιατρική αν και ο @fockos θα σε συμβουλέψει κατάλληλα γιατί έχει σπουδάσει ιατρική.

Δεν είναι μόνο τα 6 χρόνια σπουδών, είναι ότι μετά θα έχεις να κάνεις και άλλα πολλά. Τα 6 χρόνια σπουδών είναι η αρχή. Μετά θα έχεις ειδικότητες, κλπ, διδακτορικά κλπ. Σου μιλάω γιατί τα θυμάμαι από τη νονά μου. 18 χρονών έφυγε από το σπίτι και θυμάμαι σπούδαζε και τελείωνε στην ώρα της. Υπολόγιζε καμια 15ετια σπουδές , χωρίς να σε πάρω στο λαιμό μου
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω.
Θέλω να σπουδάσω Ιατρική στην Αθήνα, με τρομάζουν όμως όλα αυτά που λέγονται για το διάβασμα.
Δεν θέλω να είμαι 6 χρόνια σχολή-σπίτι-σχολή σπίτι. Με ενδιαφέρει το αντικείμενο και προφανώς θα διαβάζω, αλλά θέλω να έχω χρόνο να κάνω και τα χόμπι μου, ξένες γλώσσες, πιάνο, στίβο κοκ Και κυρίως ταξίδια στο εξωτερικό όχι μόνο το καλοκαίρι αλλά μήνα παρά μήνα.
Αυτό που θέλω, μπορεί να γίνει; Ή είναι μια σχολή που απαιτεί πλήρη προσήλωση μόνο σε αυτήν και τίποτα αλλο.
Αν ξέρει ας μου απαντήσει κάποιος,όλα αυτά που ακούγονται με έχουν τρομοκρατήσει.
Αρχικά δεν ειναι μόνο 6 χρόνια είναι και τα άλλα 4-6 της ειδικότητας που θα είσαι νοσοκομείο-διάβασμα-σπίτι
 

Dr House

Νεοφερμένος

Ο Dr House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω.
Θέλω να σπουδάσω Ιατρική στην Αθήνα, με τρομάζουν όμως όλα αυτά που λέγονται για το διάβασμα.
Δεν θέλω να είμαι 6 χρόνια σχολή-σπίτι-σχολή σπίτι. Με ενδιαφέρει το αντικείμενο και προφανώς θα διαβάζω, αλλά θέλω να έχω χρόνο να κάνω και τα χόμπι μου, ξένες γλώσσες, πιάνο, στίβο κοκ Και κυρίως ταξίδια στο εξωτερικό όχι μόνο το καλοκαίρι αλλά μήνα παρά μήνα.
Αυτό που θέλω, μπορεί να γίνει; Ή είναι μια σχολή που απαιτεί πλήρη προσήλωση μόνο σε αυτήν και τίποτα αλλο.
Αν ξέρει ας μου απαντήσει κάποιος,όλα αυτά που ακούγονται με έχουν τρομοκρατήσει.
Όπως είπε και ο eukleidhs1821 παραπάνω, η ιατρική ΕΚΠΑ θεωρείται <<εύκολη>> ιατρική. Γνωρίζω άτομο που σπουδάζει Ιατρική ΕΚΠΑ, κάνει παράλληλα πρωταθλητισμό, έχει κοινωνική ζωή και οι επιδόσεις του στην σχολή είναι πολύ καλές. Τα ταξίδια που αναφέρεις δεν ξέρω πόσο θα διαρκούν και μπορεί να σου είναι εμπόδιο τα υποχρεωτικά εργαστήρια στα οποία θα πρέπει να είσαι παρόν (Ας μη μιλήσω για τις κλινικές στα τελευταία έτη που επιβάλλεται να βρίσκεσαι εντατικά στο νοσοκομείο). Η αλήθεια είναι ότι σε οποιοδήποτε τμήμα ιατρικής και να είσαι, ο χρόνος είναι χρήμα και προσπαθείς να τον εκμεταλλευτείς όσο το δυνατόν καλύτερα. Άμα τον διαχειριστείς σωστά (που νομίζω είναι αρκετά εύκολο) σου μένει χρόνος να κάνεις και άλλες δραστηριότητες (όχι όμως απεριόριστες). Σε κάθε περίπτωση όμως, δεν προσηλώνεσαι μόνο στην σχολή (εκτός αν εσύ το επιλέξεις). Αν σου αρέσει πραγματικά η ιατρική επιστήμη, πιστεύω αξίζει να θυσιάσεις <<κάποιες>> δευτερεύουσας σημασίας δραστηριότητες ή έστω να τις περιορίσεις. Πιστεύω αν ταξινομήσεις σωστά τις υποχρεώσεις σου θα τα καταφέρεις.
 

