Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

marilia12

Νεοφερμένος

Η marilia12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ειμαι 2ο ετος στο παπει και εκανα αίτηση για μετεγγραφή αλλα στις επιλογές των τμημάτων δεν αναφέρεται το τμημα που θελω ενω στο ΦΕΚ υπαρχει η αντιστοιχία. Ξερει κανεις για ποιο λογο;;
Μηπως βρισκεται στον ιδιο νομό?
 

Armark

Νεοφερμένος

Ο Armark αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Οχι δεν ειναι στον ιδιο νόμο αλλα ειναι νεο τμημα απο τει που καταργήθηκε δεν ξερω αν παιζει αυτο ρολο
 

Τζο

Νεοφερμένος

Η Τζο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Είμαι πρωτοετής φοιτήτρια στην Ξάνθη. Κατάγομαι από το Ηράκλειο Κρήτης. Είδα οτι έχω τη δυνατότητα να δηλώσω 2 ΑΕΙ στη δήλωση μετεγγραφής. Σκέφτομαι να δηλώσω 1η την Αθήνα που οι γονείς μου έχουν μία κατοικία εκεί, και 2η τη Θεσσαλονίκη. Με τα μόρια που συγκεντρώνω βλέπω ότι η μετεγγραφή στη Θεσσαλονίκη είναι ψιλοσίγουρη. Αν δεχτώ τη μετεγγραφή στη Θεσσαλονίκη θα μπορώ να κάνω ένσταση για τη σχολή της Αθήνας? Αν το Σεπτέμβριο ο αδερφός μου περάσει Αθήνα(δίνει φέτος Πανελλαδικές) και εγώ έχω αποδεχτεί τη μετεγγραφή στην Θεσσαλονίκη, μπορώ να πάρω νέα μετεγγραφή για Αθήνα?
 

pary_tseb

Νεοφερμένος

Η pary_tseb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ο γιος μου από μονογονεϊκή τρίτεκνη οικογένεια με 2 αδέλφια να φοιτούν σε άλλες πολλές και με χαμηλό εισόδημα, δεν μπορεί να πάρει μετεγγραφή γιατί πέρασε σε σχολή πρώην ΤΕΙ. Πέρυσι δεν μπορούσε να πάρει μετεγγραφή λόγω του ότι δεν υπήρχε ισότιμη σχολή στην Αθήνα. Φέτος που η σχολή του είναι πια ΑΕΙ και υπάρχει αντιστοιχία στην Αθήνα δεν μπορεί να μετεγγραφεί... γιατί;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΜΟΝΟΓΟΝΕΙΚΗ ΤΡΙΤΕΚΝΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΕ 2 ΑΔΕΛΦΙΑ ΝΑ ΦΟΙΤΟΥΝ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΠΟΛΕΙΣ & ΜΕ ΧΑΜΗΛΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΜΕΤΑΓΡΑΦΗ ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΑΣΕ ΣΕ ΣΧΟΛΗ ΠΡΩΗΝ ΤΕΙ . ΠΕΡΥΣΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΜΕΤΑΓΡΑΦΗ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΙΣΟΤΙΜΗ ΣΧΟΛΗ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ, ΦΕΤΟΣ ΠΟΥ Η ΣΧΟΛΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΑΕΙ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΙΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕΤΑΓΡΑΦΕΙ....ΓΙΑΤΙ?


Επειδή σύμφωνα με τις διατάξεις των σχετικών Νόμων, εγγραφές και μετεγγραφές φοιτητών στα Τμήματα των καταργηθέντων ΤΕΙ διενεργήθηκαν αποκλειστικά και μόνο κατά το προηγούμενο ακαδημαϊκό έτος. Η μετεγγραφή των εγγεγραμμένων φοιτητών των καταργημένων ΤΕΙ από φέτος δεν είναι δυνατή ούτε σε άλλα τμήματα ΤΕΙ που η λειτουργία τους συνεχίζεται μέχρι την αποφοίτηση των ήδη εγγεγραμμένων φοιτητών αλλά ούτε σε Τμήματα Πανεπιστημίων επειδή οι φοιτητές των καταργηθέντων ΤΕΙ που εντάχθηκαν σ΄αυτά, συνεχίζουν και ολοκληρώνουν το πρόγραμμα σπουδών του ΤΕΙ εισαγωγής τους, η λειτουργία του οποίου συνεχίζεται μεταβατικά.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

island

Νεοφερμένος

Η island αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Καλησπέρα και πάλι.Πριν λίγο έκανα την αίτηση μετεγγραφής της κόρης μου και την δήλωση αποποίησης του γιου μου τις οποίες και αποθήκευσα προσωρινά.Αντιμετωπίζω όμως το εξής πρόβλημα.Κάνοντας την αίτηση μετεγγραφής ζητάει να επιλέξουμε το τμήμα φοίτησης του αδελφού ο οποίος και θα προβεί στην δήλωση αποποίησης.Γράφει ΠΡΟΣΟΧΗ επειδή τα πρώην ΤΕΙ έχουν αλλάξει ονομασίες τμήματος λόγω πανεπιστημιοποίησης να γράψουμε το σωστό τμήμα στο οποίο φοιτά ο αδελφός/η.Ο γιος μου σπουδάζει στο πρώην ΤΕΙ Θεσσαλονίκης στο τμήμα Διοίκησης Τουριστικών Επιχειρήσεων.Στην λίστα που έβγαζε το είχε το τμήμα ως πρωην ΤΕΙ και το ανέγραφε κανονικά και το επέλεξα.Οταν όμως πήγα να κάνω την δήλωση αποποίησης το γιο μου τον είχαν δηλωμένο χωρίς να μου δίνουν επιλογή να το αλλάξω ως Τμήμα Διοίκησης Οργανισμών,Μάρκετινγκ και Τουρισμού όπως προφανώς μετονομάστηκε το τμήμα του στο ΔΙΠΑΕ.Αυτό όμως δεν μου το δίνει ως επιλογή στην αίτηση μετεγγραφής ώστε να το επιλέξω και να είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο όπως μας εφιστά την προσοχή το σύστημα!!Λέτε να μην γίνει διασταύρωση και να υπάρχει θέμα?

Καλησπέρα και πάλι.Πριν λίγο έκανα την αίτηση μετεγγραφής της κόρης μου και την δήλωση αποποίησης του γιου μου τις οποίες και αποθήκευσα προσωρινά.Αντιμετωπίζω όμως το εξής πρόβλημα.Κάνοντας την αίτηση μετεγγραφής ζητάει να επιλέξουμε το τμήμα φοίτησης του αδελφού ο οποίος και θα προβεί στην δήλωση αποποίησης.Γράφει ΠΡΟΣΟΧΗ επειδή τα πρώην ΤΕΙ έχουν αλλάξει ονομασίες τμήματος λόγω πανεπιστημιοποίησης να γράψουμε το σωστό τμήμα στο οποίο φοιτά ο αδελφός/η.Ο γιος μου σπουδάζει στο πρώην ΤΕΙ Θεσσαλονίκης στο τμήμα Διοίκησης Τουριστικών Επιχειρήσεων.Στην λίστα που έβγαζε το είχε το τμήμα ως πρωην ΤΕΙ και το ανέγραφε κανονικά και το επέλεξα.Οταν όμως πήγα να κάνω την δήλωση αποποίησης το γιο μου τον είχαν δηλωμένο χωρίς να μου δίνουν επιλογή να το αλλάξω ως Τμήμα Διοίκησης Οργανισμών,Μάρκετινγκ και Τουρισμού όπως προφανώς μετονομάστηκε το τμήμα του στο ΔΙΠΑΕ.Αυτό όμως δεν μου το δίνει ως επιλογή στην αίτηση μετεγγραφής ώστε να το επιλέξω και να είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο όπως μας εφιστά την προσοχή το σύστημα!!Λέτε να μην γίνει διασταύρωση και να υπάρχει θέμα?