Cat lady

Νεοφερμένος

Η Cat lady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Όπως είπε και ο eukleidhs1821 παραπάνω, η ιατρική ΕΚΠΑ θεωρείται <<εύκολη>> ιατρική. Γνωρίζω άτομο που σπουδάζει Ιατρική ΕΚΠΑ, κάνει παράλληλα πρωταθλητισμό, έχει κοινωνική ζωή και οι επιδόσεις του στην σχολή είναι πολύ καλές. Τα ταξίδια που αναφέρεις δεν ξέρω πόσο θα διαρκούν και μπορεί να σου είναι εμπόδιο τα υποχρεωτικά εργαστήρια στα οποία θα πρέπει να είσαι παρόν (Ας μη μιλήσω για τις κλινικές στα τελευταία έτη που επιβάλλεται να βρίσκεσαι εντατικά στο νοσοκομείο). Η αλήθεια είναι ότι σε οποιοδήποτε τμήμα ιατρικής και να είσαι, ο χρόνος είναι χρήμα και προσπαθείς να τον εκμεταλλευτείς όσο το δυνατόν καλύτερα. Άμα τον διαχειριστείς σωστά (που νομίζω είναι αρκετά εύκολο) σου μένει χρόνος να κάνεις και άλλες δραστηριότητες (όχι όμως απεριόριστες). Σε κάθε περίπτωση όμως, δεν προσηλώνεσαι μόνο στην σχολή (εκτός αν εσύ το επιλέξεις). Αν σου αρέσει πραγματικά η ιατρική επιστήμη, πιστεύω αξίζει να θυσιάσεις <<κάποιες>> δευτερεύουσας σημασίας δραστηριότητες ή έστω να τις περιορίσεις. Πιστεύω αν ταξινομήσεις σωστά τις υποχρεώσεις σου θα τα καταφέρεις.Τι

H ιατρικη στην αθηνα ειναι μακραν η πιο ευκολη απο τις 7 ιατρικες.Με πολυ λιγοτερο κοπο θα τη τελειωσες στα 6 χρονια και θα βγαλεις καλο βαθμο.
Τι εννοείτε η ιατρική Αθήνας είναι πιο εύκολη ρε παιδιά; Πώς γίνεται το επίπεδο δυσκολίας να αλλάζει ανάλογα με την τοποθεσία της σχολής, ενώ και οι 7 πραγματεύονται το ίδιο αντικείμενο;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Τι εννοείτε η ιατρική Αθήνας είναι πιο εύκολη ρε παιδιά; Πώς γίνεται το επίπεδο δυσκολίας να αλλάζει ανάλογα με την τοποθεσία της σχολής, ενώ και οι 7 πραγματεύονται το ίδιο αντικείμενο;

Σ' αυτό το φόρουμ θα ακούσεις πολλά. :studying: Το Πανεπιστήμιο Πατρών και το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων γενικά θεωρείται δύσκολο Πανεπιστήμιο σε θέματα βαθμολογίας σε πανελλαδική εμβέλεια.

Εγώ θα σου μιλήσω γενικά για την Ιατρική αν και ο @fockos θα σε συμβουλέψει κατάλληλα γιατί έχει σπουδάσει ιατρική.

Δεν είναι μόνο τα 6 χρόνια σπουδών, είναι ότι μετά θα έχεις να κάνεις και άλλα πολλά. Τα 6 χρόνια σπουδών είναι η αρχή. Μετά θα έχεις ειδικότητες, κλπ, διδακτορικά κλπ. Σου μιλάω γιατί τα θυμάμαι από τη νονά μου. 18 χρονών έφυγε από το σπίτι και θυμάμαι σπούδαζε και τελείωνε στην ώρα της. Υπολόγιζε καμια 15ετια σπουδές , χωρίς να σε πάρω στο λαιμό μου

Μια γνωστή μας είναι πάνω από 40 ετών και ακόμη κάνει την "τουρίστρια" στο αγροτικό, μαζεύοντας μόρια από εδώ και εκεί ταξιδεύοντας σε όλη την Ελλάδα μήπως και έρθει κάπως σε μεγάλο αστικό κέντρο. Από ότι μας λέει η αναμονή είναι τεράστια και φυσικά το εργασιακό μέλλον της άγνωστο. Μόνο σ' αυτό το φόρουμ υπάρχει η λανθασμένη εικόνα ότι οι γιατροί είναι ανάρπαστοι απόφοιτοι για άμεση εύρεση εργασίας.