Ακυρο το ποστ.Ξαναμπήκα στην εφαρμογή στην προσωρινά αποθηκευμένη αίτηση μετεγγραφής της κόρης μου και δοκίμασα να αλλάξω το τμήμα φοίτησης του αδελφού και να το κάνω όπως το βγάζει στην αίτηση αποποίησης και το δέχτηκε.Προσοχή λοιπόν στα παιδιά που κάνουν αίτηση με την κατηγορία αδελφών φοιτητών και τα αδέλφια που πρόκειται να κάνουν αποποίηση σπουδάζουν σε τμήματα πρώην ΤΕΙ.Να μην οριστικοποιήσουν την αίτηση τους αν δεν διασταυρώσουν όντως την νέα ονομασία τμήματος φοίτησης του αδελφού/ης.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είμαι πρωτοετής φοιτήτρια στην Ξάνθη. Κατάγομαι από το Ηράκλειο Κρήτης. Είδα οτι έχω τη δυνατότητα να δηλώσω 2 ΑΕΙ στη δήλωση μετεγγραφής. Σκέφτομαι να δηλώσω 1η την Αθήνα που οι γονείς μου έχουν μία κατοικία εκεί, και 2η τη Θεσσαλονίκη. Με τα μόρια που συγκεντρώνω βλέπω ότι η μετεγγραφή στη Θεσσαλονίκη είναι ψιλοσίγουρη.
1) Αν δεχτώ τη μετεγγραφή στη Θεσσαλονίκη θα μπορώ να κάνω ένσταση για τη σχολή της Αθήνας?
2) Αν το Σεπτέμβριο ο αδερφός μου περάσει Αθήνα(δίνει φέτος Πανελλαδικές) και εγώ έχω αποδεχτεί τη μετεγγραφή στην Θεσσαλονίκη, μπορώ να πάρω νέα μετεγγραφή για Αθήνα?


1) Ναι, μπορείς.
2)΄Οχι. Δεν μπορείς να ζητήσεις ξανά μετεγγραφή από το Τμήμα στο οποίο μετεγγράφηκες.
 

konstantine_k

Νεοφερμένος

Ο konstantine_k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας! Να ρωτήσω κάτι σχετικά με τις μετεγγραφές. Είμαι ενήλικας άνω των 25, δεν είμαι προστατευμένο τέκνο δηλαδή φορολογικά μονός μου απλά στην αίτηση μετεγγραφής με οικονομικά κοινωνικά κριτήρια δεν υπάρχει κάποια επιλογή για αυτό με κατά συνέπεια να φαίνονται τα α.φ.μ των γονέων μου με αποτέλεσμά να τα προσθέτουν και να μην παίρνω μόρια από την στιγμή που έχω σαν ενήλικας με ατομικό εισόδημα. Ξέρει κάνεις τίποτα για αυτό? η αν το έχει αντιμετώπισή? Σε αυτή την περίπτωσή τι κάνω? που δεν υπάρχει καν σαν επιλογή μέσα από την αίτηση να μην βάλω τα α.φ.μ των γονέων μου.Θεωρώ πως είναι άδικο κάτι τέτοιο να αντιμετωπίζομαι σαν ανήλικο/προστατευμένο τέκνο. Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων!​
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας! Να ρωτήσω κάτι σχετικά με τις μετεγγραφές. Είμαι ενήλικας άνω των 25, δεν είμαι προστατευμένο τέκνο δηλαδή φορολογικά μονός μου απλά στην αίτηση μετεγγραφής με οικονομικά κοινωνικά κριτήρια δεν υπάρχει κάποια επιλογή για αυτό με κατά συνέπεια να φαίνονται τα α.φ.μ των γονέων μου με αποτέλεσμά να τα προσθέτουν και να μην παίρνω μόρια από την στιγμή που έχω σαν ενήλικας με ατομικό εισόδημα. Ξέρει κάνεις τίποτα για αυτό? η αν το έχει αντιμετώπισή? Σε αυτή την περίπτωσή τι κάνω? που δεν υπάρχει καν σαν επιλογή μέσα από την αίτηση να μην βάλω τα α.φ.μ των γονέων μου.Θεωρώ πως είναι άδικο κάτι τέτοιο να αντιμετωπίζομαι σαν ανήλικο/προστατευμένο τέκνο. Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων!​