Να κάνω και εγώ μια γενική ερώτηση; Χωρίς παρεξήγηση πάντα, αλλά τι φάση όλοι εδώ μέσα με την ιατρική; Άλλες σχολές δεν υπάρχουν;

Η Ελλάδα παίζει να είναι η μόνη Ευρωπαϊκή χώρα που έχει επενδύσει σε ασθενικό πληθυσμό (γεμάτο παθήσεις και ντουλάπια με φάρμακα στο σπίτι) έτσι ώστε οι γιατροί να συντηρούν τις φαρμακοβιομηχανίες και ιατρικό εξοπλισμό made in Siemens. Η ιατρική καταναλωτική βιομηχανία της Ελλάδας νομίζω είναι πρώτη και μετά ακολουθεί ο τουρισμός και τα φροντιστήρια μαθημάτων (γυμνασίου έως και διδακτορικού επιπέδου). Στην Ελλάδα με ασθενικό πληθυσμό είναι λογικό ότι δεν αναπτύσσεται η οικονομία όπως πρέπει για να υπάρξουν και οι άλλες επιστήμες καθώς οι περισσότεροι έχουν κάποιας μορφής "πίεσης" και κάνουν δουλειές του ποδαριού. Στα τηλεοπτικά μέσα και στον γενικότερο δημοσιογραφικό ρύπο, προβάλλεται και η ιατρική με έμμεσο τρόπο (βλ. διαφημίσεις για χάπια, ιδιωτικά θεραπευτήρια, σίριαλ με γιατρούς κτλ) με αποτέλεσμα η κοινωνία να μην έχει εικόνα τι συμβαίνει σε άλλες επιστήμες. Είμαστε μια χώρα με ιδιαιτερότητες. Μη το ψάχνεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

NickMD

Νεοφερμένος

Ο NickMD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Τι εννοείτε η ιατρική Αθήνας είναι πιο εύκολη ρε παιδιά; Πώς γίνεται το επίπεδο δυσκολίας να αλλάζει ανάλογα με την τοποθεσία της σχολής, ενώ και οι 7 πραγματεύονται το ίδιο αντικείμενο;
Όπως στο σχολείο αρχαία κανουν σε όλα αλλά εσύ από το πρώτο γυμνάσιο κωλοκοτρονιτσιου πηρες 19 με πολύ διάβασμα, στο πέμπτο 20 με τουρισμό και στο τρίτο γυμνάσιο Τρίπολης 15 και μια ωριαία δώρο. Ιδια ύλη ίδιες οδηγίες διαφορετικοί καθηγητές..
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
συγκρινετε δυσκολια μαθηματων φαρμακολογιας να καραφλιασετε.οπως ειπε και ο npb υπαρχει μεγαλο προβλημα στις βαθμολογησεις.δεν ξερω για ποιο λογο γινεται αυτο αλλα ειναι μια πραγματικοτητα.επισης,στην ιατρικη μην ακουσω τιποτα γραφικοτητες οτι αυτοι που μπαινουν ξερω γω αθηνα ειναι οι σουπερ ντουπερ σε σχεση με τους αλλους καθως το ευρος των μοριων ειναι 300 και 400 μοριων δηλαδη κανας βαθμος στην εκθεση αρα μιλαμε για ισοδυναμο επιπεδο.επομενως,δεν κρινεται φυσιολογικο στη μια σχολη να πεφτουν σωρηδον τα 8 και τα 9 και στην αλλη το αριστα να ναι το 7.τονιζω μονο στην ιατρικη που ξερω πως λειτουργει.στις αλλες σχολες μαθηματικο κτλπ δεν πιστευω οτι ισχυει το ιδιο.
 

maria2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Κρήτης. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Γεια σας!θα ηθελα να ρωτησω,κυριως τους φοιτητες ιατρικη,πως ειναι η σχολη;εχει οντως πολυ διαβασμα;
Απο πολυ κοντικο ατομο που σπουδαζει στην Ιατρικη της Αθηνας, ναι εχει πολυ πολυ διαβασμα αν θελεις να εισαι συνεπης φοιτητης και να παρακολουθεις καταλαβαινοντας τι γινεται. Φυσικα δεν ειναι μια σχολη που την περνας διαβαζοντας μονο στις εξεταστικες και φυσικα ειναι πολλα τα χρονια και γενικα διαβαζεις ολη σου την ζωη. Οποτε, να εισαι βεβαιος οτι εχεις την ορεξη για κατι τετοιο, αν και εφοσον εχεις συγκεντρωσει τα απαραιτητα μορια και σκεφτεσαι να την δηλωσεις στις πρωτες επιλογες σου.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top