Πάρε τηλέφωνο να ρωτήσεις :
Τηλέφωνα επικοινωνίας: 210 - 3443468, 210 - 3443460, 210 - 3442876, 210 - 3442754, 210 - 3443229, 210 - 3442448, 210 - 3443103, 210 - 3443081, 210 - 3442354 Δευτέρα ως Παρασκευή 9.00 - 15.00
 

Antakki

Νεοφερμένος

Η Antakki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καταλαβαίνω την αναστάτωσή σου αλλά αυτό ήταν γνωστό από τη δημοσίευση των Νόμων ένταξης των ΤΕΙ στα Πανεπιστήμια!
Αν ρίξεις μια ματιά στον Νόμο 4559/2018 (ΦΕΚ 142 τ.Α΄/3-8-2018) https://www.et.gr/idocs-nph/search/p...IuUsQgev8KCrEG8b1gww8jZ19dmJEaH98WihWuWmX-0Hb για τους φοιτητές των Τμημάτων ΤΕΙ Ηπείρου και Ιονίων Νήσων αναφέρεται καθαρά ότι "Εγγραφές και μετεγγραφές φοιτητών στα Τμήματα ΤΕΙ διενεργούνται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ για το ακαδημαϊκό έτος 2018-2019". Το ίδιο στον Νόμο 4589/2019 (ΦΕΚ 13 τ. Α΄/29-1-2019)https://www.et.gr/idocs-nph/search/p...ijCJxRgA3hvbAichhc_BqKx7hQaBieK_Hu2FVUsv_FXVc για τους φοιτητές των Τμημάτων ΤΕΙ Θεσσαλίας και Στερεάς Ελλάδας και επίσης το ίδιο στον Νόμο 4610/2019 (ΦΕΚ 70 τ.Α΄/7-5-2019)
https://www.et.gr/idocs-nph/search/p...ijP667FmbQ9Yg4E3EKLZs7E6EgYLU5SCyfcmc_6sLitmR για τους φοιτητές των Τμημάτων ΤΕΙ Κεντρικής Μακεδονίας, Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης, ΑΤΕΙ Θεσσαλονίκης, ΤΕΙ Δυτικής Μακεδονίας, Κρήτης, Δυτικής Ελλάδας, Πελοποννήσου.
Συγνώμη για την ίσως κουτή ερώτησή μου αλλά προσπαθώ κι εγώ να καταλάβω λίγο καλύτερα. Μέχρι το 2018 γίνονταν κανονικά οι μετεγγραφές ανεξάρτητα σε ποιο έτος ήσουν χωρίς κανένα πρόβλημα; Τώρα υπάρχει πρόβλημα γιατί τα πρώην ΤΕΙ έγιναν ΑΤΕΙ; Και η εξαίρεση όλων αυτών των φοιτητών γίνεται για να μην γεμίσουν συγκεκριμένα πανεπιστήμια; Και γιατί στη φετινή εγκύκλιο δεν λέγανε με απλά λόγια ''Μετεγγραφές γίνονται δεκτές μόνο για πρωτοετείς;''
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συγνώμη για την ίσως κουτή ερώτησή μου αλλά προσπαθώ κι εγώ να καταλάβω λίγο καλύτερα. Μέχρι το 2018 γίνονταν κανονικά οι μετεγγραφές ανεξάρτητα σε ποιο έτος ήσουν χωρίς κανένα πρόβλημα; Τώρα υπάρχει πρόβλημα γιατί τα πρώην ΤΕΙ έγιναν ΑΤΕΙ; Και η εξαίρεση όλων αυτών των φοιτητών γίνεται για να μην γεμίσουν συγκεκριμένα πανεπιστήμια; Και γιατί στη φετινή εγκύκλιο δεν λέγανε με απλά λόγια ''Μετεγγραφές γίνονται δεκτές μόνο για πρωτοετείς;''


Μπορείτε να δείτε την απάντηση σ΄αυτό που ρωτάτε στο μήνυμα 1518. Από εκεί και πέρα όλοι μας έχουμε ζήσει αλλαγές και έχουμε εμπεδώσει το γεγονός ότι πάντα κάποιοι ζημιώνονται και κάποιοι ευνοούνται από αυτές!
 

Antakki

Νεοφερμένος

Η Antakki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Μπορείτε να δείτε την απάντηση σ΄αυτό που ρωτάτε στο μήνυμα 1518. Από εκεί και πέρα όλοι μας έχουμε ζήσει αλλαγές και έχουμε εμπεδώσει το γεγονός ότι πάντα κάποιοι ζημιώνονται και κάποιοι ευνοούνται από αυτές!
Δεν είχα δει την τόσο διευκρινιστική απάντησή σου Λένω. Ο ενδόμυχος φόβος μου ήταν μήπως εγώ άργησα να ενημερωθώ και δημιούργησα και στα κορίτσια λάθος ελπίδες ότι μπορούσε η μία να πάρει μετεγγραφή. Σε ευχαριστώ πολύ κι εσένα και όλους σας για την καλή σας διάθεση και την υπομονή σας να βοηθάτε όσους με τρικυμία εν κρανίω μπαίνουν να πάρουν απαντήσεις!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Monster Hunter

Νεοφερμένος

Ο Monster Hunter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Τα δικαιολογητικά που ζητάει πρέπει να τα προσκομισω στη σχολή μόνο της 1ης επιλογής ή και της δεύτερης; Μπορω να τα στειλω ταχυδρομικώς;
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 534 μηνύματα.
Τα δικαιολογητικά που ζητάει πρέπει να τα προσκομισω στη σχολή μόνο της 1ης επιλογής ή και της δεύτερης; Μπορω να τα στειλω ταχυδρομικώς;


Τα δικαιολογητικά θα τα στείλεις στη σχολή σου αν η αίτηση σου γίνει δεκτή όχι από τώρα. Τότε φυσικά θα τα στείλεις στην επιλογή στην οποία έγινες δεκτός και όχι και στις δυο. Συνήθως μπορείς να τα στείλεις ταχυδρομικώς αλλά επειδή αυτό είναι ζήτημα της σχολής θα υποβάλεις σχετική ερώτηση στη γραμματεία .
 

Eugen

Νεοφερμένος

Ο Eugen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Παιδιά στα δικαιολογητικά στην κατηγορία των αδελφών ζητάει βεβαίωση για τον τρόπο εισαγωγής στο πανεπιστήμιο.Αυτο το χαρτί το παίρνω από το σχολείο ή από το πανεπιστήμιο?Από το σχολείο πήρα την βεβαίωση συμμετοχής στις πανελλαδικές, αυτό είναι?

Επίσης δημιουργείται πρόβλημα στην αίτηση μετεγγραφής αν η γραμματεία στον όνομα δεν έβαλε παύλα ενώ στο διαβατήριο υπάρχει?Η γραμματεία είπε πως δεν έβαλε την παύλα γιατί διαφορετικά δεν θα μπορούσε να βγει ο κωδικός.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Danah9

Νεοφερμένος

Η Danah9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Όποιος από πρώην ΤΕΙ χρειάζεται μετεγγραφή μπορεί να απευθυνθεί κι εδώ γράφοντας τίτλο: αποκλεισμός φοιτητων πρώην ΤΕΙ από το δικαίωμα αιτησης μετεγγραφής , ώστε να φανεί ομαδική προσπάθεια και ίσως αντιληφθούν το προβλημα

https://www.synigoros.gr/?i=submission-system.el.upobolianaforasform
 

xrusa.kok

Νεοφερμένος

Η xrusa.kok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Παιδιά στα δικαιολογητικά στην κατηγορία των αδελφών ζητάει βεβαίωση για τον τρόπο εισαγωγής στο πανεπιστήμιο.Αυτο το χαρτί το παίρνω από το σχολείο ή από το πανεπιστήμιο?Από το σχολείο πήρα την βεβαίωση συμμετοχής στις πανελλαδικές, αυτό είναι?
Αυτό το χαρτί πρέπει να το πάρεις από την σχολή στην οποια είσαι γραμμένος. Εγώ ζήτησα να μου το στείλουν με email και μου το εστειλαν .
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top